emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Dul Maaşı (Aylığı) Ne Kadar, Kimlere Verilir?

2021 Dul Maaşı (Aylığı) Ne Kadar, Kimlere Verilir?

2021 dul aylığı tutarı, verildiği kişiler ele alındığında minimum tutarının 650 TL olduğu, sigortalı kişinin vefatı halinde geride kalan hak sahiplerine verildiği belirtilir. 2021 dul maaşı, sigortalı çalışmış olan veya çalışmaktayken vefat eden kişinin eşine, vefat eden kişinin kadın veya erkek olması fark etmeksizin verilir.

Maaşın verilme rakamları ise maaştan yararlanan kişinin çocuk sayınsa bağlı olarak değişim gösterir. Diğer yandan rakamın şekillenmesinde vefat eden kişinin almış olduğu maaşın toplam tutarı da etkilidir.

2021 Dul Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2021 dul maaşı hesaplaması yapmak için vefat eden kişinin vefat etmeden önce aldığı aylık maaş değeri üzerinden, şartlara bağlı belirtilen ödeme oranlarının alınması ile yapılır.

2021 dul maaşı hesaplamaları ise şu şekildedir:

 • Vefat eden sigortalı kişinin çocuğu yoksa ve tek hak sigortalı çalışan bir sahibi eş ise, eşe kişinin maaşının %50’si kadar dul maaşı bağlanır.
 • Vefat eden kişinin eşi sigortalı değilse ve çalışmıyorsa, vefat edenin maaşının %75’i kadar dul maaşı alır.
 • Vefat eden kişinin 1 çoğu varsa ve eşi sigortalıysa, vefat edenin maaşının %25’i çocuğa %50’si ise eşe verilir.
 • Vefat eden sigortalı çalışanın 2 çocuğu varsa her bine %25 oranında yetim maaşı eşe ise %50 oranında dul maaşı bağlanır.

2021 Dul Maaşı Uygulaması Nedir?

2021 dul maaşı, sigortalı çalışma koşullarını sağlayarak ölen vatandaşların eşlerine verilen maaş çeşididir. Dul kalan erkek ve kadınlar, sigortalı çalışan eşlerinin maaş değerleri üzerinden dul maaşı ödemesi alma hakkına sahiplerdir.

Dul maaşı kapsamında, evin geçimi idare eden eşin vefat etmesi ile maddi olarak zor durumda kalan dul eşin desteklenmesi temel ihtiyaçlarının karşılanması için dul aylığı bağlanır.

2021 Dul Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

2021 dul maaşı müracaat şartları şu şekilde sıralanır:

 • Vefat eden sigortalı çalışan vefatı öncesinden en az 5 yıl boyunca Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışmış olmak zorundadır.
 • Vefat eden eşin 5 senelik emek süresinde 9.000 günlük prim ödemelerinin tamamlanmış olması gerekir.
 • Vefat eden eşin çalışmış olduğu döneme ilişkin prim borçlarının bulunmaması halinde dul maaşı için başvuru yapılır.

2021 Dul Maaşı İçin Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

2021 dul maaşı için muhtaçlık evrağı almak kişinin ikame etmiş olduğu yerdeki muhtarlık birimine giderek başvuru yapması ile mümkündür. Bu kapsamda kişi ikametinde yer alan muhtarlığa, nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte gitmelidir. Muhtara kimlik fotokopisini ilettikten sonra muhtarın verdiği ‘’muhtaçlık belgesi başvuru formu dilekçesi’’ evrağını kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurarak, imzalayıp teslim etmelidir.

Bu işlem kapsamında başvuru tamamlanırken, muhtarlıkça kişi hakkında yapılacak olan gelir araştırması ardından kişinin sigortasız olduğu maddi durumunun iyi durumda olmadığı anlaşılır ise kendisine muhtaçlık belgesi verilir. Kişinin bu belgeyi alması için üzerine kayıtlı taşınmaz mal olmaması gerekir. Belgeyi almaya hak kazanıldığı ise forma eklenen telefon numarası aranarak bildirilir. Kişi bu bildirimi alınca, muhtarlığa giderek formunu teslim alır.

2021 Dul Maaşı Başvuru Evrakları Nelerdir?

2021 dul maaşı başvuru belgeleri şu şekildedir:

 • T.C kimlik kartı,
 • Muhtaçlık kayıt belgesi,
 • Vefat eden sigortalı çalışanın ölüm belgesi,
 • Başvuracak kişiye ait 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Noter tasdikli katılım ilanı,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Eğer çocuklar varsa çocukların tahsil durumunu belirten diploma veya okul öğrenci işlerinden alınan transkript,

Bu evraklar ile başvur yapılması gerekir.

