• Emekli Sandığı Çeyiz Parası Kimlere Verilir?

  Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığını tek bir çatı altında Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlayan yeni sistem, pek çok hizmeti beraberinde getirmiştir. Bu hizmetlerden bir tanesi de “evlilik ödeneği” yani diğer bir adıyla çeyiz parasıdır. Reform gelmeden önce SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı olmak üzere üç farklı Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmaktaydı. Reformun gelişinin ardından 20.05.2006 tarihinde uygulanmaya başlayan 5502 Sayılı Kanun(Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu) hükmünce Sosyal Güvenlik Kurumları devredilerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlanmıştır. Kaldırılan bu kurumlar yerine Sosyal Güvenlik Kurumu gelmiştir. Biz de bu yazımızda, evlenmek isteyen veya yeni evlenmiş çiftler için, devletin sunmuş olduğu hizmet olan çeyiz yardımı nasıl alınır, Emekli Sandığı çeyiz parası kimlere verilir, çeyiz hesabı hangi bankada açılmalıdır sorularına yanıt vererek ve Sgk/Emekli Sandığı çeyiz parası sorgulama işlemini gerçekleştirme konusuna değineceğiz.


  Çeyiz Parası Nedir ve Nasıl Alınır?

  Sosyal Güvenlik Kurumunun, eski haliyle Emekli Sandığının evlenmek isteyen çiftlere sağlamış olduğu evlenme yardımına Emekli Sandığı Çeyiz Parası / Evlenme Ödeneği denir. Sigortalı çalışan kişinin vefat etmesi durumunda aylık almaya başlayan kız çocukları eğer evlenirse aylıkları kesilir ancak devlet tarafından evlenme ödeneği yapılır. Bu yardımdan erkek çocuklarının yararlanma hakkı yoktur. Tek şart evlenme ödeneği almak isteyen kız çocuğunun aynı zamanda ölüm aylığı alıyor olmasıdır. Emekli Sandığı üzerinden “yetim maaşı” alan kız çocuğu da evlenme ödeneği alabilir. Ödenekten yararlanmak isteyen kız çocuğu, dilekçesiyle birlikte kendisine en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü’ne başvurmalıdır. Dilekçenizin ekine evlenme cüzdanınızın görüldüğü fotokopiyi eklemeyi unutmayınız! Yazımızın sonunda paylaşacağımız linklerden dilekçe örneğini indirebilirsiniz.

  Peşin olarak ve tek seferde yatırılan Emekli Sandığı çeyiz parasının ne kadar ödeneceğini hesaplamak için, kız çocuğuna yatırılan iki yıllık ölüm aylığı toplamını 24 ile çarpmak yeterli olacaktır. Örnek verecek olursak, ölüm aylığı 700 TL olan kız çocuğu, gerekli hesaplama yapıldığı zaman görülecektir ki 16.800 TL evlenme yardım alabilir. Ölüm aylığı 600 TL olan kız çocuğu ise 14.400 TL evlenme yardımı alabilir. Ayrıca şunu da belirmek gerekir, Emekli Sandığı çeyiz parası alan kız çocukları artık ölüm aylığı alma hakkından yararlanamamaktadır. Bu hakkını yalnızca boşandığı takdirde tekrar alabilir.

  Devlet Destekli Çeyiz Katkısı Nedir ve Nasıl Alınır?

  Devlet destekli çeyiz katkısı, çeyiz parasından farklı bir işleyiş ile uygulanmaktadır. Yeni evlenecek olan veya evlenmiş kişilerin nişan, kına, söz, düğün, çeyiz alımı, düğün masrafı gibi maliyetlerin karşısında bu destekten faydalanabilmesi için banka üzerinden çeyiz hesabı açması gereklidir. Açılan hesaba üç yıl süreyle ödeme yapılmalıdır. Devlet, üç yıl boyunca hesabınıza yatırmış olduğunuz miktarın %20’sini üzerine ekleyerek size sunmaktadır.

  Alınacak çeyiz katkısı için biriktirilen miktarı, hesabınızın bağlı olduğu banka aracılığı sayesinde öğrenebileceğiniz gibi, telefon üzerinden de sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise elektronik ortam üzerinden internet bankacılığını kullanmanız olacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emzirme Ödeneği Nedir ve Kimlere Verilir?

  Emzirme ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumunun annelere sağlamış olduğu yardım türlerinden birisidir, süt parası olarak da geçmektedir. Doğum yapan kişinin emzirme ödeneğinden faydalanabilmesi için sigortalı olması gerekmez, eşi eğer sigortalıysa onun üzerinden bu hizmetten yararlanabilir. Emekli Sandığı çalışanları, SSK’lı çalışanlar veya Bağ-Kur’a bağlı çalışanlar 5510 Sayılı Kanun(4. madde) hükmünce emzirme ödeneğinden faydalanabilirler. Bakanların onaylamasıyla birlikte uygulanabilen ödeneğin belirlenmesinde ilgili kurumun yönetim kuruludur. Ödeneği alabilmek için çalışma yılı içerisinde en az 120 günlük sigorta priminin bildirimi yapılmalıdır. Ödeneğin miktarı için ise 2017 yılında 132 TL olarak belirlenmiştir.

  Doğum Borçlanması Nedir ve Nasıl Alınır?

  5510 Sayılı Kanun(4. madde) hükmüne göre sigortalılar doğum yaptıktan sonra geçen en fazla iki yıllık süreyi(bu süre içerisinde kişiye prim ödemesi bulunmamak ve çocuklarının yaşıyor olması kaydıyla) borçlandırılabilir. Bunun için hak sahiplerinin Sigorta Primleri Genel Müdürlüğüne borçlanma talebinde bulunması gerekir. Doğum borçlanmasının hesaplanışında, torba yasanın gelişiyle birlikte değişen yönetmeliğe göre en fazla (çocuk başına 2 yıl süreyle, toplamda 2160 gün) 3 çocuğa kadar borçlanma hakkı getirilmiştir. Tek çocuğu olan aileler için 2 yıl ve 13.651,20 TL, iki çocuk için 4 yıl ve 27302,40, üç çocuk için ise 6 yıl ve 40.953,60 TL olarak belirlenmiştir.

  Primler Neden Önemlidir?

  Son olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu ülkemizde şuan yararlanmakta olduğumuz hizmetleri veren üç kuruluşun 20.05.2006 tarihinde uygulanma konulmuş 5502 Sayılı Kanun hükmünce tek bir çatı altında toplanmış halidir. Sistemde yapılan değişiklikler sonucunda uygulama üzerinde de çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Örneğin Emekli Sandığı’na bağlı olan çalışan çeyiz parasını alabilirken, SGK’ya bağlandığı zaman almaya devam edebilecektir. Bütün bunlar için ise gerekli primler kişiler adına ödenmelidir. Çünkü sigortalı çalışanın ailesinin ve kendisinin yararlanabileceği pek çok hizmet, primlerin ödenmesi halinde mümkün olmaktadır tıpkı çeyiz parasında olduğu gibi. Emekli Sandığı çeyiz parası ihtiyacı olan kişiler için oldukça önemlidir fakat bu yardımın sağlanabilmesi için gerekli şartlar oluşturulmalıdır.

  Evlenme Yardımı Örnek Dilekçesini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

  Emzirme Ödeneği/Süt Parası Talep Dilekçesini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

  Doğum Borçlanması Talep Dilekçesini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Emekli Sandığı Çeyiz Parası Kimlere Verilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. devrim dedi ki:

   Emekli sandığından yetim aylığı almaktayım.babam ölmeden önce 1 kez evlenip boşanmıştım.şimdi tekrar evleneceğim.ceyiz parası(evlenme yardımı) alabilirmiyim.bazı kaynaklar ilk kez evlenenler alabiliyor diyor.ben 2. Evliligimi yapacagim ancak birincisinden babam ölüp maaşa hak kazanmadan önce boşanmıştım.

  Sorunuzu Yazın