emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Uluslar Arası Kredi Kuruluşu Türkiyenin Kredi Notunu Yükseltti

Uluslar Arası Kredi Kuruluşu Türkiyenin Kredi Notunu Yükseltti
23.02.2020

Fitch, Türkiye’nin Kredi Notunu Verdi! Fitch Rattings, Türkiye’nin kredi notunu vermiş bulunmaktadır. Fitch Türkiye’nin “BB” seviyesinde bulunan kredi notunu ve “durağan” görünümünü teyit etmiş bulunmaktadır. Buna göre Türkiye’nin 2020 yılı için büyüme beklentisinin yönü yukarı doğru yönünde revize edilerek % 3,1 oranından, % 3,9 oranına yükseltildi. Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin kredi notunun “BB” seviyesini ve görünümünü “durağan” olarak teyit etmiş bulunmaktadır.

Uluslar arası kredi derecelendirme şirketi Fitch Rattings tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, ekonomik yönden büyümenin güçlü bir şekilde toparlandığı, enflasyon oranının geçen yılbaşında görmüş olduğu % 20 değer seviyelerinin düştüğünü ve cari açığın gelişme yönünde gösterge belirttiğini ayrıca dış risklerin yüksek olmasına karşın azalma yönünde olduğunu bildirdi.

2020 Yılı İçin 3,9 Büyüme Bekleniyor

2020 Yılı İçin 3,9 Büyüme Bekleniyor, Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Rattings, Türkiye ekonomisinin 2020 yılı için büyüme tahmininin bir öncekine göre 0,8 puan artırıldığını belirtti. Yaptığı açıklamada ekonominin 2020 yılı için 0,8 puan artırılarak, yıl içerisinde beklenilen büyüme oranının % 3,9 olarak görüldüğünü kaydetti. Türkiye için yapılan büyüme tahmininin yukarı yönlü revizyonun yatırımlardaki kademeli toparlanma ve özel tüketimden kaynaklandığı aktarıldı. Ayrıca düşük yöndeki faiz oranları ve kredideki hızlı düzelmenin de iç talebi arttırdığı belirtildi.

Türkiye ekonomisinin 2021 yılı için % 4 oranına büyüme beklendiği belirtilen açıklamada, ülkenin yüksek finansman gereksiniminin bir kırılganlık kaynağı olmaya devam ettiği belirtildi. Yapılan açıklamada cari açığın gayri safi yurtiçi hasıla oranının 2020 yılı için % 0,9 olması beklenmektedir. Belirtilen oranın 2021 yılı için de iki katı olduğu oranın ise % 1,8’i bulması tahmin edilmektedir. Enflasyon tahminlerinin de yapıldığı açıklamalarda enflasyon oranının 2020 yılı sonunda % 10,5 ve 2021 yılı sonunda da % 10 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği öngörülmektedir. Bankaların döviz borçlanmalarının da yıl içerisinde durağan kalmaya devam edeceği beklentiler arasında yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.