2021 Dul Maaşı İçin Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

2021 dul maaşı için vukuatlı nüfusa kayıt belgesi alımı kapsamında izlenen adımlar:

 • Kişi TC kimlik kartı ile birlikte, ikamet ettiği ilçede yer alan Nüfus Müdürlüğüne gider.
 • Burada yer alana çalışanlara TC kimlik kartını ileterek nüfus kayıt örneği almak istediğini belirtir.
 • Çalışanlar TC kimlik numarası üzerinden kişinin sistem bilgilerine ulaşarak kendisine ıslak imzalı ve kaşeli olan vukuatlı nüfus kayıt örneğini verirler.

Bu ıslak imzalı ve kaşeli evrak olmadan 2021 dul maaşı alımı için başvuru yapılamaz.

2021 Dul Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

2021 dul maaşı başvuru yeri, kişinin ikamet etiği ilde yer alan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak bilinir. Bu kurma yapılan müracaat sırasında başvuru için herekli olan evrakların tüm tam ve eksiksiz şekilde alınmış olmalıdır.

2021 Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2021 dul maaşı müracaatı için izlenen aşamalar şu şekildedir:

 • Kişi kendi ikamet ilinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü binasına gider.
 • Burada gişe bölümlerinden çalışan görevlilere, TC kimlik kartı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, her hangi bir noterden alınmış katılım ilanı, çocukların diplomaları, 2 adet vesikalık fotoğraf ve vefat eden sigortalının ölüm belgesi teslim edilir.
 • Dul maaşı için başvuru yapılmak istendiği aktarılır.
 • Bu aşamada çalışanca verilen ‘’dul maaşı başvuru talep formu’’ gelir, kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulup, imzalanır.
 • Formun teslimi ardından başvuru tamamlanır.

E-Devlet Dul Maaşı Başvurusu 2021

2021 dul maaşı başvurusunu E-devletten yapmak için uygulanan aşamalar şunlardır:

 • İnternetten https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine giriş yapılır.
 • İşlem ile ekrana gelen sayfa tablosuna E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası girilir. ‘’giriş ‘’ kutucuğuna tıklanır.
 • İşlem ile erişim sağlanan ekranın sağ üst köşesinde yer alan ‘’E-Hizmetler’’ sekmesine tıkanır.
 • Bu adım ile ekrana gelen liste üzerinden ‘’ Sosyal Güvenlik Kurumu İşlemleri’’ sekmesine ardından ise ekrana gelen ‘’ Ölü Yardımı ve Dul/Yetim Maaşı Başvurusu’’ başlığına tıklanır.
 • Bu işlem ile bir başvuru formu ekrana gelir.
 • Form üzerine gelir, sigortalılık durumu, çocuk sayısı, telefon numarası, tüm kimlik bilgileri yazılıp, formun yan bölümünde yer alan dosya yükleme alanına muhtaçlık belgesi, çocuklara ait diploma, vukuatlı nüfus kayıt örneği evraklarının taratılmış halleri yüklenir.
 • İşlem arından form altındaki ‘’gönder’’ kutucuğuna tıklanır.

Bu adımlar sonunda başvuru tamamlanır. Online adımlar ile yapılan bu başvuru ardından müdürlüklere gitme gereği duyulmaz sonuçlar ise verilen cep numarasına SMS ile gönderilir.

2021 Dul Maaşı Ödemleri Ne Zaman Alınır?

2021 dul maaşı ödenme tarihi, başvuruyu takip eden ilk aybaşıdır. Örneğin başvurusunun Ocak ayının 1’inde yapan bir kişi Şubat 1’de dul maaşı ödemesini alır. Başvuruyu Ocak 30’da yapan bir kişi SMS ile dul maaşının onaylandığını öğrenmiş ise ödemesinin Şubat ayı 30’unda alır. Kişi bu tarihlerde kendisine en yakın konumda olan Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubesine kimliği ile birlikte giderek, gişe bölümümden kimliğini göstererek dul maaşı tutarını çeker.

Aynı zamanda dul maaşı ödemeleri ile birlikte çocuklara ait olan yetim maaşı payı da eş tarihte temin edilir. Kişi dul maaşı başvurusu sırasında çocuklara ait belgeleri sunarak maaşın%20’lik kısmını çocukları için almış ise dul maaşı çekimi ile aynı günde çocuklarının payında bankalardan çeker. Payın çekilmesi için çocuğun bankada bulunması şarttır. Çocuklar 25 yaşını geçtiklerinde ise bu %20’lik ödeme payı artık yetişkin sayıldıkları için iptal olur.

2021 Dul Maaşı Başvurusu Hangi Şartlar Altın Onay Alır?

2021 dul aylığı başvurusunun onay alma şartları şunlardır:

 • Eşin sigortalı şekilde vefat eden çalışan ile o sırada resmi olarak evli olması,
 • BAĞ-KUR kapsamında emekli olan bir kişi vefat etmiş ise 2008 yılı sonrası oluşan vefata kadar en az 1800 günlük prim ödemesi gözükmesi,
 • SSK kapsamında çalışırken vefat eden kişinin ise 5 yıllık çalışma dönemi süresince 900 günlük prim ödemesinin yatmış olması,
 • Vefat eden kişinin çocuklarının maaşta hak iddia etmeleri halinde en az maaşın %20’si kadar payın çocuklara yetim aylığı olarak bırakılması,

Bu şartların sağlanması halinde başvurusu yapılan dul aylığı için onay cevabı alınabilir. Bu gibi detayların kabul edilmemesi halinde onay alınamaz.

Diğer yandan dul maaşının alınabilmesi için başvuru sırasından verilen tüm bilgilerin gerçek bilgiler ile uyumlu olması ve örtüşmesi gerekir. Başvuru formuna gelir ile ilgili eklenen bir bilginin yanlış beyan olduğu tespit edilirse maaş verilmiş olsa dahi bunun anlaşılması ile otomatik olarak iptal edilir. Eğer dul maaşı alımı ardından kişi yok yüksek bir miras kalması sebebi ile servete kavuşursa yine dul maaşı direk olarak iptal edilir. Böyle bir durumda muhtaçlık belgesine sahip olan ve dul maaşına ihtiyacı olan diğer vatandaşlara öncelik tanınır.

2021 Dul Maaşından Çocuklar Yararlanabilir mi?

2021 dul maaşından çocukların yararlanması mümkündür. Aslında çocuklar yetim maaşı ödemesi alırlar ancak babaları veya anneleri dul maaşı için başvuru yapmışsa, dul maaşının ödeme planı otomatik olarak yetim maaşını da kapsayacak şekilde hesaplanır. Çünkü başvuru sırasında beyan edilen kimlik eğer var ise anne veya babanın çocuğa sahip olduğunu ortaya çıkarır. Bu kapsamda ek bir başvuruya gerek olmadan devlet vefat eden sigortalının maaşını hem eş hem de çocuklar için bölüştürür.

Bu işlem kapsamında eğer 1 çocuk varsa bu çocuğa vefat eden ebeveyninin maaşının %20’si kadar her ay Halkbank şubesinden aylık destek ödemesi yapılır. Bu çocuğun anne veya babasına ise her ay Halkbank ve Ziraat Bankası şubesinden vefat edenin maaşının % 75’i kadar ödeme yapılır.

2021 Dul Maaşı PTT’den Alınır mı?

2021 dul maaşını PTT’den almak mümkün değildir. Maaşlar şuan için Ziraat Bankasından veya Halk Bankasından alınmaktadır. Kişi bu bankaların kendisine en yakın olan şubesine giderek, gişe bölümünden kimliği ile maaşını çekebilir.

Aynı işlemi kişinin çocukları da gerçekleştirebilir. Maaş ödemleri ATM’lerden de eğer bu bankalardan banka hesabı açtırılırsa rahatlıkla kart kullanılarak çekilir. Anca PTT şubesinden şuan açıklanan bir maaş çekimi söz konusu değildir.

2021 Dul Maaşı Neden Kesintiye Uğrar?

2021 dul maaşının kesintiye uğrama sebepleri şu şekildedir:

 • Vefat eden kişinin eşi başka bir kişi ile yeniden evlenirde dul maaşı kesilir.
 • Vefat eden kişinin eşi yabancı bir ülkede çalışmaya başlarsa dul maaşı kesilir.
 • Vefat eden kişinin çalışmayan eşinin asgari ücretin çok üzerinden bir rakam ile maaş almaya başladığı saptanırsa, vefat eden kişinin maaşının %75’i kadar ödenen dul maaşı %50 orana indirilerek kesinti yapılır.

Bu şartlar kapsamında 2021 dul maaşı minimum 650 TL olmak üzere vefat edenin maaşa değeri üzerinden alınana oranlara bağlı olarak değişen rakamlarda verilir.

