• EMEKLİ MAAŞINA HACİZ KONULABİLİR Mİ?


  emeklilikte prime takılanlar

  Bazı ailelerin tek geçim kaynağı olan emekli maaşına haciz konulabilir mi? “Her emeklinin emekli maaşına haciz konulabilir mi?” gibi günümüzde kafaları karıştıran çok fazla soru mevcuttur. Bu yazımızda kafa karışıklıklarınızı gidermeye çalışacağız.

  “Emekli maaşına haciz konulabilir mi?” sorusundan önce ” haciz nedir?”, biliyor muyuz?

  Haciz, borçlu bir kişinin borcuna karşılık, gayrimenkul, menkul ve kendi alacaklarına icra cebri ile kısıtlama yapılması, el konulması durumlarıdır. Her ne kadar alacaklı için avantajlı olarak görünen bir işlem olsa da hem alacaklının, hem borçlunun, hem de borçlu kişinin alacakları olan üçüncü kişinin hakları korunmak zorundadır. Haciz işleminin gerçekleşmesi için ise alacaklının ya da vekilinin başvuruda bulunması gerekmektedir. Peki, emekli maaşına haciz konulabilir mi?

  Emekli Maaşına Haciz Konulması

  “Emekli maaşına haciz konulabilir mi?” sorusunun cevabı 2008 den önce uygulanan ve 5434 kapsamında yer alan Devlet Memurları için “evet, konulabilir” di.  Ancak 2008 yılında, SGK’ya bağlı herkes için aşağıdaki koşullar dışında “Emekli maaşına haciz konulabilir mi?”sorusunun cevabı “Hayır” oldu.

   Ne Zaman “Emekli Maaşına Haciz Konulabilir Mi?” Sorusunun Cevabı “Evet” Olur?

  “Emekli maaşına haciz konulabilir mi?” sorusu 5510 sayılı yasayla şekillenmiştir. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 93. maddesi gereğince ve tüm sigorta tiplerinin SGK çatısı altında yer almasından ötürü her sigortalı 5510 sayılı yasa kapsamına alınmaktadır. “Emekli maaşına haciz konulabilir mi?” sorusunun cevabı sadece şu durumlarda;

  • Gelir,
  • Aylık ve ödenekler,
  • Kurum alacakları,
  • Nafaka borçları  “konulabilir” dir.

  “Emekli maaşına haciz konulabilir mi?” sorusuna yukarıdaki durumlar dışında haciz konulamaz cevabını verebiliriz. Eğer emekli maaşınıza 5510 sayılı yasayla hak kazandıysanız (2008 yılından sonra emekli olan herkes), ayrıca da emekli maaşınızın haczedilmesine muvafakatiniz yoksa İcra Müdürü haciz talebini reddetmelidir. Ancak alacaklı sizin herhangi bir banka hesabınızın haczedilmesi için alacaklı başvuruda bulunursa İcra Müdürü’de hesap bilginizin emekli maaşınız için açıldığını bilmiyorsa banka hesabınıza haciz yazısı gönderebilir ve “Emekli maaşına haciz konulabilir mi?” sorusu “evet” ile cevaplanır. Eğer bu duruma itirazda da bulunulmazsa emekli haciz ile yaşamak zorunda bırakılır. Ancak İcra Hakimliği’ne hesabınızın emekli maaşı hesabı olduğu bilgisini teyit ettirirseniz, bu hesap üzerindeki icra işlemleri kalkmaktadır. Ancak bu arada kesilen emekli maaşı iade edilmemektedir. Yani aslında “Emekli maaşına haciz konulabilir mi?” sorusunun cevabı günümüzde “hayır” dır.

  “Emekli maaşına haciz konulabilir mi?” sorusunun cevabı, 1 Ekim 2008 tarihinden önce emekli olan, 4C kapsamında yer alan, 5434 sayılı yasaya tabi tutulan sigortalılar için geçmişte “emekli maaşı haciz edilemez ” diye bir kanun bulunmadığından “haciz konulabilir”di. Ancak günümüzde tüm sigortalıların tek bir çatı altında toplanmasıyla birlikte, tüm haczetme durumları her emekli için aynı yasalara bağlanmış ve “Emekli maaşına haciz konulabilir mi?” sorusunun cevabı, bazı koşullar dışında “Hayır” olarak şekillenmiştir.  tıkla sorunu sor

  EMEKLİ MAAŞINA HACİZ KONULABİLİR Mİ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. önder dedi ki:

   01.08 2007 tarihinde emekli oldum 1441 TL maaşımın 499 TL si
   SGK olan borcum sebebi ile kesilmekte
   kesinti oransal olarak doğru mudur.

   tşk.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK ya olan borçlarınız için maaşınız en fazla 1/4 oranında haciz konabilir. 1.441,00 TL nin 1/4 Ü 360,25 TL kesinti olması gerekiyor.

  2. mithat dedi ki:

   Merhaba,

   SGK emeklisiyim maaşımı ptt den almaktayım.ptt aracılığı ile aktifbanktan kredi kullandım.maaşımdan kesiliyor.Aynı zamanda başka bir bankadan kredi kullandım.maaşım yetmediği için ödeyemedim.maaşıma haciz gelirmi? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli maaşına SGK borçları ve nafaka borçları haricinde izinsiz haciz konulamaz. Fakat maaşınıza haciz konması ile ilgili muvafakat verdiyseniz haciz konabilir.

  3. kadir dedi ki:

   sgk yada vergi dairesi ne olan borcumdan dolayı emekli maaşıma haciz konurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK ya olan borcunuzdan dolayı maaşınıza haciz gelebilir. Ancak 1/4 üne haciz konabilir.

  4. cezmi başak dedi ki:

   2006 yılında milli eğitim müdürlüğünden emekli oldum ancak 2014 yılında bankalardan almış olduğun kredileri ödeyemediğinden haciz işlemleri başlatıldı ve evde bulunan bazı eşyalarımıda aldılar . emekli maaşımı iş bankasından alıyorun icra müdürlğü ilgili bankaya maaşımın kesilmesi için yazı göndermiş bu durumda ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef Emekli Sandığı’na tabi memur ve kamu görevlilerinin emekli aylıklarına haciz konulamayacağı hakkında 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu’nda bir hükmün olmaması sebebiyle emekli sandığı emeklilerine haciz konulabilmektedir. Banka ile anlaşma yolunu deneyin.

   2. dursun ali dedi ki:

    5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 5754 Sayılı Kanunun 56.maddesi ile değişik 93 .maddesi 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, bu madde hükmüne göre emekli sandığından alınmakta olan maaşların haczi mümkün değildir.derhal icra müdürlüğüne itraz ettiniz iik nun 93. maddesi emeklinin maaş muvafakatı yok ise emeklinin maaşına haciz konamaz der icra müdürlüğü red etmek zorundatır.muvafakat icra müdürlüğünde verilmesi gerek daha önce verilen muvafakatlar geçersizdir.bu durumda maaşınıza haciz koyan icra müdürü suç işlemiş olur emekli maaşına konmak istenen haciz yasal değildir.

  5. Sebahattin ERGÜL dedi ki:

   emekliyim.Çeşitli bankalara borcum var.maaşıma henüz icra yada haciz gelmedi.Başkada bir gelirim yada gayrimenkülüm yok. Bu şartlarda maaşıma haciz gelirmi.? gelirse nasıl kaldırırım yada 1/4
   e düşürtürüm.Şimdiden teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hangi kurumdan emekli olduğunuzu belirtmediğinizden dolayı kurumunuzla iletişime geçiniz

  6. ömer dedi ki:

   4 bankaya kredi ve kredl kartı borcum var ödeyemiyorum 2000 yılında emekli oldum emekli maşımaım tamamına el konurmu bide benim üzerimde herhangi bir mal bulunmuyor sadece eşimin üzerine bir ev var eşimin üzerine ait olan eve haciz yapılırmı 1996 senesinde almıştı

  7. ÖMER dedi ki:

   KREDİ VE KREDİ KARTI BORÇLARIMI ÖDEYEMİYORUM YAŞ İTİBARİYLE İŞ BULAMIYORUM BU DURUMDA 4 BANKAYA OLAN BORCUMU ÖDEYEMİYORUM YAPI KREDİ MAAŞIMI BAŞKA BANKAYA TAŞIMAMA İZİN VERMİYOR KREDİ ÇEKERKEN ÖYLE Bİ MADDE VARMI BİLMİYORUM BU DURUMDA EMEKLİ MAAŞIMIN TAMAMIN EL KOYABİLİRMİ6

  8. Gönül bagriaçik dedi ki:

   Üvey annem ve ben babamın maaşını aliyoruz ben yetim ayligi alıyorum ikibankadan sorunluyum kiredi borcum var bankalar benim yetim ayligima haciz koyarmi yada biloke koyarmi üzerinde hiçbir mal varligi yok yetim maasimdan başka hiçbir gelirinde yok eğer bankalar yetim maasina el koyarmi yada biloke koyarmi

  9. Bülent Çevikalpli dedi ki:

   Bağkur emeklisiyim.Emekli olduktan sonra bir arkadaşımla(Adi Ortaklık)işyeri açtık.Daha sonra bu ortaklıktan ayrıldım.Fakat bir süre Destek primleri yatmadığı için borçlu gözüktüm.Kuruma olan borcum nedeniyle Maaşımdan 2 kesinti yapılmakta.Bu durum yasalmıdır….

  10. Bülent Çevikalpli dedi ki:

   Bağkur emeklisiyim.Kuruma olan borcum nedeniyle Maaşımdan 2 kesinti yapılmakta.Bu durum yasalmıdır….

  11. Ahmet dedi ki:

   Sayın yetkili,
   2011de emekli oldum emekli maaşım bağlandıktan 4 ay sonra emekli maaşımın 3/1 ine haciz geldi haczi yapan SGK . Normalde1/4 une haciz konmazmı?İtiraz edebilirmiyim.Tesekkürler.

  12. AHMET DOĞAN ERTAN dedi ki:

   MERHABA BEN SGKDAN SSK EMEKLİSİ OLARAK MAAŞ ALMAKTAYIM BU AYA KADAR BENDEN SADECE SAĞLIK KESİNTİSİ YAPILMAKTAYDI ANCAK YENİ BİR KESİNTİ YAPILDIĞINI TESPİT ETTİM 600TL ZORUNLU İCRA KESİNTİSİ BUNUNLA İLGİLİ BAN HERHANGİ BİR YAZIDA GELMİŞ DEĞİL YADA ALACAKLI TARAFINDANDA İCRA MÜDÜRLÜĞÜNDENDE HERHANGİ BİR BİLDİRİM YOK BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  13. can dedi ki:

   babam 2013 de yaşdan emekli oldu.ancak durumları çok zor.kiracı olmakdan ziyade evine bakmakla hükümlü.bir torunu var ve babası cezaevinde yatmakda.bu insan tek bi emekli maaşıyla zor şartlar altında hüküm sürüyor.saten diğer borçlarını söylemiyorum.bide şimdi maaşına icra gelmiş bi bu eksikdi tam yerini buldu.şimdi mağdurlukdan daha zor durumdalar.annem şeker,kalp.yüksek tansiton ve bik çok haastalığı var.babamda dahil.bunun için ne yapılması gerek.

  14. Ataman Dölcel dedi ki:

   İflası mahkemece onanmış A. Ş. yöneticisiydim. S. Ş. K. başka gelirim olmamasına rağmen maaşına %25, haciz koymuş durumdadır. Kurumun böyle bir hakkı bulunmaktamıdır.

  15. candan dedi ki:

   Selam babam bagkur emeklisi baska geliri yok uzerine kayitli mulk yok otuz sene once sattigi dukkanin elektrik abonegi babamin uzerinde kalmis iki yil onceki kiraci bir yillik elektrik borcunu birakmis kacmis ulasamiyoruzda bu durumda maasina haciz gelirmi cok tesekkurler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  16. yılmaz özkan dedi ki:

   sizden ricamsorum: şahsim 4-5sene önce sağlıkproblemlerinden dolayı engelliolarak erken emklioldum.buarada 5ay önce bir bankaya maaşımı aktardımve kredialdım. ve bugüne kadarda taksitleriödedim.ancaksıkıntıya girdim. maaşımmevduat hesabıma aktarılıyor-yatıyor bilahare mevd.ve avans hesabım da para olunca kredime çekiliyor otm.olarak. ayrıca2 banka dan da ayrıca kredi taksitlerim de var. bankasözleşme kıtapçığının içeriğini bilemiyorum.maaşımada ihtiyacımvar. eşim işyeri var ancak yeterli değil.kötü bir durumolur ise ne olur.haciz vb…?* ilginizeteşekkürederiz. lütfen cevaplar mısınız kaygıduymaktayız…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  17. SEMİHA dedi ki:

   Merhaba,

   Babam 1990 yılında vefat etti ve annem ben dul yetim aylığı alıyoruz.
   Maaş bankamız ziraat fakat ben borçlu bankam başka ve kredi kartı borcu için icra takibi başlatıldı.Kendi adıma kayıtlı birşey yok ev annem üzerine bu durumda maaşa ve ev için icra işlemi başlatılabilir mi?
   Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ev için başlatılabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  18. bülent aybakan dedi ki:

   mrb babam kanserden vefat etti sigorta babamın kredısını odemiyor babamın maaşı anneme geçti zıraat bankasında ama babamın aylık taksiti 1300 tl anneme bağlanan maaş ise 1300 tl 3 aydır annem sıfır maaş alıyor bu normal bir durummudur bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sadece anneniz maaş alıyorsa. Maaşın %75’i annenize bağlanmıştır. Banka kredi taksitini emekli maaşından alabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  19. Necati Küçükkaya dedi ki:

   İsmini duymadığım bir bankadan kredi kartı ekstrasını bildiren bir icra takibi gelmiştir. Ben o bankadan kredi kartı dahi almadım. Borcumun 2000 yılında olduğunu söylüyorlar. 2007 yılında emekli oldum. Benim maaşıma icra gelir mi? Cevap verirseniz memnun olurum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli maaşınızın yatırıldığı banka farklı ise kesemezler.

  20. Ali Fuat AVCI dedi ki:

   merhaba bagkur dan 2011 yılında emekli oldum.bağkur tarafından emekli maaşıma haciz kondu bağkur 430 tl yi kestikten sonra kalan maaşımı bankaya gönderiyor.bu haciz i mahkeme kararı ile kaldırabilirmiyim.ayrıca evli değilim ilginize teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  21. Şerafettin dedi ki:

   657 Emeklisiyim. Emekli olmadan önce bankalardan kredi kullandım. Kredileri ödeyemez durumdayım. Maaşıma haciz konulabilir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  22. tahsin çaylı dedi ki:

   borcmdan için ziraat bankası müdürü emekli maaşımın hepsini kesti birlira olsun vermiyor haklımı

  23. mahmut dedi ki:

   merhaba ben evimi emekli olmuş birisine kiralamak istiyorum.ileride alacaklarımı tahsis edemediğimde icra ya verip alabilirmiyim?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  24. ersan dedi ki:

   merhaba ziraat bankasından kredi çektim,bana telmik belgesi imzalattırdılar yani emekli olduğumda emekli maaşımdan tahsil edebilmek için emekli olduğumda maaşıma haciz konulabilirmi?bu durumda eşim boşanmadan maaşıma tedbiri nafaka davası açarsa öncelik eşiminmi yoksa bankanınmı bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.saygılar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. DURSUN ALİ dedi ki:

    5510 sayılı Kanunun 93’ncü maddesi “ Bu Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez” hükmünü içermektedir. İİK 83/a ise “82 ve 83 üncü maddelerde yazılı mal ve hakların haczolunabileceğine dair önceden yapılan anlaşmalar muteber değildir” hükmünü içermektedir.
    Bu kanun maddeleri iddianızı desteklemek için yeterli olacaktır. Yargıtay’ın konuya ilişkin içtihatları da kaçınılmaz olarak aynen kanun maddelerinde belirtildiği şekildedir.
    Saygılarımla,

  25. yasemen dedi ki:

   Merhaba babam emekli sekiz yüzliraya yakın maaş alıyor maaşıni halk Bankasından alıyor ama ziraat Bankasına kefilligi ve ayrıca yirmi bine yakın borcu var maaşına icra konabilir mi lütfen cevap verin

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yazımızda gerekli bilgiler verilmiştir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.