emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK’lı, Memur, Bağ-Kur’lu Doğum Borçlanması Yapabilir mi ?

SGK’lı, Memur, Bağ-Kur’lu Doğum Borçlanması Yapabilir mi ?

Doğum borçlanması ile ilgili doğum borçlanmasını kimler yapabilir, ödeme yapılması gereken miktar ne kadar, çocuk sayısına göre kaç yıla kadar borçlanılabilir ve istenen belgeler ve koşulların ne olduğu gibi sorular sıkça merak sorulardandır. Doğum borçlanmasının kapsamının genişlemesi ile beraber yasa ile tanınan haklar torba kanunu ile gerçekleşti.

Artık daha çok kişinin yararlanabildiği doğum borçlanması erkeklere tanınan askerlik borçlanmasına benzer bir uygulamadır. Sigortalı kadının günlük kazancı esas alınarak doğum borçlanmasının hesaplanması mümkün olmaktadır. Doğum borçlanmasının bir başka yararı ise annenin çocuğuyla daha fazla vakit geçirme olanağının tanınmasıdır.

Doğum Borçlanması Nedir?

Hizmet borçlanması çeşitlerinden olan doğum borçlanması 2008 yılından bu yana yürürlüktedir. Doğum borçlanması doğum yapan kadının sosyal güvenceden yoksun kalmaması adına düzenlenen doğum yaparak bebeğine bakmasını sağlayan bir uygulamadın. Kadın bu süre zarfında sosyal güvenceden mahrum kalmaması etkilemekle beraber emeklilik yaşına da etki etmektedir. Doğum borçlanması prim gün sayısıemeklilik süresine eklenerek erken emeklilik şansı tanır. Kişiler çalışamadıkları dönemi doğum borçlanması primi ödeyerek emeklilik yılını düşürebilirler. Bu sayede bu günleri hizmetten saydırarak emekliliğe hak kazanabilirler.

Doğum Borçlanması Şartları

Doğum borçlanması için gerekli olan şartlar şu şekildedir.

 • İlk şart kadının doğum yapmadan önce sigortalı şekilde çalışıyor olmasıdır.
 • SSK, Emekli Sandığı,Bağkur, Özel Borsa, İsteğe bağlı sigortalı kollarında hizmet ettikten sonra doğum yapmış olmak,
 • Doğum borçlanması için çocuğun sağ doğması şarttır. Eğer iki yıl içerisinde çocuğun vefat etme durumu oluştuysa, yaşadığı gün sayısı kadar borçlanılmaktadır.
 • Doğum yapılmasının ardından geçen iki yıl süre içerisinde çalışmamış olmak. Çalıştığınız takdirde çalışmadığınız gün sayısı üzerinden doğum borçlanması yapılmaktadır.
 • 3 kere doğum borçlanması hakkından yararlanılabilir. Daha fazla doğum yapıldı ise üç doğum arasında seçim yapılmalıdır.
 • Her çocuk başına 2 yıl borçlanma yapılabilir. 3 çocuk için toplamda 6 yıl borçlanılabilir. Yasanın değişmesi ile ilk yayınlandığında borçlanma 2 çocuk üzerinden yapılmaktan 3 çocuk için borçlanma hakkı tanınmıştır.

Bağ-Kur’lunun Nereye Başvurması Gerekli?

 1. a) SGK Memur Bağ-kur Doğum Borçlanması için çalışan kadınlar Bağkur dosyalarının yer aldığı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne (Sosyal Güvenlik Merkezi) gerekli şartları sağlamaları halinde başvuru yapabilirler. Birkaç yıl önce sigortalı çalışıyor haldeyken doğum yapan kadın geriye dönük borçlanma talebi dilekçesi vererek kanun ile belirlenen sigorta kollarının genişletilmesi yeniliği ile beraber doğum borçlanmasından yaralanmaya hak kazanmaktadır. Bağkur’lu kadının vereceği dilekçe için kimlik fotokopisi gerekmektedir.
 2. b) SSK kapsamında çalışan kadınlar doğum borçlanması talebi için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvurabilir. SGK kayıtlarına göre işlemler gerçekleştirilir.
 3. c) Emekli Sandığı kapsamında çalışan sigortalı kadın doğum borçlanması yapabilmesi için öncelikle SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü ‘nde bulunana Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunması gerekmektedir.

Kimler Bağ-kur’lu Sayılır?

5510 Sayılı kanuna göre Bağkur kapsamında çalışanlar:

 • Mahalle, köy muhtarları
 • Bağımsız Çalışanlar
 • Tarımsal faaliyet gerçekleştirenler Bağkur kapsamında değerlendirilir.

SGK Memur Bağkur Doğum Borçlanması talep edebilen kadınlar eskiden sadece SSK’ların hak kazandığı bir hizmet iken kanunun değiştirilmesi ile hak kazanmıştır. Bu sayede emeklilik prim gününü daha erken doldurabilmekteler.

Doğum Borçlanmasında Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Borçlanma Talebi Dilekçesi
 • Kimlik Fotokopisi

Doğum borçlanması yaparken başvuruda bulunan kadının kimlik fotokopisi ile beraber gelmesi gerekmektedir. Kimlik fotokopisi yanında getiren borçlanma yapacak SSK, Bağkur, Emekli Sandığı kapsamında çalışan kadının başvuru belgesini doldurması yeterli olmaktadır.

Doğum Borçlanması Tutarları

Doğum Borçlanması
1 çocuk 720 Gün 15.580,80 TL
2 çocuk 1440 Gün 31.161,60 TL
3 çocuk 2160 Gün 46.742,40 TL

Sigortalı kadın doğumundan sonra sekiz haftalık süresi ve çoğul gebelik durumunda on haftalık süresi doğuma 3 hafta kalana dek çalışması durumunda süreye doğumdan sonraki dinlenme süresi de eklenmekle beraber toplamında iki yıl kadar süre borçlanma mümkün olur. 2 yıl borçlanan kadın için gün başına 18 TL prim ödeme tutarı düşmekte olup bu tutar 2 yıl ile çarpılmaktadır.

 Doğum Borçlanması Hakkında Sıklıkla Sorulan Soruların Cevapları

 • Doğum borçlanması için kadının daha önceden ve doğum zamanında sigortalı olan çalışması lazımdır. Borçlanacağı süre içerisinde kişinin adına prim ödenmemesi gerekir. Aksi halde doğum borçlanmasından yararlanılamaz.
 • Doğum borçlanmasından en fazla 3 defa yararlanılabilir. Daha fazla çocuk için Bağkur’lu kadın ve diğer SGK kapsamında çalışanlar borçlanmadan yararlanamamaktadır.
 • 24 aylık (2 yıl) primi yatırılmamış ve sigortalı işte çalışmamış doğum yapan kadın, tek çocuk için 720 gün 3 çocuk için 2160 gün borçlanılabilir. Eğer kadın birinci çocuğunu doğurduktan sonra 2 yıl geçmeden tekrar çocuk doğurursa, birinci çocuk için ikinci çocuk doğana kadar borçlanma gerçekleşir, ikinci çocuk için ise 2 yıl doğum borçlanması yapılabilir.
 • Doğum borçlanması asgari ücretin günlük brüt miktarının %32 alınarak hesaplanarak günlük ödenecek tutar hesaplanır. Günlük borçlanma tutarı borçlanmanın toplam günü ile çarpılarak SGK ne kadar tutarın ödeneceği hesaplanır.
 • Bağkur’lu çalışan kadının doğumdan sonra bir süre geçtikten sonra çocuğu vefat ettiyse sonradan Bağkur’lu kadın çocuğunun yaşadığı süre kadar doğum borçlanması talep edebilmektedir.
 • Doğum borçlanması 2008 yılında yürürlüğe girdiği halde 2008’den önceki doğumlar için de geçerli olmaktadır. Doğum öncesi sigortalı olarak çalışan kadın geriye dönük doğum borçlanması talep edebilmektedir.
Yorumlar

 1. Gülsüm dedi ki:

  Biri ikiz biri tek üç çocuk sahibiyom
  Doğum borçlanması yapabilirmiyim

 2. ümmühani karadeniz dedi ki:

  iyi hoş hepsi çok güzel amma ve lakin bakın burası çok önemli.,ben ssk,girişim olmadan dogum yaptım.niçin bizlerde hem erkelerin askerlikten yararlandıgı gibi,hemde diger anneler gibi dogum borçlanmsaından yararlanamıyoruz.lütfen ilgili mercilere,yetkililere sesimizi duyururmusunuz.rica ediyorum ,benim gibi binlerce anne var .bizlere üvey evlat muamelesi yapmasınlar. en kısa zamanda umud ediyorumki bizlerede yardımcı olurlar.selamlar.saygılar……

 3. sibel ergil dogdu dedi ki:

  dogum borclanmasini staj yaptigimiz tarihe cekebiliyor muyuz tesekkurler.staj surem(1991=1993 staj surem) dogumlarim 2007 ve 2013 ama 2007 tarihinde istege bagli olarak odedigim icin 2013 yilindaki digumum icin borclanabiliyorum galiba bu tarihi staj sureme cekebiliyor muyum.

 4. Zeynep dedi ki:

  1962 doğumluyum 1981 ve 1985 yıllarında doğum yaptım 1980 yılında bakırlı oldum fakatvergi no var fakat kayıtlı görünmüyor 1998 yılında tekrar bakırlı oldum şimdi sigortalı olarak çalışıyorum ben çocuk indiriminden faydalanamıyorum yaş itibari ile emekliyim tesekurederim .