emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Fazla Yatan Primler SGK’dan Geri Nasıl Alınır?

Fazla Yatan Primler SGK’dan Geri Nasıl Alınır?
SGK
01.07.2022

Fazla yatan primleri SGK’dan geri almak için pek çok cevap verilebilir. SGK sigortalı çalışıp fazla para yatıranlar, emekli olamayan vatandaşlar ve yakını ölüp ölüm aylığı alamamış vatandaşlar için prim ödemesi yapacağını duyurdu. Kişinin çalıştığı süre boyunca SGK üzerine ödenen tutar belli bir miktara ulaşıldığı zaman çekim sağlanabiliyor. Kişi bu tutarı her yıl belli oranda artan kısmı alacağı gibi uzun yıllar çalışıp bu ödemeyi çalışmayı bıraktıktan sonra da talep edebilir.

Bazı sebeplerden dolayı emekli olamamış ve yakını vefat etmiş vatandaşlar da SGK üzerine yatırılan fazla primi talep edebilirler. Ancak bu prim ödemesi vatandaş talebi üzerine araştırıldıktan sonra kişiye ödemesi yapılır. Fazla yatan primleri SGK’dan geri alma üzerine yatırılan primler için ise alt ve üst sınır denilen bir sistem kullanılır. Prime dayalı kazanç hesaplama yapıldığı zaman en az asgari ücret ile en fazla asgari ücretin 7.5 katına kadar çıkabilir.

SGK Prim Ücreti Ne Kadar?

Primden kazanılacak olan tutar geçtiğimiz senelerde 6,5 kat olarak hesaplanırken şu an 7,5 kat olarak yeni yasa tasarısında belirlenmiştir. SGK geçen senelerde yaptığı fazla prim ödemesi en az olarak 2.943 TL olur iken şimdi en yüksek tutar 22.000 ile 72.000 arasında değişmiştir.

Kişinin çalıştığı tutara bağlı olarak belli oranda artıp azalan bu tutar fazla yatan primleri SGK’dan geri alma başvuru sonucu PTT üzerinden olur. Aynı zamanda emekli maaşı alamayan ve ölüm aylığı alamayan vatandaşlar için 7,5 kat olarak esas alınıp buna göre hesap yapılır. Ancak kişinin SGK prim ödemesi asgari ücretin 7,5 katından fazla çıkar ise kişinin emeklilik durumu gerçekleşir.

Bu konuda en dikkat edilecek konu ise kişinin iki farklı işte çalışıp çalışmama durumudur. Kişi iki işten ayrı ayrı SGK prim ödemesi yapılır ise her ayrı iş içinde belli bir hesap yapılıp bu hesaba bağlı olan bir ödeme yapılır. Ancak her iki işte çalışmış olsa bile ödenen tutar asgari ücretin 7,5 katını aşamaz.

SGK Fazla Ödeme İadesi Nasıl Yapılır?

Fazla yatan primleri SGK’dan geri alma konusu sık sık sorulup bu durumun nasıl bir hesaba sahip olduğu sıkça araştırılıyor. Kişi fazla ödenmiş prim oranlarını alabilmek için öncelikle SGK binasına giderek belli bir talep oluşturmalıdır. Bu da ‘SGK fazla ödeme iadesi nasıl yapılır’ sorusunun cevabıdır.

Bu talebi oluşturduktan sonra ise hesaplanan tutar kişiye en kısa sürede ödenecektir. Kişi hâlâ çalışıyor ise bu ödeneğe sahip olacağı gibi ayrıldığı iş içinde aynı ödeneğe başvurup prim ödemesine sahip olabilir. Kişinin bu durumda dikkat edeceği tek nokta ise iki farklı iş yerinden aldığı prim ödemesidir.

nekadar emekli maasi alirim
fazla yatan primler sgk’dan geri nasıl alınır? 1

Yapılan bu hesap için çalışanın sigorta primlerinin doğru şekilde ödenmesi oldukça önemlidir. Çalıştığı firma bünyesinde çalıştığı süre boyunca doğru oranda ödenen sigorta primleri üzerinden kişiye çekim sağlanır. Ülkemiz bünyesinde genelde danışmanlık olmak üzere pek çok ek iş çalışanı bulunuyor. Bu ek işlerden alınan her bir fazla yatan primleri SGK’dan geri alma konusuprim ödemesi ise ayrı ayrı hesaplanıyor.

Sigortadan Biriken Para Nasıl Alınır?

Kişinin çalıştığı her iş için bir hesaplama yapılıp bunun toplamı kişiye ödeniyor. Kişinin prim ödemesi için kişinin 4/a sigorta grubuna sahip olması da oldukça önemlidir. Çalışan kişinin SGK prim ödemesi ise 30 gün üzerinden hesaplanır. Yani kişi eğer çalıştığı birinci işte 30 gün sigorta primi bulunuyor ve çalıştığı ikinci işte 15 gün prim bulunuyor ise bu durumda 30 günlük çalışması ele alınır.

İki farklı işten çalışıldığı zaman kişinin prim ödemesi 72.000 TL’yi aşar ise bu durumda kişiye emeklilik şansı tanınır. Bu şansı kabul etmeyenler için ise ödeme yapılır. Bu tutarı aşan kişi emekliliği tercih eder ise çalıştığı işe göre emeklilik maaşı alır. Yani bu durum maaşına bir etki göstermez. Fazla yatan primleri SGK’dan geri alma prim ödemelerinin artması ile sıkça gündem olan bir konudur.

Hesaplanan tutarda ise kişinin çalıştığı kısım çıkarıldığı zaman kalan tutar, kişiye verilir. Kişinin 3.000 oranında bir prim ödemesi var ise çalıştığı gün primi bundan çıkarılıp artan kısım kişiye ödenir. Ödenen sigorta primleri kişinin işçi ve iş veren statüsüne göre ayrı ayrı yatırılır.

SGK Prim İadesi Ne Kadar Ödeniyor?

Fazla yatan primleri SGK’dan geri alma konusu prim iadesi için belli bir hesap yapılıp bu hesaba bağlı olan bir tutar ödemesi yapılıyor cevabı verilir. Yapılan hesap içinde en çok dikkat edilen nokta ise kişinin prim ödeme tutarıdır. Belli oranda hesaplanan tutar içinde fazla olan kısım kişiye ödenir. Ancak kişinin artan kısmı yok ise iade talep ederek ödenen tutarı isteyebilir. ‘SGK prim iadesi ne kadar ödeniyor?’ sorusu için tam olarak bir bilgi verilemez.

Yani kişi sadece ekstra ödenen tutar için değil buna ek olarak ödenen tüm prim tutarına da sahip olabilir. Bunun için ise belli oranda prim sayısına sahip olan vatandaşlar SGK üzerinden talepte bulunup yatırılan tüm prim ücretlerine sahip olabilir.

Prim İadesi Neye Göre Hesaplanır?

Kişinin çalıştığı iki farklı iş ise kişiye bağlı olarak değişip sadece en fazla güne sahip olan esas alınır. Diğer sigorta günü ise dikkate alınmadan silinir. Fazla yatan primleri SGK’dan geri alma için prim ödemesi tam olarak ne kadar olduğu hesaplanmadan kişiye bağlı olarak ödenir.

Yapılacak olan başvuru ise direk olarak SGK kurumlarına veya sosyal güvenlik il kurumlarına giderek en kısa sürede yapılabilir. Yapılan başvuru sonrası o ay içerisinde bir defaya mahsus olarak kişiye ödeme yapılır. Yapılan ekstra prim ödemesi ise 10 yıllık bir aşıma uğrayarak herhangi bir faiz uygulanmadan zaman aşımı uygulanır.

Bu sebeple uygulanacak olan tutar tavan kısımda ödenecek olan kısım ise dilekçe verilerek istenildiği zaman çekim sağlanabilir. Bu tutara herhangi bir faiz uygulaması yapılmadığında gecikme yapılmadan direkt olarak ödeme yapılması gerekir. Hızlı şekilde yapılmayan ödemeler için tekrar SGK üzerine başvurup sürekli olarak takipte kalmanız önerilir.

Fazla yatan primleri SGK’dan geri alma konusu için ise en çok merak edilen soru firmanın prim ödemesi yapmaz ise yine de ödeme alınıp alınmayacağı konusudur. Çalıştığınız firma size hiçbir ödeme yapmamış ise bu durumda kişi herhangi bir ödeme alamaz. Bunun nedeni ödenen tutarın toplamının ele alınıp buna göre bir ödeme yapmasıdır.

Geriye Dönük Sigorta Parası Nasıl Alınır?

Bu soru için iki farklı yöntem olduğu söylenebilir. Bunlardan ilki ise emeklilik yaşı ve gününü doldurmamış kişiler için ödenen prim yöntemidir. Bir diğer yöntem ise kişinin belli oranda ve iki farklı yerde çalıştığı zaman asgari ücretin 7,5 katı maaş alıyor ise SGK bu kişiye prim ödemesi yapabilir.

Fazla yatan primleri SGK’dan geri alma konusu ile geriye dönük sigorta parası nasıl alınır sorusunun cevabıdır.

 • Bu ödeme toplu şekilde alındığı gibi belli zaman dilimlerinde de talep edilebilir. Ancak kişi aylık olarak sadece bir defa çekim talebinde bulunabilir.
 • Kişi talep doğrultusunda yatırılan fazla ücreti en kısa sürede çekebilir.
 • Aktarılan tutarın ölçüsü ise yine aynı oranda belli olup kişinin çalıştığı ücrete bağlı olarak yatırılır.
 • Kişi bu nokta ilk olarak SGK 4/a üzerine bağlı olan bir işte çalışmalıdır. Bu ilk şartı karşılayan kişilerden ise farklı koşullar talep edilir.
 • Primin emeklilik yaşını doldurmuş erkekler için 25 yıl, kadınlar için ise 20 yıllık bir prim ödemesine sahip olmaları gerekiyor.
 • Aranan bir diğer şart ise kişinin fazla yatan primleri SGK’dan geri alma konusunda herhangi bir engelli, yetim veya dul maaşı almaması şartı aranmaktadır.

Bu durumları tam olarak karşılayan tüm vatandaşlar SGK üzerinden başvuru yaptıkları takdirde en kısa sürede bu ödemeye kavuşabilirler. Her yıl iş verenin kendi kazancının çalışanları için %34,8 oranında bir sigorta primi ödenmesi gerekiyor. Bu tutara bağlı olarak pek çok vatandaş artan bu tutara sahip olmak için başvuru yapabilir.

