SGK

2020 Dul Maaşı (Aylığı) Ne Kadar, Kimlere Verilir ?

Dul maaşı, birçok insanın başvuru yaptığı ve geçimini sağladığı bir maaştır. Bu maaş sayesinde vefat eden kişinin hem eşi hem de çocukları geçimini sağlayabilir. Dul maaşı ise her sene enflasyon oranına göre değişmektedir ve dul maaşını belirleyen farklı parametrelerde vardır. Bu parametreler doğrultusunda kişinin alacağı dul maaşı belirlenir ve her ay kişiye devlet tarafından ödenir.


2020 Dul Maaşı Kimlere Verilir?

Dul maaşı,sigortalı olarak çalışan bir kişinin vefat etmesi durumunda geriye kalan hak sahiplerine, yani eşine verilen maaştır. Ayrıca eğer var ise çocuklarına da yetim maaşı adı verilen bir maaş bağlanmaktadır. Vefat eden kişinin kadın ya da erkek olması fark etmeden eşi ve çocukları bu haktan yararlanabilir. Çocuklarda ise kız ya da erkek çocuk ayrımı yapılmaz, her ikisi de devletten yetim aylığı alabilir. Ancak kız ve erkek çocukların yetim aylığını alacakları miktar konusunda farklılıkları vardır. Kız çocukları bekâr ve çalışmıyor oldukları sürece, yaş sınırı olmaksızın yetim aylığını alabilir. Erkek çocukları ise öğrenim görmedikleri durumlarda 18, orta öğrenim gördükleri durumlarda 20, yüksek öğrenim gördükleri durumlarda ise 25 yaşına kadar kesintisiz olarak yetim aylığı alabilirler. 25 yaşını doldurduktan sonra ise erkek çocukların aylıkları kesilir.

2020 Dul Maaşı Ne Kadardır?

2020 yılında belirlenen dul maaşı, enflasyon miktarına göre ve emekli maaş zammına göre hesaplanır. 2020 yılı için sigortalı olarak çalışan eşleri vefat eden kişilere aylık 650 TL dul maaşı ödenmektedir.

2020 Dul Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Dul maaşının hesaplanması, vefat eden kişinin maaş durumuna göre belirlenir. Kişinin aldığı maaşın belirli yüzdelik oranlarında hak sahipleri dul maaşı ya da yetim maaşı almaktadır.

2020 yılında dul maaşı ve yetim maaşı hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır:
 • Vefat eden sigortalı kişinin eşine maaşının %50 oranında maaş bağlanır.
 • Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eşine maaşının %75’i oranında maaş bağlanır.
 • Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa, çocuğa yüzde %25 oranında maaş bağlanır.
 • Vefat eden sigortalının çocuklarının her birine %25 oranında maaş bağlanır.
 • Çocuk başına ödenen yetim aylığı ve eşe ödenen dul aylığı toplamı, vefat eden sigortalının maaşı üzerine çıkamayacağı için belirli indirimler yapılarak maaş pay edilir.
 • Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanır.
 • Vefat eden sigortalının emekli maaşının %90’ına kadar yakınlarına maaş bağlanmaktadır. Böyle bir durumda maaş eşe 2, çocuklara 1 hisse olarak pay edilerek hesaplanır.

Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

2020 Dul Maaşı Ödeme Tutarlarına İlişkin Şartlar Nelerdir?

2020 dul maaşı ödeme tutarlarına ilişkin şartlar şu şekilde sıralanırlar:

 • 2020’de dul maaşı başvurusu onay alanların, her hangi bir işte çalışmıyor olması ve hiç çocuklarının bulunmuyor olması şartlarının sağlanmasıyla, vefat eden eşlerinin maaşlarının % 75’i tutarında maaş almaları sağlanır.
 • Vefat eden kişinin eşi bir çocuk sahibi ise vefat eden eşin maaşının % 50’si tutarında dul maaşı almasına karar verilir.
 • Dul maaşı alacak kişinin iki çocuğu bulunuyorsa, vefat eden eşin maaşının % 25’i kadar maaş tutarı ödemesi yapılır.
 • Dul maaşı alacak kişinin 3 çocuğu varsa, dul maaşı ödemesi vefat eden eşin maaşının % 20 ‘si tutarında yapılır.

Bu tutarlar üzerinden belirlenen dul maaşı ödemleri, sigortalı olarak çalışma sağlamış olan ve vefat eden kişilerin eşlerine yapılır.

2020 Dul Maaşı Başvuru Talep Şartları Nelerdir?

2020 dul maaşı başvuru şartları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Vefat eden kişinin vefatı öncesi, minimum 5 yıl boyunca Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışmış olması şartının sağlanması ile dul maaşına başvuru yapılır.
 • Vefat eden eşin 5 yıllık çalışma süresinde minimum 9.000 günlük prim ödemelerinin tamamlanmış olması şartının sağlanması ile başvuru yapılır.
 • Vefat eden eşin çalıştığı döneme ilişkin prim borcunun bulunmuyor olması şartının sağlanması halinde dul maaşı için başvuru yapılır.

2020 Dul Maaşı İçin Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

2020 dul maaşı alımı için gerekli olan muhtaçlık belgesi, kişinin ikamet ettiği yerde bulunan muhtarlıktan alınır. Muhtaçlık belgesi sahibi olan kişilere, dul maaşı bağlanma uygulaması sağlanır. Bu duruma bağlı olarak kişi, muhtaçlık belgesi formu alarak, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru yapmalıdır.

Kişi ikamet yerine bağlı olan muhtarlığa nüfus cüzdanı ile giderek, muhtaçlık belgesi almak istediğini bildirir. Talep üzerine, ‘’muhtaçlık belgesi alım dilekçe formu’’ doldurulup, teslim edilir. Kişinin her hangi bir sosyal güvencesinin ve sigortasının olmaması ve üzerine kayıtlı taşınmaz bir mal bulunmaması şartlarının sağlanması halinde, muhtarlıkça muhtaçlık belgesi kişiye verilir.

Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır, Şartları Neler?

2020 Dul Maaşı Başvurusu İçin Evraklar Nelerdir?

Dul maaşı başvurusu sırasında belgeleri eksiksiz ve hatasız bir şekilde kuruma teslim etmeniz gerekir. Aksi takdirde dul maaşı başvurunuz dikkate alınmaz. Bu yüzden süreci doğru takip etmeye ve belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmeye özen göstermelisiniz.

2020 yılında dul maaşı başvurusu sırasında istenen belgeler şu şekildedir:
 • T.C. kimlik kartı
 • Vefat eden kişinin ölüm belgesi
 • 2 tane vesikalık fotoğraf
 • Veraset ilanı (Noter tasdikli)
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Erkek çocuklar için öğrenim durumunu ispatlayan belge

2020 Dul Maaşı İçin Kimlik Bilgileri Formu Nasıl Alınır?

2020 dul maaşı başvurusu için gerekli olan kimlik bilgileri formu, Nüfus Müdürlüğüne yapılan başvuru ile alınır. Dul maaşı alım talebi yapacak olan kişi, ikamet yerine bağlı konumda olan Nüfus Müdürlüğü binasına giderek, nüfus cüzdanı iletimi ile kimlik bilgileri formu talep eder. Talep üzerine yetkili görevlilerce, kimlik bilgileri formu kişiye teslim edilir.

2020 Dul Maaşı İçin Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

2020 dul maaşı alımı için nüfus kayıt örneği, başvuru yapacak kişinin ikamet bölgesine bağlı konumda olan Nüfus Müdürlüğü binasından talep edilir. Kimlik ile Nüfus Müdürlüğünden alınan nüfus kayıt örneği, ıslak imzalı ve kaşeli olarak temin edilmelidir. Evrağın dul maaşı alımında kullanılabilmesi için kaşeli ve ıslak imzalı aslının alınması sağlanır.

2020 Dul Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

2020 Dul maaşı başvuru talebi, dul maaşına başvuru yapacak kişinin yaşadığı ilde yer alan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapılır. Yaşanılan ilde yer alan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapılan müracaat sırsında, başvuru için gerekli olan belgeler tam ve eksiksiz şekilde iletilerek, dul maaşı alımı için talepte bulunulur.

2020 Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 yılında dul maaşına başvuru yapmak isteyen kişilerin gerekli evrakları tamamlamasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmesi gerekmektedir. Sosyal güvenlik kurumuna istenen tüm evrakları teslim eden kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda “Dul Maaşı Alım Talebi Dilekçesi” doldurması istenir. Daha sonra doldurduğu bu dul maaşı başvuru dilekçesini Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki yetkili kişilere teslim etmesi gerekir. Bu işlemlerin yapılmasının ardından başvuru yapan kişinin dul maaşı başvurusu işleme alınır.

E-Devlet Üzerinden Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet kapısı üzerinden dul maaşına başvuru yapmak isteyen kişilerin öncelikle en yakın PTT şubesine giderek şifre almaları gerekmektedir. E-devlet şifresi olan kişiler hesaplarına giriş yaptıktan sonra sadece birkaç adımda başvurularını tamamlayabilirler.

İzlenmesi gereken adımlar ise şu şekildedir:
 • T.C. kimlik numarası ve şifre ile hesaba giriş yapılmalıdır.
 • ‘Kurumlar’ kısmına tıklanır.
 • Açılan sayfada ‘Sosyal Güvenlik ve Sigorta’ sayfasına gidilir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmetler arasından ‘Ölü Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı’ kısmı bulunur ve tıklanır.
 • Açılan yeni sayfada vefat eden kişinin T.C. kimlik numarasını girilir.
 • ‘Başvur’ butonuna tıkladıktan sonra başvurunuz tamamlanmış olur.

2020 Dul Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Alınır?

2020 dul maaşı ödemleri, başvuruyu takip eden ilk ay içerisinde, başvurusu onay alan kişiye yapılır. Dul maaşı alım başvuruları, başvuru yapıldıktan sonraki ayın başında açıklanır. Açıklamanın yapılması ile dul maaşı ödemelerinin yapılmasına başlanılır. Ocak ayının 1’inde veya Ocak ayının 30’unda başvuru yapan kişiler, Şubat ayının 1’inde maaş alımı yapmaya başlarlar. Ay içerisinde yapılan başvuruların tamamı, bir sonraki aya ödeme aktarılması sistemi üzerinden gerçekleştirilir.

Ödemelerine başlanan dul maaşları, dul maaşı alımı sağlayan kişinin ikamet adresine en yakın konumda yer alan Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubelerinden temin edilir.

2020 Dul Maaşı Ödemeleri Bankadan Nasıl Alınır?

2020 Dul maaşı ödemelerinin bankadan alınması için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • 2020 dul maaşı alacaklar kendilerine en yakın Ziraat Bankası veya Halk Bankası şubelerine giderler.
 • Gişe işlemleri için sıra alınır.
 • Sıranın gelmesi ile birlikte, kişiye ait nüfus cüzdanı, gişe çalışanına iletilir.
 • İletilen kimlikte yer alan bilgiler teyit edilip, dul maaşı tutarı, gişe çalışanına nakit olarak teslim edilir.

2020 Dul Maaşı Kesintiye Uğrama Nedenleri Nelerdir?

2020 yılında dul maaşının kesintiye uğradığı bazı sebepler vardır. Bazı durumlarda geçici olarak kesinti yaşanırken bazı durumlarda da süresiz olarak kesinti yaşanabilir. Böyle durumlarda kesinti yaşamamak için sebepleri bilmeli ve dikkatli davranmak gerekir.

Dul maaşının kesintiye uğramasına sebep olacak olan sebepler şu şekildedir:
 • Vefat eden kişi üzerinden maaş alan eşin tekrar evlenmesi durumunda dul maaşı kesilir.
 • Vefat eden kişi üzerinden maaş alan kişilerin yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlaması durumunda dul maaşı ya da yetim maaşı kesilir.
 • Erkek çocuklarının yetim maaşını alma yaşlarının dolması durumunda yetim maaşı kesilir.
 • Kız çocuklarının evlenmesi durumunda yetim maaşı kesilir.
 • Anne ve babanın aylık gelire bağlanması durumunda vefat eden kişi üzerinden aldıkları ölüm aylığı kesilir.
 • Anne ve babanın asgari ücretten daha fazla bir gelire sahip olduğunun saptanması durumunda vefat eden kişi üzerinden aldıkları ölüm aylığı kesilir.

2020 Dul Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Dul maaşı almak için belirli şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartları hem vefat eden kişinin hem de maaşı alacak olan kişinin sağlaması gerekir. Bu şartları başvuru yapmadan önce sağlıyor olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz onaylanmaz ve dul maaşı alamazsınız.

Dul maaşına başvuru yapabilmek için istenen şartlar şu şekildedir:
 • Vefat eden kişi üzerinden dul aylığı almak isteyen kişilerin vefat eden kişiyle resmî olarak evli olması gerekmektedir.  Aksi takdirde dul maaşı talep edemezsiniz.
 • Bağ-Kur kapsamında emekli olan kişinin vefatı 2008 yılından sonra gerçekleşmişse ödemesi gereken prim günü 1800 olmalıdır.
 • Bağ-Kur kapsamında emekli olan kişinin vefatının 2008 yılından önce gerçekleşmiş olması durumunda ise ödemesi gereken prim günü 1080 olmalıdır.
 • SSK kapsamında çalışan bir kişinin asgari olarak 5 yıl sigorta kapsamında çalışmış olması gerekir ve en az 900 gün prim ödemiş olması şartı aranmaktadır.
 • Ayrıca vefat eden kişi üzerinden yakınlarının yetim maaşı ya da dul maaşıalması için söz konusu kişinin hiçbir prim borcunun bulunmaması gerekir.

Çocuklar Dul Maaşından Yararlanabilir Mi?

Vefat eden kişinin çocukları da dul maaşı ya da yetim maaşından yararlanabilmektedir. Ancak yararlanabilmek için başvuru yapmak gerekir. Yapılan başvuru sonucunda, vefat eden kişiden dolayı çocuklarının alacağı dul maaşı ödeme planı şu şekilde hesaplanmaktadır:

 • Yalnızca 1 çocuğun vefat eden kişi üzerinden maaş talebi olması söz konusuysa bu durumda vefat eden kişinin eşine vefat eden kişi üzerinden bağlanan maaşın oranı %75 kadardır.
 • Vefat eden kişinin üzerinden maaş alma talebi oluşturan çocukların sayısı 1’den fazlaysa bu durumda ise vefat eden kişinin eşine bağlanan maaş oranı %70’tir. Kalan maaş oranı ise çocuklar arasında paylaştırılmaktadır.

Erkekler Dul Maaşı ve Ölüm Aylığı Nasıl Alabilir ?

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Merhaba,

   Eşinizden boşandığınız için dul maaşı alamazsınız. Ancak muhtaç durumda iseniz Sosyal hizmet müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

 1. Annem Dul. şuanda 2 ayda bir olmak üzere 550 tl alıyor..
  Son günlerde dul maaşları aylık verilecek ve 750 TL olacak diye sağdan soldan duyuyorum…
  Doğruluk payı varmi…
  Tşk ederim..

  1. Merhaba,

   2020 ile birlikte sosyal yardımlarda artış gösterecek ama bunun yine enflasyona göre yapılması planlanıyor. Biz böyle bir durumu duymadık.

 2. Eşimden ayrıldım dullum babam hayatta fakat beni red etti engelli abim var onunla yaşıyorum fakat abiminde maaşı kesildi almıyor muhtaç durumdayim hiç bir gelirimiz yok dul maaşı alabilir miyim babamın SGK sindan faydalanıyorum sorun olurmu ne yapmalıyım saygılarımla

 3. SİGORATALIYIM,MAAŞIM 1700,RAHMETLİ BABAMDAN ANNEME GEÇEN SÜREÇ İÇİNDE 2000 TL OLDU EŞİMDEN BOŞANACAĞIM,ANNEME BİR ŞEY OLURSA NE KADAR PARA ALABİLİRİM TEK ÇOCUĞUM…

 4. Slm ben 2 kızımla eşimden yetim maaşı alıyorum 500 er tl kızlar 980 tl de ben şimdi buyük kızim evlendi ceyiz parasına basvurduk 2 yil sonra maaş bana geçince memur sadece 100 tl eklenecek dedi maaşına neden bu kadat az

 5. iyi günler kız kardeşim eşinden resmi olarak ayrıldı bakmakla mükelef olduğu iki tanede çocuğu var iki çocukta okuyor dul maaşı ve çocuk yardımı alması için ne yapması gerekiyor

 6. Merhaba Annem Babamdan Dolayı Dul maaşı alan Emekli sandığı emekli dul maaşı alan biriydi Annem 15.09.2018 tarinde vefat etti ancak annem en son maaşını 3er aylık aldığından maaşını 1 AĞUSTOS 2018 tarihinde almıştı Annemin adına 1,5 aylık maaş tahakkuk etmişmidir veya nasıl öğrenebilirim yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

 7. Annem Dul. şuanda 2 ayda bir olmak üzere 550 tl alıyor..
  Son günlerde dul maaşları aylık verilecek ve 750 TL olacak diye sağdan soldan duyuyorum…
  Doğruluk payı varmi…
  Tşk ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu