emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan LGS Açıklamaları Geldi!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan LGS Açıklamaları Geldi!
20.04.2020

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan LGS Açıklamaları Geldi! Korona virüsü nedeni ile ülke olarak oldukça zor süreçlerden geçtiğimiz şu günlerde en çok merak edilen konulardan bir tanesi de LGS sınavının durumu olmaktadır. Korona virüsü nedeni ile neredeyse ikinci dönemin tamamı kadar okula gidemeyen ve LGS sınavına girecek olan öğrenciler son gelişmeleri merakla takip etmeye devam ediyor. Bakan Ziya Selçuk öğrencilerin merak ettiği konuları tek tek cevaplandırmaya çalışmış, detaylı olarak açıklamalar yapmış bulunmaktadır.

Bakan Selçuk 2020 LGS sınavının korona virüsü nedeni ile yüz yüze eğitim alamayan çocuklar için sadece 8.sınıfın ilk döneminde yüz yüze alınan eğitimlerden sorumlu olarak sınav sorularının hazıranacağını tekrar belirtmiş bulunmaktadır. Korona virüsü nedeni ile 2020 LGS sınavı için herhangi bir erteleme işleminin bulunmadığını ve gerekli görülmesi halinde de sınav ertelemesini salgının seyrinin belirleyeceğini belirtmiş bulunmaktadır. Bakan Selçuk yaz tatilinde ders olmayacağını ve öğrencilerin ilk dönem yapılmış sınav notlarının esas alınacağını belirtti.

Bakan Selçuk LGS Sınavında Sorular Kolay Olacak Dedi!

Bakan Selçuk LGS Sınavında Sorular Kolay Olacak Dedi! Bakan Selçuk LGS sınavı ile ilgili açıklamalarına şöyle devam etmiş bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanı Instagram üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayın açıklamasında 8. Sınıf öğrencilerinin merakla bekledikleri soruları yanıtlamış bulunmaktadır.  Korona virüsü nedeni ile 2020 yılı LGS sınavının ertelenip ertelenmeyeceği ile ilgili sorulara şu şekilde cevap vermiş bulunmaktadır. 2020 yılı LGS sınavı için herhangi bir erteleme işleminin olup, olmayacağını korona virüsü salgınının gidişatı belirleyeceğini söylemiş bulunmaktadır. Ayrıca 2020 LGS sınavının online olarak değil, yüz yüze olarak yapılacağını da belirtmiş bulunmaktadır.

Bakan Selçuk 2020 yılı LGS sınav soruları ile ilgilide şu açıklamalarda bulunmuş olmaktadır. Bu sene LGS sınavı için soruların daha zor olacağı ile ilgili böyle bir durumun kesinlikle olmadığını ve herhangi bir zorlaştırma ya da basitleştirme işleminin uygulanmayacağını belirtmiştir. Bakan ayrıca yaz tatilinde ders yapılması ile ilgili olarak da bu durum için yaz tatilinde eğitim yapılma işlemine son ihtimal olarak baktıklarını belirtmiş bulunmaktadır. bunun için endişeye gerek olmadığı ve ilk dönem yapılan yazılı sınavların baz alınacağını da belirtmiştir.

Yorumlar

  1. Zeynep Üstüner dedi ki:

    Ben Zeynep Üstüner, 1969 Bursa doğumluyum,1985 Aralık sigorta girişliyim SSK kurumundan 2011 Kasım da emekli oldum. Eşim Şinasi Üstüner 2006 da SSK kurumundan emekli oldu. 2018 yılı 23 Nisan da vefat etti. Kendi emekli maaşıma ek olarak, eşimin emekli maaşından %50 oranında ölüm aylığını almaktayım. Bir oğlumuz 18 yaşını doldurduğunda maaşı (eşimin emekli maaşından %25 oranında ölüm aylığı) kesildi. Ankara Sigorta Müdürlüğü ve Bursa Sigorta Müdürlüğü bana farklı cevaplar verdi. Size iki sorum var:
    İlk sorum; Babam İsmail Barbaroz Bağ-Kur dan emekli olamadan 1973 Mart ayında vefat ettiğinde annem ve ben ölüm aylığı alıyorduk. Ben 3.cü maaş olarak babamdam yetim aylığı alabilir miyim? Diye sorduğumda kendi emekli maaşıma ek olarak ya babanın maaşını, ya da eşinin maaşını tercih etmelisin dediler.
    İkinci sorum ise; intibak zammı eşimin ölüm aylığını da kapsayacak mı?