Yapılacak olan dilekçe başvurusunda bizzat kişinin kendisi başvuru yaparak en kısa sürede sonuca ulaşmalıdır. Kişi bu ödemeyi aldıktan sonra ise bir sonraki ay ödenen tutar içinde tercih edilebilir. Ayrıca kişi sadece SGK kurumlarına giderek değil, e-devlet sistemi üzerinden aynı şekilde dilekçe yazarak kısa sürede ödeme talep edebilir. Alınan bu ödeme için e-devlet üzerine giriş yaparak ‘Toptan Ödeme Talebi’ kısmına giriş yapması gerekiyor. Fazla yatan primleri SGK’dan geri almaiçin ise her iki yöntemle de başvuru yapıldığı söylenebilir.

memur engelli2
fazla yatan primler sgk’dan geri nasıl alınır? 2

SGK Fazla Ödeme Ne Demek?

Bu soru için SGK’nın işçiler için belli oranda bir prim ödemesi aldığı söylenebilir. Alınan bu prim ücreti bazı durumlarda artış gösterdiği için SGK işçiye bu ücreti direkt olarak ödeyebiliyor. Fazla yatan primleri SGK’dan geri almakonusu için ise bu ödemenin verilmesi için dilekçe başvurusu yapılması gerekir.

Bu ödemeye sahip olmak için kişiden bazı durumları yerin getirmesi isteniyor. Kişi iki farklı şekilde bu ödemeye sahip olabiliyor. Bunlardan ilki kişi emeklilik yaşına geldiği zaman toplu şekilde bu ücreti talep edip bu ücrete uygun çekim işlemi yapabilir. Bir diğeri ise işçi halen çalışıyor ise bu ücreti çalışırken aylık bir defaya mahsus olarak talep edebiliyor.

Fazla Ödenen Primler Geri Alınır Mı?

Fazla yatan primleri SGK’dan geri almakonusu için prim ödeme hesabı için öncelikle kişinin sigorta başlama tarihi ve bulunduğu sigorta grubuna göre değiştiği söylenebilir. Sigorta başlama tarihine bağlı olarak %20 ile %9 oranında değişen tutarlar söz konusudur. Kişi eğer 2008 yılından önce SGK ödemesi alıyor ise prim ödemesinin %20 oranına sahip olurken 2008 yılından sonra yapılan SGK başlama tarihi için ise %9 olarak ödeme alabilir.

BAĞ-KUR bağlı olduğu prim ödemesi için ise kazancının %20 oranını ödeyerek bu prime ödeme yapar. SGK prim ödemesi alacak olan bir memur için ise kişi ödenen her şeye sahip olacaktır. Yani memurlar için belli oranda bir hesap olmadan direkt olarak ödeme yapılır.

Kişinin ödeme alacağı yılda bulunan asgari ücrette aynı zamanda ödemeyi engellemektedir. Sigorta primi bu asgari ücrete dayanarak ödenen bir tutardır. Kişinin yaşı emeklilik yaşına yakın ise hem e-devlet üzerinden hem de fazla yatan primleri SGK’dan geri alma konusu ile ilgili cevap vermek adına SGK’ya giderek bu ücretin ne kadara eşit geldiğini öğrenip bu ücreti diler ise çekebilirler.

Kişi eğer toplu bir çekim yapmış ise bu çekim 10 yıllık bir aşıma uğrayarak buna bağlı olarak ödenir. Ancak kişi aylık olarak alacağı bir ekstra prim ödemesi için tekrar diğer ay aynı talepte bulunup bu ücrete sahip olabilir. Memur olan kişiler için ise toplu ödeme ile prim hesabı yapılmadan direkt olarak ödeme yapılır.

SGK Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ve Danışma Hattı

SGK ve Bağkur Hizmet Dökümü Sorgulama Ekranı

SGK Prim Borcu Sorgulama Ekranı

Yorumlar

 1. Sevilay dedi ki:

  Merhaba ben eyt den emekli oldum 1998 girisliyim 5975 günden emekli olmam gerekiyordu benim 7600 günüm vardı dolayısı ile 1500 gün fazla primim vardı bunun iadesini talep etmem mümkün müdür

 2. Müjdat dedi ki:

  Merhaba toplamda 8097 gün prim ödenmişliğim var. Bunun 538 günü bağkur (2003-2005 yılları arası) şu an sigortalı bir işte çalışmaktayım eytlide değilim. Yatırdığım bağkur prim ödemeleri geri alabilirmiyim. Teşekkürler

 3. emel aydın dedi ki:

  Merhabalar Bağkur 4 b den yaşlılık aylığı almak için 5400 prim gününü doldurdum , doldurduğum gün başvuru yapmak isterken 5430. günün ilk gününe girdiği için ekim ayı için borç ödemesi çıkıyor ve bu ödemeyi yapmadan emekli aylığı almak için e devlet üzerinden başvuru yapamıyorum. Bu bedeli ödeyeceğim fakat bu ödediğim bedeli tekrar geri almak için dilekçe versem paramı geri alabilir miyim. Eğer alamazsam bu ödedeğim miktarın bana bir faydası olacak mıdır yoksa boş yere mi yatırmış olacağız. Teşekkür ederim, kolay gelsin.

 4. Kadir dedi ki:

  4B Eyt den emekli oldum.9000/25 yil.islemlerim bitti.ilk masimi 23/08/23 de alacagim. edevlet borç sayfasında 29bin TL fazla ödeme yaptığım görünüyor.bunu iade alabilirmiyim? Evet ise,nasıl??

 5. ÖZCAN DURMAZ dedi ki:

  Merhaba bağkur dan emeki oldum 1 aylık fazla ödeme gözüküyor iadesi için dilekçe verdim. Geri ödemeyi nekadar sürede ve hangi ödeme kanalından alabileceğim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   sigorta sistemine kayıtlı bankanıza iade yapılır. 75 ile 90 gün arası sürebilmektedir.

 6. Ali d dedi ki:

  Merhabalar bn 4b bagkurluyum 9000 pirim gunu tamamlandi temmuzdan bu yana fazlasini yatiriyorum fazla odememi geri alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mükellefiyetiniz devam ettikçe prim ödemeye devam edersiniz. bunu da iade alamazsınız.

 7. Nilüfer Aydın dedi ki:

  Merhabalar 1 aylık bagkur fazla ödemem var 11.ayda sgk ya bununla ilgili dilekçe verdim henüz para yatırılmadi bu süreç normall mi uoksa tekrar gitmelimiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alo 170 den bilgi almayı deneyebilirsiniz.

 8. Musa Öztürk dedi ki:

  2003.2005 yilinda tarim bagkurum vardı.2005 yilinda esnaf bagkuruna gectim.2012 yilinda sigortaya gectim.01.07 2021 yilinda pandemiden dolayı isten cıkartildim.iş kura mütacaat ettim ve işsizlik ödenegi baglandı.05.04.2022 yilinda emeklilik muracatimda,01.07.2021 tarihinde bagkura baglanmısim ve bana 15.000 tl borc cıktı.ben kredi cekerek bu parayi yatırdim,geri alabilirmiyim.

 9. burcu dedi ki:

  mükerrer eden bi bağkur ödemem var 9.aya ait nasıl iadesini alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağkurunuz devam ediyorsa 10. aydan mahsup edilir. İadesi yapılmaz.

 10. Hayrettin Görer dedi ki:

  1982 ssk girişim var. 1419 gün prim günüm var. ne kadar iade alabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yatan primlerin sgk sisteminde yeniden değerleme yöntemi ile hesaplamaları yapılıyor. Hangi yıllarda ne kadar prim tutarı yattığı bilgisi olmadan hesaplama yapılması mümkün değil

 11. sakarya dedi ki:

  merhaba kolay gelsin;
  bağkur prim borçlarımı yatırdım. Ancak 662 TL gibi bir tutar fazla ödeme görünüyor. Bu tutar bir sonraki ay taksidinden düşülür mü ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer devam eden aktif bir bağkur ödemeniz yok ise sonraki ay primden düşer. eğer düşmez ise dilekçe ile borcunuza mahsup edilmesini talep edebilirsiniz

 12. Hasan dedi ki:

  Merhaba sigorta başlangıcım 1984 11500 prim gün sayım var 29/12/2020 de emekli olucam fazla yatan primlerimin geri ödemesini SGK alabilirmiyim

 13. veli sümbül dedi ki:

  sıkorta baslangıcım 01.05.1984 3021 gn calıstım var 3600 ze 579 gun eksım var suanda hıc bır ıs bulamıyorum 01.01.1968 dogumluyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer engel öncesi askerlik var ise borçlanabilirsiniz. Ya da dışardan isteğe bğlı prim ödemeniz gerekecek. Eksik günleri tamamlamadan emekli olamazsınız

  2. veli sümbül dedi ki:

   pekııstege baglı sıkorta kac ay odemem gereklı ve kac paraya odeyebılırım 579 gunu kacparaya malolur bılgınızı rıca ederım

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba;

   2020 için aylık 1015,34 tl %5 düzenli ödeme indirimli 868,19 tl ödeme yapılacaktır.

 14. veli sümbül dedi ki:

  selam ben kulak ve bacak parmak sakatlım var parmaktan amalıyat oldum sakat kaldı bacaktanda dız ustu oturamıyorum kazadan sakat kaldıyuzde 52 raporum var vergı ındırımden faydalanıyorum sıkortam 3021 gun var eksıgımı tamalayamıyorum 579 gunummu dolduramıyorum ıs vermıyorlar nasıl emeklı olurum

 15. Timuçin E. dedi ki:

  Merhabalar, 657 Sayılı kanuna tabi memur iken Ocak 2017 de ihraç edildim. Temmuz 2017 den Ocak 2019’a kadar işçi olarak çalıştım, hatalı ihraç edildiğim anlaşıldığından Ocak 2019 da tekrar memuriyete atandım ve geçmişe yönelik tüm emekli primlerim yatırıldı. Şimdi SGK HİTAP’ta çakışma var diyor.
  1.5 yıl SGK ödememin işçi primi tutarını geri alabilir miyim? teşekkürler

 16. Uğur can dedi ki:

  4b de 365 tl fazla ödeme görünüyor bunu geri alabilme imkanım varmı

 17. Hakan Kovacoglu dedi ki:

  Merhaba eşim ssk ya kayıtlı olarak yaklaşık 9000 gün prim ödedi Yaş itibarı ile bu Ağustos sonunda emeklilğe hak kazanıyor ancak gerekenden yaklaşık 4000 gün fazla prim ödedi Emekli olurken fazla ödenen primlreri toplu olarak geri alabilir mi? Ayrıca kendi üzerine kayıtlı bir iş yeri var. Ben kendim de emekliyim.

 18. İsmail dedi ki:

  Merhaba, yurtdışı borçlanması yaparak 3600 günden emeklilik başvurusu yaptık. Yurtdışından eksik olan günleri belirlerken sgk dan 195 gün 4b hizmeti oldugunu, 3415 gün borçlanma yaparak olacagını teit ederek, borçlanmayı yaptık. İşlemler sürecinde geçmişte bagkur isteğe baglı ödenen gün sayısının arttırını gördük, kısacası güncelleme yaptıklarından fazladan 400 günlük bedel ödedik. İadesini alablirimiyiz.? Eksik işlenmesdi eğer ona göre borçlanıp para yatır aktık, saygılarla…

 19. Bulent dedi ki:

  Merhaba 1995 sigorta baslangicim var bana 5550 gun doldurma hakim var ve ban su ana kadar 6500 gun dol durdum yani nerdeyse 1000 gun fazladan yatirmiş oluyorum ve halen ssk da aktifim bu vazladan gun parasini ala bilirmiyim alsam bana nasil avantaj yada dez avantaj olur

 20. Serdar fidan dedi ki:

  Merhabalar adım Serdar 2018 yılının 11 nci ayında isteğe bağlı sigorta ya basvurdum ve yaptırdım 167 gün tam olarak prim yatırdım fakat sigortayı iptal ettiğimde bana 22 gün yerine 30 günlük para yatırttılar şimdi fazladan yatırdığım 8 günlük parayı iade alabilirmiyim

 21. denizbahar dedi ki:

  merhaba 7200 ödenen sgk günüm var.41 yaşındayım.53 yaşında emekli olabiliyorum.53 yaşıma kadar ssk pirimi ya da işyeri açsam normal bağkur primi ödemeye devam mı edeceğim.O zaman neden prim ödeme gün sayısı diye birşey var?Prim gününü dolduran çalışanlara bir kolaylık yok mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maalesef emekli olana kadar mükellefiyetinizden dolayı bağkur primi ödemek zorundasınız. Size tavsiyem prim gününüz dolmuş. Varsa Eşiniz veya güvendiğiniz başka birinin üzerine açın. Açacağınız kişi ssk lı ise prim ödemek zorunda kalmaz. SSK lı değil ise hiç olmazsa emeklilik için prime sahip olur.

 22. salim salma dedi ki:

  merhaba ben 05/03/2019 da ssk ya emeklilik dilekcesi verdim 5300 hizmet gün 49 yaş ile emekliliğe hak kazandım 01/09/2008 ile 28/02/2011 tarihleri arasında bağkur yatırmam gerekirken ssk hizmeti almışım 616 günümü ssk yatmasına rağmen kabul edilmedi askerlik borçlanması yaparak günümü tamamladım ssk yatan sayılmayan 616 günümün iadesini alabilirmiyim teşekkür ederim

 23. Mustafa dedi ki:

  MERHABA MÜHENDİSİM VE KENDI IS YERIM VAR.BAGKURLUYDUM FAKAT BI KAÇ YERDE DANISMANLIK YAPTIGIM ICIN SİGORTA GIRISIM YAPILDI VE BAĞ-KUR ODEMEDIM. BAGKURDANDA BORCLANDIM FAKAT SIGORTAYA GIDIP SILDIRDIM. SIMDI SIGORTADAN ÇIKIŞIM YAPILDI YINE BAĞ-KUR ODEYECEGIM FAKAT BU AYNI AY ICERISINDE YATAN BIRDEN FAZLA SIGORTAYI BAGKUR YERINE SAYDIRABILIRMIYIM? YANI AYNI AY ICINDE 90 GÜN SIGORTA YATMIS FAZLASINI ONUMUZDEKI AYLARIN BAĞ-KURU YARINA SAYDIRIP PARA YATIRMASAM OLUR MU. CEVABINIZ IÇIN SIMDIDEN TSK. EDERIM

 24. Bulut dedi ki:

  Merhaba. Ben 2011 yılında devlet memurluğuna atandım. 2017 Nisan ayında KHK ile ihraç oldum. 2018 Kasım 23 ünde işe iade oldum. Yaklaşik 14 ay boyunca 4A sigortalı olarak çalıştım. Geri devlet memurluğuna iade olduğumdan geriye dönük sigorta primlerim kurumum tarafından yatırıldı ve 4A ve 4C hizmet çakişması oldu. Bu 14 ayın yani 4A olarak çalıştığım sürenin geriye dönük yatırmış olduğum sigorta primlerini geri alma hakkım var mı bilgi verirseniz sevinirim iyi günler

 25. Aysel dedi ki:

  Aysel
  Merhabalar.
  Sigorta başlangıç tarihim 3 ekim 1988. 2015 ten beri emekli maaşı almaktayım. Kadınlarda prim ödemesi 5300 igün ken ben yalaşık 6600 ödemişim. Fazladan ödediğim primleri geri alabilirmiyim, alırsam maaşımda düşüş olurmu.
  Not. Fazladan ödenen primler 2008 sonrası

 26. Aydın Can dedi ki:

  Merhaba,

  % 60 engelliyim. İşkur’ a kayıtta normal görünüyormuşum. Durumu engelli olarak düzelttirdim. Ancak yaklaşık 3 yıl prim ödemelerinde engelli indirimi yapılmadan ödenmiş. Bu fazla ödenen kısmı geri almamız mümkün müdür?

 27. nevfel dedi ki:

  merhaba benim her ay 9bin tl ssk yatyor fazla yatan primleri alabilirmiyim

 28. ahmet ak dedi ki:

  Selam peki bir şey soracağım. Ben engelli olarak 2018 Temmuz ayında 2. dereceden emekli oldum. Bana lazım olan 3920 gün prim benim 5967 gün primim var bu aradaki fazlalık 2047 günün ödemesini geri alabilir miyim?

