• Bağ-Kur Süt Kesintileri


  bağkur indirimi

  Ülkemizde Bağ-Kur kapsamında birçok kişi çalışmaktadır ve daha öncesinden de Bağ-Kur kapsamında emekli olup emekli maaşlarını almakta olan birçok vatandaş bulunmaktadır. Bu vatandaşlar gerek esnaflıkla gerek de çiftçilikle Bağ-Kur kapsamına girebilmektedirler. Bağ-Kurlular özelde ya da devlette çalışma imkanı bulamayan kişilerin kapsamda olduğu sigortalılık koludur. Bağ-Kurlular için önemli olan bir konu da süt kesintileridir. Bağ-Kur süt kesintileri hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Devlet, belirli dönemlerde önceden belirlenmiş olan niteliklerden kesintiler yapabilmektedir. Bu kesintilerin neler olduğu ve ne kadar kesinti yapıldığı önemlidir. Tevkifat, para konusunda kesinti manasına gelmektedir. Bağ-Kurlulardan da kesinti yani Tevkifat yapılmaktadır. Bakı kuruluşlara süt gibi ürün satan Bağ-Kurlulardan ürünün bedelinin % 1-3 oranında Bağ-Kur süt kesintisi yapıldığı bilinmektedir.

  Bağ-Kurlu kişiler genel olarak kendi nam ve hesabına çalışan kişiler olarak bilinmektedir. Bağ-Kurlu çiftçilerden prim Tevkifat kesintisi yapanlarla ve nasıl yapıldığıyla ilgili konular belirlenmiştir. Bu belirlenmiş kurallara göre, Bağ-Kurlu kişiler, bir ay içerisinde yapacakları tevkifatlar için gerekli olan bildirimi düzenlemeliler. Ayrıca bunun yanına Kurum adına yapmış oldukları ödemelerle alakalı olan faturalara ait belgelerin birer adet fotokopisini de bildirime eklemeliler. Daha sonrasında ise belirlenen süre içerisinde bu belgeleri Bağ-Kur İl Müdürlüklerine teslim etmelidirler.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bağ-Kur Kesintilerinin Bildirilmemesi Durumu

  Bağ-Kur süt kesintilerinin ya da tevkifatlarının zamanında gereken yerlere bildirilmemesi sonucunda bazı yaptırımlar meydana gelmektedir. Bu durumlar da tebliğde beyan edilmiştir. Söz konusu olan tebliğin Hukuki ve Cezai Sorumluluk bölümünde bu konuya yer verilmiştir. Buna göre, kişilerin yaptıkları tevkifatları belirlenmiş olan süre içerisinde Kurumlara bildirmemeleri durumunda, bu durumdan kişiler sorumlu tutulmaktadır. Belirlenen süreler içerisinde kesintilerin bildiriminin yapılmaması ya da yapılmış olan kesintinin süre içerisinde kurum hesaplarına aktarılmaması durumunda yapılan kesinti tutarları sorumlu kişilerden faizli olarak alınmaktadır. Bu yüzden kişiler bu konuda dikkatli olmalıdır.

  Bağ-Kur süt kesintilerinin ve diğer kesintilerin günümüzde nasıl işlediği de önemlidir. Tebliğde belirtilen hükümlere göre Sosyal Güvenlik Kurumunun çalışması şu şekildedir: Kendi nam ve hesabına çalışmakta olan bir çiftçinin yıllar öncesine ait bir kesinti yapıldığına dair belge olsa bile; bu kesinti tutarı ya da süt kesintisi tutarı Bağ-Kur hesaplarına işlenmemişse, çiftçinin geriye doğru Bağ-Kur kaydı ve tescili yapamamaktadır.

  Kısacası bir Bağ-Kurludan ne kadar süt kesintisi yapılırsa yapılsın; eğer bu kesintiler Sosyal Güvenlik Kurumu hesaplarına işlenmezse bir anlam ifade etmemekte ve bir yerde kullanılamamaktadır.

  Zamanında kendisinden Bağ-Kur süt kesintisi yapılmış olan kişiler bu haklarını arayabilmektedir. Bu durumda olan kişiler belirlenen tarihte bu zamana kadar herhangi bir zamanda süt satmışsa ve kendisinden süt kesintisi yapılmışsa ve bu süt kesintisi de Bağ-Kur kayıtlarına işlenmişse; o Bağ-Kurlu kişi makbuz tarihini takip etmekte olan aybaşından itibaren o yılın sonuna kadar sigortalılık süresine sahip olabilmektedir.

  Bu süt kesintisi konusunun birçok bağ-Kurluya faydası olmaktadır. Bu sayede, çeşitli kurumlara süt sattıkları için Bağ-Kur kesintisi yapılan kişiler, bu sürelere ait olan prim farklarını kendileri ödeyerek, bu zamanları emekli aylığı için kullanabilmektedirler. Bu kesintilerle ilgili durumlar, geriye dönük tescil ya da kayıt olanağı sağladığı için Bağ-Kurlular için çok önemlidir.  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur Süt Kesintileri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hatice yılmaz dedi ki:

   Annem 20 yıl süt üretimi yaptı ve süt verdi şu an elimizde hiç makbuź yok biz bunu nasıl kanıtlarız süt verdiğimiz kişi belli vede kabul ediyor annemin bagkuru yok süt verdiği için emekli olabolirmi annem şu an 65 yaşinda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım merhaba,

    Kurum kayıt için Bağkur kesintisine dair evrağı talep ediyor. Evraksız ispatlamanız mümkün değil.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.