SGK

2020 Dul Maaşı (Aylığı) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2020 dul maaşı aylığı, en düşük tutar ile 650 TL olarak verilir. Dul maaşının alımı, gerekli evraklar ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılması ve başvuru sonucu onayı alınması ile sağlanır. Vefatı öncesi sigortalı olarak çalışan kişilerin eşleri, kişinin vefatı sonrası dul maaşı alımı için başvuru yaparak, şartlara bağlı belirli oranlarda maaş ödemesi alırlar.


2020 Dul Maaşı Uygulaması Nedir?

2020 dul maaşı, sigortalı çalışma koşullarını sağlayarak vefat etmiş olan kişilerin eşlerine verilen maaş çeşididir. Dul kalan erkek ve kadınlar, sigortalı çalışan eşlerinin maaş değerleri üzerinden dul maaşı ödemesi alırlar. Dul maaşı kapsamında, evin geçimi idare eden eşin vefat etmesi ile maddi olarak zor durumda kalan dul eşin desteklenmesi ve maddi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla dul maaşı bağlanması uygulaması gerçekleştirilir.

2020 Dul Maaşı Ödeme Tutarlarına İlişkin Şartlar Nelerdir?

2020 dul maaşı ödeme tutarlarına ilişkin şartlar şu şekilde sıralanırlar:

 • 2020’de dul maaşı başvurusu onay alanların, her hangi bir işte çalışmıyor olması ve hiç çocuklarının bulunmuyor olması şartlarının sağlanmasıyla, vefat eden eşlerinin maaşlarının % 75’i tutarında maaş almaları sağlanır.
 • Vefat eden kişinin eşi bir çocuk sahibi ise vefat eden eşin maaşının % 50’si tutarında dul maaşı almasına karar verilir.
 • Dul maaşı alacak kişinin iki çocuğu bulunuyorsa, vefat eden eşin maaşının % 25’i kadar maaş tutarı ödemesi yapılır.
 • Dul maaşı alacak kişinin 3 çocuğu varsa, dul maaşı ödemesi vefat eden eşin maaşının % 20 ‘si tutarında yapılır.

Bu tutarlar üzerinden belirlenen dul maaşı ödemleri, sigortalı olarak çalışma sağlamış olan ve vefat eden kişilerin eşlerine yapılır.

2020 Dul Maaşı Başvuru Talep Şartları Nelerdir?

2020 dul maaşı başvuru şartları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Vefat eden kişinin vefatı öncesi, minimum 5 yıl boyunca Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışmış olması şartının sağlanması ile dul maaşına başvuru yapılır.
 • Vefat eden eşin 5 yıllık çalışma süresinde minimum 9.000 günlük prim ödemelerinin tamamlanmış olması şartının sağlanması ile başvuru yapılır.
 • Vefat eden eşin çalıştığı döneme ilişkin prim borcunun bulunmuyor olması şartının sağlanması halinde dul maaşı için başvuru yapılır.

2020 Dul Maaşı İçin Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

2020 dul maaşı alımı için gerekli olan muhtaçlık belgesi, kişinin ikamet ettiği yerde bulunan muhtarlıktan alınır. Muhtaçlık belgesi sahibi olan kişilere, dul maaşı bağlanma uygulaması sağlanır. Bu duruma bağlı olarak kişi, muhtaçlık belgesi formu alarak, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru yapmalıdır.

Kişi ikamet yerine bağlı olan muhtarlığa nüfus cüzdanı ile giderek, muhtaçlık belgesi almak istediğini bildirir. Talep üzerine, ‘’muhtaçlık belgesi alım dilekçe formu’’ doldurulup, teslim edilir. Kişinin her hangi bir sosyal güvencesinin ve sigortasının olmaması ve üzerine kayıtlı taşınmaz bir mal bulunmaması şartlarının sağlanması halinde, muhtarlıkça muhtaçlık belgesi kişiye verilir.

2020 Dul Maaşı Başvurusu İçin Evraklar Nelerdir?

2020 dul maaşı başvurusu belgeleri şu şekilde sıralanırlar:

 • Nüfus kayıt örneği,
 • Kimlik bilgilerini içeren form,
 • TC kimlik kartı, nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • 3 adet vesikalık çekilmiş fotoğraf,
 • Muhtaçlık belgesi,
 • Vefat eden eşe ait olan nüfus cüzdanı,
 • Vefat eden eşe ait ölüm belgesi,
 • Vefat etmiş eşe ait 2 adet vesikalık fotoğraf, başvuru sırasında iletilen evraklardır.

2020 Dul Maaşı İçin Kimlik Bilgileri Formu Nasıl Alınır?

2020 dul maaşı başvurusu için gerekli olan kimlik bilgileri formu, Nüfus Müdürlüğüne yapılan başvuru ile alınır. Dul maaşı alım talebi yapacak olan kişi, ikamet yerine bağlı konumda olan Nüfus Müdürlüğü binasına giderek, nüfus cüzdanı iletimi ile kimlik bilgileri formu talep eder. Talep üzerine yetkili görevlilerce, kimlik bilgileri formu kişiye teslim edilir.

2020 Dul Maaşı İçin Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

2020 dul maaşı alımı için nüfus kayıt örneği, başvuru yapacak kişinin ikamet bölgesine bağlı konumda olan Nüfus Müdürlüğü binasından talep edilir. Kimlik ile Nüfus Müdürlüğünden alınan nüfus kayıt örneği, ıslak imzalı ve kaşeli olarak temin edilmelidir. Evrağın dul maaşı alımında kullanılabilmesi için kaşeli ve ıslak imzalı aslının alınması sağlanır.

2020 Dul Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

2020 Dul maaşı başvuru talebi, dul maaşına başvuru yapacak kişinin yaşadığı ilde yer alan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapılır. Yaşanılan ilde yer alan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapılan müracaat sırsında, başvuru için gerekli olan belgeler tam ve eksiksiz şekilde iletilerek, dul maaşı alımı için talepte bulunulur.

2020 Dul Maaşı Alımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

2020 Dul maaşı alım başvurusu için başvuru yapacak kişinin ikamet ettiği ilde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilir. Kurumda yer alan görevlilere, başvuru için gerekli olan nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdanı, muhtaçlık belgesi vefat eden eşe ait fotoğraf, kimlik gibi 6. Başlık altında yarıntılı iletilen tüm evraklar teslim edilerek, dul maaşı alımı için talep yapılmak istendiği belirtilmesi yeterlidir.

Talep üzerine , ‘’ dul maaşı alım talebi dilekçe formu’’ doldurulur ve imzalanır. Form kurumca teslim alınarak, dul maaşı başvurusu sistemde kayıt altına alınır.

2020 Dul Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Alınır?

2020 dul maaşı ödemleri, başvuruyu takip eden ilk ay içerisinde, başvurusu onay alan kişiye yapılır. Dul maaşı alım başvuruları, başvuru yapıldıktan sonraki ayın başında açıklanır. Açıklamanın yapılması ile dul maaşı ödemelerinin yapılmasına başlanılır. Ocak ayının 1’inde veya Ocak ayının 30’unda başvuru yapan kişiler, Şubat ayının 1’inde maaş alımı yapmaya başlarlar. Ay içerisinde yapılan başvuruların tamamı, bir sonraki aya ödeme aktarılması sistemi üzerinden gerçekleştirilir.

Ödemelerine başlanan dul maaşları, dul maaşı alımı sağlayan kişinin ikamet adresine en yakın konumda yer alan Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubelerinden temin edilir.

2020 Dul Maaşı Ödemeleri Bankadan Nasıl Alınır?

2020 Dul maaşı ödemelerinin bankadan alınması için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • 2020 dul maaşı alacaklar kendilerine en yakın Ziraat Bankası veya Halk Bankası şubelerine giderler.
 • Gişe işlemleri için sıra alınır.
 • Sıranın gelmesi ile birlikte, kişiye ait nüfus cüzdanı, gişe çalışanına iletilir.
 • İletilen kimlikte yer alan bilgiler teyit edilip, dul maaşı tutarı, gişe çalışanına nakit olarak teslim edilir.

2020 Dul Maaşı Ödemesi Hangi Durumlar Kesilir?

2020 dul maaşı ödemesi kesintisinin yapıldığı durumlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Dul maaşı alımı yapan kişinin Sosyal Güvenil kapsamına dahil olması ve sigortalı bir işte çalışmaya başlaması halinde,
 • Emekli sandığı ve BAĞKUR kapsamlı sigorta prim ödemleri kapsamında çalışılmaya başlanması halinde, dul maaşı ödemesi yapılması durdurulur.

Dul maaşı ödemlerinin durdurulma sebebi, eşinin vefatı ile maddi desteğe ihtiyacı olduğu saptanan kişinin, sigortalı çalışma koşullarına dahil olarak kendi ihtiyaçlarını giderebilecek maddi yerliliğe sahip hale gelmesidir. Bu gibi bir durumda maaştan eş yerine çocuklar, yetim aylığı başvurusu yaparak faydalanır.

SGK Çeyiz Yardımı Ne Kadar Şartları Neler?

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Merhaba,

   Eşinizden boşandığınız için dul maaşı alamazsınız. Ancak muhtaç durumda iseniz Sosyal hizmet müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

 1. Annem Dul. şuanda 2 ayda bir olmak üzere 550 tl alıyor..
  Son günlerde dul maaşları aylık verilecek ve 750 TL olacak diye sağdan soldan duyuyorum…
  Doğruluk payı varmi…
  Tşk ederim..

  1. Merhaba,

   2020 ile birlikte sosyal yardımlarda artış gösterecek ama bunun yine enflasyona göre yapılması planlanıyor. Biz böyle bir durumu duymadık.

 2. Eşimden ayrıldım dullum babam hayatta fakat beni red etti engelli abim var onunla yaşıyorum fakat abiminde maaşı kesildi almıyor muhtaç durumdayim hiç bir gelirimiz yok dul maaşı alabilir miyim babamın SGK sindan faydalanıyorum sorun olurmu ne yapmalıyım saygılarımla

 3. SİGORATALIYIM,MAAŞIM 1700,RAHMETLİ BABAMDAN ANNEME GEÇEN SÜREÇ İÇİNDE 2000 TL OLDU EŞİMDEN BOŞANACAĞIM,ANNEME BİR ŞEY OLURSA NE KADAR PARA ALABİLİRİM TEK ÇOCUĞUM…

 4. Slm ben 2 kızımla eşimden yetim maaşı alıyorum 500 er tl kızlar 980 tl de ben şimdi buyük kızim evlendi ceyiz parasına basvurduk 2 yil sonra maaş bana geçince memur sadece 100 tl eklenecek dedi maaşına neden bu kadat az

 5. iyi günler kız kardeşim eşinden resmi olarak ayrıldı bakmakla mükelef olduğu iki tanede çocuğu var iki çocukta okuyor dul maaşı ve çocuk yardımı alması için ne yapması gerekiyor

 6. Merhaba Annem Babamdan Dolayı Dul maaşı alan Emekli sandığı emekli dul maaşı alan biriydi Annem 15.09.2018 tarinde vefat etti ancak annem en son maaşını 3er aylık aldığından maaşını 1 AĞUSTOS 2018 tarihinde almıştı Annemin adına 1,5 aylık maaş tahakkuk etmişmidir veya nasıl öğrenebilirim yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

 7. Annem Dul. şuanda 2 ayda bir olmak üzere 550 tl alıyor..
  Son günlerde dul maaşları aylık verilecek ve 750 TL olacak diye sağdan soldan duyuyorum…
  Doğruluk payı varmi…
  Tşk ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı