emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Şifresiyle SSK Sorgulama

E-Devlet Şifresiyle SSK Sorgulama

İnsanlar istedikleri alanda üniversite eğitimi aldıktan sonra iş hayatında kamu alanında ya da özel sektör alanında aktif olarak yer alırlar. İş hayatına dahil oldukları ilk gün işveren tarafından sigortalılık işlemleri başlatılır. İşveren Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışanıyla ilgili birtakım belge ve sigorta işe giriş bildirgesini teslim etmesi gerekmektedir. İşveren sigorta giriş bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmemesi durumunda, birtakım cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Sigorta işe giriş bildirgesinin teslim edilmemesi durumunda, işverene uygulanacak cezai yaptırım ilk olarak bir asgari ücret ödemesi kadar olmaktadır. Eğer yasal sürenin tamamlanmasının ardından sigorta işe giriş bildirgesi teslim edilmemişse iki asgari ücret miktarı ödeme yapmaları gerekmektedir.

Sigortalı olarak işe başlayan bireyler e-Devlet şifresiyle SSK sorgulama işlemini internet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmesine gerek kalmadan kolayca gerçekleştirebilirler. Sosyal güvence herkesin çalıştığı sektöre göre değişiklik göstermektedir. Mesela kamu alanında memur olarak çalışan bireyler Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahiptirler ama özel sektör ya da kendi iş yerinde işveren statüsünde çalışan bireyler genelde BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahiptirler. Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olan bireyler e-Devlet şifresiyle SSK sorgulama işlemi ile ne kadar sigortalılık süresinin olduğunu, ne kadar sigorta prim ödeme gün sayısına sahip olduklarını internet üzerinden kolayca öğrenebilirler. Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olan bireyler sosyal ve sağlık alanlarındaki birtakım hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler. E-Devlet şifresiyle SSK sorgulama sistemi kapsamında, sosyal güvenceye sahip bir birey devlet hastanelerinde, dal hastanelerinde, devlet üniversitesi hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde ve sağlık ocaklarında muayene ya da ameliyat olmak istedikleri zaman ücretsiz olarak bu imkanlardan yararlanabilmektedirler. Özel sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak isterlerse, sosyal güvencelerine ödedikleri sigorta prim ücretine göre bu hizmetlerden ya ücretsiz olarak yararlanırlar ya da ortaya çıkan bir miktar fark ücretini ödemeleri gerekmektedir. E-Devlet şifresiyle SSK sorgulama işlemi neticesinde sahip olduğunuz sosyal güvencenize sigorta prim ödeme miktarınız ne kadar yüksekse, özel sağlık kuruluşlarından o kadar az ücretle sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Aynı durum ilaç alımlarında da gerçekleşmektedir, sahip olduğunuz sosyal güvence bazı ilaçların ücretinin tamamını ödemektedir, bu durumda siz ilaçtan ücretsiz olarak yararlanırsınız ama bazı ilaçların ücretinin tamamını ödemez bir kısmını öder, geriye kalan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir.

E-Devlet Şifresiyle SSK Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İnsanların işe başladıkları ilk gün sigortalılık süresinin başlaması gerekmektedir. Sigortalılık sürenizin ne kadar olduğunu, sigorta prim ödemesi gün sayısının ne kadar olduğunu öğrenebilmek için E-Devlet şifresiyle SSK sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılandırılan e-Devlet platformuna giriş yaparak, sigortalılık sürenizin ne kadar olduğunu, sigorta prim ödemesi gün sayısının ne kadar olduğunu, sigorta primlerinin ne kadar yatırıldığını ve buna benzer birçok merak ettiğiniz konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. E-Devlet şifresiyle SSK sorgulama işleminiz için ilk yapmanız gereken Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sayfasını açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak e-Devlet şifresi ile SSK sorgulama sistemi sayfasına erişiminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifresiyle SSK sorgulama sistemine ulaşabilmeniz için açılan yeni sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonunu tıklayarak, bir sonraki sayfayla devam edebilirsiniz.

7

Bir sonraki sayfada yer alan boş alanlara TC Kimlik numaranızı ve herhangi bir PTT şubesinden temin edebileceğiniz E-Devlet şifrenizi sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde aktardıktan sonra Sisteme Giriş Yap butonunu tıklayarak e-Devlet şifresiyle SSK sorgulama işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Şifresiyle SSK Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

  1. İSMAİL YÜKSEL ÖNAL dedi ki:

    son emekli aylığım ne kadar ve kesintileri ne kadardır