• Emeklilik Geriye Dönük Borçlanma 2018


  Vatandaşların emekli olabilmeleri için bazı şartları taşıyor olmaları gerekir. Emeklilik yaşı ve emeklilik için gerekli olan prim gününü doldurmayan kişiler normal emekliliği gerçekleştiremezler.


  Emeklilik yaşlarını doldurmuş ancak prim gününü doldurmamış olan kişiler bazı durumlarda emeklilik geriye dönük borçlanma 2018 işlemi yaparak emeklilik hakkı kazanabilirler.

  Prim günü eksik olan kişilerin emekli olabilmesi için devlet büyük bir çalışma altındadır. 2018 yılı içerisinde bu konuda bir açıklama yapılması bekleniliyor.

  Sosyal Güvenlik uzmanları prim günü eksik olduğu için emekli olamayan vatandaşlara 5 yıllık bir emeklilik geriye dönük borçlanma 2018 yapılabileceği düşüncesindedir.

  Emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde prim gününü doldurmamış olanların geçmişinde stajyerlik dönemi varsa bu dönemlerini sigortalılık süresi içerisinde saydırarak emekli olabilme şansı sunulmuştur.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Emeklilik primi için toplu ödeme şansı ile emekli olabilme şansı da vatandaşlara verilmiş durumdadır.

  Emeklilik Yaşını Doldurmuş Ancak Prim Gününü Doldurmamış Kadınlar İçin Geriye Dönük Borçlanma

  Emeklilik şartlarından olan yaş şartını yerine getirmiş ancak emeklilik için prim gününü dolduramayan milyonlarca kadın vardır. Bu durumda olan kadınlar için Sosyal Güvenlik Kurumu bazı fırsatlar sunmaktadır;

  • Kadınlar emeklilik geriye dönük borçlanma 2018 yapmak için çocuk sahibi olmadan önce sigortalı olmalıdırlar.
  • 3 çocuk sahibi olan kadınlar emeklilik geriye dönük borçlanma 2018
  • 3 çocuk doğumundan sigortalılık için prim borçlanması yapacak olan kadınlar en fazla 6 yıl prim borçlanması yapabilirler. 6 yıl = 2160 prim günü

  Emeklilik Yaşını Doldurmuş Ancak Prim Gününü Doldurmamış Erkekler İçin Geriye Dönük Borçlanma

  Çalışma hayatına geç yaşta başlamış olan erkekler emeklilik yaşlarını erkenden doldururlar ancak emeklilik prim gününü dolduramazlar. Emeklilik geriye dönük borçlanma 2018 yapmak isteyen erkek vatandaşlar bazı durumlarda geriye borçlanma yaparak emeklilik şansını yakalayabilirler;

  • Emeklilik geriye dönük borçlanma 2018 yapmak isteyen erkeklerin askerlik dönemlerinden önce sigorta girişleri olmalıdır.
  • Askerlikten önce sigortalı olarak çalışmış olan erkekler askerlik dönemlerini sigortalılık dönemlerine saydırabilirler.
  • Askerlik dönemlerini sigortalılık sürelerine saydırabilecek olan erkek emekli adayları en fazla 540 gün borçlanma yapabilirler. Daha fazla borçlanma yapılmaz. Askerlik günü kadar emeklilik geriye dönük borçlanma 2018 yapılabilir.

  Emeklilik Geriye Dönük Borçlanma 2018 Şartları Nelerdir?

  Emeklilik için prim günü eksik olan vatandaşlar emeklilik geriye dönük borçlanma 2018 yapmak istiyorlarsa bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır;

  • Emeklilik geriye dönük borçlanma 2018 ile emekli olmak isteyenlerin en az 1800 prim gününe sahip olması gereklidir.
  • Borçlanma ile birlikte emekli olmak isteyen kişilerin emeklilik yaş şartını sağlıyor olması gerekir. 65 veya 60 yaşını tamamlamış olan, 1800 prim günü veya 1800’den fazla prim gününe sahip olan vatandaşlar emeklilik geriye dönük borçlanma 2018 talebinde bulunabilirler.

  Borçlanma yaparak emeklilik hakkı elde edemeyecek olan kişilere isteğe bağlı emeklilik yatırıp emekli olabilme şansı da verilmektedir.

  BAĞ-KUR Geriye Dönük Borçlanma

  BAĞ-KUR sahibi olan vatandaşlar yapılandırma kanunu çıkmasıyla beraber geriye dönük borçlanma ile emeklilik hakkı elde edebilirler. BAĞ-KUR’lular emeklilik geriye dönük borçlanma 2018 ile yıl ve prim günlerini tamamlayarak emekli olma şansını yakalayacaklardır.

  BAĞ-KUR ödemesi yapan kişilerin borçlanma hakkı yok. Yapılandırma ile birlikte milyonlarca prim günü tamamlamaya çalışan emekli adayının yüzü gülecek. Yapılandırma kanunu çıkarsa BAĞ-KUR ödemesi yapan, emeklilik yaşı gelmiş olan kişiler SSK’lılar gibi borçlanma şansını bulacaklardır.

  Referandumun yapılmasının ardından gündeme taşınmış olan bu yasa çıkarsa yaşamış olduğu sıkıntılar sebebiyle BAĞ-KUR primlerini ödeyememiş kişilere emeklilik geriye dönük borçlanma 2018 yolu açılacaktır.

  • Kadın BAĞ-KUR ödemesi yapan emekli adayları 58 yaşını doldurmuşlar ve 10 yıllık prim günlerine sahiplerse emekli olabileceklerdir.
  • Erkek BAĞ-KUR ödemesi yapan emekli adayları ise 60 yaşını doldurmuşlar ve 15 yıllık prim günü ödemesine sahiplerse emekli olabileceklerdir.

  Çıkacak olan yasa kapsamında emeklilik geriye dönük borçlanma 2018 yaparak emeklilik hakkı elde edecek olan vatandaşlar ister erkek olsun ister kadın olsun bu yasadan faydalanabileceklerdir.

  Maaşlarının oranlarını artırmak isteyen BAĞ-KUR ödemesi yapan vatandaşlar emekliliklerine 3 buçuk yıl gibi bir süre kalmışsa ödemelerini %25 oranında artırırlarsa yüksek maaş alma şansını yakalayabilirler. Prim ödemelerini %25 oranında artırarak 2 bin lira ile 25 bin 500 lira arasında maaş alabilmeniz mümkündür.

  Erken Emeklilik

  Emeklilik geriye dönük borçlanma 2018 yapmak erken emekli olmak anlamına gelmemektedir. Çalışamayacak durumda olan, hastalıklar gibi sıkıntılarla karşılaşmış olan kişilere erken emeklilik şansı verilmektedir. Erken emekli olabilmek için de emeklilik primini doldurmuş olmak gerekir.

  • Emeklilik yaşını doldurmamış ancak emeklilik primini doldurmuş olan kişiler almış oldukları sağlık raporu ile çalışamayacak durumda olduklarını kanıtlarlarsa erken emekli olma şansını yakalayacaklardır.
  • Erken emeklilik için emeklilik şartı olan emeklilik primini doldurmuş olan kişilerin erken emeklilik hakkı elde ederek maaş almaya başladıkları takdirde maaşlarında %5 oranında kesinti olacaktır.
  • Erken emekli olmak isteyen kişiler maaşlarında yapılacak olan %5 oranındaki kesintiyi kabul etmiş olurlar.
  • Erken emeklilik için çalışma başlatabilmeniz için 1999 yılından önce sigortanızın başlamış olması gerekir. 1999 yılından sonra sigortalılık dönemi başlamış olan vatandaşlar çalışamayacak durumda olduklarını kanıtlasalar dahi erken emeklilik şansı yakalayamayacaklardır.
  • Erken emeklilik şansı yakalayacak olan vatandaşların tamamlaması gereken gün sayısı bağlı olduğu sigortada belirtilmiş olan gün sayısıdır.

  Emeklilik Aylığı Hesaplama 2018

  Emeklilik için Gerekli Evraklar 2018

  Emeklilik Yaşı Sorgulaması 2018  tıkla sorunu sor

  Emeklilik Geriye Dönük Borçlanma 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. zeyit tepeyurt dedi ki:

   Merhaba; Benim annemin emekli olma durumu varmıdır acaba sormak istiyorum.

   1980 de ssk girişi yapılmış ve 36 gün çalışmış. dahada calısmamış. 3 cocugu var. sımdı ıse emekli olmasını isyiyoruz acaba toplu odeme ile yatırsak yada başka bır caresı varmı yada ne yaparsak emekli olabilir ? yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer çocuklar ın doğum arası en az 2 sene ise 6 yıl borçlanma yapabilir. Değilse doğum arası kadar borçlanabilir. Doğum borçlanması sonrası kalan günleri 3600 e tamamlamak için yine ssk lı olarak çalışması gerekiyor. Yada 3600 günü doldurmasına 1259 gün kalana kadar ssk lı olması sonrasında da isteğe bağlı olması mümkün

  2. ömerfaruk dedi ki:

   Hocam Geriye dönük borçlanma ile ilgili yasanın ne zaman çıkacağı hakkında bilginiz var mıdır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda bu konu ile ilgili bir çalışma yok. Düzen emekli etmeme sistemine dayandığı için yakında da çıkacak gibi gözükmüyor. Yine de takip ve taleplerimizi iletiyoruz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.