ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Şifre Değiştirme ve Yenileme

E-Devlet Şifre Değiştirme ve Yenileme
07.12.2022

E-Devlet şifre değiştirme ve yenileme işlemi belirli aralıklarla yapılabilir. E-Devlet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kamu kurumları ile olan işlerini takip ettiği sistemdir. Bu sisteme turkiye.gov.tr adresinden ya da mobil uygulama ile ulaşılabilir.

E-Devlet; çeşitli kurumlara başvuru, belge sorgulama, randevu alma gibi işlemler için kullanılır. Kullanıcılara bu işlemleri yapabilmeleri için bir şifre verilir. Bu şifre, PTT şubelerinden alınabilir. Şifresi olmayanlar için e-imza, mobil imza gibi farklı giriş yöntemleri de vardır.

EDevlet şifre değiştirme ve yenileme işlemi sayesinde herhangi bir dolandırıcılık olayına karşı tedbir alınır. E-Devlet sistemi üzerinden size 6 ayda bir şifre değiştirme uyarısı yapılır. Eski şifrenizi kullanmak istediğiniz takdirde değiştirme işlemi yapmak zorunda değilsiniz.

Şifre değiştirme işlemini aşağıdaki durumlarda mutlaka yapmalısınız:

 • Şifrenizin başka birinin eline geçtiğini düşünüyorsanız
 • Şifreniz eğer tahmin edilmesi kolay sayı ve harflerden oluşuyorsa
 • Şifrenizi unuttuysanız

Yukarıdaki durumlar dışında da şifre değişikliği yapabilirsiniz. Güvenliğiniz için belirli aralıklarla değişiklik yapmanızda fayda vardır. Henüz şifresini bilmeyenler, PTT şubelerine giderek kapalı zarf içerisinde alabilir.

Şifrenizi aldığınız takdirde birçok işlemi kurum ziyareti yapmadan gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda randevu gibi işlemler sayesinde bizzat kurumlara giderek yapacağınız işlemleri kolaylaştırabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

E-Devlet şifresi değiştirme işlemi son derece kolay bir şekilde yapılabilir. Bunun için ilk önce turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Hemen ardından ekranın sağında bulunan “Giriş Yap” seçeneğine tıklamalısınız.

Şifre unutma gibi bir durum söz konusu değilse yukarıdaki ekrandan şifreniz ve kimlik numaranızla giriş yapmalısınız. Giriş sırasında sanal klavye kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yazarken gizle özelliğinden de yararlanabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra ekranın sağ kısmında isminizin yazılı olduğu bir kutucuk yer alır. Bu kutucuğa tıkladığınızda karşınıza farklı seçenekler çıkar. Bu seçenekler arasından “Şifremi Değiştir” yazana tıklamalısınız. Ardından açılan ekran ise aşağıdaki şekildedir.

Şifre değiştirme ekranında size ilk etapta bazı uyarılar yapılır. Bunlardan ilki en az 8 karakterlik bir şifre girmeniz gerektiği ile ilgilidir. Şifrenizde yer alan en az 8 karakter olmalıdır. Daha fazla karakter içerecek şekilde de şifreleme yapabilirsiniz.

İkinci uyarı sadece sayı ya da sadece harf içeren bir şifre kullanamayacağınızı belirtir. Bunun nedeni tamamen sizin güvenliğinizi sağlamaktır. Eğer tamamen sayı içeren bir şifre belirlerseniz bunun başka biri tarafından ele geçirilmesi daha kolay olur. Ancak sayı-harf karışımı bir şifrenin tahmin edilmesi zordur.

Sık yapılan hatalardan biri doğum yılı ya da kimlik numarasından şifre oluşturmaktır. Bu tür şifreler de kolayca başkaları tarafından ele geçirilebilir. Bu nedenle doğum tarihiniz, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı gibi sayıları kullanmamalısınız.

Son olarak kullandığınız e-devlet şifreleri ile aynı biçimde bir şifre belirleme şansınız yoktur. Bu nedenle yeni şifreniz farklı sayı ve rakamlardan oluşmalıdır. Şifreniz büyük-küçük harf, noktalama işareti gibi karakterler de içerebilir. Aynı zamanda %, parantez gibi karakterler de kullanabilirsiniz.

eDevlet şifre değiştirme ve yenileme için önce eski şifrenizi girmelisiniz. Ardından verilen iki ayrı satıra yeni şifrenizi yazmalısınız. Ardından “Değiştir” yazan yere tıklamalısınız.

E-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM, NE YAPMALIYIM?

eDevlet şifrenizi unuttuğunuz takdirde yapmanız gereken şifrenizi tekrar belirlemektir.

E-Devlet sitesine yani turkiye.gov.tr adresine girerek sağ üst kısımdaki “Giriş Yap” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından gelen şifre ekranında “Şifremi Unuttum” seçeneğini tercih etmelisiniz.

Şifremi Unuttum seçeneğine tıkladığınızda karşınıza yukarıdaki seçenekler çıkar. İlk seçenek “Şifremi Hatırlamıyorum” şeklindedir. Herhangi bir nedenle şifreniz aklınızdan çıkmış olabilir. Böyle durumlarda bu seçenek üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bir diğer seçenek bir başkası tarafından hesabınızın kullanıldığına ilişkindir. Bu seçenek üzerinden özellikle sizin adınıza bir başkasının işlem yapmasını engelleyebilirsiniz. Böyle durumlarda hızlı davranmanız son derece önemlidir. Aksi takdirde yetkisiz işlemler nedeniyle sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Şifrenizi bilmenize rağmen yenileyememeniz halinde ilgili seçeneği tercih etmelisiniz. Bu durum muhtemelen hatalı olarak şifrenizi girmenizden kaynaklanır. Bu noktada büyük-küçük harflere dikkat etmenizde fayda vardır.

Son seçenek ise SMS ile şifre yenileyemiyorum şeklindedir. Bu durum genellikle cep telefonu numaranızın sistemde kayıtlı olmamasından kaynaklanır. Yapmanız gereken diğer şifre değiştirme yollarını denemektir.

Cep telefonunuz e-Devlet sisteminde kayıtlı ise yapmanız gereken SMS ile doğrulamadır. Böyle bir imkânınız yoksa mobil ya da e-imza kullanarak sisteme erişebilirsiniz. Aynı zamanda internet bankacılığı ile de şifreniz olmadan sisteme girebilir ve yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

Yukarıda sayılan bilgilerin hiçbirine erişiminiz yoksa PTT şubelerine giderek yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Yeni şifrenizi aldıktan sonra ilk iş, güçlü bir şifre belirlemelisiniz. Öte yandan cep telefonu ve mail adresini de sisteme kaydetmelisiniz.

SMS ile E-Devlet Şifresi Değiştirme

SMS ile e-Devlet şifresi değiştirme şansınız vardır. Bunun için cep telefon numaranız sistemde kayıtlı olmalıdır. Numaranız sistemde kayıtlı ise şifre değiştirme sırasında telefonunuza SMS gönderilir. Aynı zamanda şifrenizi unutmanız halinde de size gerekli bilgilendirme yapılır.

SMS ile e-Devlet şifresi değiştirme dışında farklı işlemler de yapılabilir. E-Devlet’te yer alan kurumların kendi sayfalarından iletişim bilgisi paylaşmanızda fayda vardır. SMS kullanımı sayesinde hesabınıza yetkisiz kişilerin erişimini daha kolay biçimde engelleyebilirsiniz. Öte yandan bilgilerinizi koruma altına alırsınız.

E-Devlet sistemine iletişim bilginizi eklemek için isminizin yer aldığı kutucuğu tıklayarak “İletişim Bilgilerim” seçeneğine girmelisiniz. Ardından Düzenle kısmından gerekli değişikliği yapabilirsiniz. Cep telefonunuzu doğrulamak için size sistem üzerinden bir mesaj atılır. Bu mesajda yazan kodu sisteme girerek telefon kayıt aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Doğrulama işlemini yeni kimlik kartları ile de yapmak mümkündür. Bunun için NFC özellikli bir telefona ihtiyaç vardır. Mobil e-Devlet uygulamasından kimlik bilgilerinizi girmelisiniz. Ardından cihazınıza çipli kartı okutmalısınız. Bu sayede telefonla doğrulama tamamlanır. Bu işlemler sırasında cihazın NFC fonksiyonu açık olmalıdır.

İletişim Bilgilerim kısmından mail adresinizi de sisteme ekleme şansınız vardır. Bu sayede bilgilendirme mesajları alabilirsiniz. 

Telefonla E-Devlet Şifresi Değiştirme

Telefonla eDevlet şifresi değişikliği yapma şansınız yoktur. Bunun yerine SMS üzerinden değişiklik yapmayı deneyebilirsiniz. Şifre değişiklikleri tamamen kişilerin güvenliği için yapılır. Bunun yanı sıra faklı işlemlerle de güvenliğinizi sağlamanız mümkündür.

İlk olarak şifrenizi kimseyle paylaşmamaya dikkat etmelisiniz. Öte yandan şifrenizi unutmamanız da önemlidir. Unutmamak için anlaşılmayacak şekilde notlar alabilirsiniz. Güvenliğiniz için iki faktörlü doğrulama sistemini de kullanabilirsiniz.

E-Devlet iki faktörlü doğrulama seçeneği sayesinde daha güvenli şekilde sisteme giriş yapabilirsiniz. Giriş sırasında telefonunuza kod gönderilir. Aynı zamanda şifrenizi de girmeniz gerekir.

Tanımadığınız cihazlarda şifremi hatırla, beni hatırla, şifreyi kaydet gibi işlemler yapmamalısınız. Bu gibi durumlarda bilgileriniz cihazlara kaydedilir ve başka kişilere gösterilir. Sadece kendi bilgisayarınızda ya da cep telefonunuzda şifrenizi kaydedebilirsiniz. Ancak çalınma ve kaybolma riskine karşı bunu da yapmamanızda fayda vardır.

EDevlet şifre değiştirme ve yenileme işlemlerini yaparak her zaman güvenli bir kullanım olanağına kavuşursunuz. Böylece devlet kurumları ile ilgili işlemleri yürütmeniz daha kolay olur.

Anne, Baba Adı ile T.C. Kimlik No Nasıl Öğrenilir

E-Devlet Cep Telefonu, E-Posta Doğrulama ve Değiştirme

PTT Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Yorumlar

 1. ahmet kılıç dedi ki:

  e devlet şifre degiştırme

 2. reyhan ay dedi ki:

  ssk.lı işimden cıkartıldım.8 ay oldu önceki calıştığım şirketten tazminat alabilirmiyim

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Reyhan Hanım işten çıkarılma sebebiniz nedir ? Sizden kaynaklanan bir durummuydu ?