• Emeklilik İptali

  Ülkemizde vatandaşlar, çalıştıkları süreçlerin sonunda artık iş hayatından çekilmek isterler. Bu durumda da emeklilik ortaya çıkar. Emeklilik sayesinde zamanında çalışarak prim ödemiş olan sigortalılar, emeklilik dönemlerinde maaş alabilirler. Emeklilik kapsamında önemli olan bir diğer konu da emeklilik iptalidir.


  Emeklilik Nedir?

  Emeklilik, çalışılan süre içerisinde bütün vatandaşlar tarafından beklenilen dönemdir. Emeklilikten önce sigortalı olan kişi belirli bir süre prim öder ve bu prim ödemelerinin sonucunda emekli olmaya ve emekli maaşı almaya hak kazanır. Emekli olduktan sonra ödediği prim oranında emekli maaşı alır.

  Emekli olmak için belirli şartların da sağlanması gerekir. Bu şartlar sağlanmadığı sürece sigortalı olan kişiler emekli olamazlar. Emekli olmak için en önemli şart prim günlerinin ödenmesinin tamamlanmış olmasıdır. Prim ödemelerinin tamamlanmasından sonraki diğer önemli şart da yaş durumudur. Prim ödemelerinin tamamlanmasına göre sigortalı olan kişilerin emekli olma yaşı değişebilmektedir. Bunun için prim ödemelerinize göre belirlenmiş olan yaş şartlarına bakmalısınız.

  Bilindiği gibi memurlar da emekli olabilirler. Memurlar, belirlenmiş olan sebepler dışında emekli olmaya zorlanamazlar. Memurlar talep etmediği sürece yaş ve hizmet şartlarını taşıyor olsalar bile emekli olamazlar. Bir memurun emekli olması ve emekliliğinin tespiti yine memurun isteğiyle gerçekleşmektedir.

  Emeklilik İptal Ettirme Sebepleri

  Bireyler emekliliğini iptal ettirebilirler. Emeklilik iptali için de geçerli olan sebepler vardır. Bu sebepler şu şekildedir:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Yüksek okul mezunu olan bir memur, öğrendiği bilgilere göre 1. dereceye gelmiş olduğunu öğrendikten sonra emekli aylığını hesaplamış olsun. Eğer bu memur, 1’inci derecenin üzerinden emeklilik işlemlerinin yapılmadığı ve maaş tutarlarının diğerlerine göre daha az olduğunu öğrenirse emeklilik iptal isteminde bulunabilir. Sonrasında da görevine geri dönebilir.
  • Emeklilik isteminde bulunan memur, emekli aylığının normal çalıştığı zamandaki aylığının 1/3’ü civarında olduğunu öğrendikten sonra emeklilik iptali isteminde bulunabilir.
  • Gençken emekli olup daha sonradan tekrar göreve dönmek isteyen kişiler emeklilik iptali işlemine başvurabilirler ve sonrasında da işe geri dönebilirler.

  Yukarıdaki belirttiğimiz sebepler memurların emeklilik iptali istemlerinde bulunmalarını sağlayabilir. Burada önemli olan bir diğer konu da hak kaybına uğramış olan bir memurun göreve tekrar başlama talebinin kabul edilip edilmeyeceğidir. Emeklilik ile ilgili yayınlanmış olan mevzuatta, kendi iradelerini kullanmak sureti ile emeklilik isteminde bulunmuş olan kişilerin, daha sonradan tekrar göreve dönmeleri gibi bir durum söz konusu değildir. Alınmış olan kararlara göre, emeklilik isteminde bulunmuş olan memurların emeklilik tasarruflarının geri alınması durumunun güveni sarsacağı sebebi ile memurların emeklilik iptali taleplerinin kabul edilmeyeceği belirlenmiştir.

  Bireylerin, emekli olmadan önce emeklilik zamanları ile ilgili bütün bilgileri öğrenip incelemesi gerekmektedir. Buna göre emeklilik iptali durumuna düşmemeleri için memurların emekli olmadan önce öğrenmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Emekli olmadan önce emekli olmak isteyen memur emekliliğin hizmet süresi ve hangi yaşta emekli olabileceği ile ilgili bilgileri öğrenmelidir.
  • Emekli olmak isteyen memurun daha öncesinden sigortalı ya da Bağ-Kur kapsamında hizmeti varsa; bu hizmetlerin emekliliği nasıl etkilediğini öğrenmelidir.
  • Emekli olmak isteyen memur emekli olduğu zamandaki derecesini, ek göstergesinin nasıl olacağını ve kademesini öğrenmelidir.
  • Emekli olduktan sonra alacağı aylık oranını ve ikramiyenin miktarını öğrenmelidir.

  Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

  Bildiğiniz üzere bu yıl itibari ile Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik katılım başlatılmıştır. Buna göre sigortalı olan bireyler, işverenleri tarafından Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik olarak katılacaktır.

  Belirtilene göre Bireysel Emeklilik iptali de söz konusudur. Fakat bu emeklilik iptali için yasal bir süre vardır ve bu süre içerisinde işlemler yapılmalıdır. Sistemde olan kişiler, Bireysel Emekliliğe dahil olduğu süreçten itibaren iki ay içerisinde emeklilik iptali için başvuruda bulunabilirler. Emeklilik iptalinin sigorta şirketlerine ulaşmasından itibaren 10 gün içerisinde sigortalı olan kişinin ödemiş olduğu katkı payları, yatırım gelirleri iade edilir.

  Ayrıca Bireysel Emeklilik sisteminde emeklilik iptalinin yanında bir de ödemeye ara verilebilmesi durumu vardır. Bireysel sistemde kalmak istiyorsa fakat bazı nedenlerden dolayı kesintileri durdurmak istiyorlarsa katkı payını ödemeyi bir süre durdurabilirler.  tıkla sorunu sor

  Emeklilik İptali İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Elif dedi ki:

   Benim ablam ev hanımı çalıştı süre zarfında yatırılan primleri geri almak istiyor emekli olmak istemiyor bu primleri nasıl ve ne şekilde alabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanız emeklilik yaşını doldurmadan prim iadesi alamaz. Prim iadesi emeklilik yaşını doldurmasına rağmen emekli olmak için yeterli primi saplaması mümkün gözükmeyen sigortalılara yapılmaktadır.

  2. ömer köroglu dedi ki:

   Merhaba ismim ömer yaklasik 1 yil once ziraat bankasindan engelli kadrosundan emekli oldum cok pismanim yadim gen 41 yadindayim emekliligimin iptal veya dondurulmasi mumkunmu isime geri donme imkanim varmidir bana bu konuda yardimci olursaniz sevinirim. not:biz banka samdigina tabi calisiyoruz özel sandik

  3. Hacı dedi ki:

   annem babamın aylığını alıyor kendisininden yaşi geldi bizde emekli olması için başvurduk emeklilik borcu fazla çıkınca vazgectık hiç bir yere borcu yok yanliz kırk üç milyar emekli olması için para çıkıyor bir türlü SSK ya bu borcu sildirmiyoruz emeklilik işlemlerinizde yaptırdım ama oburc silinmiyo

  4. Metin dedi ki:

   emekli maaınıi ilk kez 21 Kasım 2018 de alacagım, bu maaşı almazsan 2019 yılı için ne şekilde müracat edersem yeni yıl katsayı farkından yararlanabilirim.
   bilgi rica ediyorum, saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik müracaatını yaptıysanız bu senenin şartlarına göre emekli olabileceksiniz. Maaşın bağlanmasının süresi şartları değiştirmez. Ocak ta yapılacak zamdan her halukarda yararlanabileceksiniz.

  5. Fatma Alkan dedi ki:

   Öncelikle kolay gelsin. Yurtdışından emekli bir kişi Türkiye de de emekli olmuş vefat etmiş. Eşi yurtdışında sosyal yardım alıyor ve bunun yasal olmadığını öğrendikten sonra Türkiye deki dul maaşını iptal ettirmiş
   hiç maaş almadan paranın sgk’ya iadesi de sağlanmış. Bu kişi türkiyeye kesin dönüş yapmak istiyor tekrar bir dilekçe ile türkiyedeki dul maaşı bağlanırmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet kesin dönüşten sonra başvuru yaparak Türkiye den dul maaşı alabilir.

  6. Mutlu dedi ki:

   Benim sorum biraz farkli ama ilgili basligi bulamadim.

   2 yildir yurtdisinda yasiyorum ve Turkiye’ye geri donme ihtimalim yok.

   18 yasimdan beri sigortaliydim. Bu sure icerisinde yatirilmis olan primlerimi geri alma sansim var mi?

  7. nejla kuru dedi ki:

   yurdişından 2014 yılında gelerek emekli olmak için başvurdum. yurt dışından bazı dökümanlar getirdim türiyede bir firmadan sigorta girişi yaptım.4 gün calıştım sgkdan hesapladılar 16000 euro karşılıgı 44000tl borclanma yaptım incelendi emekli maaşı baglandı 4 yıl maaş aldım.mayıs2018 maaşış iptal edildi ne yapmam lazım nejla kuru33856473278

  8. idris erik dedi ki:

   40 yaşındayım ssk vergi indirminden emekli oldum emekliliği tamamen iptal edilirmi yada sadece emekliliği durdurabilirlirim 2 durumda ne yapmam gerek

  9. Serap Özdemir dedi ki:

   Yurtdışından emekli bir kişi Türkiye de de emekli olmuş ve bunun yasal olmadığını öğrendikten sonra Türkiye deki emekliliğini iptal ettirmek istiyor. Ne yapması gerekir? Not: Henüz ilk maaşını dahi almadı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında emekli olmuş kişi Türkiye den maaş alabilir. Ancak çalışmıyor ve başka bir gelir elde etmiyor olması gerekiyor. emeklilik için başvurduğu kuruma maaşını dondurma ile ilgili durmunu belirtir bir dilekçe vermesi yeterli olacaktır.

  10. akin dedi ki:

   merhaba benim babam yurt disinda yurtdisinda olanlarin primlerini yatirip emekli olma sansi oldugundan babamin primlerini odedim emekli yaptim ama bir sorunumuz var babamin o devlete borcu oldugu icin avukat demiski turkiyedeki emekliligini hemen iptal et oyle bir sans varmi yada yurt disi ulkesi burdaki maasina el koyabilirmi ve yuzde kacina el koyma hakki var

  11. YEŞİM AÇIL dedi ki:

   YURT DIŞI BORÇLANMASI YAPARAK EKSİK 9 AYIMI ÖDEYEREK SGK DAN EMEKLİ OLDUM . FAKAT SONRADAN ÖĞRENDIM Kİ YURT DIŞINDA BIR DAHA ÇALIŞILAMAZMIŞ. EMEKLLİĞİMİ İPTAL ETTİRDİĞİMDE ALDIĞIM MAAŞLARI GERİ Mİ ÖDEMELİYİM ACABA??

   AYRICA :YENIDEN NORMAL BORÇLANARAK EKSİĞİMİ ÖDEYEBİLİR MİYİM- EMEKLİLİK İÇİN BAŞVURABİLİR MİYİM ??..

   CEVAPLARSANIZ MİNNETTAR KALIRIM. TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer Türkiye den emekli olduktan sonra yurt dışından çalışıp hem de emekli maaşı aldıysanız. İadesi talep edilir. Emekliliğiniz iptal olmaz sadece donar çalışmadığınızda tekrar maaşınız bağlanır.

  12. ismet Karalı dedi ki:

   Emekliliği iptal için izlenecek yol nedir.
   Acil bilgi verirmisiniz saygılar

  13. Kadir dedi ki:

   Ssk vergi indiriminden 2015 te emekli oldum iptal ettire bilirmiyim

  Sorunuzu Yazın