emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan Son Dakika Açıklamaları!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan Son Dakika Açıklamaları!
24.03.2020

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan Son Dakika Açıklamaları! Bakan Berat Albayrak, Twitter hesabı üzerinden Ekonomik İstikrar Kalkanı Genel Tebliğ hazırlandığını belirterek “Korona virüsü salgınının neden olduğu ekonomik tahribata karşılık olarak alınmış olunan tedbirleri ve vergi süreçleri için mücbir sebep hükümlerinden faydalanabilecek mükellefler için Genel Tebliğ” hazırladıklarını duyurmuş bulunmaktadır.

Bu kapsamda, Bakan Berat Albayrak’tan gelen son dakika açıklamaları ile birlikte korona virüsü nedeni ile birlikte alınan yeni kararlar bildirilmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak alınmış olan yeni öteleme işlemlerini şöyle duyurmuş bulunmaktadır. Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 ayları için KDV ve Muhtasar vergilerinin 6’şar ay süre ile ertelendiğini açıklayarak, belirtilen KDV ve Muhtasar beyannamelerini 27 Temmuz 2020 tarihine ötelendiğini duyurmuş bulunmaktadır. Bir diğer öteleme kararı da 65 yaş ve üstü olan ayrıca kronik rahatsızlığı olarak sokağa çıkamayan vergi mükellefi vatandaşlarımızın da beyanname ve ödemelerinin korona virüsü nedeni ile gerçekleştirilen sokağa çıkma yasağının sonuna kadar ötelendiğini duyurmuş bulunmaktadır.

KDV ve Muhtasar Vergileri 6’şar Ay Ertelendi!

KDV ve Muhtasar Vergileri 6’şar Ay Ertelendi! Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak alınan kararları şu şekilde açıklamış bulunmaktadır. Tebliğ ile mücbir sebep hali kapsamında bulunan, sektörleri ve altında yer alan iş kollarını belirlemiş bulunmaktayız. Bu sektörlerin dışında ticari ve zirai kazanç sahibi ya da meslek sahibi olan “Tüm Gelir Vergisi Mükellefi” olan vatandaşlarımızı mücbir sebep hali kapsamına aldık dedi. Bu kapsamda Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 ayları için Muhtasar ve KDV beyannamelerini 6’şar ay olmak üzere ertelemekteyiz dedi.

Bakan Albayrak, belirtilen bu aylarda verilmesi gereken KDV ve Muhtasar beyannamelerinin verilmeyeceğini belirterek, belirlenen beyannamelerin ödemelerini 27 Temmuz 2020 tarihine ertelediklerini duyurdu. İçişleri Bakanlığı genelgesinin ardından 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı bulunan, belirtilen sokağa çıkma yasağı gereğince bu yaş ve risk grubunda bulunan vergi mükellefi vatandaşlarımızın da beyanname ve ödemelerini belirtilen yasağın sonuna kadar ertelemiş bulunmaktayız açıklamasında bulundu.

Yorumlar

  1. Mehmetemin dedi ki:

    Sayin bakanlarasesleniyom 50 yasindayimisimyok yasindayimisimyok yastandolayikimsecalistirmiyorperisandurumdayimnolcakbuhalimiz