E-Devlet

E-DEVLET İKAMETGAH BELGESİ

İnsanların yaşamlarını sürdürmek için oturdukları yere ikametgah denir. Her vatandaşın sadece bir ikametgah adresi vardır. Yasalara göre ticari ve sanayi işletmelerin ikametgahları birden fazla olabilir. Ayrıca yazlık ve kışlıklarımızı, köylerimizi ikinci adres olarak göstermek mümkündür. Peki ikametgah belgesi nereden alınır ve ikametgag belgesi nasıl alınır? Daha önceleri ikametgah belgesi, muhtarlıklardan ücret karşılığı alınıyordu. Artık günümüzde ikametgah belgesini alma sadece muhtarlıktan olmuyor. 1 yıla yakın bir süredir ikametgah belgeleri Nüfus Müdürlükleri tarafından da verilmektedir. Ayrıca bu hizmeti sadece bağlı bulunduğu ilçeden değil, tüm yurttaki Nüfus Müdürlüklerinden almak mümkündür. Bu olayın diğer bir ayrıcalığı ise ikametgah veya nüfus cüzdan örneği herhangi bir ücret istenmemesidir.


E-Devlet ikametgah belgesi alma işlemi gerçekleştiğinde, eğer girdiğiniz vatandaşlık numarası doğru ise aradığınız kişinin şu anda nüfusa kayıtlı olduğu yer değil, ikamet ettiği yani yaşadığı yeri öğrenmiş olacaksınız. Bu sorgulamayı yaparken önemli olan husus aradığınız kişinin oy kullanma yetkisinin olup olmadığıdır. Yani siz herhangi birinin ikametgah adresini öğrenebilmek için o kişinin 18 yaşından büyük olup seçmen kaydının bulunması lazımdır. Ancak bu koşullar doğrultusunda E-Devlet ikametgah belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet İkametgah Belgesinin Sorgulanış Şekli

Vatandaşlık numarasını bildiğiniz bir kişinin ikametgah adresini kolayca öğrenebilirsiniz. Aşağıda size vereceğimiz internet adresini kullanarak E-Devlet ikametgah belgesini T.C. kimlik numarası yazan bölüme adresini bulmak istediğiniz kişinin vatandaşlık numarasını girerek ve resim doğrulamasını da kontrol ettikten sonra “Sonraki” butonuna tıklayınız. Bu şekilde işleminize devam edebilirsiniz.

ikametgahsorgulama

Ardından açılan ekranda sorgulamak istediğiniz adres herhangi bir il veya ilçe merkezinde ise İl/İlçe Merkezi, herhangi bir beldede ise Belediye Adresi veya herhangi bir köyde ise Köy Adresi seçeneklerinden birini işaretleyiniz. Devamında ili, ilçeyi, mahalleyi ve cadde/sokak/bulvar/meydan – bina- hane bilgilerini sırası ile doldurunuz. Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Son” butonuna tıklayarak işleminizi bitirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


ikametgahsorgulama1

 

E-DEVLET İKAMETGAH BELGESİNİ SORGULAMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!

ADRES DEĞİŞİKLİĞİNİ NASIL YAPACAĞINIZI ÖĞRENMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

Etiketler

İlgili Makaleler

35 Yorum

 1. 2016 Ağustos ayından itibaren aynı adreste ikamet ettiğimi belgelemem gerekiyor. Ancak belgede şu tarihten itibaren diye yazmıyor. Böyle bir belgeyi nüfus veriyor mu?

  1. Merhaba,

   E devletteki yerleşim yeri belgesi mevcut adresinizi belirtir. Ancak Muhtarlıktan durumunuzu izah ederek bu yazıyı isteyebilirsiniz.

 2. İşe başlıcam sigorta için ikametgah istediler e devletten çıkarsam kabul edilir mi bu arada iş tektil işi firma yani

 3. Merhaba oğlum okula başlayacak. Okul baska mahallede ev başka mahallede okulun bulunduğu mahallenin ikametgah belgesi gerekli. Nasıl yapabilirim Teşekkürler

  1. Şuan E-Devlet üzerinden ikametgah belgesi alınamıyor. Muhtardan alabilirsiniz.

  1. Mehmet bey bunun için belediye veya İl Özel İdaresi ile iletişime geçmenizi öneririz.

 4. Ben Fransız ve turk vatandaşlığım var fakat evlenmek ısıtıyorum turkıyede ve gereken evraklarda ıkametgah gerekıyor nasıl turkıyede onu elde edebılırm

 5. allah aşkına birileri yardımcı olabilirmi ? ikametkah çıktısı almak istiyorum ama sadece doğrulama sayfası açılıyor.ve sabıka kaydıda alamıyorum…

  1. verdiğiniz siteye giriş yaptığımda bilgilerimi doldurduğum zaman ordaki Cadde/Sokak/Bulvar/Meydan – Bina – Hane burdan seç’e girip aratıyorum caddeyi fakat hiç bişi çıkmıyo hala anlamış değilim sorunun ne olduğunu bence sistemden kaynaklanan bişi yardımcı olabilcek birisi varsa çok memnun kalırım

  2. Emrah Bey ne yazık ki bu durum sizin de söylediğiniz gibi sistemle alakalı bir sorun. Bizim yapabileceğimiz bir şey bulunmuyor, daha sonra tekrar deneyerek sorunu halletmeye çalışabilirsiniz.

 6. Benim ikametgahım manisada fakat ben kocaelide çalışıyorum. ikametgahımı e-devlet üzerinden hiç biryere gitmeden değiştirebiliyor muyum? ve değiştirdiğim takdirde kocaelide oy kullanabilir miyim?

  1. Yeni ikametgah alacağınız yerin nüfus müdürlüğüne giderek işleminizi halledebilirsiniz.

 7. kolay gelsin iş başvuru belgesi hazırlarken sabıka kaydı ve ikametgah senedini e-devlet sitesinden yazdırarak alsam geçerli olurmu acaba teşekkürler

  1. Bazı kurumlar kabul etmeyebiliyor, örneğin ehliyet almak için gereken sabıka kaydını bu şekilde kabul etmiyorlar. Ancak başvuracağınız yere giderek bu konuyu öğrenebilirsiniz.

 8. beldede oturuyorum ikametgah sorgularken cadde bulvar ismini doğru giriyorum yanlış diyor öneri de vermiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı