emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Mecliste Kabul Edildi!

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Mecliste Kabul Edildi!
13.06.2020

Son Dakika Gelişmesi Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Kabul Edildi! Gelen son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığı açıklamada bulunmuş ve bu açıklama doğrultusunda, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 11.06.2020 tarihinde kabul edilerek kanunlaştırıldığını belirtmiş bulunmaktadır. Konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapılmış ve içeriğinde yer alan kapsamlar aşağıda belirtilmiş bulunmaktadır.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerin Görev ve Yetkileri Nedir?

Çarşı ve Mahalle Bekçilerin Görev ve Yetkileri Nedir? İçişleri Bakanı tarafından yapılan açıklama doğrultusunda Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin görev ve yetkileri aşağıda belirtildiği gibi olmaktadır. Buna göre Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 11.06.2020 tarihinde kabul edilmiş ve kanunlaştırılmıştır.

Söz konusu olan kanun ile birlikte Çarşı ve Mahalle Bekçileri’nin görev, yetki ve sorumlulukları ilgili olarak yapılan yeni düzenlemeler doğrultusunda sahada görev yapan tüm Çarşı ve Mahalle Bekçilerimize yönelik olarak, aşağıdaki dallarda eğitimler verilecektir.

  • İnsan Hakları,
  • Davranış ilkeleri ve etkili iletişim,
  • Durdurma, kimlik sorgulama, kontrol, yakalama ve muhafaza altına alma yetkisi,
  • Zor kullanma yetkisi,
  • Silah kullanma yetkisi,
  • Suça el koyma yetkisi,
  • Disiplin mevzuatı,

Yukarıda belirtilen alanlarda, görevlerini ifa ettikleri illerinde, branşlarında uzman amirler tarafından 15 – 17 Haziran 2020 tarihleri arasında 3 tam gün boyunca eğitime tabi tutulacaklardır. Diğer yandan teşkilata atanacak olan 8 bin 242 adet Çarşı ve Mahalle Bekçisi de 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Polis Akademi Başkanlığı tarafından 3 ay boyunca eğitime tabi tutulacaklardır. Aldıkları 3 aylık eğitimin ardından da atandıkları illerde ayrıca 2 ay uygulamalı eğitime tabi tutulacaklardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.