Genel

Çipli E-Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

Eski tip pasaportların dijital cihazlar tarafından okunamaması sebebiyle Türkiye olarak çipli pasaporta geçiş yapılmaktadır. Bu konuda ilk adımın atılmasında ülkemizin de üye olduğu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO tarafından alınan tavsiye kararının da etkisi bulunmaktadır. Bu konuda ICAO tarafından alınan tavsiye kararıyla en geç 1 Nisan 2010 tarihi itibariyle Makinede Okunabilir Pasaport (MOP) üretimine başlanması istenmektedir. Bu konuda oldukça yoğun bir çalışma yapılmaya başlanmış ve yeni model pasaport olarak kabul edilen biyometrik pasaport” ya da ”elektronik pasaport” için hazırlıklar tamamlanmıştır. E-pasaport olarak da adlandırılan bu pasaportların içine klasik pasaportta bulunan ad, soyad, doğum tarihi, uyruk, kimlik numarası, pasaportu düzenleyen makam, pasaport düzenlenme tarihi gibi bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerin yanında fotoğraf, imza, parmak izi gibi kişisel veriler de çipli pasaportların içerisine yüklenmektedir. E-pasaport almak isteyenler veya pasaportunda değişiklik yapmak isteyenler çipli pasaport ücreti olarak belirlenen ücret mukabilinde bu işlemi yaptırabilmektedirler.


Çipli Pasaportların Özellikleri

Yeni, biyometrik verilerin saklanabildiği yongalı (çipli) pasaportların alınması ile eski model pasaportlar işlemden kaldırılacaktır. Bu eski model pasaportların tüm dünyada yürürlülükten kaldırılma tarihi ise ICAO tarafından 24 Kasım 2015 tarihi olarak belirlenmiştir. Çipli pasaportlar sadece makinede okunabilir bir pasaport değildir. Bu yeni e-pasaportlarda ileri düzeyde güvenlik katmanları bulunmaktadır. Bu yeni model çipli pasaportlarda yonga denilen ve tüm bilgilerin kaydının yapıldığı bölüm pasaportun arka kısmına yerleştirilmiş durumdadır.  Özel cihazlarla okunabilmekte olan bu yonga bölüm özel yapım pasaportlar pasaport sahteciliği yapanlara karşı hazırlanmaktadır.  Bu özel yapım çipli pasaportlarda kimlik sayfasının alt kısmında her birinde 44 karakter bulunan iki satırlık bir alan bulunmaktadır.

Çipli pasaport almak için Türk vatandaşlarının 81 ilin ve 366 ilçenin Emniyet Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ise kendi bulundukları Büyük elçiliklerin Konsolosluk bölümlerine veya Başkonsolosluklara başvurarak pasaport yenileme işlemlerini yaptırabilmektedirler. Diplomatik pasaport için başvuruda bulunacak olanlar ise Dışişleri Bakanlığı’na, yurt dışında Büyük elçiliklere ve Başkonsolosluklara bu konuda başvuruda bulunabileceklerdir.  Pasaport işlemleri online randevu sistemi ile yapılmaktadır. Çipli pasaport ücreti Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Yapılan başvurunun sonunda hazırlanan çipli pasaportlar sahiplerinin adreslerine posta ile gönderilmektedir.

Çipli pasaportlarda herhangi bir sahtekarlık yapılmaması için güvenlik önlemleri üretim aşaması olan ilk aşamada alınmaktadır. Sahtekarlık konusunda yapılacak girişimlere karşı güvence altına alınmış olan bu pasaportlarda kullanılacak teknoloji standartları Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO tarafından belirlenmiş bulunmaktadır.  Çipli pasaportların yazılım işlemlerini Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları’nın bilgi işlem birimleri gerçekleştirmektedir. Bu konuda yapılan ilk işlem başvuru kabul sistemi aracılığıyla alınan bilgilerin şifreli veri haline dönüştürülmesidir.  Bu bilgiler güvenlikli bağlantılar üzerinden fiziki güvenliği sağlanmış olan merkezi tanzim birimlerine iletilmektedir. Merkezi tanzim birimleri tarafından iletilen bilgiler e-Pasaport sayfalarına ve yongaya yazılmakta ve böylece güvenli bir üretim ve basım işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır. Çipli pasaportlar yaşı ne olursa olsun her birey için tek tek düzenlenmekte ve başvuru sırasında her birey için ayrı çipli pasaport ücreti alınmaktadır. Pasaportların düzenlenme süresi yaşa göre değişiklik göstermektedir. E-pasaportlarda eskiden olduğu gibi pasaport süresini uzatma gibi bir durum bulunmamaktadır. Yeni pasaportlarda pasaportun süresinin bitmesi durumunda yeni pasaport almak için çipli pasaport ücreti ödenmesi ve yeni başvurunun yapılması gerekmektedir.

Çipli Pasaport Ücretlerinin Belirlenmesi ve Miktarları

Çipli pasaport ücreti konusunda ortak bir miktar ödeme söz konusudur. Bu konuda pasaport defter ve harç bedelleri her yıl o yılın mali durumu göz önünde bulundurularak Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanmaktadır. Pasaport almak isteyenler için bu belirlenen miktarların ilgili bankalara ödenmesi gerekmektedir.

Pasaport harç ve cüzdan bedeli olarak alınacak ücretler iki farklı kalem şeklinde Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiş olup bu iki ödeme birleştirilerek ödeme yapılması istenmektedir. 2017 yılına ait  pasaport harçları ve değerli kağıt bedelleri 6 aylık bir pasaport için alınacak bedel harç bedeli 120,10 TL, defter bedeli 94,00 TL olmak üzere toplamda 214,10 olarak belirlenmiştir. Bu miktar defter parası aynı kalmak suretiyle 1 yıllıklarda 269,50 TL, 2 yıllıklarda 380,40 TL, 10 yıllıklarda 667,10 TL olarak belirlenmiştir.

1 Haziran 2010 tarihinden itibaren olmak üzere umuma mahsus olan hususi veya hizmet çipli pasaportu almak üzere başvuruda bulunanlar pasaport defter bedellerini ”pasaport defter bedeli” olarak, harç bedellerini ise “e-Pasaport harç bedeli” olarak ödeyeceklerdir. Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık/mal müdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalara yatırabilmektedirler. Harç bedelinin ve defter bedelinin ödenmesiyle birlikte bankalardan dekont alınmalıdır.  Alınacak dekontlarda TC kimlik numarasının, ad-soyadın bulunması gerekmektedir. Dekontlarda sonradan değişiklik yapılamadığından yatırılacak çipli pasaport ücreti tam olarak yatırılmalıdır. Ayrıca dekont üzerinde pasaport için yatırılması gereken miktarın yatırıldığına dair “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılı olmasına dikkat edilmelidir. Bu dekontun bir nüshasının vatandaşa verilemesi ve bu verilen dekontun üzerinde de tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması önem arz etmektedir. Islak imzası bulunmayan dekontlar kabul edilmemektedir. E-pasaport almak için ödenmesi gereken çipli pasaport ücreti Maliye Bakanlığı tarafından her yıl yeniden belirlendiği için bunun takip edilmesi ve başvuru yılındaki miktarın yatırılması gerekmektedir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. merhaba,
  yeşil pasaportum var. süresini uzatmak istiyorum. Aktif olarak çalışıyorum. Uzatma yapabilir miyim? çipli pasaport mu almam gerek?
  teşekkürler

 2. Çipli pasaportumum geçerlilik süresi 29 Temmuz 2016 tarihinde bitmiştir. Bu süreyi 5 yıl ileri olacak şekilde uzatmak istiyorum.Emekli Başmüfettişım.Ne kadar harç yatırmalıyım be hangi belgelerovibraz etmeliyim.

  1. Merhaba,

   Pasaportlar artık randevu alarak Nüfus müdürlüklerinde yenilenmektedir. Randevu alamadan sıra bekleyerek de umumi pasaport için biyometrik fotoğraf ve kimliğinizle işlem yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu