• Emeklilik 25 Yıl Şartı Nedir?


  Emeklilikte 25 Yıl Şartı Nedir?

  Emeklilik dönemi her sigortalı çalışanın heyecanla beklediği bir dönemdir. Kişiler, çalıştıkları dönemde ödedikleri primler sayesinde emekli oldukları dönemde emekli maaşı almaya hak kazanırlar. Emekli olabilmek için belirli şartları sağlamak gerekmektedir. Şartlar sağlandığı sürece bireyler emeklilik başvurusunda bulunabilirler. Biz de bu yazımızda emeklilik 25 yıl şartı nedir sorusuna cevap vereceğiz.

  Emeklilikte önemli olan kavramlar vardır. Bunlardan birisi sigortalılık süresidir. Şimdi sigortalılık süresinin ne anlama geldiğini inceleyelim.

  Sigortalılık Süresi

  Sigortalılık süresi çalışan kişinin sigortalı olduğu ve prim ödediği süreci kapsamaktadır. Yani sigortalı olan kişinin, yaşlılık, malullük ve ölüm sigortalılığına bağlı olarak, sigortalı olmaya başladığı tarihten emekli olduğu tarihe kadar ve ölmüş olan sigortalı kişilerin de öldüğü tarihe kadar olan süreye denmektedir. Bireyler, sigortalılık süre içerisinde belirlenmiş oranlarda prim öderler ve bu prim sayesinde de devletin hizmeti olan sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

  Emeklilikte 25 Yıl Şartı

  Şimdi de “Emeklilik 25 yıl şartı nedir?” sorusunu cevaplayalım. Bilindiği üzere emekli olabilmek için belirli bir süre prim ödemesi yapılması gerekmektedir. Bu prim ödemesinin sonucunda sigortalı olan kişiler, emekli olduktan sonra bu primler sayesinde emekli maaşı alırlar.

  Emeklilikte kıdem tazminatı da önemlidir. Kıdem tazminatı alabilmek için belirlenen şartların emekli olacak olan kişi tarafından sağlanması gerekmektedir. Kıdem tazminatı alabilmenin önemli olan şartlarından birisi de iş sözleşmesinin, bu tazminatı alabilecek şekilde sonlandırılmış olmasıdır. Sigortalı olan kişi eğer istifa ederek sözleşmeyi sonlandırılırsa kıdem tazminatı hakkını kaybeder. Kıdem tazminatının istisnaları da bulunmaktadır. 25 yıl şartı da bunlardan birisidir.

  Emeklilikte 25 Yıl Şartı Ne Anlama Gelir?

  Kıdem tazminatını alma şartları zorlu olsa da 25 yıl ve 4500 gün ile kıdem tazminatının alınması daha kolaydır. Bunun için gerekli olan şartlar ise şu şekildedir:

  • Bunun için sigortalı olan kişinin iş yerindeki kıdemi en az 1 sene olmalıdır.
  • Sigortalı olan kişinin ilk sigortalılık başlangıcı 8 Eylül 1999 ve sonrasında olmalıdır.
  • Sigortalı olan kişinin sigorta prim süresi en düşük 4500 gün olmalıdır.

  Bu şartları sağlayan sigortalı bazı yapması gerekenler bulunmaktadır. Bu sigortalı olan kişi çalıştığı iş yerinden ayrılmadan önce 25 yıl ve 4500 gün prim ödeme şartını sağladığını gösteren bir yazıyı iş yeri sahibine teslim etmelidir ve böylece kıdem tazminatını talep edebilir. İşveren, eğer sigortalı işçi emeklilikte 25 yıl şartını tamamladıysa ve 4500 günlük prim ödemesi de şartlara uyuyorsa bu kişinin kıdem tazminatını ödemekle yükümlüdür.

  SSK’lı olan bireylerin de 25 yıl şartı kapsamında emekli olabildikleri durumlar vardır. Şimdi de bu konuyu inceleyelim.

  SSK’lıların 25 yıl ve 4500 Günden Emekliliği

  Emeklilikte 25 yıl şartı SSK kapsamında sigortalı olanlarda da geçerlidir. 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigorta girişleri başlayan yani ilk defa işe girmiş olan kişilerin kısmi emeklilik kapsamında emekli olabilmeleri için 60 yaşını doldurmuş, 25 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4500 günlük prim ödemesini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda kısmi emeklilik ile emekli olabilirler. Normal emeklilikte sigortalılık süresi adında bir şart yoktur fakat kısmi emekliliğe 25 yıl şartı getirilmiştir. Emeklilik 25 yıl şartı nedir sorusunun cevabı bu şekildedir.

  Kısacası kısmi emekli olmak isteyen erkek sigortalılar, 60 yaş, 25 yıl sigortalılık ve 4500 günlük prim şartlarını sağlamalıdır. Şimdi de kadınların 25 yıldan emekliliğini inceleyelim.

  SSK kapsamında sigortalı olan kadınlar kısmi emekli olmak istiyorlarsa; 58 yaşını tamamlamış, 25 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş ve en az 4500 günlük prim ödemesini yapmış olmaları gerekmektedir. Bu şartları sağladıkları sürece SSK sigortalı olan kadınlar kısmi emekli olabilirler.

  Emeklilikte Yaşa Takılma Durumu

  Bazen emekli olmak isteyen sigortalı vatandaşlar yaş sınırına takılmaktadır. Böyle durumda olan kişiler için de meclise yasa teklifi sunulmuştur. Bu düzenleme ülkemizdeki birçok sigortalıyı ilgilendirmektedir. Bu tekliften yararlanabilmek için kadınların 50, erkeklerinse 55 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Ayrıca kadınların 20 yıldan beri, erkeklerinse 25 yıldan beri sigortalı olmalı ve gereken prim ödeme süresini tamamlamış olmalıdır. Bunların yanında yaşlılık ve ölüm sigortalarının primi de ödenmiş olmalıdır.  tıkla sorunu sor

  Emeklilik 25 Yıl Şartı Nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ümüt SARAÇ dedi ki:

   Burayı anladım teşekkürler. Peki aylık az olsun yılbaşında eşimin 4500 günü doluyor 2005 yılından itibaren prim ödüyor. Toplam 13 yıllık prim oluyor yaşı şu an 30 yaşında 58 yaşına kadar 28 yıl daha var bu yıllar prim ödemeden bekleye biliyor muyuz yoksa 25yıl prim ödeme şartı mı var.

  2. Ümüt SARAÇ dedi ki:

   Eşim 1.1.1987 doğumlu ve 01.03.2005 tarihinde işe girdi e devlet ne zaman emekli olurum diye baktığımda 7000 gün prim veya 58 yaş,4500 gün prim ve 25 yıllık sigortalı olmak diyor. Anlamadım şimdi 4200 gün primim var ne zaman emekli olurum 4500 dolduğunda hak ediyorsa çıkış yaptırmak istiyorum veya 7000 gün dolduğunda hemen aylık alabiliyor mu? Bir de 4500 gün emeklilikle 7000 gün emekli olanın maaşı ne kadar fark eder.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olabilmek için prim, süre ve yaş şartlarının hepsini birden sağlamanız gerekiyor. Emeklilik ile ilgili 7000 gün prim, 25 yıl süreyi doldurduktan sonra 58 yaşında emekli olabilir. 4500 prim günü 25 yıllık sigortalık süresi ile de 58 yaşında yaşlılık aylığı, 7000 günü doldurursa normal emeklilik hakkını elde eder. Yaşlılık aylığı, normal emeklilikten daha az bağlanır.

    1. Ümüt SARAÇ dedi ki:

     Burayı anladım teşekkürler. Peki aylık az olsun yılbaşında eşimin 4500 günü doluyor 2005 yılından itibaren prim ödüyor. Toplam 13 yıllık prim oluyor yaşı şu an 30 yaşında 58 yaşına kadar 28 yıl daha var bu yıllar prim ödemeden bekleye biliyor muyuz yoksa 25yıl prim ödeme şartı mı var.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      25 yıl sigortlılık süresi sigorta bşalngıcından itibaren en az 25 yıl süre geçmesi demek. dolayısıyla 58 yaşına kadar bu süre doluyor. Bu süre zarfında prim ödeme şartı yok. 4500 günü doldurmak yeterli. Prim ödemeden bekleyebilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.