 29. skoc78 dedi ki:

  2016 yılında fetoden ihraç edildim ve SGK (4 – A) lı olarak 2 ay çalıştım. daha sonra beraat ettim ve 2018 yılında görevime başladım. geriye dönük tüm 4-C primlerim kurum tarafından yatırıldı. şimdi SGK sayfamda hizmet çakışması görünüyor. Değişik tarihlerde toplam 62 günlük 4-C ile 4-A hizmet çakışması var. iki kez yatmış olan SGK primlerini geri alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SSK primlerini iade alamazsınız. Emekli olacağınız zaman maaş hesaplamasına katkısı olur.

 30. Betül Kaba dedi ki:

  Merhabalar kendi diş hekimi muayenehanem olduğu için bağkur ödüyordum. Muayenehanemi kapattığım için bağkur terk etmiş oldum ve şu an başka bir kurumda sgk lı olarak çalışıyorum. Fakat muayenehanemi kapatmadan önce 1 aylık ( 598 lira ) fazladan yatırmışım. Geri alma şansım var mı ? Varsa nereye başvurmam gerek acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağlı bulunduğunuz SGM bağkur servisine iade ile ilgili dilekçe verebilirsiniz.

 31. mustafa dedi ki:

  e-devlet sitesinde hem yatan bürüt maaşım ve hem 3 ayda bir aldığım ikramiye gözükürken , sgk hizmet dökümünde bürüt maaşım gözükmekte fakat 3 ayda bir ödenene pirimler gözükmüyor.

 32. Serkan dedi ki:

  Annemi tarım sigortasından tüm primlerini ödeyerek emekliye ayırdık. Yapılan hesaplamada 2015 sonrasına ait yaşını doldurmasından dolayı alınmaması gereken 15 bin tl civarında fazla para alınmış ve daha sonra sgk başvurduğumuzda bu paranın fazladan yatırıldığı doğrulandı. Ama buna rağmen kaç defa dilekçe vermemize rağmen paranın iadesi yapılmadı. Bu parayı alnak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Önceki dilekçelerinizi de ekine koyarak tekrar tekrar dilekçe verin. Bimer e ve cimere de şikeyetinizi iletin…

 33. mevlut barut dedi ki:

  benim pirim sayım 10750 gun askari ujretten yatı fazlasını geri ala bilirmiyim

 34. Ahmet dedi ki:

  Merhaba EK 9 10 günden fazla olarak yanımda çalışan bulunuyor.
  Ancak Ağustos ayında 78,63 Tl ödeme yaptım Eylül de 687,86 Tl ödeme yapmam istendi akabinde 5 gün sonra tekrar 291,89 Tl daha ödeme yapılması istendi ? Burada bir hata bulunduğunu düşünmekteyim.

  Daha önce hep 345,03 Tl ödeme yapıyordum veya daha düşük.

  Burada iade için mi başvurmam gerekiyor?
  Bana yardımcı olabilirmisiniz?

 35. Rüştü TANDOĞAN dedi ki:

  Babam tarım Bağ-Kur undan emekli. 2002 yılında prim gününü doldurdu yalnız yaş beklemesi gerektiğinden 2017 yılına kadar fazla prim yatırdık acaba yatırdığımız fazla primleri geri alabilirmiyiz yaklaşık 18.000tl civarında fazla ödemeniz var teşekkür ederim bilginiz icin

 36. Enes dedi ki:

  Merhaba ben 1 ay içerisinde 2 şirkette çalışıyorum şirketlerin biri mesala 25 gün yatırıyor diğerinde 25 yatırıyor peki ssk bunu 30 gün sayıyor peki bu kalan 20 gün ne oluyur buna edenen parayı geri alabilirmiyim o benim hakkım sonuçta

 37. Freedommm force dedi ki:

  Merhaba ben elektrik mühendisiyim. Danışman olarak çalışmaktayım. 5 farklı firmadan sgk yatmaktadır. Fazla yatan prim ücretini sgk dan alabilir miyim? Ne yapmalıyım?
  Eğwr alabiliyorsam firmalar farkli illerde olduğundan hangi ilin sgk sına dilekçe yazmalıyım?
  Teşekkürler

 38. Dogan Ay dedi ki:

  Merhaba..
  1990 sgk girisliyim.25 yıl süreyi doldurdum.Benden istenen prim gün ise 5525 dir.Ancak benim 7.190 günüm var.Ancak emeklilik için 52 yaşımı bekliyorum.Fazladan ödenmiş olan primlerimin iadesini alabilirmiyim.
  Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Prim iadesini sadece yaşı ve süresi dolmasına rağmen prim doldurma imkanı olmayan sigortalılar iade alabilmktedir. Sizin iade alma hakkınız bulunmuyor. Maaşınız 7190 günden hesaplanacaktır.

 39. Zeki yıldırım dedi ki:

  1985 sağ girişim var 3600 gün sgk 2342 Bağkur günüm var be şimdi sgk emekli olabilmem için 3,5 sene sgklı olarak işe gireceğim fakat daha önceki SGK primlerim yüksek ödendi Bağkur ise asgari ücretten dolayısı ile günüm dolduğunda maaş hesaplanmasında çok kaybımın olduğunu öğrendim fazla olan günlerimden 1300 Bağkur günümün para iadesi olmaksızın iptal edilmesi için dava açma hakkım varmıdır ve sonucu nasıl olur tşk ederim. Zeki yıldırım

 40. Mahmut Bektaşoğlu dedi ki:

  Merhaba banabur yıla 360 yatması gerekirken 511 gün yatmış birim olarak satılıyor mu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Gün olarak 360 kabul edilir. Ödenen prim tutarı emekli maaşını artırır.

