• Fazla Yatan Primlerin İadesi Yapılır Mı?


  SGK’ya ödenen primlerin belirli koşulların sağlanması takdirinde iade olarak geri alınabilir. Bu şartlar nelerdir?


  Birden Fazla İş yerinde Çalışmış Olan Kişiler

  1 ay içinde birden fazla iş yerinde çalışan işçinin ödemiş olduğu sigorta primi tutarı asgari ücret tutarının altı buçuk katından fazla ise işçi tarafından ödenen primler işçiye iade edilir. Fazla yatan ssk primlerinin iadesi için ilgili şahsın SGK kurumuna dilekçe ile başvurarak fazla ödenen primlerinin iadesini talep etmesi gerekmektedir. İade edilen primler için gecikme zammı ve gecikme cezası ile ilgili faiz ödenmemektedir. Prim iadesi dilekçe tarihinden sonraki ay içerisinde sigortalının hissesi oranında kendisine defaten geri ödenir.

  Yersiz Yere ve Yanlış Olarak Alınan Primler

  Yersiz yere ve yanlış olarak alınan primlerin tespit edilmesi halinde, primlerin alınma tarihinden 10 yıl geçmemiş olması şartı ile şahısların hisseleri oranında sigortalıya, işverene, isteğe bağlı olan sigortalıya ya da genel sağlık sigortalısına ya da hak sahiplerine kanuni olan faiz miktarı ile beraber geri iade edilir. Kanuni faiz miktarı, primin kuruma yatırılmış olduğu ayı takiben bir sonraki ay başından, iadenin gerçekleştiği ayın başına kadar geçmiş olan süre için hesaplanır. Bu duruma sahip olan kişilerin SGK prim iadesi dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunması gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emekli Olabilmek İçin Prim Eksiği Olan Kişiler

  Emeklilik için gerekli olan yaş şartını tamamladıkları halde yaşlılık aylığı ve malullük aylığı almaya hak kazanamayan kişiler SGK prim iadesi talebinde bulunabilirler. 5510 sayılı yasanın dördüncü maddesinin 1.fıkrası gereğince, a ve b bentleri kapsamında bulunan eski Bağ-kur sigortalı ve SSK’lı olan kişiler ile c bendi kapsamı içerisinde olan ilk defa memur olarak sigortalı olan kişilerden, herhangi bir sebep ile çalışmış olduğu işten ayrılan ya da iş yerini kapatmış olan ve yaşlılık aylığı almak için gereken yaş şartını tamamlamış olmasına rağmen yaşlılık ve malullük aylığı almaya hak kazanamayan kişilerin başvuruları halinde SSK primleri geri iade edilir.

  Bu kapsamdaki kişiler, SSK’lılar ve memurlar kendileri için yatırılan primleri, Bağ-Kur’lu olanlar ise ödedikleri yaşlılık,ölüm ve malullük sigorta primlerinin her yılının tutarının iade edilmesini talep edebilecek. Bu kapsamda olan kişilerin ssk iptali para iadesi dilekçesi ile SGK kurumuna başvuruda bulunması gerekmektedir. Son olarak emekli olacak kadar primi olan ve emeklilik yaşını doldurarak emekliliğe hak kazanan kişilere prim iadesi yapılmamaktadır.
  tıkla sorunu sor

  Fazla Yatan Primlerin İadesi Yapılır Mı? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. skoc78 dedi ki:

   2016 yılında fetoden ihraç edildim ve SGK (4 – A) lı olarak 2 ay çalıştım. daha sonra beraat ettim ve 2018 yılında görevime başladım. geriye dönük tüm 4-C primlerim kurum tarafından yatırıldı. şimdi SGK sayfamda hizmet çakışması görünüyor. Değişik tarihlerde toplam 62 günlük 4-C ile 4-A hizmet çakışması var. iki kez yatmış olan SGK primlerini geri alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK primlerini iade alamazsınız. Emekli olacağınız zaman maaş hesaplamasına katkısı olur.

  2. Betül Kaba dedi ki:

   Merhabalar kendi diş hekimi muayenehanem olduğu için bağkur ödüyordum. Muayenehanemi kapattığım için bağkur terk etmiş oldum ve şu an başka bir kurumda sgk lı olarak çalışıyorum. Fakat muayenehanemi kapatmadan önce 1 aylık ( 598 lira ) fazladan yatırmışım. Geri alma şansım var mı ? Varsa nereye başvurmam gerek acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağlı bulunduğunuz SGM bağkur servisine iade ile ilgili dilekçe verebilirsiniz.

  3. Serkan dedi ki:

   Annemi tarım sigortasından tüm primlerini ödeyerek emekliye ayırdık. Yapılan hesaplamada 2015 sonrasına ait yaşını doldurmasından dolayı alınmaması gereken 15 bin tl civarında fazla para alınmış ve daha sonra sgk başvurduğumuzda bu paranın fazladan yatırıldığı doğrulandı. Ama buna rağmen kaç defa dilekçe vermemize rağmen paranın iadesi yapılmadı. Bu parayı alnak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Önceki dilekçelerinizi de ekine koyarak tekrar tekrar dilekçe verin. Bimer e ve cimere de şikeyetinizi iletin…

  4. mevlut barut dedi ki:

   benim pirim sayım 10750 gun askari ujretten yatı fazlasını geri ala bilirmiyim

  5. Ahmet dedi ki:

   Merhaba EK 9 10 günden fazla olarak yanımda çalışan bulunuyor.
   Ancak Ağustos ayında 78,63 Tl ödeme yaptım Eylül de 687,86 Tl ödeme yapmam istendi akabinde 5 gün sonra tekrar 291,89 Tl daha ödeme yapılması istendi ? Burada bir hata bulunduğunu düşünmekteyim.

   Daha önce hep 345,03 Tl ödeme yapıyordum veya daha düşük.

   Burada iade için mi başvurmam gerekiyor?
   Bana yardımcı olabilirmisiniz?

  6. Rüştü TANDOĞAN dedi ki:

   Babam tarım Bağ-Kur undan emekli. 2002 yılında prim gününü doldurdu yalnız yaş beklemesi gerektiğinden 2017 yılına kadar fazla prim yatırdık acaba yatırdığımız fazla primleri geri alabilirmiyiz yaklaşık 18.000tl civarında fazla ödemeniz var teşekkür ederim bilginiz icin

  7. Enes dedi ki:

   Merhaba ben 1 ay içerisinde 2 şirkette çalışıyorum şirketlerin biri mesala 25 gün yatırıyor diğerinde 25 yatırıyor peki ssk bunu 30 gün sayıyor peki bu kalan 20 gün ne oluyur buna edenen parayı geri alabilirmiyim o benim hakkım sonuçta

  8. Freedommm force dedi ki:

   Merhaba ben elektrik mühendisiyim. Danışman olarak çalışmaktayım. 5 farklı firmadan sgk yatmaktadır. Fazla yatan prim ücretini sgk dan alabilir miyim? Ne yapmalıyım?
   Eğwr alabiliyorsam firmalar farkli illerde olduğundan hangi ilin sgk sına dilekçe yazmalıyım?
   Teşekkürler

  9. Dogan Ay dedi ki:

   Merhaba..
   1990 sgk girisliyim.25 yıl süreyi doldurdum.Benden istenen prim gün ise 5525 dir.Ancak benim 7.190 günüm var.Ancak emeklilik için 52 yaşımı bekliyorum.Fazladan ödenmiş olan primlerimin iadesini alabilirmiyim.
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim iadesini sadece yaşı ve süresi dolmasına rağmen prim doldurma imkanı olmayan sigortalılar iade alabilmktedir. Sizin iade alma hakkınız bulunmuyor. Maaşınız 7190 günden hesaplanacaktır.

  10. Zeki yıldırım dedi ki:

   1985 sağ girişim var 3600 gün sgk 2342 Bağkur günüm var be şimdi sgk emekli olabilmem için 3,5 sene sgklı olarak işe gireceğim fakat daha önceki SGK primlerim yüksek ödendi Bağkur ise asgari ücretten dolayısı ile günüm dolduğunda maaş hesaplanmasında çok kaybımın olduğunu öğrendim fazla olan günlerimden 1300 Bağkur günümün para iadesi olmaksızın iptal edilmesi için dava açma hakkım varmıdır ve sonucu nasıl olur tşk ederim. Zeki yıldırım

  11. Mahmut Bektaşoğlu dedi ki:

   Merhaba banabur yıla 360 yatması gerekirken 511 gün yatmış birim olarak satılıyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gün olarak 360 kabul edilir. Ödenen prim tutarı emekli maaşını artırır.

  12. Şerife Karcıer dedi ki:

   Merhaba ben Şerife Karcıer ben 1982 girişli 3073 gün primi sosyal sigortaladan gerisini bağkurdan tamamlayarak 8100 günden emekli oldum normalde bağkur bayanlarda 7000 gün idi ben bu 1100 gün ödedim primi geri alabilirmiyim emekliği 2016 da hak ettim ve ogünden beri emekliyim beni aydınlata bilir misiniz

  13. Selma dedi ki:

   Merhaba bagkur borcum silinmiş ve fazla ödeme 385 tl gözüküyor.geri alabilir miyim bagkurdan

  14. TUNCAY öz dedi ki:

   A.ve b firmaları 5 ay boyunca sigorta primini yatırmış fazla primi geri alınabilir mi

  15. Meral dedi ki:

   Merhaba,
   SGK girişim 1994 yılında başlamış olup, 7200’e yakın prim ödemem vardır. Prim ödeme günlerim ve 20 sene süreyi doldurmuş olup, yaş sınırı vurduğu için emekli olamıyorum. Fazla ödenen primlerin iadesi söz konusumudur?
   Saygılarımla,

  16. Nuran KARAYUMAK dedi ki:

   Bağkur ve ssk primlerim çakışıyor. Çakışan hizmet primlerinin tutarını geri alabilirmiyim

  17. murat yıldırım dedi ki:

   7100 ssk prim günü üzerinden emeklilik hakkımız mevcuttur. yaşı beklediğimizde 10-11 bin buluyor doğal olarak fazla yatırlan prim i tarafımıza ödenmesini talep edebilirmiyiz.

   teşekkürler.

  18. Meral dedi ki:

   Benim eşim Bağkur yapılandırmasindan yararlanarak emekli oldu 9000 gün üzerinden pirim yatırması gerekirken eşim 10673 gün üzerinden ödeme yatırmış bu fazladan yatan 1673 günlük primi talep Edip alabilirmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin meklilik hesabı bu primler üzerinden yapıldı. Primleri iade alma hakkınız bulunmuyor.

  19. mehmet atik yaşa dedi ki:

   merhaba , bağkurum çakıştığı için 7309 tl fazla ödemem var geri almak için dilekçe verdim 40 gündür tarafıma herhangi bir dönüş yapılmadı ne yapa bilirim teşekkürler

  20. Mehmet dedi ki:

   89 yılı giriş yaptım üç ay çalıştım 93 yılına kadar boşluk gözüküyor 93 den sonraki yılar2014 kadar yatırdım emeklilik dilekçesi verdim araştırıldı bana bu süre sayılmaz dendi 2014 kadar tüm borçları ödedim 89 ile 93 yılları arası bu parayı alabilirmiyim yada askerlik borçlanmasına çevire bilirmiyim teşekkür ederim

  21. Şakir dedi ki:

   Iyi günler. Babam emekli oldu. Daha önceleri bağkurda iken fazladan pirim yatırmış. Geçenlerde bunun geri iadesi için dilekçe vermiş ve kabul edilmiş. Fakat parasi pttbanka yatmış. Haliyle alamamış haberi olmadığı için. Sonradan öğrendiğine göre devlet bu parayı geri almış. Böyle bir şey olabilir mi. Şuanda izlememiz gereken adım nedir. ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurum ödemelerini yaptıktan sonra 1 ay içinde çekilmediği takdirde tekrar emanete alır. Dilekçe ile durumu izah ederek tekrar ödenmesini sağlayabilirsiniz. Alo 170 hattını arayarak ödemenin durumu hakkında bilgi alınabilir.

  22. azra kebabcı dedi ki:

   merhaba eşim 24/11/1993 bağkur girişli 17 ağustos 2008 de vefat etti 25/09/2008 de bağkurdan ölüm aylığı abilmem için benden 24.350 tl 01/01/2005 sonrası prim borcu diyerek para alındı normalde ölüm aylığı 1800 gün primi olana zaten maaş bağlanmıyormu benden fazla para alındğını düşünüyorum bilgilendirirseniz sevinirimi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer borçsuz olsa idi 1800 gün yetecekti. Borcu olduğundan emeklilik için hepsini tahsil etmek zorundalar. Ödediğiniz prim karşılığında maaş da yüksek bağlanmıştır. İleriye dönük bakarsanız kaybınız yok. 1800 ün ile daha düşük maaş alacakken ödediğiniz primlerden dolayı daha yüksek maaş alıyorsunuz.

  23. Tuğrul dedi ki:

   tavan asgari ücretin 6.5 katı mı 10 katı mı?

  24. serhat bostanci dedi ki:

   3600 sartini doldurdum. Suan 4250 gun primim var 1998 girisliyim dilekcemi versem. Fazla primlerim iade olurmu. Olursa nezaman olur.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ödediğiniz primler iade olmaz maaşınız bağlandığında 4250 gün prim ödemesine göre hesaplama yapılacaktır.

  25. Metin Yalçın dedi ki:

   mrb.emeklilik evraklarımı gaziosmanpaşa dan verdim ve sizin emeklilik işlemlerinizde görünüyor en son bağcılar da çalıştığım için herhale size gönderildiğini düşünüyorum hangi aşamada olduğunu öğrenemedim nasıl yardımcı olursunuz teşklr. 3400016080077

  26. Murat aydogan dedi ki:

   SSK ve Bağ-Kur’da toplam emeklilik pirimizde 5300gün ödemem gerekirken 7500 gün ödemem var fazladan ödediğim 2000 günü alabilirmiyim alabilirsem nasıl bir yol izlemeliyim saygılar

  27. Erkan dedi ki:

   Merhaba benim 2016 yılında 928 gün prim ödemem var fazla primleri geri alabilir miyim

  28. Gökhan dedi ki:

   Mrb benim sigorta asgari ücretten yatıyor ama birden fazla işyerinde sigortam gözükyo fazla yatsn pirim alabiliyormuyum yıllık550-600 gun siğortam gözüküyo

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İade alabilmeniz için aylık yatan prim tutarının asgari ücretin 10 katından fazla olması gerekmektedir.

  29. Ali caliskan dedi ki:

   Merhaba
   3 yildir 3 ayri firmada asgari ucret uzerinden sigortaliyim ben bu haktan yararlanabiliyormuyum ayrica emekliligime olumlu yonde etki edermi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İade alabilmeniz için aylık yatan prim tutarının asgari ücretin 10 katından fazla olması gerekmektedir. Ancak emekliliğe her yatan yüksek primin faydası var.

  30. Cuma dedi ki:

   2010 yılında 40.000,00 TL primim yatırıldı.emeklilik de 10.000,00 TL si sayıldı. Sayılmayan primini alabilirmiyim.saygılarımla.cuma demir

  31. Ekrem Alkaptan dedi ki:

   2005 senesinde fazla yatan primlerimi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer asgari ücretin 10 katından fazla bir prim tutarı var ise alabilirsiniz. Haricinde alamazsınız.

  32. Neslihan dedi ki:

   Merhaba.ben ücretli doğum iznindeyken işyerim 1 aylık sigortamı yatırmış.bunu alabilirmi,alırsa nasıl alır?

  33. Cemil çiçek dedi ki:

   E mekliyim 6289 günüm var doldurmam gereken zorunlu repo gün fakat vergi indirimli %60raporla 3600den emekli oldum acaba bu aradaki fazla ödendiği geriye alabilimiyim

   1. bekir akın dedi ki:

    E mekliyim 6289 günüm var doldurmam gereken zorunlu repo gün fakat vergi indirimli %60raporla 3600den emekli oldum acaba bu aradaki fazla ödendiği geriye alabilimiyim

  34. Kaan Okyar dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 1.5 senedir Özel Okulda Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaktayım.
   İzin günlerimde ekstra işe gidiyorum.1 Ocak 2018’den beri 4 gün , 2017’de ise 14 gün farklı işyerlerinden toplamda 18 gün (günübirlik) prim yatırıldı.Bunların iadesini (ücret olarak) geri alabilirmiyim yada ücret değilde ne tür işlem yapılabilir?
   Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 ay içinde birden fazla iş yerinde çalışan işçinin ödemiş olduğu sigorta primi tutarı asgari ücret tutarının altı buçuk katından fazla ise işçi tarafından ödenen primler işçiye iade edilir. Sizin primleriniz asgari ücretten yatıyor ise bu sınıfa girmez. Primler emekli maaşınızı olumlu yönden etkiler.

  35. memduh dedi ki:

   merhaba bağkur prim borcumu yatırdım ve 1 nisan 2018 itibarı ile SSK dan emekli oldum .edevllette bağkur prim fazla ödeme gözüküyor bu paranın iadesi olabilir mi ?

   cevabınız için çok teşekkürler
   Memduh

  36. osman erdoğan dedi ki:

   ben bir işyerinde özel güvenlik olarak çalışıyorum fakat mesayimin dışında exra maç konser organizasyon etkinliklerde görev alıyoruz ve sgk pirimi yatırılıyor.Bu yatan sigorta pirimlerimizi geri alabiliyormuyuz

  37. samsunlu dedi ki:

   prim günümü doldurdum.emekli olmama 13 sene var. sigortalı olarak çalışmaktayım adıma yatan fazla primleri yaşım dolduğu zaman ödenen primleri sgk geri alabiliyormuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız tüm yatan primlerinize göre hesaplanıyor. Geri iadesi yapılmaz.

  38. Serdar aytaş dedi ki:

   Ne kadar alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazla yatan primler emekli olduğunuzda emeklilik maaşı için hesaplamada artı yönde etki eder ve iadesi yapılmaz. Ancak aşağıdaki durumda iade sözkonusu olur;

    1 ay içinde birden fazla iş yerinde çalışan işçinin ödemiş olduğu sigorta primi tutarı asgari ücret tutarının altı buçuk katından fazla ise işçi tarafından ödenen primler işçiye iade edilir. Fazla yatan ssk primlerinin iadesi için ilgili şahsın SGK kurumuna dilekçe ile başvurarak fazla ödenen primlerinin iadesini talep edebilir.

  39. Serdar aytaş dedi ki:

   Fazla primim varmi yokmu nasıl öğrenebilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı başlangıç tarihine göre emeklilik için gereken şartlara göre fazla prim yatırıp yatırmadığınızı öğrenebilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın