emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ek Ders Hesaplama

Ek Ders Hesaplama

Ülkemizde her sene öğretmenlere normal derslerinin yanında ek ders alma hakkı da verilmektedir. Öğretmenler, verdikleri eğitimlere karşılık ek ders ücreti almaktadır. Ek ders ücretlerinin hesaplanması da bazı işlemler sonucunda yapılmaktadır. Biz de bu yazımızda ek ders hesaplama konusuna değineceğiz.

Öğretmenlik, bir ülkedeki en önemli mesleklerden birisidir. Gelecek nesiller öğretmenlerin elinden yetiştiği için öğretmenlerin de eğitimleri önemli olmaktadır. Öğretmen adayları belirli sınavlardan geçtikten sonra öğretmen olarak atanmaktadır. Öğretmenlik zamanlarında yükümlü oldukları derslerin dışında da ders vermektedirler. Bu dersler de ek ders olarak adlandırılır.

Ek ders ise, öğretmenlerin zorunlu ders yükümlülüklerinin dışında kendilerine verilen derslerdir. Ek derslerin sonucunda öğretmenlere ücret ödemesi yapılmaktadır. Öğretmenlere ödenen ek ders ücretleri, öğretmenlerin eğitim seviyelerine ve ek derslerin verildiği yere göre değişebilmektedir. Ek ders hesaplamada da bunlara göre farklı katsayılar ele alınmaktadır.

Örneğin, doktora yapmış bir öğretmen sadece lisans ya da yüksek lisans eğitimi olan öğretmene göre, ek ders ücretini daha fazla almaktadır. Ek ders hesaplama sonucunda ek ders ücretlerinin oranları derslerin hafta içinde ya da hafta sonu ve tatil günlerinde verilmesine göre de değişiklik göstermektedir. Hafta sonu ek ders veren bir öğretmen, hafta içi ek ders veren öğretmene göre daha yüksek ücret alır.
Ek ders hesaplama kapsamında ücretlerin farklılaşmasında diğer bir etken ise ek dersin verildiği kurumdur. Buna göre ek ders verilen kurumları şöyle sıralayabiliriz:

  • Örgün ve yaygın eğitim kurumları.
  • Özel sınıf ve cezaevleri.
  • Destekleme ve yetiştirme kursları.

Yukarıdaki kurumlarda ek ders verilmektedir. Ek ders hesaplama sırasında bu kurumlar arasında da farklılıklar olmaktadır. Buna göre destekleme ve yetiştirme kurslarında ek ders veren bir öğretmen en yüksek ek ders ücretini alırken, en düşük ücreti örgün ve yaygın eğitim kurumlarında veren öğretmen almaktadır.

Ek Ders Hesaplamada Dersin Zamanı

Ek ders hesaplamada ücretlerin oranlarını değiştiren bazı durumlar söz konusudur, bu etkenlerden birisi de dersin zamanıdır. Dersin zamanına göre belirlenmiş olan gösterge rakamları vardır.

Şimdi de ek ders hesaplama konusunda ek derslerin yapıldığı zamana göre aldıkları gösterge rakamlarını inceleyelim. Buna göre hafta içinde ve gündüz yapılmakta olan ek dersler, 140 gösterge rakamı, aylık katsayısı olarak kabul edilmektedir. Eğer ek ders saat 18.00’dan sonra verilecekse, ek ders hesaplamasında gösterge rakamı 150 olarak ele alınır. Ek derslerin verildiği zamanlar yarıyıl tatili, hafta sonu ya da resmi tatiller ise, ek ders hesaplamada kullanılan gösterge rakamı yine 150 olarak alınır.

Ek Ders Hesaplamada Öğretmenlerin Eğitim Durumu

Ek ders hesaplamada, ek ders ücretlerinin değişimine neden olan diğer bir durum da ek ders veren öğretmenlerin eğitim durumlarıdır. Ek ders hesaplama konusunda bir diğer önemli konu da öğretmenlerin eğitim durumlarıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ek ders ücretleri eğitim durumuna göre artar ya da azalır. Buna göre, yüksek lisans eğitimini bitiren öğretmenler % 5 artırımlı olarak ücretlerini alırlar. Bu oran doktorasını yapmış olan bir öğretmende % 15 olarak belirlenmiştir.

Özel eğitim verilmesi gereken öğrencilere ek ders veren öğretmenlerin ek ders hesaplama işlemleri de diğerlerine göre farklıdır. Bu öğretmenlerin katsayıları değişiklik gösterir. Ek ders hesaplamasında % 25 artırımlı olarak ek ders ücretleri belirlenir. Bu oran cezaevlerinde ek ders veren öğretmenlerde de aynıdır. Destekleme ve yetiştirme kurslarında eğitim veren öğretmenlerde ise ek ders hesaplamasında ele alınan bu oran % 100’dür. Yani en yüksek ek ders ücretini destekleme ve yetiştirme kurslarında eğitim veren öğretmenler almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.