emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-Kur Süt Kesintileri

Bağ-Kur Süt Kesintileri
21.12.2016

Ülkemizde Bağ-Kur kapsamında birçok kişi çalışmaktadır ve daha öncesinden de Bağ-Kur kapsamında emekli olup emekli maaşlarını almakta olan birçok vatandaş bulunmaktadır. Bu vatandaşlar gerek esnaflıkla gerek de çiftçilikle Bağ-Kur kapsamına girebilmektedirler. Bağ-Kurlular özelde ya da devlette çalışma imkanı bulamayan kişilerin kapsamda olduğu sigortalılık koludur. Bağ-Kurlular için önemli olan bir konu da süt kesintileridir. Bağ-Kur süt kesintileri hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devlet, belirli dönemlerde önceden belirlenmiş olan niteliklerden kesintiler yapabilmektedir. Bu kesintilerin neler olduğu ve ne kadar kesinti yapıldığı önemlidir. Tevkifat, para konusunda kesinti manasına gelmektedir. Bağ-Kurlulardan da kesinti yani Tevkifat yapılmaktadır. Bakı kuruluşlara süt gibi ürün satan Bağ-Kurlulardan ürünün bedelinin % 1-3 oranında Bağ-Kur süt kesintisi yapıldığı bilinmektedir.

Bağ-Kurlu kişiler genel olarak kendi nam ve hesabına çalışan kişiler olarak bilinmektedir. Bağ-Kurlu çiftçilerden prim Tevkifat kesintisi yapanlarla ve nasıl yapıldığıyla ilgili konular belirlenmiştir. Bu belirlenmiş kurallara göre, Bağ-Kurlu kişiler, bir ay içerisinde yapacakları tevkifatlar için gerekli olan bildirimi düzenlemeliler. Ayrıca bunun yanına Kurum adına yapmış oldukları ödemelerle alakalı olan faturalara ait belgelerin birer adet fotokopisini de bildirime eklemeliler. Daha sonrasında ise belirlenen süre içerisinde bu belgeleri Bağ-Kur İl Müdürlüklerine teslim etmelidirler.

Bağ-Kur Kesintilerinin Bildirilmemesi Durumu

Bağ-Kur süt kesintilerinin ya da tevkifatlarının zamanında gereken yerlere bildirilmemesi sonucunda bazı yaptırımlar meydana gelmektedir. Bu durumlar da tebliğde beyan edilmiştir. Söz konusu olan tebliğin Hukuki ve Cezai Sorumluluk bölümünde bu konuya yer verilmiştir. Buna göre, kişilerin yaptıkları tevkifatları belirlenmiş olan süre içerisinde Kurumlara bildirmemeleri durumunda, bu durumdan kişiler sorumlu tutulmaktadır. Belirlenen süreler içerisinde kesintilerin bildiriminin yapılmaması ya da yapılmış olan kesintinin süre içerisinde kurum hesaplarına aktarılmaması durumunda yapılan kesinti tutarları sorumlu kişilerden faizli olarak alınmaktadır. Bu yüzden kişiler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Bağ-Kur süt kesintilerinin ve diğer kesintilerin günümüzde nasıl işlediği de önemlidir. Tebliğde belirtilen hükümlere göre Sosyal Güvenlik Kurumunun çalışması şu şekildedir: Kendi nam ve hesabına çalışmakta olan bir çiftçinin yıllar öncesine ait bir kesinti yapıldığına dair belge olsa bile; bu kesinti tutarı ya da süt kesintisi tutarı Bağ-Kur hesaplarına işlenmemişse, çiftçinin geriye doğru Bağ-Kur kaydı ve tescili yapamamaktadır.

Kısacası bir Bağ-Kurludan ne kadar süt kesintisi yapılırsa yapılsın; eğer bu kesintiler Sosyal Güvenlik Kurumu hesaplarına işlenmezse bir anlam ifade etmemekte ve bir yerde kullanılamamaktadır.

Zamanında kendisinden Bağ-Kur süt kesintisi yapılmış olan kişiler bu haklarını arayabilmektedir. Bu durumda olan kişiler belirlenen tarihte bu zamana kadar herhangi bir zamanda süt satmışsa ve kendisinden süt kesintisi yapılmışsa ve bu süt kesintisi de Bağ-Kur kayıtlarına işlenmişse; o Bağ-Kurlu kişi makbuz tarihini takip etmekte olan aybaşından itibaren o yılın sonuna kadar sigortalılık süresine sahip olabilmektedir.

Bu süt kesintisi konusunun birçok bağ-Kurluya faydası olmaktadır. Bu sayede, çeşitli kurumlara süt sattıkları için Bağ-Kur kesintisi yapılan kişiler, bu sürelere ait olan prim farklarını kendileri ödeyerek, bu zamanları emekli aylığı için kullanabilmektedirler. Bu kesintilerle ilgili durumlar, geriye dönük tescil ya da kayıt olanağı sağladığı için Bağ-Kurlular için çok önemlidir.

Yorumlar

 1. Nazan Ertekin dedi ki:

  Merhaba. Babam bu yıl vefat etti. Yaklaşık 20 yıldır değişik yerlere süt sattı. Biz de bagkura gidip annemin sütten emekli olup olamayacağını sorduk. Bizden bagkur kesintilerinin yapıldığına dair evrakları istediler. Biz de 2016 dan itibaren evrakları bulduk. Ancak bu sefer bize 2008 öncesine dair evrakları istediler. Biz de sut verdiğimiz yerden evrakları istedik. Onlar da 10 öncesine ait evrakların imha edildiğini söylediler. Bu yüzden annem emekli olamıyor. Bu durumda yapabileceğimiz bir şey var mi bizim

 2. Kursat dedi ki:

  Süt dökdüğümüzde yapılan bagkur kesintileri bağ-kur kayıtlarına neden geçmiyor..neden illaki süt dokulen firmadan kayit isteniyor???

 3. Hulya dedi ki:

  Benimde 2012den beri süt veriyoruz bana oradan verilmiş bir gün var ama bu günlerin ise yaramadığını söylüyorlar bana yardımcı olurmusunuz elimde bölgelerinde var

 4. eyüp dedi ki:

  2000ve 2006 yıllarında yerel firmaya süt verdim ve zirat bankasından süt pirim parası alıyordum firmaylan ğörüştüm 2005 pirim bilgilerimi vereceklerini söylediler.yannız ben 2009 yılı nisan ayına kadar ne bağkur nede ssg girişim var bana bir faydası olurmu…

 5. Hatice dedi ki:

  Iyi günler şu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Babamın yapılandırarak faydalanması ıicn uğraşıyız. Babamın 2010 bağkur girişi var. Ancak öğrendim ki kooperatifte süt vermislerdi. Ve sigorta kurumundan bunu belgelememiş gerektiğini söylediler ancak biz o belgelere bir türlü ulaşamadık. Kooperatif kapalı ve mahkemelik oldular. Bir-çok yere gittik o yılın muhasebecisi olsun süt kurumları olsun bir çok yeri araştırdık. Nasıl oluyor bi evrakları temin edemiyoruz bunun yasal bir şekil de saklanması gerekmiyor mu. Lütfen çok acil yardımcı olur musunuz.

 6. emin dedi ki:

  1964 doğumluyum. sigorta başlangıç tarihim 1981. toplam 4642 ödenmiş prim günüm var. kalan 15 aylık süreyi süt faturalarıyla toplu olarak ödeyebilir miyim.2006-2015 yılları arasında hiç sigorta yatırmadım. bu yıllar arasında sadece 15 ay borçlanıp ödeyebilir miyiz?

 7. merve dedi ki:

  1964 doğumluyum. sigorta başlangıç tarihim 1981. toplam 4642 ödenmiş prim günüm var. kalan 15 aylık süreyi süt faturalarıyla toplu olarak ödeyebilir miyim.

 8. Gökhan GÜNDÜZ dedi ki:

  Selam,
  Annemin 1994 temmuz yılından 2005 yılına kadar süt faturaları var ve süt kooperatife üyeliği vardı.Ama başka herhangi bir yerde çalışmış değil Annem Haziran 1962 doğumludur iki çocuğu var ve şuanda ev hanım herhangi bir ssk girişi yok sadece süt faturalarından bağkur kesintisi mevcuttur.
  Geçen hafta sgk ya gittim emekli olabilir borcunu yatırması ve 3,5 sene daha prim ödemesi lazım dediler borcun ne kadar olduğunu söylemediler işleme girersek dönüşü olmayacağını belirttiler.Bizde bilmediğimiz borcun içine girmek istemiyoruz borcu ne kadar nasıl öğrenebiliriz?
  Teşekkürler…

 9. kenan kara dedi ki:

  küçük bir aile de süt üretimi yapmaktayım.bağkura borcum olduğu için mi sütten bağkur kesintisi oluyor. bağkura borcum olmazsa kesinti yapılmayacakmıdır.hangi şartta kesinti olur yada olmaz.teşekkürlr

 10. Hüseyin dedi ki:

  Bende uzun yıllar süt üretimi yaptım ve süt toplayıcı bizden bag-kur kesti Bağ-Kur’a yansıdığını söyledi ama yok bu parayı nasıl bulurum

 11. Erdoğan dedi ki:

  Merhabalar ben yıllar öncesinden sürkli süt veriyordum paramı ziratbankasından alıyordum şimdi bu süt primlerimi nerden ve nasıl bulurum nasıl emekli olurum 57 yaşındayım

 12. Hatice yılmaz dedi ki:

  Annem 20 yıl süt üretimi yaptı ve süt verdi şu an elimizde hiç makbuź yok biz bunu nasıl kanıtlarız süt verdiğimiz kişi belli vede kabul ediyor annemin bagkuru yok süt verdiği için emekli olabolirmi annem şu an 65 yaşinda

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Hatice Hanım merhaba,

   Kurum kayıt için Bağkur kesintisine dair evrağı talep ediyor. Evraksız ispatlamanız mümkün değil.

  2. Yunus dedi ki:

   Bizde şuan sizin durumunuzdayız bir çıkar yol bulduysanız paylaşırsanız sevinirim