emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Devlet Memuru İkramiye

Devlet Memuru İkramiye

Ülkemizde kamu hizmeti yapan birçok devlet memuru bulunmaktadır ve bu devlet memurlarının sayısı da yeni alımlar ile her geçen gün artış göstermektedir. Devlet memurlarına, devlet tarafından yılın belirli zamanlarında değişik sebeplerle ek para ödemesi yapılmaktadır. Devlet memuru ikramiye alma zamanları ve alım şartları değişiklik gösterebilmektedir.

İkramiyenin anlamına bakıldığında, aylık dışı para olarak sözlükte geçmektedir. İkramiye, başkasının hesabına çalışan kişilerin yani devlet adına çalışmak ta bu kapsamdadır, teşvik edilmesi için kullanılan bir yöntemdir. İkramiye bunlara ek olarak daha birçok nedenlerle verilebilmektedir.

Devlet memuruna ikramiye verilebilmesi için bazı şartlar vardır ve şartlar sağlandığı sürece devlet istediği zaman memurlarına ikramiye ödemesi yapabilmektedir. İkramiyelerin veriliş sebeplerini devlet istediği gibi değiştirebilir ve devlet memurlarına ikramiyelerin verilme zamanlarında da değişimler yapabilir. Devlet memuruna ikramiye verilmesinin ya da verilebilmesinin sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

  • İkramiye verilmesinin sebeplerinden birisi çalışan devlet memurlarının işlerini iyi yapması ve disiplinli bir çalışma ortamında çalışmalarıdır.
  • Çalışan devlet memurunun iş yerinde göstermiş olduğu olumlu davranışlar ve işyerine olan sadakati de ikramiye verilmesinde etkilidir.
  • Bayram, işyerinin kuruluş yıl dönümü, doğum, evlenme, kişinin taşınması gibi sebeplerle de devlet memuruna ikramiye ödemesi yapılabilmektedir.
  • Çalışan devlet memurlarına anapara yardımında bulunmak için de ikramiye ödemesi yapılabilir.

Devlet memuruna ikramiye verilme nedenleri yukarıdaki gibi olabilir. Ayrıca farklı kurumların kendi yönetmeliklerine göre de devlet memurlarına ikramiye ödemelerinin sebepleri, ikramiyelerin veriliş zamanları ve ikramiyelerin hangi oranda devlet memurlarına verildiği değişebilir. İkramiye ödemelerinde eşitlik şart değildir, Her devlet memuruna derecesi ya da çalışması oranında ikramiye ödemesi yapılabilir.

Son zamanlarda en çok söz konusu olan devlet memurlarına bayram dönemlerinde verilen ikramiyelerdir. Devlet bazı bayram öncesinde ya da sonrasında bayram ikramiyesi adı altında çeşitli derecede devlet memurlarına ikramiyeler verebilmektedir. Bayram dönemleri yaklaştığında devlet, resmi sitelerinden ya da haber organlarından ikramiye verilip verilmeyeceği haberlerini paylaşmaktadır. Devlet memurlarının bu siteleri takip etmesi önerilebilir.

Devlet Memuruna Emekli İkramiyesi

Devlet memurlarına ikramiye konusunda işleyeceğimiz diğer bir ikramiye çeşidi de emekli ikramiyesidir. Emekli olan devlet memurlarına, ödedikleri primleri oranında emekli oldukları dönemde emekli ikramiyesi ödemesi yapılmaktadır. Emekli ikramiyesinde devlet memurları, emeklilik dönemlerinde emekli maaşlarına ek olarak bir ödeme almaktadır.

Devlet memurlarına tanınmış bir hak olan emekli ikramiyesinin hesaplanması da merak konusudur. Devlet memurunun emekli ikramiyesinin hesaplanmasında önceden gün ve aylar dahil edilmiyordu. Bu yüzden de devlet memurlarının emekli ikramiyeleri hak ettikleri şekilde verilmiyordu. Fakat sön dönemlerde yapılan çalışmalar ile bu sistem değişiklik göstermiştir. Artık devlet memurlarında küsuratlar da emekli ikramiyesine etki etmektedir ve 1 gününü bile boşa gitmemesi sağlanacaktır.

Bu yıl da bazı memurlukların emekli ikramiyelerine zam yapılmıştır. Bazı memurlukların bu yıl için hesaplanan emekli ikramiyelerinin oranları şöyledir:

  • Araştırma Görevlisi: 77,777.66 TL
  • Bilgisayar İşletmeni: 62,012.64 TL
  • Defterdarlık Uzmanı: 62,012.64 TL
  • Gelir Uzmanı: 62,012.64 TL
  • İl Emniyet Müdürü: 79,331.96 TL

Emeklilik maaşlarının oranları, devlet memurlarının özelliklerine ve alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Devlet memurunun emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 50 yıllık bir çalışma süresi dikkate alınır, 50 yıldan fazla olan süreler emekli aylığının hesaplanmasında dikkate alınmamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.