• Fazla Yatan Primlerin İadesi Yapılır Mı?


  SGK’ya ödenen primlerin belirli koşulların sağlanması takdirinde iade olarak geri alınabilir. Bu şartlar nelerdir?


  Birden Fazla İş yerinde Çalışmış Olan Kişiler

  1 ay içinde birden fazla iş yerinde çalışan işçinin ödemiş olduğu sigorta primi tutarı asgari ücret tutarının altı buçuk katından fazla ise işçi tarafından ödenen primler işçiye iade edilir. Fazla yatan ssk primlerinin iadesi için ilgili şahsın SGK kurumuna dilekçe ile başvurarak fazla ödenen primlerinin iadesini talep etmesi gerekmektedir. İade edilen primler için gecikme zammı ve gecikme cezası ile ilgili faiz ödenmemektedir. Prim iadesi dilekçe tarihinden sonraki ay içerisinde sigortalının hissesi oranında kendisine defaten geri ödenir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yersiz Yere ve Yanlış Olarak Alınan Primler

  Yersiz yere ve yanlış olarak alınan primlerin tespit edilmesi halinde, primlerin alınma tarihinden 10 yıl geçmemiş olması şartı ile şahısların hisseleri oranında sigortalıya, işverene, isteğe bağlı olan sigortalıya ya da genel sağlık sigortalısına ya da hak sahiplerine kanuni olan faiz miktarı ile beraber geri iade edilir. Kanuni faiz miktarı, primin kuruma yatırılmış olduğu ayı takiben bir sonraki ay başından, iadenin gerçekleştiği ayın başına kadar geçmiş olan süre için hesaplanır. Bu duruma sahip olan kişilerin SGK prim iadesi dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunması gerekmektedir.

  Emekli Olabilmek İçin Prim Eksiği Olan Kişiler

  Emeklilik için gerekli olan yaş şartını tamamladıkları halde yaşlılık aylığı ve malullük aylığı almaya hak kazanamayan kişiler SGK prim iadesi talebinde bulunabilirler. 5510 sayılı yasanın dördüncü maddesinin 1.fıkrası gereğince, a ve b bentleri kapsamında bulunan eski Bağ-kur sigortalı ve SSK’lı olan kişiler ile c bendi kapsamı içerisinde olan ilk defa memur olarak sigortalı olan kişilerden, herhangi bir sebep ile çalışmış olduğu işten ayrılan ya da iş yerini kapatmış olan ve yaşlılık aylığı almak için gereken yaş şartını tamamlamış olmasına rağmen yaşlılık ve malullük aylığı almaya hak kazanamayan kişilerin başvuruları halinde SSK primleri geri iade edilir.

  Bu kapsamdaki kişiler, SSK’lılar ve memurlar kendileri için yatırılan primleri, Bağ-Kur’lu olanlar ise ödedikleri yaşlılık,ölüm ve malullük sigorta primlerinin her yılının tutarının iade edilmesini talep edebilecek. Bu kapsamda olan kişilerin ssk iptali para iadesi dilekçesi ile SGK kurumuna başvuruda bulunması gerekmektedir. Son olarak emekli olacak kadar primi olan ve emeklilik yaşını doldurarak emekliliğe hak kazanan kişilere prim iadesi yapılmamaktadır.  tıkla sorunu sor

  Fazla Yatan Primlerin İadesi Yapılır Mı? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. samsunlu dedi ki:

   prim günümü doldurdum.emekli olmama 13 sene var. sigortalı olarak çalışmaktayım adıma yatan fazla primleri yaşım dolduğu zaman ödenen primleri sgk geri alabiliyormuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız tüm yatan primlerinize göre hesaplanıyor. Geri iadesi yapılmaz.

  2. Serdar aytaş dedi ki:

   Ne kadar alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazla yatan primler emekli olduğunuzda emeklilik maaşı için hesaplamada artı yönde etki eder ve iadesi yapılmaz. Ancak aşağıdaki durumda iade sözkonusu olur;

    1 ay içinde birden fazla iş yerinde çalışan işçinin ödemiş olduğu sigorta primi tutarı asgari ücret tutarının altı buçuk katından fazla ise işçi tarafından ödenen primler işçiye iade edilir. Fazla yatan ssk primlerinin iadesi için ilgili şahsın SGK kurumuna dilekçe ile başvurarak fazla ödenen primlerinin iadesini talep edebilir.

  3. Serdar aytaş dedi ki:

   Fazla primim varmi yokmu nasıl öğrenebilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı başlangıç tarihine göre emeklilik için gereken şartlara göre fazla prim yatırıp yatırmadığınızı öğrenebilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.