ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Ehliyet ve Kimlik Kartı Kaybetme ve Yenileme Ücreti

2023 Ehliyet ve Kimlik Kartı Kaybetme ve Yenileme Ücreti
14.06.2023

2023 ehliyet ve kimlik kartı kaybetme ve yenileme ücreti 166 TL ile 769 TL arasında değişmektedir.. Bu ücret bankalar aracılığıyla yatırılabilir. 2023 ehliyet ve kimlik kartı kaybetme ve yenileme ücreti, ilerleyen yıllarda değişebilir. Bu ücret yatırıldıktan sonra belgeler teslim edilerek kimlik ve ehliyet alınabilir.

Kimlik ve ehliyetin kaybolması, çok sık rastlanan bir durumdur. Aynı zamanda son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kimlik ve ehliyetin kaybolmaması için gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

Ehliyet ve kimlik kartının sizin yerinize başka birileri tarafından kullanılması, tehlikeli olabilir. Ehliyet ve kimliklerin konulduğu çantaların ve cüzdanların her zaman güvende olduğundan emin olmak gerekir.

Ehliyet ve kimlik kartının kaybolması durumunda hemen gerekli işlemler yapılmalıdır. Kartların kaybedildiğini yetkili birimlere bildirdiğiniz takdirde kartlar ile herhangi bir işlem yapılması mümkün olmaz. Bu nedenle vakit kaybetmeden gerekli bildirimler yapılmalıdır. Bildirim işlemleri, e-Devlet üzerinden yapılabilir.

Ehliyetini Kaybedenler Ne Yapmalı?

Ehliyetini kaybedenlerin yapması gereken e-Devlet sistemine girmektir. e-Devlet üzerinden bildirim yapmalıdır. Bunun için turkiye.gov.tr adresine girmek gerekir. Bu adreste sağ kısımda bulunan “Giriş Yap” yazan alana tıklanmalıdır.

Ardından arama alanına “Kayıp Ehliyet” yazılmalıdır. “Sürücü Belgesi Kayıp Bildirimi” yazan seçeneğe tıklanır.

Gelen ekranda “Kayıp Sürücü Belgesi Bildirimi” yazan alana tıklanmalıdır.

Bu adımdan sonra gerekli işlemler tamamlanarak bildirim yapılabilir. Bildirim yapıldığı anda ehliyet artık geçersiz olur. Ancak bildirimin iptal edilme hakkı vardır. Eğer sonradan kimliğinizi bulursanız 24 saat içinde bildirimi iptal edebilirsiniz. Bu sayede ehliyet yeniden geçerli olur.

Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmalıyım 2023?

Kimliğini kaybedenlerin yapması gereken e-Devlet üzerinden bildirim yapmaktır. İlk olarak kimlik numarası ve şifre ile e-Devlet sistemine girilir. E-Devlet sistemine girildikten sonra arama alanına “Kayıp Kimlik” yazılmalıdır.

Gelen ekranda kimin adına işlem yapacağınız sorulur. Buradan kendi adınıza işlem yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra 15 yaşından küçük çocuklarınız için de işlem yapma şansınız vardır.

Seçim yapıldıktan sonra gelen ekranda “Sorgula” yazan alana tıklanır.

Kayıp Ehliyet İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Kayıp ehliyet için gerekli belgeler arasında sağlık raporu vardır. Ehliyetini kaybeden kişinin ilk olarak sağlık raporu alması gerekir. Sağlık raporu aile hekiminden alınabilir. Aynı zamanda devlet hastanesinden de sağlık raporu alınabilir.

Sağlık raporu alındıktan sonra sürücü belgesi randevusu alınmalıdır. Randevu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü internet sitesinden alınabilir. İlk olarak randevu.nvi.gov.tr adresine girilmelidir.

Gelen ekranda randevunun hangi amaçla alınacağı tercih edilir. Kimlik kartı, sürücü belgesi randevuları buradan alınabilir. Sürücü belgesi seçeneği tercih edildikten sonra gelen ekranda “Kabul ediyorum” yazan kısma tıklanmalıdır.

Gelen ekranda sizden istenen bilgileri girmelisiniz. Doldurulması gereken alanlar şu şekildedir:

 • Ad ve soyad
 • T.C. kimlik numarası
 • Doğum tarihi
 • Telefon
 • Güvenlik kodu

Yukarıda gösterilen alanlara tüm bilgiler eksiksiz şekilde girilmelidir. Ardından “Devam Et” yazan alana tıklanmalıdır. Devamında ekranda çıkan yönergeler takip edilmelidir. Herhangi bir nüfus müdürlüğünden randevu alınabilir.

Randevu gününde ve saatinde ilgili nüfus müdürlüğünde bulunmak gerekir. Gerekli işlemler, yetkililer tarafından yapılır. Yeni kimlik belgesi ya da sürücü belgesi PTT tarafından adrese getirilir.

Kayıp Kimlik İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Kayıp kimlik için gerekli belgeler arasında fotoğraf yer alır. Kişinin son altı ay içerisinde çekilen bir biyometrik fotoğrafı ile başvurması gerekir. Bu sayede biyometrik doğrulama ile başvuru alınır.

Biyometrik doğrulamanın ya da kimlik doğrulamasının mümkün olmadığı hallerde farklı yöntemlerle doğrulama yapılır. Veri tabanında yer alan fotoğraf, imza ile doğrulama yapılabilir. Bunun yanı sıra kişinin farklı bilgileri de kullanılabilir.

Kimlik kartını kaybedenler Alo 199 üzerinden de başvuru yapabilir. Başvuru sonrası ilk olarak kimlik kartı çıkarma ücreti yatırılır. Kayıp kart yerine yenisini çıkarmak için nüfus müdürlüğünden randevu alınır. Nüfus müdürlüğü pasaport, ehliyet gibi kimlik yerine geçen belgeler ister.

Eğer kimliği kanıtlayan bir belge yoksa anne, baba gibi kişiler üzerinden kimliğin ilgili kişiye ait olduğu kanıtlanabilir. Bu kişilerle randevuya gidilerek işlemler daha kolay hale getirilebilir.

Başkasına ait bir kimlik bulanların hemen nüfus müdürlüğüne kimliği ulaştırması gerekir.

Kayıp Kimlik Yenileme Nasıl Yapılır?

Kayıp kimlik yenileme işleminin yapıldığı yer nüfus müdürlüğüdür. Yaşadığınız şehirde bulunan nüfus müdürlüklerine başvurarak kayıp kimlik yenileme işlemi yapabilirsiniz. Ancak ilk olarak e-Devlet üzerinden bildirim yapmanız gerekir.

Bildirim yaptıktan sonra nüfus müdürlüğünden kimlik yenileme randevusu almalısınız. Nüfus müdürlüğünden randevu aldıktan sonra kayıp kimlik yenileme için kuruma gidilir. Kurumda pasaport ya da kimlik yerine geçen bir belge ibraz etmelisiniz. Bu belgeler yoksa birinci dereceden akrabalarınızla randevuya gitmelisiniz.

2023 ehliyet ve kimlik kartı kaybetme ve yenileme ücreti de yatırılmalıdır. Bu ücretin nüfus müdürlüğüne gitmeden önce yatırılması gerekir. Ücret tutarı 166 TL’dir. Eski nüfus cüzdanları için 83 TL ödenir.

Kayıp Kimlik ve Ehliyet Ücreti Nereye Yatırılır 2023?

Kayıp kimlik ve ehliyet ücretinin yatırılacağı yer anlaşmalı bankalardır. Banka ATM’lerinden, şubelerden ya da internet bankacılığından para yatırılabilir. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank; ücretin yatırılacağı bankalar arasında yer alır.

 • Ziraat Bankasının internet şubesinden ya da mobil uygulamasından ücret yatırılabilir
 • Bunun için ilk olarak ziraatbank.com.tr adresine girilmelidir. Ardından “İnternet Şubesi” seçeneğine tıklanmalıdır. Buradan “Bireysel” seçeneğine tıklanır.
 • Gelen ekranda ilk olarak kimlik numarası girilir. Ardından Ziraat Bankası internet şubesi şifresi girilir. Menüden “Ödemeler” seçeneği tercih edilir.
 • Ardından “Vergiler ve Resmi Kurumlar” seçeneğine tıklanır.
 • Yeni ekranda sürücü belgesi tahsilatları seçeneği tercih edilir. Eğer kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı için ücret yatırılacaksa “Kimlik kartı satış bedeli” yazan alan seçilmelidir.
 • Gelen ekranda kimlik numarası girilerek işleme devam edilir.

Kimlik numarası girildikten sonra “Devam” yazan alana tıklanır. Tutar ve ödeme aracı seçim işlemleri de yapıldıktan sonra ödeme gerçekleştirilir.

Kayıp Ehliyet Ücreti 2023 Ne Kadar?

Kayıp ehliyet ücreti 2023 yılı için 769 TL olarak ödenir. Bu ücret bankalar aracılığıyla yatırılabilir. Bankaların internet şubesinden ya da mobil şubeden de ödeme yapılır. Kayıp ehliyet harcı vergi dairelerinden de ödenir.

 • Eski Tip Sürücü belgesini kaybedenler:  Toplam 15 TL ücret ödeyecektir. 13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL ise Polis Vakfı Hizmet Bedeli
 • Yeni Çipli Sürücü Belgesini kaybedenler: Toplam 769 TL ücret ödeyecektir. 624 TL değerli kağıt bedeli. 145 TL Polis Vakfı Hizmet Bedelidir. 

Gelir İdaresi Başkanlığının ivd.gib.gov.tr adresinden de para yatırılabilir. Bunun yanı sıra PTT şubelerinden de ehliyet ücreti yatırılır.

Kayıp Kimlik Ücreti 2023 Ne Kadar?

Kayıp kimlik ücreti 2023 için 166 TL olarak uygulanır. Nüfus cüzdanı kayıp ücreti ise 83 TL’dir. Bu ücret bankaların ATM’lerinden yatırılabilir. Para yatırmak için bankaların internet şubeleri de kullanılabilir.

Kayıp kimlik ücretini yatırmanın yanı sıra e-Devlet’ten kayıp bildirimi de yapılır. Ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünden kimlik yenileme randevusu alınır. Randevuya sürücü belgesi ya da pasaport gibi farklı bir kimlik belgesi ile gidilir.

Bu belgeler yoksa yanınızda birinci dereceden bir akraba olmalıdır. Onun bilgileri üzerinden doğrulama yapılabilir. 2023 ehliyet ve kimlik kartı kaybetme ve yenileme ücreti yatırıldıktan sonra işlemler hızlıca tamamlanmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.