emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Uzaktan Eğitim EBA Nedir? EBA Şifresi Nasıl Alınır?

Uzaktan Eğitim EBA Nedir? EBA Şifresi Nasıl Alınır?
15.03.2020

Uzaktan Eğitim EBA Nedir? EBA Şifresi Nasıl Alınır? Hayatımıza gireli uzun zaman olmasına karşın kullanımı gerektiği kadar olmayan EBA uzaktan eğitime destek amaçlı sistem korona virüsü nedeni ile önem kazanmış bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama sonucu, tüm dünyayı etkisi altına almış olan korona virüsü nedeni ile Türkiye’de de görülen vakalar dolayısı ile okullar iki hafta süre ile tatil edilmiş durumdadır.

Gerçekleştirilen korona virüs denetimleri her geçen gün artarken son olarak okulların tatil edilmesi ile birlikte uzaktan eğitim önem kazanmış bulunmaktadır. Yapılan açıklama sonucunda yaklaşık 8 milyon öğrenci uzaktan eğitim sistemi EBA üzerinden eğitimine devam edecektir. Hazırlanmış olan Eğitim Bilişim Ağı üzerinden öğrencilerimize destek sağlayacak birçok içerik mevcut olmaktadır. EBA uzaktan eğitim için hazırlanmış ve destek kapsamlı eğitim adına milyonlara öğrencimiz onlarca eğitim videosu ve fayda sağlayan eğitim içeriği ile sınavlara gerektiği kadar hazırlamak mümkün olmaktadır.

EBA konusu gündemimizde olan korona virüsü nedeni ile oldukça önem kazanmış durumdadır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından gerçekleştirilen açıklamada da korona virüsü nedeni ile Eba.gov.tr adresi üzerinden uzaktan eğitim verileceği duyurulmuş bulunmaktadır. Canlı yayın şeklinde olacak dersler hem EBA üzerinden hem de TRT üzerinden yayım sağlanacaktır. Uzaktan eğitim için kullanılacak olan EBA sistemine nasıl gireceği ve dersleri nasıl takip edebileceği veliler ve öğrenciler tarafından merak konusu olmaktadır. EBA ile merak edilen tüm içeriklere yazımızdan erişim sağlayabileceksiniz.

EBA Nedir Nasıl Kullanılır?

EBA Nedir Nasıl Kullanılır? Eğitimin geleceğe açılan kapısı olarak adlandırılan Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nce yürütülmekte olan, çevrim içi sosyal eğitim platformu olmaktadır. Oluşturulan platformun amacı ise okulda ya da evde gerekli olan her durumda bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak teknolojinin eğitimde entegrasyonunu sağlamak olmaktadır.

Dersler sayfası olarak, EBA içerisinde yer alan ders içeriklerinin yer aldığı kısım olmaktadır. Bu bölümde tüm sınıf seviyelerinde olan derslere ait olan içerikler bulunmaktadır. Oluşturulan içerikler MEB tarafınca müfredat yapısına uygun bir biçimde düzenlenmektedir. Seçilmiş olan sınıf seviyesine göre dersin, üniteleri, kitabı, kütüphane içerikleri ve üniteye ait olan testler yer almaktadır.

EBA’ya Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır? EBA Şifresi Nasıl Alınır?

EBA’ya Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır? EBA Şifresi Nasıl Alınır? EBA ekranına giriş işlemi için tarafınıza belirttiğimiz uygulamaları takip edebilir ve sisteme giriş sağlayarak eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

 • EBA Giriş, Ekranı Öğrenci, EBA Yolunu İzle, EBA Giriş Ekranına Yönlendirileceksin,
 • Açık Öğretim Öğrencisi ise, Öğrenci, Açık Öğretim Yolunu İzle,
 • EBA Öğrenci Giriş Ekranı,
 • EBA Şifremi Umuttum, Ne Yapmalıyım?
 • EBA Giriş Ekranı, Öğrenci, EBA Yolunu İzle,
 • Açılacak ekranda yer alan Şifremi Unuttum linkine tıklamalısınız.
 • TC Kimlik Numaranızı girin,
 • Doğrulama Yöntemini belirlemelisiniz.
 • e-Posta yöntemini seçtiyseniz, e-posta adresini girin ve Gönder butonunu tıklayınız.
 • e-Postanıza gelen doğrulama kodunu girin ve Gönder linkini tıklayınız.
 • Yeni Şifre belirle ve “Kaydet” butonunu tıklayınız.
 • Yeni Şifre belirleme linkinden Cep telefonunu seçtiyseniz,
 • Sistem üzerinde tanımlı olan cep telefonunuzun numarasını girin ve “Gönder” linkini tıklayınız,
 • Cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu gir ve “Gönder” butonuna basınız.
 • Yeni şifre belirle ve Kaydet butonuna tıklayınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.