emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kıdem Tazminatı Hakkı

Kıdem Tazminatı Hakkı

Devletin sosyal sorumluluklarından birisi olarak çalışanların haklarının korunması ve gerekli önlemlerin alınması, sosyal açıdan büyük önem taşımaktadır. Özellikle hukuki açıdan işveren ile işçi arasındaki ilişkilerden doğabilecek her türlü haksızlığın giderilmesi için iş hukuku geliştirilmiştir ve geliştirilmeye de devam etmektedir.

İşverenler ile işçiler arasında ortaya çıkabilecek olan olumsuzluklar arasında ilk sırada yer alan meselelerden birisi de işten çıkarılma ve işten ayrılmadır. Çünkü çalışan kişi kendi talebi olmaksızın işten çıkarıldığı veya ayrılmak zorunda kaldığı zaman hem maddi olarak hem de manevi olarak bir zarar görmektedir. Bu durumun önüne geçilebilmesi için de kıdem tazminatı adı verilen bir uygulama söz konusudur.

Kıdem Tazminatı ile İlgili Olarak

Kıdem tazminatı, işçinin çalışmakta olduğu işinden kendi kusuru olmaksızın işten ayrılmasıdır. Bu noktada; işverenin işten çıkarması, çalışma şartlarının uygun olmaması, işverenin çalışana karşı ağır ve olumsuz davranışlar sergilemesi söz konusudur. Kişinin kendi talebi ile istifasında kıdem tazminatı verilmez. Kıdem tazminatı, her yıl için bir brüt maaş kadar ödenir. Bu sayede de işten ayrılan çalışan yeni bir iş bulana kadar maddi geçimini sağlayabilecek olanağa sahip olur.

Kıdem tazminatına ilişkin merak edilen ve kafa karışıklığına neden olan bir mesele de emekliliktir. Çoğu kişi prim gün sayım doldu tazminat alabilirmiyim sorusunu gündeme getirmektedir. Bu mesele ise kanun ile düzenlenmiştir.

Yapılan düzenlemeye göre 3600 günlük yaşlılık aylığı süresi ve primini tamamlayan kişiler 1475 sayılı iş kanunu 14 madde 1 fıkrası 5 bendi uyarınca işten ayrılmaları durumunda kıdem tazminatı alabilmektedirler. Bu kişilerin işten ayrılmaları, kendi talepleri ile olması halinde de kıdem tazminatı taraflarına tanzim edilmektedir.

Yaşlılık aylığı, sosyal güvenlik kurumu aracılığı ile kayıt altında tutulan çalışma limitini dolduran kişilere sağlanan aylıktır. Bu aylıktan faydalanabilmek için iş kategorisine göre belirli bir süre prim ödemesi yapmak ve bu sürelerde çalışıyor olmak gerekir. Bu süre ve prim ödemeleri tamamlandıktan sonra işten ayrılan kişiler, çalıştıkları iş yerinden kıdem tazminatı almaya da hak kazanırlar.

Yorumlar
 1. Adem dedi ki:

  Merhabalar,, ilk sigorta başlangıç tarihim 03/04/2002,,
  son çalıştığım iş yeri sigorta giriş tarihi >>13/06/2017<>15/07/2019<<
  toplam sigorta ödenmiş gün sayım 5440 son çalıştığım işyerine resmi olarak herhangi bir bildirimde bulunmadan fakat sözlü olarak işi bırakacağımı iki ay öncesinden iş verene bildirdim sigorta çıkışımı da normal statüden 03 kodu istifa olarak yaptılar bu durumda 2 yıllık kıdem tazminatımı alabilirmiyim, saygılar,

 2. muzaffer dedi ki:

  merhaba doğum tarihim 01/01/1968 ssk başlangıcım 15/10/1992 askerliğimi 26/02/1988 26/08/1989 tarihinde 18 ay olarak yaptım .şimdi ben askerlik borçlanmasını yaparsam sıgorta başlangıcım hangi tarihe geriler şu an ssk gün sayım 6830 .teşekkür ederim

 3. kadir cebe dedi ki:

  merhaba ben 8 yıl 7 aydır aynı işyerinde çalışıyorum..ama işten kendim ayrılmak istiyorum.sgk girişim 2005 ama 3600 günüm var kıdem tazminatımı alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sigorta başlangıç tarihiniz 1999 ve öncesi olmadığından 3600 gün ile tazminat alamazsınız. 4500 gün ve en az 25 yıllık sigorta süresine sahip olmanız gerekiyor.

 4. akınsel dedi ki:

  taşören olarak 12 yıl çalıştım aynı iş yerinde çok şirket deyişti yemek hanede temizlikte çaliştım bunların hepsini ala bilirmiyim iş çıkşim yok şirket deyişikliği var. 20.07.2017 emekli dilekcemi verdim işten ayrıldım cevap bekli yorum tşkler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   işe giriş çıkışınız olmaması avantajlı bir durum. Emekli dilekçenizi vermekle ve hakettiğinize dair yazı tarafınıza ulaştığında 12 yıllık Kıdem tazminatını hak etmiş olursunuz.

 5. Erkan dedi ki:

  Merhaba, işcinin iş yeri ile alakalı yapmış oldumu zararı, işveren işcinin maaşından kesebilirmi,boordroda normal yatan maas gösterilip boordroda imzalatıldıktan sonra maas ın 4 / 1 i eksik yatırılmıştır, sorulduğunda ise 4 ay boyunca böyle devam edilecek yanıtı alınmıştır…böyle bir durumda iş akdini tek taraflı fes edip hukuki kanallar yoluyla kıdem tazminatı talep edilebilirmi…