Memur Haberleri

Devlet Memuru Olma Şartları Nelerdir?

Devlet memurluğu ülkemizdeki birçok vatandaşın ilgiyle incelediği bir konudur. Devlet memurluğu kapsamında birçok kişi kamuda hizmet etmektedir. Her sene binlerce kişi belirli bir sınava girip devlet memurluğuna atanmak için başvuru yapmaktadır. Devlet memuru olma şartlarının neler olduğu burada önem kazanmaktadır.


Devlet memurluğu ile ilgili her şey 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirlenmiştir. Devlet memurluğu hakkında merak edilen her şeyi bu kanunda bulabilirsiniz. Bir kişinin devlet memuru olabilmesi için belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar sağladığı sürece devlet memurluğuna başvurabilir.

Devlet memuru olma şartları 657 sayılı kanunda genel ve özel şartlar olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bu kanundaki genel şartlar bütün devlet kurumları için geçerli olan şartların hepsidir, özel şartlar ise sadece belirli devlet kurumlarına memur alımında incelenir.

Devlet memurluğuna başvurabilmek için ilk olarak genel şartların sağlanması gerekmektedir. Devlet memuru olabilmek için gerekli olan genel şartları şöyle sıralayabiliriz:

 • İlk şart olarak devlet memuru olabilmek için kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Aksi takdirde devlet memurluğuna başvuruda bulunamaz.
 • Devlet memurluğuna başvurmada diğer bir şart ise yaş şartıdır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre devlet memurluğuna başvuracak olan kişinin yaşı en az 18 olmalıdır. Devlet memurluğunda üst yaş sınırı ise 35 olarak belirlenmiştir. Bazı memuriyetlerde ise bu yaş sınırı 30 olarak ele alınır.
 • Devlet memurluğuna başvurmak isteyen vatandaşlarda aranan diğer bir şart başvuran kişinin eğitim seviyesidir. Memur olabilmekteki ilk eğitim seviyesi şartı ortaokulu bitirmektir. Kişinin başvurduğu memuriyete göre bu eğitimin seviyesi değişmektedir. Lisans, ön lisans diploması isteyen devlet memurlukları da vardır.
 • Devlet memurluğuna başvuracak olan kişinin kamu haklarından mahrum olmaması gerekmektedir. Bu kişiler hakkında bir mahrumiyet durumu varsa devlet memurluğuna başvuramazlar.
 • Devlet memurluğuna başvuran kişi herhangi bir suç işlememiş olmalıdır. Sicilinde suç işlemi bulunan kişi devlet memurluğuna başvuruda bulunamaz.
 • Devlet memurluğuna başvurmak isteyen erkek adayların askerlik durumlarının belirtilmesi gerekmektedir. Başvuran adayın askerlik ile ilişkisinin bulunmaması, askerlik yapamaz raporunun bulunması ya da askerliğini erteletmiş olması gerekmektedir.
 • İşlerini yapmasına engel olacak bir hastalığı olan kişiler devlet memurluğuna başvuramamaktadır.
 • Engelli kadro dışındaki kadrolara başvuracak olan devlet memurlarının engel durumunun bulunmaması gerekmektedir.
 • Devlet memurluğuna atamalar Kamu Personeli Seçme Sınavı ile yapılmaktadır. Devlet memurluğuna başvuracak olan kişinin son yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından geçer not almış olması gerekmektedir.

Devlet memuru olabilmek için genel şartlar yukarıda belirttiğimiz gibidir. Bu şartların hepsinin sağlanması halinde kişi memurluk için başvuruda bulunabilir. Atanmanın yapılabilmesi için bazı aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamaların dikkatlice takip edilmesi gerekmektedir.

Devlet Memuru Olabilmek İçin Özel Şartlar

Devlet memuru olabilmek için genel şartların yanında bir de özel şartlar bulunmaktadır. Bu özel şartlar her kurum için değil, belirli kurumlar için olur ve her kurumun kendi özel şartları bulunmaktadır. Bu şartlar, kurumların sahip oldukları yönetmeliklerde yer alır.

Özel şartlar kurumlara bağlı olarak değiştiği için bu şartların da devlet memurluğuna başvuru yapıldığı zamanda incelenmesi gerekmektedir. Örneğin, her kurumun istediği eğitim seviyesi değişebilmektedir. Kurumların çalışma alanlarına göre düzenlenen bu özel şartlar sağlandığı sürece kişiler o kurumlara devlet memurluğu başvurusu yapabilirler.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba yeni çıkan emeklilikte yaşa takılma yasasına göre emekli olursam devlet memuru olabilir miyim

 2. Benim üzerime Çekler vardı ve ödeyemedim kredi kullandım ödeyemedim açılan davalar var hakkımda icralık oldum Çekler karşılıksız olmuş oldu kadroya geçişlerde güvenlik soruşturmasında olumsuzluk çıkarmı kadroya geçmeme engelmidir??

 3. 6 ay tehdit sucundan cezam var ama yatmadim denwtimli olarak kullandim devlet memurluguna basvurabilirmiyim tesekkurler

  1. Çağatay Bey merhaba,

   Şartlarda Devlet memurluğuna başvuran kişi herhangi bir suç işlememiş olmalıdır. Sicilinde suç işlemi bulunan kişi devlet memurluğuna başvuruda bulunamaz. ibaresi var. Hüküm giymeseniz de sicilinize geçen bir suç var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu