emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sağlık Bakanlığı Tarafından Yeni 28 Günlük Kararı Alındı!

Sağlık Bakanlığı Tarafından Yeni 28 Günlük Kararı Alındı!
13.07.2020

Sağlık Bakanlığı Tarafından Yeni 28 Günlük Kararı Alındı! Sağlık Bakanlığı tarafından korona virüsü salgını kapsamında yeni karar alındı. Buna göre korona virüsü salgını doğrultusunda, korona virüsü hastası ile temas halinde bulunanlardan 28 gün boyunca kan bağışını kabul edilmemesini istemiş bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından korona virüs önlemleri kapsamında yeni kararlar alınmaya başlanmış bulunulmaktadır. Bakanlık tarafından, bu güne kadar solunun virüsleri ve Covid-19’un kan ve kan ürünleri ile bulaştığının henüz görülmediği fakat teorik bir riskin ortaya çıktığı belirtilmekteydi. Alınan yeni karar doğrultusunda Bakanlık, korona virüsü hastası ile temas edenlerden 28 gün boyunca kan bağışının kabul edilmemesini istedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından, korona virüsü nedeni ile kan merkezlerinde de alınması gereken önlemleri açıklamış bulunmaktadır. Korona virüsü vakalarında iyileşme döneminde, vireminin ya da vücut sıvılarında virüs olma ihtimali ile ilgili olarak mevcut belirsizlik nedeniyle semptomların sonlanmasından itibaren en az 28 gün sonra kan bağışının kabul edilmesi istenmektedir. Korona virüsü bulguları ve belirtileri olan vatandaşlardan kan bağışı kabul edilmeyeceği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Tarafından Sistem Oluşturulacak!

Bakanlık tarafından belirtilen kurallar çerçevesinde korona virüsü hastası ile temas edenlerden, 28 gün süre zarfında bağış kabul edilmeyecektir. Kan bağışından 48 saat sonra solunum yolu enfeksiyonları belirti ve bulguları gösteren hastaların merkezi bilgilendirmesi istenecek ya da telefon ile bu kişiler korona virüsü nedeni ile sorgulanacaktır.  Hastanın korona virüsü olması durumunda, bağışlanan kan ürünleri yetkililer tarafından imha edilecektir.

Sağlık Bakanlığı Tarafından Sistem Oluşturulacak! Kan bağışçısının korona virüsü ile uyumlu bağış sonrası gelişen hastalıkları ve kanıtlanmış olgu ile temasını bildirmek için bir sistem oluşturulacaktır. Oluşturulacak olan bu sistem ile birlikte hastalığın başlangıcı ya da temasının 14 – 28.günleri arasında toplanan kan ve kan ürünleri bilinecek. Bağışı ertelenen bağışçılara, 28 gün boyunca potansiyel bağışçılar ile temas etmemsi konusunda bilgilendirme yağılacaktır. Kan merkezlerinde çalışan sayısı azaltılacak. Sağlık çalışanı ve bağışçılar arasında en az 1 metre mesafe bulunması sağlanacaktır. Sağlık çalışanı ve bağışçılar arasında 1 metreden fazla yaklaşılması gerekmesi durumunda, tıbbi maske dışında sağlık çalışanının KKE kullanacak. Her bağışçıdan sonra işlem yapılan alanda temizlik ve dezenfektasyon yapılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.