 41. Şerife Karcıer dedi ki:

  Merhaba ben Şerife Karcıer ben 1982 girişli 3073 gün primi sosyal sigortaladan gerisini bağkurdan tamamlayarak 8100 günden emekli oldum normalde bağkur bayanlarda 7000 gün idi ben bu 1100 gün ödedim primi geri alabilirmiyim emekliği 2016 da hak ettim ve ogünden beri emekliyim beni aydınlata bilir misiniz

 42. Selma dedi ki:

  Merhaba bagkur borcum silinmiş ve fazla ödeme 385 tl gözüküyor.geri alabilir miyim bagkurdan

 43. TUNCAY öz dedi ki:

  A.ve b firmaları 5 ay boyunca sigorta primini yatırmış fazla primi geri alınabilir mi

 44. Meral dedi ki:

  Merhaba,
  SGK girişim 1994 yılında başlamış olup, 7200’e yakın prim ödemem vardır. Prim ödeme günlerim ve 20 sene süreyi doldurmuş olup, yaş sınırı vurduğu için emekli olamıyorum. Fazla ödenen primlerin iadesi söz konusumudur?
  Saygılarımla,

 45. Nuran KARAYUMAK dedi ki:

  Bağkur ve ssk primlerim çakışıyor. Çakışan hizmet primlerinin tutarını geri alabilirmiyim

 46. murat yıldırım dedi ki:

  7100 ssk prim günü üzerinden emeklilik hakkımız mevcuttur. yaşı beklediğimizde 10-11 bin buluyor doğal olarak fazla yatırlan prim i tarafımıza ödenmesini talep edebilirmiyiz.

  teşekkürler.

 47. Meral dedi ki:

  Benim eşim Bağkur yapılandırmasindan yararlanarak emekli oldu 9000 gün üzerinden pirim yatırması gerekirken eşim 10673 gün üzerinden ödeme yatırmış bu fazladan yatan 1673 günlük primi talep Edip alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eşinizin meklilik hesabı bu primler üzerinden yapıldı. Primleri iade alma hakkınız bulunmuyor.

 48. mehmet atik yaşa dedi ki:

  merhaba , bağkurum çakıştığı için 7309 tl fazla ödemem var geri almak için dilekçe verdim 40 gündür tarafıma herhangi bir dönüş yapılmadı ne yapa bilirim teşekkürler

 49. Mehmet dedi ki:

  89 yılı giriş yaptım üç ay çalıştım 93 yılına kadar boşluk gözüküyor 93 den sonraki yılar2014 kadar yatırdım emeklilik dilekçesi verdim araştırıldı bana bu süre sayılmaz dendi 2014 kadar tüm borçları ödedim 89 ile 93 yılları arası bu parayı alabilirmiyim yada askerlik borçlanmasına çevire bilirmiyim teşekkür ederim

 50. Şakir dedi ki:

  Iyi günler. Babam emekli oldu. Daha önceleri bağkurda iken fazladan pirim yatırmış. Geçenlerde bunun geri iadesi için dilekçe vermiş ve kabul edilmiş. Fakat parasi pttbanka yatmış. Haliyle alamamış haberi olmadığı için. Sonradan öğrendiğine göre devlet bu parayı geri almış. Böyle bir şey olabilir mi. Şuanda izlememiz gereken adım nedir. ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kurum ödemelerini yaptıktan sonra 1 ay içinde çekilmediği takdirde tekrar emanete alır. Dilekçe ile durumu izah ederek tekrar ödenmesini sağlayabilirsiniz. Alo 170 hattını arayarak ödemenin durumu hakkında bilgi alınabilir.

 51. azra kebabcı dedi ki:

  merhaba eşim 24/11/1993 bağkur girişli 17 ağustos 2008 de vefat etti 25/09/2008 de bağkurdan ölüm aylığı abilmem için benden 24.350 tl 01/01/2005 sonrası prim borcu diyerek para alındı normalde ölüm aylığı 1800 gün primi olana zaten maaş bağlanmıyormu benden fazla para alındğını düşünüyorum bilgilendirirseniz sevinirimi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer borçsuz olsa idi 1800 gün yetecekti. Borcu olduğundan emeklilik için hepsini tahsil etmek zorundalar. Ödediğiniz prim karşılığında maaş da yüksek bağlanmıştır. İleriye dönük bakarsanız kaybınız yok. 1800 ün ile daha düşük maaş alacakken ödediğiniz primlerden dolayı daha yüksek maaş alıyorsunuz.

 52. Tuğrul dedi ki:

  tavan asgari ücretin 6.5 katı mı 10 katı mı?

 53. serhat bostanci dedi ki:

  3600 sartini doldurdum. Suan 4250 gun primim var 1998 girisliyim dilekcemi versem. Fazla primlerim iade olurmu. Olursa nezaman olur.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ödediğiniz primler iade olmaz maaşınız bağlandığında 4250 gün prim ödemesine göre hesaplama yapılacaktır.

 54. Metin Yalçın dedi ki:

  mrb.emeklilik evraklarımı gaziosmanpaşa dan verdim ve sizin emeklilik işlemlerinizde görünüyor en son bağcılar da çalıştığım için herhale size gönderildiğini düşünüyorum hangi aşamada olduğunu öğrenemedim nasıl yardımcı olursunuz teşklr. 3400016080077

 55. Murat aydogan dedi ki:

  SSK ve Bağ-Kur’da toplam emeklilik pirimizde 5300gün ödemem gerekirken 7500 gün ödemem var fazladan ödediğim 2000 günü alabilirmiyim alabilirsem nasıl bir yol izlemeliyim saygılar

 56. Erkan dedi ki:

  Merhaba benim 2016 yılında 928 gün prim ödemem var fazla primleri geri alabilir miyim

 57. Gökhan dedi ki:

  Mrb benim sigorta asgari ücretten yatıyor ama birden fazla işyerinde sigortam gözükyo fazla yatsn pirim alabiliyormuyum yıllık550-600 gun siğortam gözüküyo

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İade alabilmeniz için aylık yatan prim tutarının asgari ücretin 10 katından fazla olması gerekmektedir.

 58. Ali caliskan dedi ki:

  Merhaba
  3 yildir 3 ayri firmada asgari ucret uzerinden sigortaliyim ben bu haktan yararlanabiliyormuyum ayrica emekliligime olumlu yonde etki edermi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İade alabilmeniz için aylık yatan prim tutarının asgari ücretin 10 katından fazla olması gerekmektedir. Ancak emekliliğe her yatan yüksek primin faydası var.

 59. Cuma dedi ki:

  2010 yılında 40.000,00 TL primim yatırıldı.emeklilik de 10.000,00 TL si sayıldı. Sayılmayan primini alabilirmiyim.saygılarımla.cuma demir

 60. Ekrem Alkaptan dedi ki:

  2005 senesinde fazla yatan primlerimi alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer asgari ücretin 10 katından fazla bir prim tutarı var ise alabilirsiniz. Haricinde alamazsınız.

 61. Neslihan dedi ki:

  Merhaba.ben ücretli doğum iznindeyken işyerim 1 aylık sigortamı yatırmış.bunu alabilirmi,alırsa nasıl alır?

 62. Cemil çiçek dedi ki:

  E mekliyim 6289 günüm var doldurmam gereken zorunlu repo gün fakat vergi indirimli %60raporla 3600den emekli oldum acaba bu aradaki fazla ödendiği geriye alabilimiyim

  1. bekir akın dedi ki:

   E mekliyim 6289 günüm var doldurmam gereken zorunlu repo gün fakat vergi indirimli %60raporla 3600den emekli oldum acaba bu aradaki fazla ödendiği geriye alabilimiyim

 63. Kaan Okyar dedi ki:

  Merhabalar
  Ben 1.5 senedir Özel Okulda Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaktayım.
  İzin günlerimde ekstra işe gidiyorum.1 Ocak 2018’den beri 4 gün , 2017’de ise 14 gün farklı işyerlerinden toplamda 18 gün (günübirlik) prim yatırıldı.Bunların iadesini (ücret olarak) geri alabilirmiyim yada ücret değilde ne tür işlem yapılabilir?
  Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1 ay içinde birden fazla iş yerinde çalışan işçinin ödemiş olduğu sigorta primi tutarı asgari ücret tutarının altı buçuk katından fazla ise işçi tarafından ödenen primler işçiye iade edilir. Sizin primleriniz asgari ücretten yatıyor ise bu sınıfa girmez. Primler emekli maaşınızı olumlu yönden etkiler.

 64. memduh dedi ki:

  merhaba bağkur prim borcumu yatırdım ve 1 nisan 2018 itibarı ile SSK dan emekli oldum .edevllette bağkur prim fazla ödeme gözüküyor bu paranın iadesi olabilir mi ?

  cevabınız için çok teşekkürler
  Memduh

 65. osman erdoğan dedi ki:

  ben bir işyerinde özel güvenlik olarak çalışıyorum fakat mesayimin dışında exra maç konser organizasyon etkinliklerde görev alıyoruz ve sgk pirimi yatırılıyor.Bu yatan sigorta pirimlerimizi geri alabiliyormuyuz

 66. samsunlu dedi ki:

  prim günümü doldurdum.emekli olmama 13 sene var. sigortalı olarak çalışmaktayım adıma yatan fazla primleri yaşım dolduğu zaman ödenen primleri sgk geri alabiliyormuyuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaşınız tüm yatan primlerinize göre hesaplanıyor. Geri iadesi yapılmaz.

 67. Serdar aytaş dedi ki:

  Ne kadar alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Fazla yatan primler emekli olduğunuzda emeklilik maaşı için hesaplamada artı yönde etki eder ve iadesi yapılmaz. Ancak aşağıdaki durumda iade sözkonusu olur;

   1 ay içinde birden fazla iş yerinde çalışan işçinin ödemiş olduğu sigorta primi tutarı asgari ücret tutarının altı buçuk katından fazla ise işçi tarafından ödenen primler işçiye iade edilir. Fazla yatan ssk primlerinin iadesi için ilgili şahsın SGK kurumuna dilekçe ile başvurarak fazla ödenen primlerinin iadesini talep edebilir.

 68. Serdar aytaş dedi ki:

  Fazla primim varmi yokmu nasıl öğrenebilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sigortalı başlangıç tarihine göre emeklilik için gereken şartlara göre fazla prim yatırıp yatırmadığınızı öğrenebilirsiniz.