Yetim Aylığı (Maaşı) Nasıl Bağlanır, Kimlere Verilir?
Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?
Çeyiz Parası Alana Yeniden Yetim Maaşı Bağlanır mı?
Yorumlar

 1. zeynep dedi ki:

  merhaba amcam böbrek hastasıydı diyalize gidiyordu engelli maaşı alıyordu sigortasida yoktu vefat etti eşi ve çocukları dul ve yetim maaşı alabilirlermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engelli maaşı engelli bireylere sağlığında ödenir. Bu maaş değil yardım ödeneğidir. Bu nedenle varislerine kalmaz.

 2. Ahmet halim dedi ki:

  İyi günler ölen ilk eşten emekli maaşı alan bir kadın 2. Evliliğini yapıyor ve boşanıyor. Boşandıktan sonra ilk evliliğinden bağlanan maaşı tekrar alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet tekrar müracaat etmesi halinde eski eşten emekli maaşı alabilir.

 3. Sule dedi ki:

  Merhaba ben çeyiz yardı mi aldım fakat 12 bin kadar di yanlış hatırlamıyosam 2 yıl boyunca annemden 500 tl kestiler neden acaba geri ödemesiz diye aldilar

 4. Güneş dedi ki:

  SSK yasalarinin değişmesini istiyorum ölüm hak ayligi borçlanma dahi 900 gün olarak yürürlüğe girmesini istiyorum devletimiz yabancı ölkeden gelen vatandaşları borçlanarak emekli ediyor ama ölüm hak ayligi da borçlanması kabul etmiyor bu hükümet kendi vatandasina zorluk cikariyosa biz ölelim

 5. Ayşegül dedi ki:

  Esimden bosandigim icin dul maasi alamiyorum ne yapmam gerekiryardimci olun

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eşinizden boşandığınız için dul maaşı alamazsınız. Ancak muhtaç durumda iseniz Sosyal hizmet müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

 6. reyhan dedi ki:

  Annem Dul. şuanda 2 ayda bir olmak üzere 550 tl alıyor..
  Son günlerde dul maaşları aylık verilecek ve 750 TL olacak diye sağdan soldan duyuyorum…
  Doğruluk payı varmi…
  Tşk ederim..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2020 ile birlikte sosyal yardımlarda artış gösterecek ama bunun yine enflasyona göre yapılması planlanıyor. Biz böyle bir durumu duymadık.

 7. Öznur BABUR dedi ki:

  Eşimden ayrıldım dullum babam hayatta fakat beni red etti engelli abim var onunla yaşıyorum fakat abiminde maaşı kesildi almıyor muhtaç durumdayim hiç bir gelirimiz yok dul maaşı alabilir miyim babamın SGK sindan faydalanıyorum sorun olurmu ne yapmalıyım saygılarımla

 8. PENPE YASEMİN ESEN dedi ki:

  SİGORATALIYIM,MAAŞIM 1700,RAHMETLİ BABAMDAN ANNEME GEÇEN SÜREÇ İÇİNDE 2000 TL OLDU EŞİMDEN BOŞANACAĞIM,ANNEME BİR ŞEY OLURSA NE KADAR PARA ALABİLİRİM TEK ÇOCUĞUM…

 9. Öznur dedi ki:

  Slm ben 2 kızımla eşimden yetim maaşı alıyorum 500 er tl kızlar 980 tl de ben şimdi buyük kızim evlendi ceyiz parasına basvurduk 2 yil sonra maaş bana geçince memur sadece 100 tl eklenecek dedi maaşına neden bu kadat az

 10. mehmet dedi ki:

  iyi günler kız kardeşim eşinden resmi olarak ayrıldı bakmakla mükelef olduğu iki tanede çocuğu var iki çocukta okuyor dul maaşı ve çocuk yardımı alması için ne yapması gerekiyor

 11. CELALEDDİN BÜYÜKCAM dedi ki:

  Merhaba Annem Babamdan Dolayı Dul maaşı alan Emekli sandığı emekli dul maaşı alan biriydi Annem 15.09.2018 tarinde vefat etti ancak annem en son maaşını 3er aylık aldığından maaşını 1 AĞUSTOS 2018 tarihinde almıştı Annemin adına 1,5 aylık maaş tahakkuk etmişmidir veya nasıl öğrenebilirim yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

 12. Fikret KACULU dedi ki:

  Annem Dul. şuanda 2 ayda bir olmak üzere 550 tl alıyor..
  Son günlerde dul maaşları aylık verilecek ve 750 TL olacak diye sağdan soldan duyuyorum…
  Doğruluk payı varmi…
  Tşk ederim..