emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Nedir ?

Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Nedir ?

Devlet tarafından farklı alanlarda desteklemeler yapılmakta olup bunlardan bir tanesi de evlenmek isteyen gençlere yapılmaktadır. Devlet tarafından belirlenen politikada evliliği teşvik etmek önemli bir yer tutmakta ve bundan dolayı da desteklemeler yapılmaktadır. Çeyiz parası denilince devlet tarafından yapılan farklı desteklemeler akla gelmekte olup bunlardan bir tanesi evlenen kız çocuklarına yapılmaktadır. Anne ya da babasından dolayı yetim aylığı alan kız çocuklarına devletin farklı kurumları çeyiz parası adı altında yardım da bulunmaktadır. Çeyiz parası yaş sınırı nedir konusu da söz konusu durum ile ilgilidir. Bu ücret Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmekte olup belli şartların sağlanması halinde verilmektedir.

Çeyiz Parası Yaş Sınırı Nedir ve İstenen Şartlar Nelerdir?

Evlenme yardımı da denilen çeyiz parası için kişilerin müracaat etmesi gerekmektedir. Çeyiz parası yaş sınırı nedir konusu içerisinde yer alan hususlar dikkate alınarak başvurunun yapılması gerekmektedir. Yetim aylığı alan kızların evlenirken başvuru yapmaları halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ilgili kişilere çeyiz parası ödenmekte fakat bunun için çok önemli bir şartın yerine getirilmesini istemektedir. Resmi nikah şartı isteyen kurum bunun dışında herhangi bir şart istememekte olup başvuruyu yeterli görmektedir. Devlet tarafından verilen bu yardım sayesinde kızlar evlilik için önemli ihtiyaçlarını karşılamakta ve ciddi manada rahatlamaktadır. Devlet tarafından verilen bu yardımın miktarı ise kişilere göre farklılık göstermektedir.

Çeyiz Parası Yaş Sınırı Nedir ve Yapılan Yardımın Miktarı

Çeyiz parası yaş sınırı nedir konusundaki bir başka önemli konu ise kişilerin alacakları yardımın miktarıdır. Mevcut düzenlemelere göre kızların almış oldukları yetim aylığının 24 katı kadar çeyiz parası ödenmektedir. Örnek vermek gerekirse aylık 500 TL yetim aylığı alan kişiye bunun 24 katı yani 12.000 TL çeyiz parası verilmektedir. Alınan yetim aylığının 1.000 TL olması durumunda ise alınacak olan çeyiz parası 24.000 TL olmaktadır. Yani kızların almış oldukları yetim aylıkları ne kadar yüksek olursa alınacak olan çeyiz parası da o kadar yüksek olmaktadır. Söz konusu yardımı aldıktan sonra farklı nedenlerden dolayı boşanan kişilerin tekrar yetim aylığı alabilmeleri için mutlaka 24 ayın sonuna kadar beklemeleri gerekmektedir. Fakat söz konusu süre boyunca maaş alınmasa dahi sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanılabilmektedir.

Çeyiz parasının oldukça yüksek miktarlarda olmasından dolayı pek çok insan tarafından Çeyiz parası yaş sınırı nedir sorusu sorulmaktadır. Mevcut düzenleme detaylı olarak incelendiğinde böyle bir şartın olmadığı görülmektedir. Yani evlenecek olan kişilerin yaşına bakılmaksızın söz konusu yardım yapılmaktadır. Böylece hemen herkes bu kolaylıktan yararlanmakta ve evlilik aşamalarında daha rahat etmektedir. Ayrıca kurum tarafından bir başka kolaylık daha sağlamaktadır. Evlenirken bu yardıma başvurmayı unutan ya da yeterince bilgi sahibi olmayan kişiler geriye dönük olarak bu yardımı talep edebilmektedir. Bu da belli bir süre sonra dahi söz konusu yardımın alınabileceği anlamına gelmektedir. Böylece bu tür kişiler çok daha rahat etmekte ve alınan parayı farklı yerlerde kullanabilmektedir.

Çeyiz parası yaş sınırı nedir konusunda bir başka husus ise alınan yetim aylığı ile ilgilidir. Yetim aylığı alan kız çocuklarının maaşları aldığı oran %25’tir. Yani babalarının maaşının çeyreği kız çocukları tarafından alınmaktadır. Aynı durumda kızların annesi ise babalarının maaşının %50’sini almaktadır. Bu durumda kızlar çeyiz yardımı aldıklarında annelerinin maaşlarının olumsuz etkileneceğini düşünmektedirler. Çeyiz parası alındıktan sonra 24 ay boyunca annenin aldığı maaş değişmemektedir. Fakat bu süre bittikten sonra anneye verilen maaşın oranı %50’den %75’e çıkarmaktadır. Söz konusu durum sayesinde anne tarafından alınan maaşın miktarı da artmakta olup bu durumda anne ciddi bir rahatlama yaşamaktadır. Fakat bunun için mutlaka başvuru yapılması ve kızın evlendiğinin belgelendirilmesinin tamamlanması gerekmektedir.

Çeyiz parası yaş sınırı nedir konusundaki bir başka husus ise söz konusu yardımın ne zaman ve nereye ödeneceğidir. Yapılan başvurunun kabul edilmesi durumunda ödeme 2 ya da 3 ay sonra yapılmaktadır. Sürenin bu kadar sürmesinin farklı sebepleri bulunmaktadır. Bu sürenin sonundan Ziraat Bankasına ödeme yapılmaktadır. Fakat bundan önce ilgili kişilere ödemenin ne zaman yapılacağını gösteren bir kağıt verilmekte ve para ona göre yatırılmaktadır. Söz konusu durum sayesinde insanlar gereksiz beklememekte ve paralar yattıktan sonra ilgili bankadan çekebilmekte ya da kendi hesabına aktarabilmektedir.

Çeyiz parası yaş sınırı nedir konusundaki bir başka husus ise bu ödemenin sorgulaması ile ilgilidir. Son dönemde internetin günlük yaşamda etkin olarak kullanılması insanların daha fazla buraya yönelmesine neden olmuştur. Bundan dolayı da devlet tarafından da e-devlet sitesi kurulmuş ve insanların buradan devlet işlemlerini yapmaları ve takip etmeleri sağlanmıştır. Bu işlemler arasından çeyiz yardımı da bulunmakta olup bunun için SGK tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme geçiş yapılması gerekmektedir. Buradan şahıs ödemeleri kısmına giriş yapılarak ödemenin yapılıp yapılmadığı öğrenilebilmektedir.

Çeyiz parası yaş sınırı nedir konusunda bir başka husus ise devlet tarafından verilen bir başka desteklemedir. Çeyiz için anlaşmalı bankalardan hesap açtırarak düzenli para biriktiren kişilere devlet tarafından %20 oranında destek verilmektedir. Fakat bunun tamamının alınabilmesi için hesabın 5 yıl aktif olarak kalması gerekmektedir. Bu sürenin sonunda yatan para ve desteklemenin tamamı alınabilmektedir.

Yorumlar

 1. Ayşe dedi ki:

  Merhabalar, 45 yasindayım babamdan yetim maası aliyorum, 5 ay sonra 2.evliligimi yapacagım kısmet olursa , ceyiz parası alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İlk evlilikte çeyiz parası almadıysanız bu evliliğinizde alabilirsiniz.

 2. Eda dedi ki:

  Emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü sigortalı dosya arşiv şube müdürlüğü: Gelen evrak iade edilmiş08/03/2019
  En son olarak bu yazıyor
  Bartın sosyal güvenlik ıl müdürlüğü sosyal güvenlik denetmenleri servisi: Gelen evrak beklemede tarih yazıyor Niye bartina geri gönderilmiş evrak sgk ya gitmeli miyim?

 3. meltem dedi ki:

  çalıştıgı sürece maaş alamaz calısmaması lazım

 4. meltem dedi ki:

  merhaba bende yetim aylıgı alıyorum sorunuzu cvp lamak istedim kız cocukların bekar oldugu sürece ölene kadar maaş alma hakkı var yaş sınırı yoktur.

 5. Hüsniye Tezcan dedi ki:

  MERHABA DAHA ÖNCE SORMUŞTUM CEVAP ALAMADIM YİNE SORUYORUM BABAM İŞÇİ EMEKLİSİ İDİ 1993 YILINDA VEFAT ETTİ MAAŞINI ANNEM ALIYORDU. ANNEMDE ŞUBAT 2018 DE VEFAT ETTİ. HİÇ EVLENMEMİŞ OLAN FAKAT AYNI ZAMANDA MEMUR OLARAK ÇALIŞAN KIZ KARDEŞİM BABAMIN MAAŞINI ALABİLİRMİ.