emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilerin Sağlık Hakları

Emeklilerin Sağlık Hakları
14.07.2017

Emeklilerin emekli oldukları andan itibaren en çok merak ettiği konulardan biri de bu yeni sosyal durumlarının kendilerine verdiği emeklilik haklarıdır.Bunlar arasında en önemlilerinden biri sayılabilecek olanı : sağlıkla ilgili emekli hakları.Sağlıkla ilgili emekli hakları denince de akla öncelikle gelenler hangi tedavilerin güvence kapsamında olduğu ve hangi kurumlarda tedavi olunabileceğidir.

Emekliler de Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki diğer vatandaşlar gibi, SGK’nın sözleşmeli olduğu resmi ve özel sağlık kurumlarında tedavi olma hakkına sahiptir.Burada SSK emeklilerinin hakları kapsamında sosyal güvenlik sahibi her vatandaşın hastane farkı olmadan sözleşmeli tüm kuruluşlardan hizmet alabileceği vurgulanmalıdır.GSS(Genel Sağlık Sigortası) öncesinde BAĞKUR’lu ve SSK’lı vatandaşların üniversite hastanelerinde tedavi olamadığı bilinen bir gerçektir.

Tedavilerin güvence kapsamı konusu ilave ücret alınacak ve ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri olarak iki başlıkta incelenebilir.İlave alınmayacak sağlık hizmetleri şunlardır:

1-Yeşil alan muayenesi kapsamında olmayan acil hallerde sunulan sağlık hizmetleri

2- Yanık tedavisi

3-Yoğun bakım

4- Doku,Kök hücre ve organ nakilleri

5- Kanser(kemoterapi,radyoterapi)

6-Kardiyovasküler cerrahi (bazı istisnaları bulunmaktadır.)

7-Hemodiyaliz tedavisi

8-Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere ilişkin sağlık hizmetleri

Emeklilerin yararlanabileceği ilave ücret istenen hizmetler, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) içerisinde ayrıntılı olarak sunulmuştur.Bunlara ek olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon , diş tedavileri ,diyaliz ve trafik kazaları gibi durumlarda emeklilerin sağlık hakları kapsamında SGK SUT içerisinde belirlenen kaidelere göre sağlık hizmeti bedellerini karşılamaktadır.Ek olarak,emeklilerin tıbbi cihaz ve ilaçlar hususunda hakları bulunmaktadır.Bu hususlar Sağlık Uygulama Tebliği içerisinde belirtilmektedir.Emeklilerin sağlık hakları kapsamında yararlanabilecekleri hizmetlerden bahsederken katılım payı noktasına da temas etmek bu hakların daha bilinçli kullanılmasına sebep olabilir.Katılım payı,genel sağlık sigortasına sahip kişinin veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin 5510 Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ’nun belirttiği sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için ödemesi gereken bir ücrettir.Katılım payı, ilaç katılım ve muayene katılım payını kapsar.Katılım payı sadece bazı ilaç ve tedavi çeşitlerinde talep edilir.

Emeklilerin sahip olduğu sağlık hakları konusunda merak ettiğiniz detay noktalara Sağlık Uygulama Tebliği’ne bakarak erişebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Gaye Emcioglu dedi ki:

    Emekliyim Tansiyon, Hipoglisemi, hastasıyım. Şimdiye kadar sigortadan yararlanmadım ancak şimdilerde doktor, ilaç ve senelik kontrol test, filim vs. masraflarımı karşılamada zorlanıyorum. Adresim ŞİŞLİ Teşvikiye. Hangi özel ve resmi Hastahanelere tedavimin devamı için müracaat edebilirim? İlaç masraflarımı nasıl alabilirim? Yöntem nedir? Aydınlatmanızı rica ediyorum.

  2. Yusuf dedi ki:

    Emekliyim kalp hastasiyim maddi ve manevi nelerden faydalanabilirim