emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Nasıl Yapılır?

2023 Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Nasıl Yapılır?
SGK
24.04.2023

2023 Askerlik borçlanması ne kadar, nasıl yapılır? asgari ücretin belirlenmesi ile beraber asgari ücretin en düşük ve en yüksek tutarlarıda belirlendi. Askerlik borçlanması yaparak ne kadar ödeme yapacağınıza dair tablomuz konuda yer almaktadır.

2023 SGK askerlik borçlanması için ödenmesi gereken prim asgari ücrete gelen zaman oranında belirlenmiştir. Asgari ücretin net %54 zam alması ve bu zammın içinde AGİ’nin de yer alması askerlik borç primlerini de artırmıştır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu tarafından verilen asgari ücret kararı ile hem doğum borçlanması hem de askerlik borçlanması primleri yeniden belirlenmiştir.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik ile ilgili borç yaygın olarak er ve erbaş rütbesi ile çalışan mesleklerde geçerlidir. Ayrıca yedek subay okulunda okuyan kişiler için de askerlik borçlanması söz konusudur. Sigorta başlangıç tarihini öne çekmek isteyen kişilerin aşağıdaki koşulları sağlaması gerekmektedir:

 • Yalnızca sigortası yatmaya başlamadan daha öncesinde askerlik yapmaya başlayan kişiler sigorta çekme işlemi yapabilmektedir.
 • Bu kişiler askerlik borçlanması yaptıklarında sigortalarının başladıkları günü daha öncesine alabilmektedir.
 • Bu durum erken emeklilik için kişilere avantaj sağlamaktadır.
 • Kişilerin erken emeklilik fırsatından yararlanabilmesi için prim günlerinin tam olarak yatırılması gerekmektedir.

2023 Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

2023 Askerlik borçlanması ne kadar? Askerlik borçlanması yapmak isteyenler 2023 yılında 540 gün borçlanma için 57.646 TL ödeme yapması gerekiyor. SGK tarafından yapılan açıklamalara göre aşağıdaki kategorilerde yer alan borçlanmalar asgari ücretin 7,5 katı hesaplanarak belirlenmektedir:

01 Ocak 2023 tarihinden sonra askerlik borçlanması tutarları

Günlük en düşük askerlik borçlanması106,75 TL
15 ay (450 gün borçlanma)48.038,40 TL
18 ay (540 gün borçlanma)57.646,00 TL
20 ay (600 gün borçlanma)64.051,00 TL

Borçlanmaya sahip olan kişiler prim ile alacakları tutarı belirleyebilmektedir. Belirleme kriterleri arasında toplam tutarın alt ve üst sınırları hesap edilmelidir. Vatandaşlar için belirlenen bir günlük minimum prim tutarı asgari ücret üzerinden hesaplanarak elde edilmektedir. Bir günlük tutar asgari ücretin %32’si etmektedir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borcu yapmak isteyen erkekler, geçmiş yıllarda asker olarak silah alında geçirdikleri süreleri hesaplayarak bu amaçlarını gerçekleştirebilmektedir. Erkekle aşağıdaki koşullarda çalıştı ise askerlik borçlanması çıkabilmektedir:

 • Silah altında er olarak çalışmak
 • Silah altında erbaş olarak çalışmak
 • Yedek subay okulunda görev almış olmak

Yukarıdaki şartların birini sağlayan erkekler SGK üzerinden borçlanma bildirimi yapabilmektedir. Bunun için vatandaşın en yakın SGK şubesine aşağıdaki şekilde müracaat etmesi gerekmektedir:

 • Askerlik borçlanması yaptığını göstermek isteyen sigortalı erkek, askerde geçirdiği süreyi kanıtlayacak bir belgeyi SGK şubesine götürmelidir.
 • Askerlik borçlanması için müracaat edecek kişi askerde geçirdiği sürelerin primlerini ilgili şubeye ödeyerek borçlanma başlatabilmektedir.

Borçlanma yapacak kişiler prim tutarlarını kendi bütçelerine uygun olarak belirleyebilmektedir. Borçlanma yapacak kişilerin ödemesi gereken günlük minimum tutar 106,75 lira olarak belirlenmiştir. Bu hesabı kullanarak kaç gün borçlanma yapılması gerektiği ile 106,75 TL çarpılmalı ve toplam ödenmesi gereken askerlik borçlanması belirlenmelidir.

Askerlik zamanlarını kullanarak borçlanma yapmak isteyen kişiler isterse bu tutar üzerinden değil de daha yüksek bir tutardan borç çıkarabilmektedir. Böylece günler daha erken tamamlanabilmekte ve erken emeklilik fırsatı yakalanabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borcunu hesaplamak isteyen kişilerin ilk olarak borçlanmak istedikleri belirlemesi gerekmektedir. Buna ek olarak kişilerin aşağıdaki bilgilere de sahip olması gerekmektedir:

 • Askerlik borçlanmasının çıkacağı tarih aralığı.
 • Borçlanmanın yapılacağı toplam gün sayısı.
 • Borçlanma için günde ödenmesi gereken prim tutarı.

Askerlik borçlanma tutarlarını detaylı olarak incelemek isterseniz konumuzu incelemenizi öneriyoruz. https://www.ssk.biz.tr/askerlik-borclanmasi-hesaplama/

Erken emeklilikten yararlanmak isteyen kişiler yukarıdaki bilgileri kullanarak bireysel askerlik borçlanmasını öğrenebilmektedir. 2023 yılı itibari ile günlük yatırılabilecek minimum askerlik borcu 106,75 lira olarak belirlenmiştir. Dileyen kişiler minimum ücreti ödeyerek emekli olabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Nereye Ödenir?

Askerlik borcu ödeme işlemi herhangi bir SGK şubesi üzerinden yapılabilmektedir. SGK şubesi üzerinden ödeme yapmak istemeyen kişiler ödemelerini kredi kartı ile online olarak da tamamlayabilmektedir. Hem SGK şubesine giderek ödeme yapacaklar hem de bankalar üzerinden ödeme yapacaklar için herhangi bir taksit söz konusu değildir.

Kredi kartı ile sanal ortamdan ödeme yapacaklara ilişkin detaylar aşağıda yer almaktadır:

 • Kişiler arama motoruna SGK Ödemeleri ya da SGK Borçlanması şeklinde söz öbeklerinden birini yazmalıdır.
 • Kişilerin çıkan siteye giriş yapması gerekmektedir. Giriş yapmak için kişilerin kendi kimlik numaralarını kullanması önemlidir.
 • Kredi ya da banka kartını kullanarak askerli borçlanması yapacak kişiler “Askerlik Borçlanmasını Kart ile Öde” sekmesine tıklamalıdır.
 • Açılan sayfada kişilerden e-devlete giriş yapması istenmektedir.
 • E-devlete giriş yapan kişilerin kimliklerini doğrulaması gerekmektedir.
 • Kimlik doğrulama işleminin ardından kart ödeme sayfasına girilmeli ve sorgu türü kısmında “Diğer Tahsilatlar” işaretlenmelidir.
 • Sorgu tip yazan yere ise “SGK Borç Tahsilatı” yazılmalıdır.
 • Son aşamada kişilerden kart numarası, son kullanım tarihi ve CVV numarası gibi bilgiler istenmektedir.

Askerlik Borçlanması Emekliliği Ne Kadar Geriye Çeker?

Askerlik borcu geriye çekme işleminde askerlikte geçirilen sürenin SSK üzerinden ya da BAĞKUR üzerinden işe giriş tarihi ile hesaplanmasına bakılmaktadır. İşe ilk girilen tarih baz alınarak askerlik borçlanması tarihi belirlenmekte ve bu süre kadar geriye çekebilmektedir.

Eğer askerlik yapılan zaman ilk işe giriş tarihinden daha sonraya denk geliyor ise bu durumda askerlik borçlanması geriye çekmemektedir. Askerlik borçlanması, işe giriş tarihi ile askere başlama tarihini aynı gün olarak değerlendirmemektedir. Bu durumda askere erken başlayanların işe girme tarihleri de erken olarak değerlendirilmemektedir. Borçlanmada geriye çekme yalnızca borçlanma için başvurulan gün baz alınarak hesap edilmektedir.

Borçlanma olan kişilerin borçlanmasının etkileyeceği durumlar aşağıda yer almaktadır:

 • Sigortasının başladığı tarihten sonra borçlanma yapan kişilerin primleri etkilenmektedir.
 • Primlerin ödeme gün sayısı tarihe bağlı olarak artmaktadır.
 • Askerlik borçlanmasında emeklilik tarihini erkene almak için gün çekmek mümkün değildir.
 • Yalnızca çalışmaya başlamadan askerliğini yapanlar için sigortalı tarih kadar borçlanma geriye gitmektedir.

Askerlik Borçlanmasının Avantajları Nelerdir?

Askerlik borcu avantajları arasında borçlanan kişilerin prim gün sayılarının artması yer almaktadır. 2023 SGK askerlik borçlanması yapacak kişiler aşağıdaki koşulları sağlar iseler erken emeklilik için hak kazanabilmektedir:

 • Gerekli olan sigortalılık süresinin tamamlanması
 • Erken emeklilik için gerekli olan yaş şartının tamamlanması
 • Çalıştığı günlerin emekli olmaya yetmemesi durumunda askerde o günleri kapatmaya yetecek kadar er ya da erbaş olarak görev yapması

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler emekli olmaları için takıldıkları gün engelini ortadan kaldırabilmektedir. Kişiler, askerlikte geçirdikleri günleri hesaplayarak erken emekli olabilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar Oldu?

Doğum Borçlanması Ne Kadar? Hesaplama Şartları

Ölüm (Dul ve Yetim) Aylığı Nasıl Paylaştırılır?

Yorumlar

 1. ERSİN ÇEKEN dedi ki:

  2 yıl önce 540 gün askerlik borçlanması yaptım ve ödedim 10 gün oncesıne kadar e devlet hızmet dokumunde gorunuyordu ama sımdı gorunmuyor. askerliğim sgk lı olarak çaışmaya başladığım tarihten once oldugu ıcın hizmete başlama yılımda 20.05.1999 olarak gerı cekılmıstı e devlette goruyordum. şimdi askerlik prim ödemelerim görünmüyor. neden gorunmuyor ?

 2. Ünal dedi ki:

  Askerlikte aldiğım cezalar terhis zamanimi 4sene uzatmiştır bu durumda askerlik yaptigim tarihte sigortam yoktu askere basladigimtarihten 4 yada beş sene sonra askerliğimi bitirmiş oldum bu surenin tamamini borçlanabilirmiyim