E-Devlet

E-Devlet Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

E Devlet Başvuru

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir?

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasına olanak verir. Bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere ulaşabilmelerini sağlar. Böylece vatandaşlar kolay ve etkin bir şekilde hizmetlere ulaşabilir, işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirler. E-Devlet Kapısı, olarak da geçmektedir. Sistem kamu hizmetlerine erişimi sağlar. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri sayesinde entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum ve kuruluşlara kısa yollar sağlanmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan bu hizmetler doğru ve güncel bir şekilde elektronik ortama taşınmıştır. Ayrıca ikinci bir kimlik erişimine gerek kalmadan kimliğinizi bir kez doğrulamanız yeterli olacaktır. Anlatacağımız uygulamayı yazının sonundaki linklerden indirebilir böylece Android işletim sistemli cihazınızda Android e-devlet uygulamasını kullanabilir ya da uygulamayı Google Play Store adresinden temin edebilirsiniz. Böylece E-Devlet Ais uygulaması sayesinde E-Devlet kullanabilirsiniz. Biz de bu yazımızda E-Devlet başvuru konusunu işleyeceğiz.

E-Devlet Başvuru ile E-Devlet Nasıl Kullanılır?

Sistem üzerinden sorgulama işlemini oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür. E-Devlet üzerinden sistem ile gerçekleştirilebilen sorgulama işlemi için öncelikle E-Devlet şifresi gerekmektedir. PTT şubelerinden kimlik ile birlikte temin edebileceğiniz E-Devlet şifresi 2 TL ödenerek alınabilir.

Şifrenin alınmasının ardından E-Devlet başvuru işlemlerine başlanabilir. Ek olarak E-Devlet uygulamasının Google Play Store üzerinden yüklenmeli veya cihazınızda mevcut şekilde yüklü olmalıdır. Bu hizmetlerden yararlanmak için kimliğinizi kullanıcı adı ve parola, e-posta ve parola ile doğrulamanız gereklidir. Kimlik doğrulamak için kimlik numarası ve şifre, e-imza, mobil imza, internet bankacılığı ve T.C. kimlik kartı kullanılmaktadır. Ayrıca engellilerin kullanabilmelerini sağlayacak tasarım özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Kullanılabilirlik ve erişilebilirlik standartlarına uyum sağlaması için gereken çalışmalara devam edilmektedir. Ayrıca E-Devlet başvurusu için E-devlet üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemler resmi işlemler olup, yapılan her işlemin sonunda elektronik ortam üzerinden belgenizin çıktısını alıp resmi kurumlarda kullanabilirsiniz. Belge üzerindeki barkod ile resmi kurumlara vereceğiniz bu belgelerin, resmi kurumlar tarafından kontrolü ve takibi gerçekleştirilir. E-Devlet Apk üzerinden E-Devlet başvuru işlemi bu şekilde gerçekleşmektedir. Başvuru işleminin ardından sistemi kullanmaya başlamak için ilk önce giriş yapılması gerekir ve daha sonra kimlik doğrulama işlemi yapılır. Bu şekilde E-Devlet ilk giriş bölümünü tamamlayıp hizmetlerden yararlanabilirsiniz. E-Devlet sistemine ilk girişinizde önce yazının sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamalısınız. Açılan ekranın sağ tarafında yer alan “Sisteme Giriş” butonuna tıklayınız. Sistemi açtıktan sonra “T.C. Kimlik No” bölümüne T.C. kimlik numaranızı, “e-Devlet Şifresi” yazan bölüme ise şifrenizi girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıkladıktan sonra sisteme giriş yapıp işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Başvurusunda Şifre Nasıl Alınır?

E-Devlet başvuru kapsamında E-devlet üzerinden pek çok işlem kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Hizmetlerin hem internet üzerinden hem uygulama ile Android uyumlu cihazlar ile verilmesi, herhangi bir zamanda evde, yolda, otobüste veya iş yerinizde hızlı erişebilmenizi sağlar ve zamandan tasarrufu beraberinde getirir. Ancak aradan çok zaman geçmesi veya başka durumlar nedeniyle E-Devlet başvurusunda E-devlet şifrenizi unutmanız durumunda panik yapmanıza gerek yoktur. Eğer siz de E-Devlet Şifremi Unuttum diyorsanız, unutmuş olduğunuz E-Devlet şifresini ilk şifrenizi aldığınız gibi PTT şubesine başvurarak T.C. Kimlik Numaranız eşliğinde yeniden alabilirsiniz. Unutmayınız ki yeni aldığınız şifrenizin ardından önceki şifreniz geçersiz sayılacaktır.

E-Devlet Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Apk’yi uyumlu cihazınıza yüklemek için TIKLAYINIZ!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir