Genel

2021 Sermayesiz İş Nasıl Kurabilirim? Güncel İş Fikirleri

Sermayesiz iş fikirleri ile sürekli gelir sağlayarak hayatınızı idame ettirmeniz mümkün. Az miktarda sermayeyle ya da hiç sermaye kullanmayan iş kurmak isteyenler için bir liste hazırladık. Ek gelir amacıyla ya da tam zamanlı çalışarak sermayesiz iş kurmak istiyorsanız bu iş fikirlerinden size en uygun olanını tercih ederek gelir sağlayabilirsiniz.

Günümüzde online platformların sunduğu iş imkanları sermaye koymadan iş kurmak mümkün. Özellikle günümüzün ekonomik koşulları düşünüldüğünde parasını riske etmek istemeyenler ya da maddi gücü hiç olmayanlar bu fikirlerden yararlanarak kendi işlerini kurabilirler.

İş kurmanın yanında tabii ki onu sürdürebilecek bilgi ve beceriye sahip olmak da oldukça önemli. Listemizden size en uygun işi tercih ederek girişimlere başlayabilirsiniz.

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir? (2021 Güncel)

Sermayeniz yoksa yapabileceğiniz birçok iş imkânı bulunuyor. Sizlere cazip koşullarda çalışarak para kazanmanızı sağlayacak bu işler içerisinde bir miktar beceri gerektirenlerin yanında hiçbir bilginiz ve tecrübeniz olmadan da yapabileceğiniz işler bulunuyor. Kendi kabiliyet ve imkanlarınıza göre yapabileceğiniz bu iş fırsatlarına birlikte bakalım.

Evin Odasını Kiralayarak Para Kazanma

Evet, evinizin kullanmadığınız bir odasını kiralayabilir, bir nevi küçük bir pansiyon gibi işletebilirsiniz. Dünya’da uzun süredir popüler olan bu iş ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Birçoğumuzun evinde kullanmadığı bir oda mutlaka vardır. Sermayesiz iş fikirleri içerisinde bilgi, tecrübe ve yetenek gerektirmeyen en önemli fırsat oda kiralamaktır.

Gezginler ve iş seyahatinde olanlar için ucuz ve temiz bir mekânda konaklamak en önemli kriterdir. Sizler de evinizin bir odasını ihtiyaç duyanlara kiralayarak ek gelir elde edebilirsiniz. Türkiye’de hizmet sunan sitelerin yanında Dünya çapında birçok site bu konuda hizmet sunuyor. Airbnb, Netpick gibi güvenilir adreslerden odanızı kiralayarak ek gelir iş fırsatı oluşturabilirsiniz.

Çağrı Merkezi Temsilciliği Yaparak Para Kazanma

Günümüzde müşteri ilişkilerine hızlı çözüm sunma arayışı çağrı merkezlerine ve bu merkezler için çalışacak personele ihtiyacı artırmıştır. Özellikle tam zamanlı evden iş ilanları için arayıştaysanız çağrı merkezi temsilciliği tam size göre olabilir. Diksiyonu düzgün olan ve sorulara sabırla yanıt verebilecek herkesin yapabileceği bir iş fikri olan çağrı merkezi temsilciği oldukça güzel gelirlere ulaşabilirsiniz.

Çağrı merkezlerinde çalışma koşullarına da baktığımız zaman yetenekli kişilerin oldukça iyi gelirler kazanabildiğini görüyoruz. Asgari ücret, fazla mesai ücreti ve tam zamanlı sigorta şeklinde çalışan çoğu çağrı merkezi performansa göre ek ödemeler sunmaktadır.

Özellikle bu sektörde çalışabilecek kabiliyete sahip olanlar için yüksek gelirli evden iş imkânı olarak karşımıza çıkan çağrı merkezi temsilciği sizin için de bir fırsat olabilir.

Muhasebe Danışmanlığı Yaparak Para Kazanma

Muhasebe bölümünden ya da muhasebeyle alakalı ekonomi, maliye gibi bölümlerden mezun olanların yapabilecekleri bir iştir. Çoğu şirket gelir-gider, ödeme ve ürün takip kontrolleri açısından muhasebe danışmanlarını tercih etmektedir.

Şirketin gelir gider dengesinin ve geleceğe dair hesaplamalarının temelinde çalışan muhasebe danışmanları, oldukça iyi gelirler kazanabilirler. Siz de bu bölümde tecrübeye sahipseniz ya da muhasebe ile alakalı bir bölümden mezunsanız büyük şirketlere başvuruda bulunabilirsiniz.

Özellikle e-ticaret sitesi bulunan şirketlerin muhasebe elemanı ihtiyaçları oldukça fazladır. Online satış yapan şirketlerle görüşerek bir iş fırsatı oluşturabilirsiniz.

Anket Doldurarak Para Kazanma

Firmaların kamuoyu araştırmaları, geleceğe dair stratejilerinin önemli bir adımıdır. Kamuoyunun bakış açısını, fikirlerini öğrenmek için de birçok büyük firma anket çalışmaları yaptırmaktadır. Gerek sokakta yüz yüze gerekse internet üzerinden anket doldurarak para kazanabilirsiniz. Anketörlük hem ek iş olarak hem de tam zamanlı iş fikri olarak yapılabilir.

Online platformlar üzerinden sizlere anketler göndererek bunları doldurmanızı ve bu yolla para kazanmanızı sağlayan birçok internet sitesi bulunmaktadır. Bunun dışında insanlarla telefon aracılığıyla ya da dışarıda yüz yüze görüşme yaparak anket çalışması yaptıran firmalar da bulunmaktadır.

Evden mi yoksa dışarıda mı çalışmak istediğinize karar vererek anketör arayan firmalara başvuruda bulunabilir ve anket doldurarak para kazanabilirsiniz.

Reklam İzleyerek Para Kazanma

Firmaların en önemli tanıtım araçları reklamlardır. Birçok aracı reklam sitesi ve uygulaması da firmalardan aldıkları bu reklamları izlemenizi sağlayarak sizlere para kazandırır. Eğer bir şeyler izlemeyi seviyorsanız ve evden ek iş ilanları bakıyorsanız reklam izleyerek para kazanmak tam size göre olabilir.

Online platformlara başvuruda bulunarak mobil cihazınıza indireceğiniz bir uygulama aracılığıyla size gönderilen reklamları izleyebilirsiniz. Tabii ki reklam şirketlerinin size gönderilen reklamları izleyip izlemediğinizi takip ettiğini de unutmayınız. İşinizin hakkını vererek reklamları takip ederseniz ve istenildiğinde değerlendirmeler sunarsanız güzel bir ek gelir sahibi olabilirsiniz.

Çeviri Yaparak Para Kazanma

Şirketler için uluslararası yazışmalarda gerekli en önemli personel çevirmendir. Eğer bir yabancı dile sahipseniz çeviri yaparak para kazanmanız mümkün. Yurt dışı ticaret bağlantısı bulunan şirketlerin yanında birçok internet sitesi de yabancı kullanıcılara hitap etmek amacıyla çeviri yaptırmaktadır.

Başta İngilizce olmak üzere Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Arapça, Çince gibi dillerden herhangi birini yeterli düzeyde biliyorsanız siz de gelir sağlayabilirsiniz.

Ayrıca; yayınevleri de çevirmenlere sürekli ihtiyaç duymaktadır. Basılı gereçlerin çevirisi için yayınevleriyle çalışarak sermayesiz iş fikirleri içerisinde çevirmenlik ile iyi gelirler sağlayabilirsiniz.

Hikâye, roman, şiir, dergi gibi basılı yayınların çevirileri için sürekli çevirmen ihtiyacı duyan yayınevlerine başvuruda bulunabilir yaptığınız çevirilerin kelime ya da sayfa sayılarına göre anlaşma yaparak yüksek gelirlere ulaşabilirsiniz.

Mobil Uygulama Geliştirerek Para Kazanma

Mobil uygulamalar, potansiyel müşterilere ulaşmak için firmaların en çok tercih ettiği araçlardan birisidir. Günümüzde küçük yaşlardan itibaren hemen hemen herkesin mobil cihaz sahibi olduğu düşünüldüğünde firmaların hedeflerine ulaşmasında mobil uygulamaların ne kadar önemli bir yere sahip olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Mobil uygulamalar için yeterli kodlama bilgisine sahipseniz sizler de freelancer iş ilanları yayınlayan siteler üzerinden ciddi gelirler kazanabilirsiniz. Kendi evinizden bilgisayar başında çalışarak yapabileceğiniz bir iş olan mobil uygulama geliştiriciliği alanında yeterli birikime sahip olanlar için oldukça yüksek gelirler sağlanan bir iştir.

Editörlük Yaparak Para Kazanma

Basılı medyanın neredeyse tamamının internete kaydığı düşünüldüğünde editör gereksiniminin de hiç bitmeyeceği düşünülebilir. Özgün görsel ve içerik oluşturabilen herkesin yapabileceği bir iş olan editörlük ile siz de güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Başta haber siteleri olmak üzere birçok blog sitesi de editör ihtiyacı duymaktadır. Web sitesi alt yapılarında resim ve içerik girişi yapmak gibi detaylara temel düzeyde hakimseniz sizler de bu işe başvuruda bulunabilirsiniz.

Redaktörlük Yapmak

Dijital kanallarda veya basılı olarak yayınlanan birçok yayın için redaktörler önemli ve aranan elamanlardır. Yazıların dil, anlatım ve imla açısından uygunluklarını denetleyen, gerekli yerlerde bunlara müdahale eden redaktörler; yayınevleri, web siteleri ve reklam ajansları için aranan elemanlardır. Siz de sermayesiz iş kurmak istiyorsanız birçok firmaya redaktör hizmeti sunabilirsiniz.

Affiliate Yaparak Para Kazanmak

Affiliate ile para kazanmak günümüzde oldukça mantıklı seçeneklerden birisi oldu. Bir web sitesi sahibiyseniz siz de affiliate sistemine dahil olarak kazanç elde edebilirsiniz. N11, HepsiBurada, Biletix gibi birçok büyük şirket bu sistem ile çalışmaktadır.

Affiliate, şirketlerin ürün ve hizmet reklamlarının sizin web siteniz üzerinde yayınlanması ve bu reklam aracılığıyla satış yaparak para kazanmanız üzerine kurulu bir sistemdir. Web sitesi sahipleri için oldukça önemli bir kazanç kapısı olan bu sistem için web sitesi sahibi olmanız yeterlidir.

Organizatörlük Yaparak Para Kazanmak

Organizasyon yeteneğine sahipseniz para harcamadan iş kurmak için oldukça önemli bir yeteneğe sahipsiniz demektir. Gece kulüpleri, kafeler, restoranlar için oldukça büyük bir gelir kapısı olan organizasyonların, sorunsuz ve kalabalık şekilde yapılabilmesi için yetenekli organizatörlere ihtiyaç vardır. Bu mekanlarla anlaşarak partiler, etkinlikler, çekilişler…vs düzenleyebilir ve bu yöntemle oldukça ciddi gelirlere ulaşabilirsiniz.

Tablo Yapmak ve Satışı

Tablo yapmak için çok büyük yeteneklere sahip olmanıza gerek yok. Dijital baskı ya da mandala gibi yöntemlerle tablolar hazırlayarak bunları satabilirsiniz. Dekorasyon ürünleri, ülkemizde ve Dünya’da en önemli satış payına sahipler listesinde ilk 5 içerisinde yer almaktadır.

Dekorasyon ürünleri içerisindeyse tabloların ayrı ve önemli bir yeri vardır. Sosyal medya üzerinden oluşturacağınız hesaplar ile sizler de tablo satışı yapabilirsiniz. Bir miktar malzeme için para harcamanız gerekse bile iş kurmanın maliyetleri düşünüldüğünde tablo satışı sermaye olmadan kurulabilecek işler arasında yer alır.

Makale Yazarlığı Yaparak Para Kazanmak

Online platformların içerik ihtiyaçları büyüyerek devam ediyor. E-ticaret siteleri, bloglar, haber siteleri için içerik üretebilecek kabiliyete sahip olduğunuzu düşünüyorsanız makale yazarlığı yapabilirsiniz. İçerik ajanslarına başvurarak maaşlı şekilde çalışabilir ya da kendi işinizi yapmak istiyorsanız freelance platformlar üzerinden sipariş alarak para kazanabilirsiniz.

Yolcu Taşımacılığı

Belki de sermayesiz işler içerisinde en ilginç olanı bu fikir olabilir. Ortalama standartlarda bir araba sahibi herkesin yapabileceği bir iş fikri olan yolcu taşımacılığı için sizlere destek sunan platformlar bulunmaktadır. ‘’Yol arkadaşı’’ arayışında olanlar tarafından tercih edilen başta BlaBlaCar olmak üzere birçok platform üzerinden müşteri bulabilirsiniz.

Bir yerden bir yere seyahat eden ve şahsi aracında boş yer olanlara ücretli yolcu tahsis eden bu sistemler üzerinden sizler de güzel gelirler elde edebilirsiniz. Hem gezeyim hem de para kazanayım diyenlerdenseniz sermayesiz iş fikirleri içerisinde her ikisini de sunan bu işi tercih edebilirsiniz.

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa gibi sık tercih edilen güzergahları tercih ederek aracınıza yolcular alabilirsiniz. Yaz ve kış aylarına göre en çok tercih edilen bölgeleri tespit ederek buna göre rotalar oluşturabilir ve aracınızın hiç boş kalmamasını sağlayarak para kazanabilirsiniz.

Teşvik Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları
İş Kurmak İsteyen Ev Kadınlarına Faizsiz Kredi Desteği
İş Kurmak İçin Kredi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Shares:

4 Yorumlar

 • Halil05346573899
  08.12.2021

  Sermaisiz iş arıyorum 05……

  Cevapla
 • halil
  21.11.2021

  sermaisiz iş arıyorum .

  Cevapla
 • halil
  26.09.2021

  sermaisiz iş arıyorum

  Cevapla
 • Sanane
  29.02.2020

  Akıl değil para verin onları zaten biliyoruz çalışsak zaten sermayemiz olur

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir