emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Doğalgaz Fiyatlarında Son Dakika Uygulaması Geliyor!

Doğalgaz Fiyatlarında Son Dakika Uygulaması Geliyor!
30.07.2020

Doğalgaz Fiyatlarında Son Dakika Uygulaması Geliyor! Son dakika haberine göre BOTAŞ, başta sanayici olmak üzere geniş kesimlerin oldukça merakla beklemiş olduğu Ağustos ayı doğal gaz tarifeleri açıklanmış bulunmaktadır. Doğal gaz fiyatları, tüm abone grupları için sabit tutulmuş bulunurken, fakat BOTAŞ, gaz tüketimi için teşvik verici oldukça önemli bir adım atmış bulunuyor. Sanayici ve elektrik üreten santraller, sözleşmelerin üstünde gaz talep etti ya da çekmiş bulunuyor. Bu şekilde her bin metreküp gazı bin 400 TL yerine, bin 260 TL tutarından tüketecektir. BOTAŞ, Ağustos ayı gaz satış fiyatları belli oldu.

Temmuz ayına baktığımız zaman BOTAŞ’ın üçüncü çeyrekte Rusya’dan ithal edilen her bin metreküp gazın fiyatı, 230 dolardan, 183 dolara kadar gerilemiş bulunmaktadır. Şirket, bu çerçeve esnasında 1 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere sanayi tarifesinde % 9,6 santral tarifesinde % 12,5 indirim yapmış bulunuyor. Sanayi vergiler haricinde bin 550TL’den ve santraller bin 600TL tutarından bin 400TL’ye çekilmiş bulunuyor. Konut tarifesinde ise değişiklik olmamış bulunuyor.

Ağustos Tarifesi

Ağustos Tarifesi, gelen habere göre BOTAŞ en başta sanayiciler ve santraller olmak üzere geniş kesimler için büyük önem taşıyan yeni doğal gaz tarifelerini belirledi. Buna göre 1 Ağustos tarihinden itibaren gaz satış fiyatları tüm abone grupları için sabit tutulmuş bulunuyor. Sanayi ve santraller bin 400TL tutarından gaz alabileceklerdir.

Diğer yandan tüketimi özendirecek oldukça önemli bir adım atılmış olmaktadır. Sanayici ve elektrik üreten santraller, Ağustos ayında BOTAŞ’tan sözleşmelerinin üstünde doğal gaz talep etmiş ya da çekmiş bulunuyor. Bu durum için her metreküp doğal gaz için bin 400 TL yerine bin 260 TL ödemeyeceklerdir. Söz konusu tutar, yalnızca sözleşmeyi aşan miktarı için geçerli olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.