emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Elektriğe Yeni Tarife Geliyor!

Elektriğe Yeni Tarife Geliyor!

Elektriğe Yeni Tarife Geliyor! Gelen habere göre Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği tüketmek isteyen kullanıcıların faydalanabileceği tarife çalışmalarının devam ettiği açıklamasında bulundu. Yeni elektrik tarifesinin çalışmalarının an itibarı ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde, ilgili komisyon ile birlikte üzerinde çalışılmaktadır. Meclis gündeminde gerçekleşen sürecin tamamlanmasının ardından da EPDK ilgili tarifeyi yayınlayacaktır. Bu şekilde dileyen vatandaşlarımız elektriğini tedarik şirketleri vasıtası ile belirlenen tarifeden kullanım sağlayabilecekler.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Jeotermal Kongresi’nde elektrikte kurulan güç içinde yerli yenilenebilir kaynakların payını arttırmak için yatırımların hızla devam ettiğini belirtti. Buna göre “Mottomuz daha çok yerli, daha çok yenilenebilir, hedefimiz ise bağımsız enerji, güçlü Türkiye” diyerek konuşmasına devam etti. Dönmez geçen yılsonu itibarı ile elektrikte kurulu olan gücün 91.300 megavata yükseldiğini ve üretiminde % 62 oranının yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılandığını bildirdi.

Bakan Dönmez yenilenebilir enerjide kurulu olan gücün 44.767 megavata ulaşmış olduğunu ve belirtilen miktarın da Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları yarışmalarıyla daha da artacağını ifade etti.

Bakan Dönmez Hedeflerini Anlattı

Bakan Dönmez Hedeflerini Anlattı, Türkiye’nin jeotermalde kurulu güçte, Avrupa’da birinci, dünyada ise dördüncü olduğunun altını çizdi. Bakan, artık hedeflerinin daha yüksek olduğunu bildirdi.  Jeotermal kaynaklı kurulu güçte dünya birincisi olarak, Avrupa ile araya fark atarak yolumuza devam edeceğiz. Ön lisans aşamasında bulunan projelerinin olduğunu belirten Bakan Dönmez, belirtilen çalışmalarının tamamlanmasının ardından ise jeotermalde kurulu güç kaynağımızın yakın gelecekte ulaşacağı konum 2.000 megavat seviyesinde olacağını belirtti.

Bakan Dönmez, jeotermal enerjinin kullanım alanlarının sadece elektrik üretiminde olmadığını hatırlatarak, jeotermal enerjinin tarım, seracılık ve turizm sektöründe de kullanıldığını hatırlattı. Bakan Dönmez, “2000’li yılların başında iken 500 dönümlük seranın ısıtılması işleminin jeotermal enerji ile gerçekleştiğini belirtirken, günümüz şartlarında ise belirtilen rakam 4.300 dönüm seraya kadar ulaşmış bulunmaktadır.

Turizm sektöründe de yaklaşış 18,5 milyon insanın ve 400 otel ve kaplıcaların kullandığı termal suyun enerjisini de jeotermal enerjiden karşıladıklarını ifade etti. Toplam jeotermal enerji ile aldığımız ısı potansiyelimizi göz önüne aldığımızda 1 milyon adetin üzerinde yatak kapasitesi olan termal tesisleri hayata geçirecek kadar imkanımızın bulunduğunu ifade etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.