emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bakıcı, Gündelikçi ve Temizlikçinin SGK’ya Bildirimi

Bakıcı, Gündelikçi ve Temizlikçinin SGK’ya Bildirimi

Günümüzde çalışan ya da çalışmayan birçok kişi evinden temizlik, yemek ya da çocuk bakımı gibi gerekli işlere yardım etmek için bakıcı, gündelikçi ya da temizlikçi almaktadır. Bu alınan kişiler eğer aile isterse aileyle yatılı kalabilmekte ya da evden gidip gelebilmektedir. Bu kişilerin çalıştıkları süre içerisinde başlarına bir şey gelme durumları oldukça fazladır. Bu yüzden yeni yasa ile bu konuda bazı iyileştirmeler ve düzenlemeler yapıldı. Temizlik, yemek, çamaşıra yardım etme, çocuğa, yaşlıya bakma, alışveriş yapma, bahçe işleri gibi gündelik işler için alınan kişiler de sigortalı olacak. Burada öne çıkan konu da bakıcı, gündelikçi yada temizlikçinin SGK’ya bildirimi olmaktadır.

Bakıcı, gündelikçi ya da temizlikçinin SGK’ya bildirilebilmesi için ilk şart o kişilerin çalıştıkları kişilerin yanında bir ayda 10 günden fazla çalışıyor olması gerekmektedir. 10 günden az çalıştırma süresi sigortalılık için geçerli bir neden sayılmıyor.

Torba yasa ile gelen yeni uygulama ile bakıcı, gündelikçi ya da temizlikçinin SGK’ya bildirimi artık çok kolaylaştı. Burada işverenin önüne iki adım çıkıyor: Bildirimi yapma ve primleri ödeme adımları.

Başlıklar

Bildirim Yapma

Bildirim yapma doğrudan belirlenen kuruma, en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine, yapılabilir yada internet üzerinden başvurma imkanı da vardır. Doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen ya da posta ile başvuru yapabilirsiniz. Belirli bir süre boyunca aynı kişi ile çalışılmaya devam edilirse her defasında bu bildirimi yenilemeye gerek yoktur.

Bakıcı, gündelikçi yada temizlikçinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildiriminde online başvurular ise E-devlet üzerinden yapılıyor. Buradan yapılan başvurular daha kısa süreli olduğu için tercih sebebi olabilir. Ama online başvurunun da olumsuz bir yönü var. Yapılan bildirimler çalıştırılan belli bir güne özel olduğu için çalıştırılan her gün için tekrardan bildirim yapmak gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumundan direk bildirim yapmak için ilk önce gerekli olan form doldurulmalı. İşverenin kendisi ve çalıştırılan kişinin imzaları eklendikten sonra ikametgah ile birlikte en yakın Sosyal Güvenlik merkezine şahsen ya da posta ile teslim edilmelidir. Formda istenen bilgileri eksiksiz doldurmak önemlidir. Formda işverenin ve çalıştırılan kişinin kimlik, nüfus ve iletişim bilgileri istenmektedir. Çalıştırılan kişi eğer daha önce SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’na bağlı ise sicil numaraları da eklenmeli; eğer bağlı değilse bu kısım boş bırakılmalıdır. Meslek adı ve kodu alanı için yazılacak kodlar doğru bir biçimde yazılmalıdır. Aksi takdirde bildirilen kişinin mesleği yanlış ele alınabilir. Formda, çalışacak kişinin ayın ya da haftanın hangi günlerinde geldiği eksiksiz biçimde belirtilmelidir.

Bakıcı, gündelikçi ya da temizlikçinin SGK’ya bildirilmesinin online yapılmasında ise e-devlet sistemi üzerinden e-devlet şifreniz ile yapabilirsiniz.

Prim Ödeme

Bakıcı, gündelikçi ya da temizlikçinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimini yaptıktan sonra sora prim ödemelerine geliyor. Ödenmesi gereken prim tutarı günlük asgari ücretin %2’si olarak hesaplanıyor. Bu prim ödendikten sonra çalışan kişi iş kazası ya da meslek hastalıklarına karşı sigortalanmış oluyor. Prim ödemeleri banka aracılığıyla ya da online olarak yapılabilir.

Bildirim Yapmayana Para Cezası

Evinde 10 günde fazla çalıştırdığı bakıcı, gündelikçi ya da temizlikçiyi SGK’ya bildirmeyen kimselere de para cezası verilmektedir. İş verenlerin, çalışanların işe giriş bildirgelerini işe başlanan ayın sonuna kadar gerekli kurumlara teslim etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde 1.201 TL’lik bir para cezası kesiliyor. Prim ödemeleri de yapılmazsa her ay için asgari ücretin 5’te 1’i kadar bir ceza verilmesi belirtilmiştir.

Çalışan Evde Kaza Geçirirse

Bakıcı, gündelikçi ya da temizlikçinin evde bir kaza geçirmesi halinde bunu online olarak ya da şahsen Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek bildirmek gerekmektedir. Şahsen başvurulduğunda İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirim Formu doldurulmalıdır.

Yorumlar

 1. Engin Temel dedi ki:

  Merhaba,
  10 günden fazla için kuruma kayıt yaptırdım, 2 yıldır prim ödemelerimi aşağıdaki uygulamadan yapıyorum, sürekli değişken borç miktarları prim bedelleri ile karşılaşıyorum hatta çok fahiş borçlar görünüyor daha sonra düzeltiliyor vs. Aylık ödemem gereken miktarı net ve doğru olarak nereden öğrenebilirim? Sık sık borç sorgulaması yaptığım halde ve borcu yoktur yazdığı halde bugün 1324.99 TL borç görünmekte, bu nedir bilemiyorum, gecikme cezası gibi birşeyse de benden kaynaklanmadığı halde neden gecikme cezası ödemek zorunda kalıyorum?

  https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr

 2. sebnem bayezit dedi ki:

  ongünden az çalışanlar için ödeme kolaylığının detaylarına ulaşabilecek kullanıcı arkadaşı olan bir web sayfası neden yapılmıyor. Kolay diye yapılan reklamlar bizi hiçbir yere yönlendirmiyor.

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Eğer kuruma bildirim yaptıysanız aşağıdaki linkten bilgilerinizi girerek yapabilirsiniz.E devlet şifresine ihtiyacınız vardır bunun için.
   Tiklayiniz