Emeklilik

EMEKLİLİK PRİM SORGULAMA

Sigortalı olarak çalışmakta olan bireyler belirli şartları sağladıkları takdirde emekli olabilmektedirler. Emekli olabilmeleri için belirli bir gün sayısını doldurmaları, yaş şartını doldurmaları ve gerekli olan prim ödemelerini yapmaları gerekmektedir. Bize sunulan imkanlar dahilinde emeklilik prim sorgulama işleminizi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere emekli primi sorgulama işleminizi nasıl yapmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Böylelikle işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.


Emeklilik prim sorgulama işlemi gibi emekliliğiniz ile ilgili pek çok sorgulama işlemi kısa bir süre önce şifresiz olarak, sorgulama için gerekli bilgileri girerek SGK’nın sunduğu online hizmetlerden biri olan E-SGM sistemi üzerinden yapılabilir durumdaydı. Fakat E-SGM sisteminin kaldırılması ile birlikte halen hizmet vermeye devam eden ve çoğu kamu işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifresi ile sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Çok basit adımlar ile gerçekleştirebileceğiniz emeklilik prim sorgulama işlemi ile adınıza yatırılmış olan primlerin detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu sayede emekliliğiniz ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Emeklilik için gerekli şartlardan en önemlisi olan prim ile ilgili yapacağınız sorgulama işlemleri önem arz eder. Çünkü adına prim yatırılmadığı takdirde sigortanızın size sağladığı hizmetlerden yararlanmanız da sıkıntı çıkabilir. Yazımızın devamında emeklilik prim sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızın bilgisini öğrenebilir ve bilgiler ışında işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle Emeklilik Prim Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabiliriz?

E-Devlet sistemi üzerinden yapacak olduğunuz işlemleriniz için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız eğer, PTT şubelerine giderek kimlik bilgilerinizle başvuruda bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi başvurusu için 2 TL işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu gerçekleştirdiklerinizden sonra E-Devlet şifrenizi öğrenebilir ve sistem üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emeklilik prim sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek içinse yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Bağlantı adresine, bağlı olduğunuz SSK yani 4A, BAĞ-KUR 4B ve Emekli Sandığı 4C kurumlarına göre tıklamanız gerekmektedir.

  • Açılan ekranda ilk olarak ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklamanız gerekmektedir.
  • Sonrasında TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra emeklilik prim sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle 4A Emeklilik Primi Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

E-Devlet Şifresi İle 4B Emeklilik Primi Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

E-Devlet Şifresi İle 4C Emeklilik Primi Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı