emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Koronavirüsü Kargo Paketlerinden Bulaşır mı?

Koronavirüsü Kargo Paketlerinden Bulaşır mı?
26.03.2020

Koronavirüsü Kargo Paketlerinden Bulaşır mı? Dünya genelinde Antartika Kıtası haricinde tüm dünyada yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Dünya çapında çıktığı günden beri yaklaşık olarak 400 bin adet korona virüsü taşıyan vaka ve 20 binden fazla da hayatını kaybeden insan bulunmaktadır. Korona virüsünün bulunduğu ortama göre yaşama süresi değişiklik göstermektedir. Korna virüsüne karşı alınan tedbirler doğrultusunda pek çok insanımız hayatını evin sınırları doğrultusunda devam ettirmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda da ihtiyaçlarını online sipariş ile karşılamaya çalışmaktadır. Bu durumda akıllara şu soruyu getiriyor korona virüsü kargo paketlerinden bulaşır mı? Kargo paketleri üzerinde korona virüsü kaç gün yaşamını devam ettirebilir? Bu ve bunun gibi sorularınızın cevabını yazımızın genelinden bulabilirsiniz.

Korona virüsüne karşı alınan tedbirlerin en büyüğü mecbur kalınmadıkça evden dışarı çıkmamak mümkün olduğunca tehlike geçene kadar hayatını ev sınırları çerçevesinde geçirmek olmaktadır. Hayatın akışını evinden takip etmeye çalışan vatandaşlarımız bu durumda ihtiyaçları doğrultusunda markete giderek ya da online sipariş vererek devam ettirmeye çalışmaktadır. Bu durum akıllara şu soruyu getirmektedir marketten alınan paketli ürünler ve eve sipariş verdiğimiz ürünlerin paketlerinden korona virüsü bulaşır mı? Dışarıdan gelen paketli ürünlere karşı nasıl hareket etmeliyiz? Tüm bu soruların cevabını yazımızın detaylarından ulaşabileceksiniz.

Korona Virüsüne Karşı Alınacak Tedbirler Neler Olmaktadır?

Korona Virüsüne Karşı Alınacak Tedbirler Neler Olmaktadır? Korona virüsüne karşı alınan en büyük tedbir genel olarak mecbur kalmadıkça evden çıkmamak olmaktadır. Fakat her ne kadar evden çıkmasak dahi hayatın akışı için gerekli olan yiyecek ve diğer malzemeleri ya kendimiz ya da dışarıdan online sipariş yolu ile temin etmemiz gerekmektedir. Bu durum akıllarda şu soruya sebep olmaktadır. Korona virüsü paketli ürünlerin paketlerinden ve kargo ile gelen siparişlerin paketlerinden bulaşır mı? Dışarıdan gelen paketler için ve biz dışarıdan deldikten sonra neler yapmalıyız?

Dışarıdan eve geldikten sonra ayakkabılarımızı kapının dışında çıkartmalıyız. Ellerimizi sabunla yıkayıp, kıyafetlerimizi değiştirerek, banyoda yapabiliriz. Marketten alınan paketli ürünler için ya da meyve sebzeler için kendi önlemlerimizi almamız gerekmektedir. Marketten alınan paketli ürünleri dezenfektan ile silebilir ya da sabunlu su ile silebiliriz. Meyve ve sebzeler tek tek sirkeli suda yıkadıktan sonra kurulayarak buzdolabında muhafaza edebiliriz. Yemek siparişlerimizi son derece güvenilir alanlardan vermelisiniz. Virüs ısı ile ölmektedir yemek içerisinde bulunmaz fakat yanında gelen salata için dikkatli olmalısınız.

Korona virüsünün en büyük bulaşma ihtimali olan alanlardan biri de tuvaletler olmaktadır. Korona ve diğer virüslerin tuvaletten bulaşma ihtimali oldukça yüksek olmaktadır. Korona ve diğer virüsler dışkı ile atılabilmektedir. Evde enfeksiyon hastası var ise hasta ile aynı tuvalet kullanılmamalı ya da çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir. Ellere ve kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.

Kargo ile gelen siparişlerin nasıl alınmasına gelince, kargoyu gelen kuryeden alırken el temasına dikkat edilmeli ve hijyene önem verilmelidir. Sosyal mesafenizi korumalısınız. Kargo paketi üzerine ellerini süren kişide virüs var ise virüs üzerinde olabilme ihtimali çok yüksek olmaktadır. Kargo paketinizi aldıktan sonra kargonuzu evin dışında açarak, paket ev içerisinde hiçbir yere temas ettirmeden ellerin yıkanması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.