Emeklilik

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik iptal etme işlemi, işçilerin isteği halinde gerçekleşebilir. Çünkü zorunlu bireysel emeklilik sistemini, tüm işverenler işçilerine yapmıştır. Fakat işçiler bireysel emeklilik sistemine bağlı kalacak diye bir kaide bulunmamaktadır. Bireysel emeklilik sistemine bağlı kalmak istemeyen çalışanlar da BES iptali yapmaktadır. Bireysel emeklilik sistemini iptal etmek için zorunlu BES başladığı andan itibaren 2 ay içinde iptal başvurusu yapmanız gerekmektedir. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden cayma başvurusu, zorunlu BES’in yapıldığı sigorta şirketine bir dilekçe ile ya da internet üzerinden form doldurularak yapılabilir. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi başladığı andan itibaren iptalinin gerçekleşme adımları şu şekildedir.

 • Zorunlu bireysel emeklilik sistemi kapsamında çalışanın maaşından kesinti yapıldığında dair çalışan bir bilgilendirme alır. Bu bilgilendirme SMS, mail, faks veya posta herhangi bir yolla olabilir. Çalışan bu bildirim ile beraber zorunlu bireysel emeklilik sisteminin başladığını öğrenir. Bu bildirimin gelmesinden itibaren zorunlu bireysel emeklilikten caymak için 2 ay süresi mevcuttur. Çalışan 2 ay süre içinde başvurusunu yapar.
 • Bu başvuruyu, zorunlu BES hangi sigorta şirketinde yapıldıysa oraya yapacaktır.
 • Zorunlu bireysel emeklilik iptal başvurusunu alan sigorta şirketi, 10 gün içinde bu başvuruyu değerlendirecektir. Başvuru talebi onaylandıktan sonra, zorunlu BES kapsamında çalışanın maaşından kesilen tutarlar, çalışanın başvuruda belirttiği banka hesabına yatırılarak, zorunlu BES iptal işlemi sona erer.

Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Hak Ediş Oranları

Bireysel emeklilik sistemi devlet katkısı, sisteme bağlı kalındığı süre boyunca artış gösterir. Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı almak istiyorsanız en az 3 yıl boyuna bireysel emeklilik sistemine bağlı kalmalısınız. 3 Yıldan önce zorunlu BES iptali yaparsanız, devlet katkısı alamazsınız. Yıllara göre bireysel emeklilik sistemi devlet katkıları aşağıda belirtilmiştir;

 • Eğer vatandaş en az 3 yıl süre bireysel emeklik sistemine bağlı kalırsa devlet katkısının %15’ini alacaktır.
 • Eğer çalışan kişi en az 6 yıl süre bireysel emeklilik sistemine bağlı olursa devlet katkısının %35’ini alır.
 • Eğer sigortalı çalışan kişi en az 10 yıl boyunca bireysel emekliliğe bağlı kalırsa devlet katkısının %60’ını alır.
 • Eğer yurttaş bireysel emeklilik sistemi ile emekli olursa ya da bireysel emeklilik sistemi devam ederken vefat ederse veyahut da malul olursa devlet katkısının %100’ünü almaya hak kazanır.

Bireysel Emeklilik Sistemi ile Nasıl Emekli Olunur?

Bireysel emeklilik sistemi ile emekli olma ile normal bir şekilde emekli olma arasında farklar mevcuttur. Bireysel emeklilik sistemi ile emekli olma, 10 yıl bireysel emeklilik sistemine bağlı kalmanız ve en az 56 yaşında olmanız durumunda gerçekleşir. Bireysel emeklilik sistemi ile emekli olduktan sonra, isterseniz sistemde bulunan paranızı aylık olarak alabilirsiniz. Bu konuda, bireysel emekli olduğunuz sigorta şirketi size yönlendirmelerde bulunur. Onların yönlendirdiği fonlarda da alabilirsiniz. İsterseniz de bireysel emeklilik sistemindeki hak edişinizin hepsini bir anda alabilirsiniz. Sigorta şirketinize, bireysel emeklilik sisteminde hak ettiğiniz tüm parayı istediğinizi belirttiğiniz andan itibaren 10 gün içinde parayı yatırmalıdır.

e-Devlet Bireysel Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bireysel emekliliğinizin ne durumda olduğunu, emekliliğinizde ne kadar devlet katkısı bulunduğu öğrenmek için e-Devlet üzerinden bireysel emeklilik sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 • E-Devlet’e TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapınız.
 • E-Devlet üzerinden Emeklilik Gözetim Merkezi’ne ait uygulamalardan “Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama” isimli uygulama üzerinden bireysel emeklilik sisteminizin ne durumda olduğunu ve devlet katkılarını öğrenebilirsiniz.

Kimler Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Kapsamına Girer?

Resmi gazetede açıklanan bilgilere göre zorunlu bireysel emeklilik yaşı 45’tir. 45 Yaşın altında olan tüm vatandaşlar zorunlu bireysel emeklilik sistemi kapsamındadır. Bu 45 yaşın altında olan vatandaşların sektörü önemli değildir. Hem devlet altında çalışan vatandaşlar hem de özel sektörde çalışan vatandaşlar zorunlu bireysel emeklilik sistemi kapsamına girmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Maaşlardan Ne Kadar Keser?

Otomatik zorunlu bireysel emeklilik sistemine işçiler, işverenler aracılığı ile katılabilirler. Bireysel emeklilik sistemi maaş kesintisi %3 oranındadır. Eğer vatandaş arzu ederse, bireysel emeklilik sistemi maaş kesintisi olan %3’ten daha fazla kesinti yapılmasını isteyebilir. Bu hususta herhangi bir kısıtlama yapılmamaktadır. Vatandaş dilediği kadar, bireysel emeklilik kesintisi arttırabilir. Eğer vatandaş, bireysel emeklilik sistemine bağlı kalırsa, bağlı kaldığı her ay devlet %25 oranında katkı payı verecektir. Bireysel emeklilik sistemi kapsamında vatandaşın maaşından kesilebilecek maksimum tutar 340 TL’dir, kesilebilecek minimum tutar da 53 liradır.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Kazanç Ne Kadardır?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi kapsamında, sisteme kaydolanların maaşlarından belirli miktarlarda kesintiler uygulanmaktadır. Bu uygulanan kesinti miktarlarının oranlarını da vatandaş kendi belirleyebiliyor. Primle birlikte kazancın %3’ünün kesildiği bireysel emeklilik sisteminde ise asgari ücretlilerden yılda toplam 640 TL kesilecektir. Fakat, asgari ücretliler kesilen bu ücretin 3 katını yani 1800 TL’yi devlet katkıları ile birlikte bireysel emeklilik sistemi kapsamında kazanacaklardır. Bireysel emeklilik sistemine ilk girişte anında devletten 1000 TL katkı ve bireysel emeklilik sistemine bağlı kalınan her ay da %25’ten 160 TL kazanacaklardır. Bu bağlamda, bireysel emeklilik sistemine kaydolan bir asgari ücretli, sisteme kaydolduğunda 1000 TL alacağından 1.yılı doldurduğunda bireysel emeklilik sisteminde 2800 TL birikmiş olacaktır.  Bu yaptığımız hesap, maaşından aylık 50 TL kesinti yapılacak olan asgari ücretliler içindi. Eğer aylık kesinti miktarı 300 TL olursa, bu çalışandan yılda 3600 TL bireysel emeklilik sistemi kapsamında kesilecektir. Bireysel emeklilik sistemine ilk kayıt olunduğunda 1000 TL devlet katkısı, yıllık devlet katkısı da 900 TL, böylece maaşından aylık 300 TL kesilen bir vatandaş, 1 yılda bireysel emeklilik sisteminden 5500 TL kazanacaktır. Konuyu toplayacak olursak maaşlar aşağıdaki gibidir;

 • Asgari ücretli çalışanın 1 yılda bireysel emeklilik sistemine verdiği aylık para 53 TL yıllık para 640 TL, 1 yılın sonunda biriken para ise 1800 TL’dir. Asgari ücretli çalışan verdiğinin 3 katını kazanacaktır. Bireysel emeklilik sistemi kazancı 1800 TL, kârı ise 1160 TL’dir.
 • Bireysel emeklilik sistemine aylık 300 TL, toplamda yıllık 3600 TL veren kişi, 1 yıl sonunda bireysel emeklilik sisteminden 5500 TL kazanacaktır. Kârı ise 1900 TL’dir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik sistemine başvuru iş yerleri sahipleri tarafından yapılmaktadır. Eğer bireysel emeklilik sistemi kapsamındaki bir iş yerinde çalışmaya başlarsanız, sigorta girişinizin yapılması ile birlikte bireysel emeklilik sistemine de kaydolacaksınız. Bu bağlamda, çalışanlar tarafından bireysel emeklilik sistemi başvurusu yapılmamaktadır. Çalışanlar sadece zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptali yapabilir. İptal işlemi de bireysel emeklilik sisteminiz başladıktan 2 ay sonra yapılmalıdır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Emeklilik Şirketi Nasıl Seçilir?

Bireysel emeklilik sistemi emeklilik sözleşmesi iş yerleri tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tescillenmiş bir emeklilik şirketi ile imzalanmalıdır.

Halk Bank Bireysel Emeklilik İptali

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır ?

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

Shares:

20 Yorumlar

 • Elif
  17.03.2019

  Benim ablam ev hanımı çalıştı süre zarfında yatırılan primleri geri almak istiyor emekli olmak istemiyor bu primleri nasıl ve ne şekilde alabilir?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   18.03.2019

   Merhaba,

   Ablanız emeklilik yaşını doldurmadan prim iadesi alamaz. Prim iadesi emeklilik yaşını doldurmasına rağmen emekli olmak için yeterli primi saplaması mümkün gözükmeyen sigortalılara yapılmaktadır.

 • özlem
  16.03.2019

  5510 sayılı kanunun 28 maddesi mahkemeyle iptal edilirmi engelli memurken emekli oldum maaşım çok düştü göreve geri dönmek istiyorum mümkünmü

  Cevapla
 • ömer köroglu
  02.01.2019

  Merhaba ismim ömer yaklasik 1 yil once ziraat bankasindan engelli kadrosundan emekli oldum cok pismanim yadim gen 41 yadindayim emekliligimin iptal veya dondurulmasi mumkunmu isime geri donme imkanim varmidir bana bu konuda yardimci olursaniz sevinirim. not:biz banka samdigina tabi calisiyoruz özel sandik

  Cevapla
 • Hacı
  12.12.2018

  annem babamın aylığını alıyor kendisininden yaşi geldi bizde emekli olması için başvurduk emeklilik borcu fazla çıkınca vazgectık hiç bir yere borcu yok yanliz kırk üç milyar emekli olması için para çıkıyor bir türlü SSK ya bu borcu sildirmiyoruz emeklilik işlemlerinizde yaptırdım ama oburc silinmiyo

  Cevapla
  • Fatma
   20.05.2019

   Ben ssk dan 2000 yılındamalulen emekli oldum çok düşük maaş alıyorum annem ssk emeklisi babam bağlar emeklisi annemin maaşı yüksek babamın malı benim maaşım kadar ssk emekliliğimi iptal ettirdim anne ve babamdan yetim aylığı alabilirmiyim şayet alırsam oranları ne olur evli değilim bilgi verebilirmisiniz
   Selam ve saygılar

 • Metin
  19.11.2018

  emekli maaınıi ilk kez 21 Kasım 2018 de alacagım, bu maaşı almazsan 2019 yılı için ne şekilde müracat edersem yeni yıl katsayı farkından yararlanabilirim.
  bilgi rica ediyorum, saygılar

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   20.11.2018

   Merhaba,

   Emeklilik müracaatını yaptıysanız bu senenin şartlarına göre emekli olabileceksiniz. Maaşın bağlanmasının süresi şartları değiştirmez. Ocak ta yapılacak zamdan her halukarda yararlanabileceksiniz.

 • Fatma Alkan
  18.11.2018

  Öncelikle kolay gelsin. Yurtdışından emekli bir kişi Türkiye de de emekli olmuş vefat etmiş. Eşi yurtdışında sosyal yardım alıyor ve bunun yasal olmadığını öğrendikten sonra Türkiye deki dul maaşını iptal ettirmiş
  hiç maaş almadan paranın sgk’ya iadesi de sağlanmış. Bu kişi türkiyeye kesin dönüş yapmak istiyor tekrar bir dilekçe ile türkiyedeki dul maaşı bağlanırmı?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   19.11.2018

   Merhaba,

   Evet kesin dönüşten sonra başvuru yaparak Türkiye den dul maaşı alabilir.

 • Mutlu
  28.09.2018

  Benim sorum biraz farkli ama ilgili basligi bulamadim.

  2 yildir yurtdisinda yasiyorum ve Turkiye’ye geri donme ihtimalim yok.

  18 yasimdan beri sigortaliydim. Bu sure icerisinde yatirilmis olan primlerimi geri alma sansim var mi?

  Cevapla
 • nejla kuru
  20.07.2018

  yurdişından 2014 yılında gelerek emekli olmak için başvurdum. yurt dışından bazı dökümanlar getirdim türiyede bir firmadan sigorta girişi yaptım.4 gün calıştım sgkdan hesapladılar 16000 euro karşılıgı 44000tl borclanma yaptım incelendi emekli maaşı baglandı 4 yıl maaş aldım.mayıs2018 maaşış iptal edildi ne yapmam lazım nejla kuru33856473278

  Cevapla
 • idris erik
  18.04.2018

  40 yaşındayım ssk vergi indirminden emekli oldum emekliliği tamamen iptal edilirmi yada sadece emekliliği durdurabilirlirim 2 durumda ne yapmam gerek

  Cevapla
 • Serap Özdemir
  04.04.2018

  Yurtdışından emekli bir kişi Türkiye de de emekli olmuş ve bunun yasal olmadığını öğrendikten sonra Türkiye deki emekliliğini iptal ettirmek istiyor. Ne yapması gerekir? Not: Henüz ilk maaşını dahi almadı.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   05.04.2018

   Merhaba,

   Yurt dışında emekli olmuş kişi Türkiye den maaş alabilir. Ancak çalışmıyor ve başka bir gelir elde etmiyor olması gerekiyor. emeklilik için başvurduğu kuruma maaşını dondurma ile ilgili durmunu belirtir bir dilekçe vermesi yeterli olacaktır.

 • akin
  28.03.2018

  merhaba benim babam yurt disinda yurtdisinda olanlarin primlerini yatirip emekli olma sansi oldugundan babamin primlerini odedim emekli yaptim ama bir sorunumuz var babamin o devlete borcu oldugu icin avukat demiski turkiyedeki emekliligini hemen iptal et oyle bir sans varmi yada yurt disi ulkesi burdaki maasina el koyabilirmi ve yuzde kacina el koyma hakki var

  Cevapla
 • YEŞİM AÇIL
  15.03.2018

  YURT DIŞI BORÇLANMASI YAPARAK EKSİK 9 AYIMI ÖDEYEREK SGK DAN EMEKLİ OLDUM . FAKAT SONRADAN ÖĞRENDIM Kİ YURT DIŞINDA BIR DAHA ÇALIŞILAMAZMIŞ. EMEKLLİĞİMİ İPTAL ETTİRDİĞİMDE ALDIĞIM MAAŞLARI GERİ Mİ ÖDEMELİYİM ACABA??

  AYRICA :YENIDEN NORMAL BORÇLANARAK EKSİĞİMİ ÖDEYEBİLİR MİYİM- EMEKLİLİK İÇİN BAŞVURABİLİR MİYİM ??..

  CEVAPLARSANIZ MİNNETTAR KALIRIM. TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   16.03.2018

   Merhaba,

   Eğer Türkiye den emekli olduktan sonra yurt dışından çalışıp hem de emekli maaşı aldıysanız. İadesi talep edilir. Emekliliğiniz iptal olmaz sadece donar çalışmadığınızda tekrar maaşınız bağlanır.

 • ismet Karalı
  11.12.2017

  Emekliliği iptal için izlenecek yol nedir.
  Acil bilgi verirmisiniz saygılar

  Cevapla
 • Kadir
  28.09.2017

  Ssk vergi indiriminden 2015 te emekli oldum iptal ettire bilirmiyim

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir