SGK

2019 Dul Maaşı (Aylığı) Ne Kadar ?

Dul maaşının 2019 yılı için yeni düzenlemeler ile birlikte ne kadar zamlandığı büyük bir merak konusu. Bu konuyla alakalı olarak bilinmesi gereken iki tip dul maaşı olduğudur. Sigortalı olarak çalışmakta ve belirli bir prim gün sayısını doldurmuş iken vefat eden ya da emekli olduktan sonra vefat eden Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı sigortalının, kadın ya da erkek fark etmeksizin eşine bağlanan dul ve yetim aylığı bunlardan birisidir.


Bir diğeri ise hiçbir sosyal güvencesi olmamasına rağmen eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmak zorunda kalmış kadınlara bağlanan muhtaç dul maaşı 2019 yılında da yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirli şartlarda ve belirli sürelerde yardım mahiyetinde verilmektedir.

Muhtaç Dul Maaşı Nedir?

Yukarıda sayılan şartlar eşi herhangi bir sosyal güvenlik türüne tabi iken ve belirli bir süre prim ödemiş iken vefat eden kişilerin eşlerine bağlanan ve her ay düzenli olarak ödenen ve her yıl belirli oranlarda arttırılan bir maaştır. Bu maaştan farklı olarak verilen ve maaştan çok bir sosyal yardım türü olan 2 ayda bir dul maaşı olarak da bilinen bir maaştır.

Bu maaşın 2 ayda bir dul maaşı olarak bilinmesinin sebebi ise sadece 2 ayda bir veriliyor olmasıdır. Asıl adı Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Bir Nakit Sosyal Yardım Programı olan bu sosyal yardımı almak için birtakım şartların sağlanıyor olması gerekmektedir, bu şartlar;

 • Resmi nikahlı eşinin vefat etmiş olması,
 • Muhtaçlık durumu olması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olmaması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan maaş almayan ya da herhangi bir geliri olmaması
 • Kadın olması

Bu şartları sağlayan kişilerin sosyal olarak düştükleri bu zor durumdan kurtulmaları ve varsa çocuklarının bakımlarını yapabilmeleri için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2011 yılından itibaren bu yardım programı geliştirilmiştir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından organize edilen dul maaşı 2019 ne kadar olacak ve bu yardımdan faydalanabilmek için gereken şartları sağlayanların izlemesi gereken yol ise şu şekildedir;

Sponsorlu Bağlantılar


 • Şartları taşıdığını düşünen başvuru sahibi sadece nüfus cüzdanıyla ikamet ettiği ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı il veya ilçe müdürlüklerine müracaat etmelidir. Vakıf müdürlükleri Valilik ve Kaymakamlıklar bünyesinde bulunmaktadırlar.
 • Başvuru sahibinin müracaatı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi’ne kaydedilir.
 • Başvuru sahibinin çalışabilecek durumda olması durumunda kişi İŞKUR’a yönlendirilerek mümkünse uygun bir iş bulması ve kendi ayakları üzerinde durması sağlanması hedeflenmektedir.
 • İncelemeler tamamlanıp, müracaat dosyası oluşturulduktan sonra son kararın verilmesi için mütevelli heyetinin onayına sunulur.
 • Mütevelli heyeti, kişinin bu yardıma uygun olup olmadığı hususunda son kararı verecektir.

Tüm bu incelemeler ve onay süreci sonucunda 2 ayda bir dul maaşı 2019 yılında 750 TL olarak ihtiyaç sahiplerine ödenir. Kişilerin başvuru durumlarını takip etmeleri için nüfus cüzdanları ile bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüklerine başvuru yapabilecekleri gibi E-devlet üzerinden online olarak da başvurularını takip edebilir, isterlerse de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının telefon yardım hatlarından da bilgi alabilirler.

2 Ayda Bir Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Sosyal bir yardım olan ve muhtaç durumda olan dul kadınlara verilen bu yardımın kesilmesi bu ihtiyaç durumunun ortadan kalkması ile mümkün olacaktır. Dul maaşı ne zaman verilecek sorusu gibi bu yardım ne zaman kesilecek sorusu da önemlidir. Bu ihtiyaç durumunun ortadan kalkması için oluşabilecek şartlar ise şu şekildedir;

 • Eşi vefat eden kadının yeniden evlenmesi durumunda, resmi nikahın kıyılması ile yardım kesilecektir. Sadece imam nikahı olması durumunda ise bu durumun tespit edilmesi durumunda yardım yine kesilecektir.
 • Resmi ya da imam nikahı dışında da bir arada yaşama durumunda ve bu durumun tespiti halinde yine yardım sona erdirilecektir.
 • Belirli aralıklarla ve habersiz olarak yapılan incelemelerde muhtaçlık durumunun ortadan kalktığı tespit edilirse yardım kesilir.
 • Adres değişikliği yapılır ve bu değişiklik bildirilmezse yardım sona erdirilir.
 • İhtiyaç sahibi dul kadın başka sosyal yardım almaya başlarsa dul maaşı kesilir.
 • İhtiyaç sahibi kadın Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olarak işe başlarsa yardım kesilir.
 • Dul maaşı alan kişi kayıt dışı çalışmaya başlar ve bu durum tespit edilirse yardım sona erdirilir.

Dul Maaşı Alan İhtiyaç Sahipleri Başka Hangi Sosyal Yardımları Alabilir?

Yukarıda dul maaşı alan ihtiyaç sahiplerinin bu yardımı alırken başka bir sosyal yardım alması durumunda bu maaştan mahrum kalacaklarını belirtmiştik ancak bazı istisnai durumlarda bu maaşa ek olarak bazı yardımları alabileceklerini belirtmemiz gerekmektedir. Burada önemli olan konulardan birisi de eşi vefat eden kadının hanesinde bakmak zorunda olduğu çocuk ya da anne babası olup olmadığıdır. Bu istisnai durumlar şöyledir;

 • Eşi vefat eden kadının eğitim çağında olan çocukları için eğitim yardımları verilmektedir.
 • Dul maaşı alan kadının eğitim gören çocukları için eğitim materyali desteği verilmektedir.
 • Eşi vefat eden kadının hanesinde yaşayan ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için sağlık sigortası desteği verilmektedir.
 • Muhtaçlık durumu devam ettiği müddetçe gıda ve yakacak yardımı da yapılmaktadır.

SGK Dul ve Yetim Maaşı Nedir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 01 Ekim 2008 tarihinde yapılan reformlarla SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı sigorta türlerini tek çatı altında toplayarak 4A, 4B ve 4C olarak sınıflandırmıştır. Ölüm aylığı olarak da bilinen, dul ve yetim aylığı alma şartlarını taşıyanlar bu sigorta türlerinden hangisine mensup olurlarsa olsunlar belirli kriterleri karşılıyor iseler bu imkandan faydalanabilirler.

Bunun için en önemli etkenlerden birisi vefat eden kişinin işe başlangıç tarihidir. 1 Ekim 2008 tarihinde yapılan Sosyal Güvenlik reformu öncesinde mi yoksa bu tarihten sonra mı işe başlandığı dul ve yetim aylığı almanın en belirleyici faktörlerindendir. Dul maaşı sorgulama yapmak için bu reformda tüm sigorta türleri tek çatı altına toplandığı için reformdan önce işe başlayanların sigorta türlerine göre şartlarda değişiklikler görülmektedir.

 1. İşe başlangıç tarihi 1 Ekim 2008 tarihinden sonra olanlar için;
 • 4A, 4B ve 4C’li sigortalı iken vefat eden kişilerin en az 5 yıl ya da en az 9000 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.
 1. İşe başlangıç tarihi 1 Ekim 2008 tarihinden önce olanlar için;
 • SSK’lı olarak sigortalı iken vefa eden kişilerin en az 5 yıl ta da 900 gün prim ödemiş olması,
 • Bağkur’lu olarak sigortalı iken vefa eden kişilerin en az 3600 gün prim ödemiş olması,
 • Emekli Sandığı’na tabi olarak sigortalı iken vefa eden kişilerin en az 1800 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

SGK Dul ve Yetim Maaşı Zam Oranları Ne Kadar?

Ölüm aylığı olarak da bilinen dul ve yetim maaşına 2019 yılının ocak ayında yapılan ve yılın ilk yarısında geçerli olacak zam oranları bağlı bulunan sigortalılık türüne göre değişkenlik göstermektedir. SSK ve Bağ-Kur’a tabi dul ve yetim aylığına yüzde 10.19 oranında zam yapılırken Emekli Sandığı zam oranı ise yüzde 10.73 olarak belirlenmiştir.

SGK Çeyiz Yardımı Ne Kadar Şartları Neler?

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Annem Dul. şuanda 2 ayda bir olmak üzere 550 tl alıyor..
  Son günlerde dul maaşları aylık verilecek ve 750 TL olacak diye sağdan soldan duyuyorum…
  Doğruluk payı varmi…
  Tşk ederim..

  1. Merhaba,

   2020 ile birlikte sosyal yardımlarda artış gösterecek ama bunun yine enflasyona göre yapılması planlanıyor. Biz böyle bir durumu duymadık.

 2. Eşimden ayrıldım dullum babam hayatta fakat beni red etti engelli abim var onunla yaşıyorum fakat abiminde maaşı kesildi almıyor muhtaç durumdayim hiç bir gelirimiz yok dul maaşı alabilir miyim babamın SGK sindan faydalanıyorum sorun olurmu ne yapmalıyım saygılarımla

 3. SİGORATALIYIM,MAAŞIM 1700,RAHMETLİ BABAMDAN ANNEME GEÇEN SÜREÇ İÇİNDE 2000 TL OLDU EŞİMDEN BOŞANACAĞIM,ANNEME BİR ŞEY OLURSA NE KADAR PARA ALABİLİRİM TEK ÇOCUĞUM…

 4. Slm ben 2 kızımla eşimden yetim maaşı alıyorum 500 er tl kızlar 980 tl de ben şimdi buyük kızim evlendi ceyiz parasına basvurduk 2 yil sonra maaş bana geçince memur sadece 100 tl eklenecek dedi maaşına neden bu kadat az

 5. iyi günler kız kardeşim eşinden resmi olarak ayrıldı bakmakla mükelef olduğu iki tanede çocuğu var iki çocukta okuyor dul maaşı ve çocuk yardımı alması için ne yapması gerekiyor

 6. Merhaba Annem Babamdan Dolayı Dul maaşı alan Emekli sandığı emekli dul maaşı alan biriydi Annem 15.09.2018 tarinde vefat etti ancak annem en son maaşını 3er aylık aldığından maaşını 1 AĞUSTOS 2018 tarihinde almıştı Annemin adına 1,5 aylık maaş tahakkuk etmişmidir veya nasıl öğrenebilirim yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

 7. Annem Dul. şuanda 2 ayda bir olmak üzere 550 tl alıyor..
  Son günlerde dul maaşları aylık verilecek ve 750 TL olacak diye sağdan soldan duyuyorum…
  Doğruluk payı varmi…
  Tşk ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı