Genel

Nikah Memuru Nasıl Olunur

Nikah memurluğu, 4721 sayılı kanunun 134. maddesi gereğince belediye başkanı tarafından verilen yetki ile memurlar tarafından yürütülen birimdir. Nikah Memuru veya evlendirme memuru olabilmek için, ilk şart belediyede çalışmaktır. KPSS ile atanarak belediyede en az memur kadrosunda çalışmak yeterlidir. Diğer şart belediye başkanının yetki vermesidir. Verilen yetki sonrasında nikah memuru olarak görev yapılabilmektedir.  Nikah memurlarının çalışma saatleri 657 sayılı kanuna göre belirlenmiş ve çalışma süresi  haftalık 40 saattir.


Nikahın sözlük manası, akit yani anlaşma yapmaktır. İslam dinine göre birbirleriyle evlenmelerinde engel olmayan erkek ve kadının beraber yaşamak ve çocuk yetiştirmek için yaptıkları anlaşmadır.

Nikah Memurunun Görevleri

 • Evlenmek isteyen kişilerin başvurularını kabul etmek.
 • Evlenme dosyasını hazırlamak ve koordinasyonunu sağlamak.
 • Başvuru yapan kişilerin kütüklerini inceleyerek evlenmelerine bir engel var mı, yok mu incelemek.
 • Nikah cüzdanını hazırlamak.
 • İlçe nüfus müdürlüğüne evlilik akdini bildirmek.
 • Belirlenen gün ve saatte belediye başkanına vekaleten nikah akdini gerçekleştirmek.
 • Yapılan bu işlemlerin kayıtlarını tutmak ve saklamak.
 • İlgili yasalarla belirlenen görevleri itina ve çabuklukla yürütmek.

Nikah Memuru Maaşları

Eskiden nikah memurlarına mesai dışında kıydıkları nikah için belli bir ücret ödenmekteydi. Yeni getirilen düzenleme ile ekstra ücret ödeme kaldırılmıştır. Nikah memurları mesai dışı nikahlar için yine belli bir miktar ödeme almakta fakat alınan bu ücret belediyeye tanzim edilmektedir. Nikah memurları devlet kadrosunda çalışan memur oldukları için, normal memur maaşı almaktadır.

Nikah Memurluğu Çalışma İlkeleri

Sınıf ve unvan farkı gözetmeden her vatandaşa eşit davranmak zorundadır. Görevleri ile ilgili bir kimseden borç para alamaz, borç para veremez veya alışverişte bulunamazlar. Her memur gibi mesai bitiminde görevleri sona ermiş sayılır. Kendilerine gelen her türlü evrakı saklamak ve muhafaza etmek yükümlülüğündedirler. Nikahla ilgili işlemleri, düzenlenen plan dahilinde yürütmek zorundadırlar. Evlendirme memurları ilçe nüfus müdürlüğü ile iş birliği içinde çalışmalıdırlar. Herhangi bir nedenden dolayı görevlerinden ayrılma halinde üzerinde bulunan işleri devir teslim ile yeni görevliye teslim etmek zorundadırlar. Aksi takdirde görevden ayrılma işlemi yapılmamaktadır.

Nikah Memurluğu Görevinin Önemi

Toplumun en küçük yapı taşını oluşturan ailenin kurulmasında birinci rolü nikah memurları üstlenmektedir. Böylesine önemli olaya vesile olmak büyük ayrıcalıktır. Sevgi, saygı ve güvene dayalı birlikteliğin başlayıp devam etmesine  öncülük etmek ve bu mesleği layıkıyla yürütmek takdire şayandır.

Nikah Memurluğunun Zorlukları

Nikah memurluğunun da zor yönleri vardır. Bunlar; genellikle düğün merasimleri hafta sonu yapıldığı için tatil olanakları pek yoktur. Gündüz veya akşamın geç saatinde nikah işlemlerinde zaman konusunda sıkıntı oluşabilmektedir. Aynı gün  peş peşe kıyılan nikah zamanlamasında sıkıntı çıkabilmektedir. Yıldırım hızı nikah işlemlerinin gün içinde araya sıkıştırılmasıyla işlerin yoğunluğu daha da artmaktadır, bu sebeple ekstra çapa ve özveriye ihtiyaç vardır.

Ülkemizde İlk Resmi Nikah

Ülkemizde Türk Medeni Kanunun kabulü ile ilk kez resmi nikah zorunlu hale gelmiştir. Kadınların özellikle aile içinde hiç söz hakkı bulunmazken bu kararla kadınların geleceği bir nevi güvence altına alınmıştır. Nikah memurluğu görevi de bu tarihten sonra getirilmiştir. Bu kanunla birlikte alınan kararlardan bazıları;

 • Ailede kadın erkek eşitliği kabul edilmiştir.
 • Evlilikte resmi nikah zorunluluğu ilk defa bu kararla getirilmiştir.
 • Tek eşle evlilik esası kabul edilmiştir.
 • Kadınlara istedikleri mesleği seçme hakkı tanınmıştır.
 • Mahkemelerde kadınlara yönelik yapılan sınırlamalar genişletilmiştir.
 • Boşanma konularında kadının hiç söz hakkı yok iken, eşitlik sağlanmıştır. Erkeklere tarafından yapılan  tek taraflı boşanmasının önüne geçilmiştir.
 • Evlenmelerde, kadın ve erkeğin fikri esas alınmaya başlamıştır.

Alınan bu kararlarla Türk ailesinin kuruluş ve işleyişini çağdaş ve demokratik kurallar çerçevesinde yürütme esas alınmıştır.

Evlilik müessesinin resmiyete dökülmesi ile küçük yaşta yapılan evliliklerinde önüne geçilmeye çalışılmıştır. Kız çocuğunun 16 yaşını doldurmadan evlilik hakkı kesinlikle reddedilmiştir. 16 yaşını doldurup 17 yaşından gün alanlar ise özel durumlarda mahkeme kararı ile evlilik izni verilmektedir. Bu sınırlamalar ile kurulan aile müessesi biraz daha sağlam temeller üzerine oturtulmuştur. Çünkü insan büyüyüp kendini tanımadan böyle ağır sorumluluğu taşıyamayacağı gibi, gelecek nesillerinde sağlıksız büyüme olasılığı oluşacaktır. Günümüzde evlilik yaşı en az 18 olarak kabul edilmiştir.

Nikahın Önemi

Nikahla birlikte aile birliği kurulup korunmaktadır. Bu da sağlıklı milletlerin temeli ve insan yetiştirmenin kalitesini ortaya koymaktadır. Nesiller bu yolla çoğalır ve devam eder. Toplum kendi kültürünü aile bağı ile daha iyi aktarabilir. Gayri meşru ilişkinin önüne geçilir ve  sağlıksız toplumun, aynı zamanda sağlıksız insanın önüne geçilmiş olur. Nikah aile içindeki ruhsal huzurun artmasını sağlar. Paylaşmayı en güzel şekilde öğretir. Nikahla gelecek nesil korunmuş olur. İnsanın sorumluluğu her ne kadar artsa da, insanlarla beraber yaşayıp, onlarla iyi geçinmeyi öğretir. Yaşam tarzı çoğunlukla belli bir düzen çerçevesinde şekillenir.

Bulgaristan Vatandaşlık Şartları

2018 İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar

Hurda Araç ÖTV İndirimi 2018

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu