Genel

Doğalgaz Desteği Başladı! Ödemeler Hesaba Ne Zaman Yatacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli ailelere yönelik doğalgaz yardım desteği verilmeye devam ediyor. Çalışmaları şubat ayında başlatılan doğalgaz yardımı, yılda iki sefer yapılacak şekilde düzenlendi. Desteğe başvuru yapabilmek için belirli şartlar aranıyor.

Doğalgaz desteğine başvurular online olarak yapılabiliyor. Doğalgaz desteğinden yararlanabilmek için e-devlet platformu açık olarak tutuluyor. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma kurumlarına da yapılabilir. Başvuru sonrasında ödemeyi alma hakkı elde eden kişiler PTT şubelerine giderek fatura karşılığında ödeme alabilecek. Yapılacak ödemeler 3 aylık dönemler göz önünde bulundurularak yılda 2 kere uygulanacak.

Doğalgaz Desteği Ne Kadar Oldu?

Doğalgaz için sunulacak destekler Mart ayında ödenmeye başlandı. Konu üzerine Bakan Derya Yanık: “İhtiyaç sahibi ailelere yönelik sunulan doğalgaz tüketim desteği için ödemeler bugün itibariyle başlıyor” açıklamasında bulundu.

Mart ayında başlangıcı yapılan ödemeler için konuşmasının devamında; “Yapılacak destek ödemesi ısıl harita göz önüne alınarak değerlendirilecek. Teknik bir sistem kullanılarak ülkenin farklı noktalarına farklı rakamlarla yardımlar sağlanacak. İki dönem olarak belirlenen destek tutarı 450 TL’den başlayarak 1150 TL’yi kadar bulabilecek.

Doğalgaz Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Doğalgaz desteğinden yararlanmak isteyen ihtiyaç sahipleri sistemde belirlenmiş 647 ilçede başvuru sağlayabilecek. Altyapı olarak doğalgaz desteği bulunan ve doğalgaz aboneliği bulunan kişilere bu destek sunulacak.

Doğalgaz tüketim desteği kapsamında sunulan projede faturalı ve ön ödemeli sayaç kullanan hanelere yönelik hizmet sunulacak. E-devlet üzerinden yapılan başvuru sonrasında onay alan kişiler o ayki faturayı alarak PTT şubelerine gidip destekten yararlanabilecek. Ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlara yönelik sunulacak yardım ise karta yatırılacak.

Doğalgaz Desteği Ne Zaman Verilecek?

Yılda iki kere uygulaması yapılacak olan doğalgaz desteği Mart ve Ekim aylarında yatırılacak. Başvuru e-devlet platformu üzerinden yapılacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının internet sitesi üzerinden faydalanalım sağlanabilecek.

Yapılacak doğalgaz desteği başvurularında e-devlet sistemi üzerinde herhangi bir kaydı bulunmayan kişiler en yakın bölgedeki Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne gelerek müracaatta bulunabilecek.

Kronik Rahatsızlığı Bulunanlar Ek Ödeme Alacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan doğalgaz desteğinden sağlık raporu aracılığı ile ek ödeme alınabilecek. Bu kapsamda yer alan kişiler Bakan Derya Yanık tarafından yapılan açıklamada duyuruldu. Kronik olarak rahatsızlığı bulunan ve elektronik cihaza bağlı olarak yaşam sürdüren kişiler ek ödemeden yararlanabilecek.

Konu üzerine bakan Derya Yanık şu açıklamada bulundu: “Başvuru sırasında hasta olunduğuna dair raporun sisteme girilmesi gerekiyor. Belirlenen destek tutarına ek olarak yüzde 5 ödeme yapılması planlandı. Kronik rahatsızlığı bulunan ve evde elektronik bir cihaza bağlı olarak yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeye çalışan kişilere yönelik bu hak sağlanacak.

Başvurular elektronik ortamda gerçekleştirildikten sonra detaylı bir inceleme doğrultusunda değerlendirilecek.”

Kapsamda sunulan destek için yeni ek bir özellikte eklendi. Yaşanan mağduriyetler göz önünde bulundurularak doğalgaz desteğinin kapsamı genişletildi. Konu üzerine Bakan Derya Yanık şu açıklamada bulundu: “Kendisi ödeme yapamayacak durumda bir engellilik durumuna sahip olan ya da yaşından dolayı mağduriyet yaşayan kişiler için hak sahibi olarak bulunan kişinin faturası ve kimliği ibraz edilerek ödeme kolaylığı sağlanacak.

Doğalgaz Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Derya Yanık tarafından duyurusu yapılan doğalgaz yardım desteği dar gelirli ailelerin yüzünü güldürüyor. Doğalgaz tüketimine yönelik kişisel bütçeyi destekleyebilmek için yardım başvuruları E-devlet platformu üzerinden yapılabilecek.

Konu üzerine Bakan Derya Yanık: “Doğalgaz desteğinden faydalanmak isteyen tüm vatandaşlar E-devlet sistemi üzerinden bakanlığımızın Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti ekranına giriş yaparak açılan ekran üzerindeki başvuru formunu doldurmaları yeterlidir” açıklamasında bulundu.

E-devlet sistemi üzerinden başvuru formuna ulaşılabilir. Burada önemli olan form doldurulurken doğru ve eksiksiz bilgiler vermektir. Kurum tarafından özellikle kişiye ve kişinin ailesine yönelik detaylı bir araştırma daha sonradan yapılacak. Bu nedenle bilgiler doldurulurken doğru beyan verildiğinden emin olunmalıdır.

Doğalgaz desteğine E-devlet üzerinden başvuru yapabilmek için;

 • www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.
 • Açılan sayfa üzerinde istenen TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazılarak “giriş yap” tuşuna basılır.
 • Arama kutusunun içerisine “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazılır.
 • Çıkan sayfada “yeni başvuru” seçeneğine tıklanır.
 • Sayfanın sonunda şartların kabul edildiğine dair kutucuk işaretlenir. “Kabul ve beyan ediyorum” kutucuğu işaretlenerek “başvur” seçeneğine tıklanır.
 • Bir sonraki aşamada kişiye dair isim soyisim, TC kimlik numarası, telefonu ve ikamet adresi onayı istedikten sonra “devam et” tuşuna basılır.
 • Bir sonraki ekranda kişisel gelire, sahip olunan kazanç ve mülke dair belirli sorular yer alacaktır. Hanede yaşayan diğer üyelere dair de sorular bulunuyor. Bu kısımlar doldurulduktan sonra “devam et” seçeneğine basılarak başvuru işlemi gerçekleştirilir.
 • Sayfa içerisinde başvuruda bulunurken herhangi bir hastalık olup olmadığına dair bir soru alanı oluşuyor. Kronik rahatsızlığı bulunanlar ya da seçeneklerde belirlenen hastalığı bulunanlar sağlık raporu eklemesi de yapabiliyor.
Shares:

1 Yorum

 • Hızır aksoy
  22.03.2022

  Bende istiyorum

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir