• Emeklilik 25 Yıl Şartı Nedir?

  Emeklilik dönemi her sigortalı çalışanın heyecanla beklediği bir dönemdir. Kişiler, çalıştıkları dönemde ödedikleri primler sayesinde emekli oldukları dönemde emekli maaşı almaya hak kazanırlar. Emekli olabilmek için belirli şartları sağlamak gerekmektedir. Şartlar sağlandığı sürece bireyler emeklilik başvurusunda bulunabilirler. Biz de bu yazımızda emeklilik 25 yıl şartı nedir sorusuna cevap vereceğiz.


  Emeklilikte önemli olan kavramlar vardır. Bunlardan birisi sigortalılık süresidir. Şimdi sigortalılık süresinin ne anlama geldiğini inceleyelim.

  Sigortalılık Süresi

  Sigortalılık süresi çalışan kişinin sigortalı olduğu ve prim ödediği süreci kapsamaktadır. Yani sigortalı olan kişinin, yaşlılık, malullük ve ölüm sigortalılığına bağlı olarak, sigortalı olmaya başladığı tarihten emekli olduğu tarihe kadar ve ölmüş olan sigortalı kişilerin de öldüğü tarihe kadar olan süreye denmektedir. Bireyler, sigortalılık süre içerisinde belirlenmiş oranlarda prim öderler ve bu prim sayesinde de devletin hizmeti olan sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

  Emeklilikte 25 Yıl Şartı

  Şimdi de “Emeklilik 25 yıl şartı nedir?” sorusunu cevaplayalım. Bilindiği üzere emekli olabilmek için belirli bir süre prim ödemesi yapılması gerekmektedir. Bu prim ödemesinin sonucunda sigortalı olan kişiler, emekli olduktan sonra bu primler sayesinde emekli maaşı alırlar.

  Emeklilikte kıdem tazminatı da önemlidir. Kıdem tazminatı alabilmek için belirlenen şartların emekli olacak olan kişi tarafından sağlanması gerekmektedir. Kıdem tazminatı alabilmenin önemli olan şartlarından birisi de iş sözleşmesinin, bu tazminatı alabilecek şekilde sonlandırılmış olmasıdır. Sigortalı olan kişi eğer istifa ederek sözleşmeyi sonlandırılırsa kıdem tazminatı hakkını kaybeder. Kıdem tazminatının istisnaları da bulunmaktadır. 25 yıl şartı da bunlardan birisidir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emeklilikte 25 Yıl Şartı Ne Anlama Gelir?

  Kıdem tazminatını alma şartları zorlu olsa da 25 yıl ve 4500 gün ile kıdem tazminatının alınması daha kolaydır. Bunun için gerekli olan şartlar ise şu şekildedir:

  • Bunun için sigortalı olan kişinin iş yerindeki kıdemi en az 1 sene olmalıdır.
  • Sigortalı olan kişinin ilk sigortalılık başlangıcı 8 Eylül 1999 ve sonrasında olmalıdır.
  • Sigortalı olan kişinin sigorta prim süresi en düşük 4500 gün olmalıdır.

  Bu şartları sağlayan sigortalı bazı yapması gerekenler bulunmaktadır. Bu sigortalı olan kişi çalıştığı iş yerinden ayrılmadan önce 25 yıl ve 4500 gün prim ödeme şartını sağladığını gösteren bir yazıyı iş yeri sahibine teslim etmelidir ve böylece kıdem tazminatını talep edebilir. İşveren, eğer sigortalı işçi emeklilikte 25 yıl şartını tamamladıysa ve 4500 günlük prim ödemesi de şartlara uyuyorsa bu kişinin kıdem tazminatını ödemekle yükümlüdür.

  SSK’lı olan bireylerin de 25 yıl şartı kapsamında emekli olabildikleri durumlar vardır. Şimdi de bu konuyu inceleyelim.

  SSK’lıların 25 yıl ve 4500 Günden Emekliliği

  Emeklilikte 25 yıl şartı SSK kapsamında sigortalı olanlarda da geçerlidir. 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigorta girişleri başlayan yani ilk defa işe girmiş olan kişilerin kısmi emeklilik kapsamında emekli olabilmeleri için 60 yaşını doldurmuş, 25 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4500 günlük prim ödemesini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda kısmi emeklilik ile emekli olabilirler. Normal emeklilikte sigortalılık süresi adında bir şart yoktur fakat kısmi emekliliğe 25 yıl şartı getirilmiştir. Emeklilik 25 yıl şartı nedir sorusunun cevabı bu şekildedir.

  Kısacası kısmi emekli olmak isteyen erkek sigortalılar, 60 yaş, 25 yıl sigortalılık ve 4500 günlük prim şartlarını sağlamalıdır. Şimdi de kadınların 25 yıldan emekliliğini inceleyelim.

  SSK kapsamında sigortalı olan kadınlar kısmi emekli olmak istiyorlarsa; 58 yaşını tamamlamış, 25 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş ve en az 4500 günlük prim ödemesini yapmış olmaları gerekmektedir. Bu şartları sağladıkları sürece SSK sigortalı olan kadınlar kısmi emekli olabilirler.

  Emeklilikte Yaşa Takılma Durumu

  Bazen emekli olmak isteyen sigortalı vatandaşlar yaş sınırına takılmaktadır. Böyle durumda olan kişiler için de meclise yasa teklifi sunulmuştur. Bu düzenleme ülkemizdeki birçok sigortalıyı ilgilendirmektedir. Bu tekliften yararlanabilmek için kadınların 50, erkeklerinse 55 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Ayrıca kadınların 20 yıldan beri, erkeklerinse 25 yıldan beri sigortalı olmalı ve gereken prim ödeme süresini tamamlamış olmalıdır. Bunların yanında yaşlılık ve ölüm sigortalarının primi de ödenmiş olmalıdır.  tıkla sorunu sor

  Emeklilik 25 Yıl Şartı Nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. filiz dedi ki:

   Merhabalar doğum tarihim 16.06.1983 prim gün sayım 3700 sigorta girişim 2007 aralıktır.Bu bilgilere göre ne zaman emekli olabilirim.Ayrıca 1 kızım var emekliliğime bir etkisi olur mu ..Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kızınızın doğumu sigorta başlangıcı sonra ise ve sonrasında çalışmadıysanız 2 yıl borçlanma hakkınız var. Borçlanma yaparsanız 4420 gün eder bunu 4500 güne tamamlayarak kısmi emeklilik hakkı kazanır ve 60 yaşında emekli olabilirsiniz. Tam emeklilik için 7000 gün ve 58 yaşına tabisiniz.

  2. Volkan keskin dedi ki:

   Merhabalar. Eşimin 01/01/1997 sigorta girişi var.Doğum tarihi 04/05/1976 toplam pirim gün sayısı 3990. Eşimin yaş haddinden emekli olmasını beklemek mi yoksa pirim gün sayısını tamamlayarak( elden yaptıracağım) emekli olmasını sağlamaktı daha mantıklı ve karlı olur. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günle kısmi emekli olur. Tabi ki normal emeklilikte daha yüksek maaş bağlanır. Primlerini tamamlamanız avantajınıza olacaktır.

  3. Cemal dedi ki:

   14/10/1999 sigorta girişim.09.03.1980 doğumluyum.4241 gün sigortam var.
   E devlette 60 yaş diyor.70 bin günü doldurur İsem yaklaşık 10 yıl da doluyor .49 yaşindami emekli olacağım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    7000 günü doldursanız da 60 yaşı beklemeniz gerekiyor. Emeklilikte yaş hizmet süresi ve günün birlikte dolması gerekiyor.

  4. Hasan dedi ki:

   Merhaba
   1964 doğumluyum 1984 te askere gittik 1 mart 1999 girişliyim ne zaman emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

    Askerlik borçlanması yaparsanız durumunuz aşağıda ki şartlara göre olacaktır.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

  Sorunuzu Yazın