• Emeklilik İptali


  emeklilik nasıl iptal edilir

  Ülkemizde vatandaşlar, çalıştıkları süreçlerin sonunda artık iş hayatından çekilmek isterler. Bu durumda da emeklilik ortaya çıkar. Emeklilik sayesinde zamanında çalışarak prim ödemiş olan sigortalılar, emeklilik dönemlerinde maaş alabilirler. Emeklilik kapsamında önemli olan bir diğer konu da emeklilik iptalidir.

  Emeklilik Nedir?

  Emeklilik, çalışılan süre içerisinde bütün vatandaşlar tarafından beklenilen dönemdir. Emeklilikten önce sigortalı olan kişi belirli bir süre prim öder ve bu prim ödemelerinin sonucunda emekli olmaya ve emekli maaşı almaya hak kazanır. Emekli olduktan sonra ödediği prim oranında emekli maaşı alır.

  Emekli olmak için belirli şartların da sağlanması gerekir. Bu şartlar sağlanmadığı sürece sigortalı olan kişiler emekli olamazlar. Emekli olmak için en önemli şart prim günlerinin ödenmesinin tamamlanmış olmasıdır. Prim ödemelerinin tamamlanmasından sonraki diğer önemli şart da yaş durumudur. Prim ödemelerinin tamamlanmasına göre sigortalı olan kişilerin emekli olma yaşı değişebilmektedir. Bunun için prim ödemelerinize göre belirlenmiş olan yaş şartlarına bakmalısınız.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bilindiği gibi memurlar da emekli olabilirler. Memurlar, belirlenmiş olan sebepler dışında emekli olmaya zorlanamazlar. Memurlar talep etmediği sürece yaş ve hizmet şartlarını taşıyor olsalar bile emekli olamazlar. Bir memurun emekli olması ve emekliliğinin tespiti yine memurun isteğiyle gerçekleşmektedir.

  Emeklilik İptal Ettirme Sebepleri

  Bireyler emekliliğini iptal ettirebilirler. Emeklilik iptali için de geçerli olan sebepler vardır. Bu sebepler şu şekildedir:

  • Yüksek okul mezunu olan bir memur, öğrendiği bilgilere göre 1. dereceye gelmiş olduğunu öğrendikten sonra emekli aylığını hesaplamış olsun. Eğer bu memur, 1’inci derecenin üzerinden emeklilik işlemlerinin yapılmadığı ve maaş tutarlarının diğerlerine göre daha az olduğunu öğrenirse emeklilik iptal isteminde bulunabilir. Sonrasında da görevine geri dönebilir.
  • Emeklilik isteminde bulunan memur, emekli aylığının normal çalıştığı zamandaki aylığının 1/3’ü civarında olduğunu öğrendikten sonra emeklilik iptali isteminde bulunabilir.
  • Gençken emekli olup daha sonradan tekrar göreve dönmek isteyen kişiler emeklilik iptali işlemine başvurabilirler ve sonrasında da işe geri dönebilirler.

  Yukarıdaki belirttiğimiz sebepler memurların emeklilik iptali istemlerinde bulunmalarını sağlayabilir. Burada önemli olan bir diğer konu da hak kaybına uğramış olan bir memurun göreve tekrar başlama talebinin kabul edilip edilmeyeceğidir. Emeklilik ile ilgili yayınlanmış olan mevzuatta, kendi iradelerini kullanmak sureti ile emeklilik isteminde bulunmuş olan kişilerin, daha sonradan tekrar göreve dönmeleri gibi bir durum söz konusu değildir. Alınmış olan kararlara göre, emeklilik isteminde bulunmuş olan memurların emeklilik tasarruflarının geri alınması durumunun güveni sarsacağı sebebi ile memurların emeklilik iptali taleplerinin kabul edilmeyeceği belirlenmiştir.

  Bireylerin, emekli olmadan önce emeklilik zamanları ile ilgili bütün bilgileri öğrenip incelemesi gerekmektedir. Buna göre emeklilik iptali durumuna düşmemeleri için memurların emekli olmadan önce öğrenmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Emekli olmadan önce emekli olmak isteyen memur emekliliğin hizmet süresi ve hangi yaşta emekli olabileceği ile ilgili bilgileri öğrenmelidir.
  • Emekli olmak isteyen memurun daha öncesinden sigortalı ya da Bağ-Kur kapsamında hizmeti varsa; bu hizmetlerin emekliliği nasıl etkilediğini öğrenmelidir.
  • Emekli olmak isteyen memur emekli olduğu zamandaki derecesini, ek göstergesinin nasıl olacağını ve kademesini öğrenmelidir.
  • Emekli olduktan sonra alacağı aylık oranını ve ikramiyenin miktarını öğrenmelidir.

  Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

  Bildiğiniz üzere bu yıl itibari ile Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik katılım başlatılmıştır. Buna göre sigortalı olan bireyler, işverenleri tarafından Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik olarak katılacaktır.

  Belirtilene göre Bireysel Emeklilik iptali de söz konusudur. Fakat bu emeklilik iptali için yasal bir süre vardır ve bu süre içerisinde işlemler yapılmalıdır. Sistemde olan kişiler, Bireysel Emekliliğe dahil olduğu süreçten itibaren iki ay içerisinde emeklilik iptali için başvuruda bulunabilirler. Emeklilik iptalinin sigorta şirketlerine ulaşmasından itibaren 10 gün içerisinde sigortalı olan kişinin ödemiş olduğu katkı payları, yatırım gelirleri iade edilir.

  Ayrıca Bireysel Emeklilik sisteminde emeklilik iptalinin yanında bir de ödemeye ara verilebilmesi durumu vardır. Bireysel sistemde kalmak istiyorsa fakat bazı nedenlerden dolayı kesintileri durdurmak istiyorlarsa katkı payını ödemeyi bir süre durdurabilirler.  tıkla sorunu sor

  Emeklilik İptali İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ismet Karalı dedi ki:

   Emekliliği iptal için izlenecek yol nedir.
   Acil bilgi verirmisiniz saygılar

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.