• 2018 – Pasaport Haçları Ne Kadar Oldu ?


  Pasaport yurt dışı seyahatleri için en çok gerek duyulan evrakların başında geliyor. Zira yurt dışına çıkış işlemleri için pasaportun olması şart olmaktadır. Bu noktada pasaportlara ödenen harçların miktarı akla gelmektedir. 2018 pasaport harcı ne kadardır? Sorusu, harç miktarının öğrenilmesi amacıyla dillendirilen bir sorudur. 2018 yılında yurt dışına seyahat etmek isteyen kişiler bu konuyla ilgili araştırmalara çoktan başlamış gözüküyor. İş ya da tatil planlarını buna göre ayarlayan bireyler, bu seyahatlerine dair bütçelerini şekillendiriyor. Bütçe şekillendirmesinin ana giderlerinden biri olarak ise pasaport harçları karşımıza çıkmaktadır. Enflasyon rakamlarının açıklanmasına paralel olarak, 2018 yılındaki pasaport harç miktarları da açıklanmış durumdadır. Bu noktada pasaport harcı fiyatlarının yüzde 14.47 civarında zamlandığı da bilinmektedir.


  2018 Pasaport Harçları % 14. 47 Artacak

  2018 yılına ait harç, vergi ve cezalar belli oldu. Bu doğrultuda pasaport harçlarına yüze 14.47 zam geldiği biliniyor. Son zam ile birlikte 2018 pasaport harçları ne kadardır? Sorusu aşağıdaki gibi maddelerle açıklanabilmektedir;

  • 6 aya kadar geçerli olan pasaport harçları; 120. 1 TL yerine 137. 5 TL
  • 1 yıla kadar pasaport harçları; 175. 5 TL yerine 200. 9 TL
  • 2 yıla kadar pasaport harçları 286. 4 TL yerine 327. 8 TL
  • 3 yıla kadar pasaport harçlarında 406. 7 yerine 465. 5 TL
  • 4 ile 10 yıla kadar olan pasaport harçlarında 573. 1 yerine 656 TL

  Yukarıdaki pasaport harç fiyatları son yapılan zamlar doğrultusunda şekillenmiş fiyatlardır.

  Yurt dışına çıkabilmek için pasaport harcı yatırmak gerekli olmaktadır. Dolayısıyla 2018 pasaport harçları ne kadardır sorusu çerçevesinde 2018 yılında bir önceki yıla göre pasaport harçlarının zamlandığı da bilinmektedir. Pasaport harcını yatırdığınıza dair evrakların saklanması oldukça önemlidir. Zira gerekli görüldüğü durumlarda bu evrakların ibraz edilmesi istenebilmektedir. Pasaport harcı ve pasaport bedeli dekontlarının saklanması sayesinde yeni bir ödeme yapılması da önemli olmaktadır. Zira bu dekontlar ödemeleri belgelemektedir.

  2018 pasaport harçları ne kadardır? Sorusunun yanıtı enflasyon rakamları açıklandıktan sonra sıkça gündeme gelen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada enflasyon rakamlarının beklenin üzerinde gerçekleşmesinin doğal sonucu olarak pasaport harçlarının ne kadar olacağı sorusunun da dillendirildiği bilinmektedir. Enflasyonun artması vergi, harç ve cezalara rekor zamları da beraberinde getirdi. Enflasyondaki beklenmeyen artış, kırmızı ışıktan geçmekten tutun da çevreyi kirletme cezasına varıncaya kadar çok geniş bir kapsamda cezalara zam olarak yansıtıldı. Ayrıca vergilere de belirli oranda zamlar yapıldı. Bu durumun doğal sonucu olarak ise ehliyet ve pasaport harçlarına da zam yapıldı.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 pasaport harçları ne kadardır sorusu esas olarak enflasyon rakamlarıyla orantılı olarak yanıtlanmak durumundadır. Zira 2018 yılına ait pasaport harç zamları yıllık enflasyon rakamları gözetilerek yapılmıştır. Bundan dolayı yayınlanan son Resmi Gazeteye göre 2018 pasaport harçları ne kadardır? Sorusu yanıtını bulmuş durumdadır. Harç miktarlarında ciddi bir artışın yaşandığı ortaya çıkmış durumdadır. Yapılan son düzenlemeyle birlikte hususi damgalı, hizmet damgalı, umuma mahsus münferit pasaportlar ve diplomatik pasaportlarda dahil olmak üzere pasaport harçlarına yüzde 14.47’lik bir artış yansıtılmış durumdadır. Bu bilgile ışığında 2018 yılı itibariyle yurt dışı iş gezisi ya da yurt dışı tatil planı yapanların bütçesine artı bir gider daha girmiş durumdadır. Yapılan son zamlarla birlikte pasaport harçları süresine göre 137 TL ile 656 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  tıkla sorunu sor

  2018 – Pasaport Haçları Ne Kadar Oldu ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın