emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilere Son 6 Yılın En Yüksek Maaş Zammı Yapılacak

Emeklilere Son 6 Yılın En Yüksek Maaş Zammı Yapılacak

Emeklilere Son 6 Yılın En Yüksek Maaş Zammı Yapılacak

2017 ilk 4 ayında açıklanan yüksek enflasyonla  Haziranda yapılacak fark zammı emeklililere müjde niteliğinde bir orana çıktı. Emekliler Derneği’nin (TÜED) Merkez Bankası ve İstatistik kurumunun verilerini baz alarak yaptığı hesaplamada; Temmuzda yüzde 6.57 zam olacağını belirtti. Böylece  2 milyonu aşkın işçi emeklisinin en düşük maaşı 1500 lira seviyesine kadar çıkacak.

Hesaplanan bu oranla birlikte Temmuz ayında yaklaşık 12 milyon emeklinin maaşına son 6 yılın en yüksek zammı yapılması bekleniyor. Mevcut yönetmelikte emeklilerin zammını belirleyen enflasyon ilk 4 ayda yüzde 5.7’yi buldu. Mayıs ve Haziran’da da tahminlere göre enflasyon yüksek çıkacak. Mayıs ayı sonu enflasyon oranları bugün yarın açıklanacak Tahminler ise 0,60 civarında çıkması. Haziran ayında da enflasyonun eksi çıkması mümkün görünmüyor.

Emeklilerin Maşı Ne Kadar Artacak ?

Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün’ ün yaptığı açıklama ile Derneğin yaptığı hesaplamaya göre Temmuz’da SSK işçi emeklisinin  maaşına yüzde 6.57 zam yapılacak. Böylece 2000’den önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişinin en düşük aylığı 93 lira artarak, 1495 liraya çıkması beklenirken;  2000’den sonra emekli olanların ise Temmuz’da 41 lira zam alarak taban maaşın 882 liraya çıkması bekleniyor.

BAĞ-KUR Emeklilerine Zam Var Mı ?

Yapılan enflasyon hesaplamasına göre Bağkur emeklisi de yüzde 6.57 zam alarak; en düşük Bağkur esnaf emekli aylığı 77 lira artarak 1262 liraya, en düşük Bağkur tarım emeklisi aylığı ise 50 lira artarak 933 liraya yükselecek.

Türkiye Emekliler Derneği’ nin Hesaplamasına Göre;

Memur Emeklisine Zam Var Mı ?

2017 yılı Ocak ayında memur emeklilerine yüzde 3 zam yapılmıştı. Enflasyon oranının Haziran ayı sonu itibari ile 6,57 çıkacağı tahminlerine göre yapılan yüzde 3 lük zam enflasyonun altında kalıyor. Yürürlükteki memur emekliğine yapılacak zam statüsüne göre Haziran ayı sonunda ortaya çıkan enflasyon farkı emekli maaşlarına oranlanarak maaşlara yansıtılıyor. Dolayısıyla ortaya çıkan 3,47 lik fark memur emekli maaşlarına yansıtılacak. Ayrıca 2017 yılbaşında belirlenen ikinci altı aylık zam oranı olan yüzde 4 lük zam da Temmuz ayında emekli maaşlarına yansıtılacak. Bunun sonucunda, en düşük memur aylığı 126 lira aratarak 1784 liraya çıkacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.