Genel

Çalışan Annelere Devletten Aylık 300 Euro Bakıcı Desteği

Devlet çalışan annelere destek amaçlı aylık 300 Euro destek ödemesi yapacak. İş hayatına devam etmek isteyen anneler, çocukları için bakıcı tuttuklarında Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından aylık 300 euro destek ödeneceği açıklandı.

Çocuk Bakıcı Yardım Parası Aylık 100 Euro Arttı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı Zehre Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre anneler çocukları için alacakları bakıcı destekleri 200 Euro’dan 300 Euro’ya çıkarıldığı açıklandı. Projeden yararlanmak isteyen anneler sigortalı olarak çalışıyor olması gerekiyor ve çocuklarının 0 – 24 aylık olması gerekiyor. 4/A kapsamında çalışan anneler bu destekten şartsız bir şekilde yararlanabilirler.

Devletten Bakıcı Desteği Almak İsteyenlerin Yerine Getirmesi Gereken Şartlar

Devlet tarafından annelere sağlanan eğitimli bakıcı desteğininden yararlanabilmek için bebeklerin ilk önce 0-24 ay aralığında yani en fazla 2 yaşında olması gerekiyor.

Sağlanması gereken diğer şartları ;

  • Annenin 4 / A kapsamında çalışıyor olması,
  • Annenin aldığı maaşın en fazla asgari ücretin brüt tutarının 2 katı kadar maaş alması,
  • Bakıcı olarak tutulacak kişinin annenin akrabası olmaması,
  • Çocuk bakıcısı olarak tercih edilecek kişinin bu alanda gerekli belge ve sertifikaları alması,
  • Bakıcının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

Bu şartların sağlanması halinde tüm anneler eğitimli bakıcı desteğinden yararlanabilmektedirler. Başvuruların yapılması için ise Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi kullanılabilmektedir. Bu proje kapsamında tüm illerde çalışan anneler 2020 yılı itibariyle yararlanabilmektedirler. Yardım için başvuru tarihi kapsamında tamamen anne ve babaların tercihi ön planda tutulmaktadır. Örneğin 22’nci ayda yapılan başvurular sadece 2 ay boyunca ödeme yapılmasını sağlayacaktır. Bebeğin 25’inci aya girmesi ile birlikte yapılan destek otomatik olarak kesilmektedir. Bu bakımdan şartları sağlayan annelerin bebeklerinin dünyaya gelir gelmez ve bakıcının çalışmaya başlaması halinde destekten yararlanması daha avantajlı olmaktadır.

Çocuk Bakım Sertifikası Nasıl Alınır ?

Devletin eğitimli bakıcı desteğinden yararlanmak isteyenlerin, sertifikaları olmak zorunda. Bu sertifikaları bir çok kurstan kolay bir şekilde alabilirsiniz.

İlk yapmanız gereken e-devlet sistemine, edevlet şifreniz ile giriş yaparak “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” ‘ne başvurmanız gerekiyor. Başvuru esnasında sizleri, “Avrupa Birliği Destek Başvuru” ekranına yönlendirecek. Karşınıza çıkan formu doldurup başvurunuzu tamamlamanız gerekiyor. Başvurunuz tamamlandıktan sonra internet üzerinden “Online” olarak sertifika veren firmalara başvurunuzu yapabilir ve sertifikanızı kolayca alabilirsiniz.

E-Devlet Başvuru Ekranı

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir