emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çalışma İzni Alan Yabancılara Kıdem Tazminatı

Çalışma İzni Alan Yabancılara Kıdem Tazminatı
06.11.2016

Yaşadığımız çağda artık insanlar dünyanın birçok yerlerinde çalışabilmektedir. İster kendi ülkesi olsun ister başka bir ülke; gidip yaşamaya ve çalışmaya hak kazanabilmektedirler. Bizim ülkemizde de Türk vatandaşlarının yanı sıra yabancı vatandaşların da çalışmaya izni bulunmaktadır. Belli yasalar çerçevesinde bu yabancı çalışanlar da Türk çalışanlar gibi kıdem tazminatı alabilirler. Çalışma izni alan yabancılara kıdem tazminatı verme durumuna geçmeden önce kıdem tazminatının ne olduğuna değinmekte fayda var.

Kıdem tazminatı, belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen işçiye ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda bulunan işçiye, çalıştığı süreye göre, iş yerince topluca ödenen paraya denmektedir. Kıdem tazminatı aslında işçiler için en önemli tazminatlardan birisidir. Çalışma izni alan yabancılara da kıdem tazminatı hakkının tanınıp tanınmadığı önemlidir.

Yabancı işçiler, Türk vatandaşı kabul edilmeyen kişilerdir. Yani Türk vatandaşı olmadığı halde ülkemizde çalışan yabancı işçilere yabancı işçi denir. Yabancı işçiler ülkemizde üç şekilde çalışabilme hakkı vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Süreli çalışma izniyle.
 • Süresiz çalışma izniyle.
 • Bağımsız çalışma izniyle ülkemizde çalışabilirler.

Yasada belirtilenlere göre bu üç şekil dışında çalışan yabancı işçiler, yabancılara tanınan kıdem tazminatı hakkından yararlanamamaktadırlar. Kıdem tazminatının ilk şartı bir işverene bağımlı olarak çalışmaktır. Bağımsız çalışan işçinin kıdem tazminatı almaya hakkı yoktur.

Süresiz ya da süreli çalışma iznine sahip olan yabancı işçilerin ortak özelliği bir işverene bağlı olarak çalışmakta olmalarıdır. Böyle bir durumda yabancı çalışan kişiler, İş Kanunu kapsamına alınırlar. İş Kanunu kapsamına giren yabancı işçiler de kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olurlar.

Bir yıldan az çalışmış olan yabancı işçilerin kıdem tazminatı almaya hakları olmaz. Yani, çalışma izni alan yabancının kıdem tazminatı alabilmesi için o iş yerinde 360 günden yani bir yıldan fazla kıdeminin olması gerekmektedir.

Kıdem Tazminatı Alabilme Şartları

Çalışma izninin süreli ya da süresiz yapılması yabancı uyruklu olan kişinin kıdem tazminatı almasında etkili olur. Bu şartların dışında kıdem tazminatı bazı sebeplerle işten ayrılan sigortalı kişilere ödenir. Bu ayrılma sebepleri yasalarda maddelerle belirtilmiştir. Kıdem tazminatı alabilme şartlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı olan nedenler dışındaki nedenlerle işten ayrılan sigortalılar kıdem tazminatı alabilir.
 • İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı olma durumu veya iş yerinde işin durması gibi benzeri nedenlerle işten ayrılan sigortalılar kıdem tazminatı alabilir.
 • Askerlik görevi nedeni ile o an çalıştığı işten ayrılanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanır.
 • Kişinin emeklilik hakkının elde etmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile işten ayrılanlar kıdem tazminatı alır.
 • Evlilik sebebiyle işten ayrılan kadın sigortalı olanlar kıdem tazminatı alır.
 • Vefat eden sigortalıların hak sahipleri sayılan kişiler kıdem tazminatı alır.

Kanunda açıklanana göre istifa eden işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz. Bu yabancı çalışanlarda da geçerlidir. Ama askerlik görevi, emeklilik hakkının kazanılması, kişinin sahip olduğu sağlık problemlerinin işini yapmasına engel olması ve bu engelin belgelenmesi gibi durumlarda istifa edilirse, çalışma süresinin en az bir yıl olması koşulu ile kişi kıdem tazminatı hakkı kazanabilmektedir. Bu gibi durumlarda sigortalı işçi istek yapabilir ve tazminatının ödemesini alabilir.

Yorumlar

 1. Askat dedi ki:

  Merhaba ben 3 yıldır turizm de çalışıyorum , Mayıs’ta askere gidecem , otelden tazminat hakkım varmıdır , kendim yapancim Kazakistan da askerlik

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Eğer çalışma izniniz varsa tazminat alabilirsiniz.

 2. aygul dedi ki:

  merhaba 2013 yılından itibaren turizm sektöründe sezonluk işçi olarak çalışmaktayım hep aynı otelde çalıştım ama her sene otel kapanışı nedeliye istifa vererek ayrıldım. son 2018 itibariyle askı personeli olarak çalıştım. acaba kıdem tazminatı hakkım oluyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2018 den bu tarihe kadar kesintisiz çalıştıysanız kıdem tazminatı hakkı doğar. 1 yılı doldurmadan ayrılırsanız veya kendiniz istifa ederek ayrılırsanız kıdem tazminatını hakedemezsiniz.

 3. Darwish dedi ki:

  Merhabalar yabancı uyruklu doktorlar vatandaslık aldıktan sonra mecburi hizmet icin eski işyerinden kanuna göreayrılmak zorunda 5sene sürekli aynı iş yerinde çalısansonra vatandaş olan vedevlete mecburi hizmete için atanan kidem temin at alabilir mi

 4. berna dedi ki:

  merhabalar benim kardeşim bir turizm şirketinde 24.06.2018 tarihinde işe başlamış olup 09.07.2019 yılında istifasını verdi ama istifa etmeye mecbur kaldı şöyleki geçen sene çalışma saatleri sabah 10 akşamda 11 e kadar dı ve bu senede çalışma saati 8 saat olması gerekirken haftalık 72 saat çalışmış oldu ve çalışanı işveren şubat ayından temmuza kadar 4 kere yerini değiştirdiğinden dolayı çalışan istifa etmek zorunda kalmış peki bu çalışan kıdem tazminatı alabilirmi süreli çalışma izniyle … Şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çalışma izinli de olsa istifasını noterden bu durumları belirterek yapmalıydı. Bu gün de gönderebilseydi uygundu. İstifa ettiği için kıdem tazminatı alması çok zor. Noterden gönderseydi dava hakkı vardı

 5. Peri dedi ki:

  Yabancı doktor olarak Türkiye de 6 yıldır çalıştım. Sözleşmem Belirli süreli iş sözleşmesi idi. Çünkü heryıl çalışma Bakanlığından onay alınıyordu. . bir ay önce Türk Vatandaşlığına geçtim. sağlık bakanlığı diplomamı Tescil etti ve mecburi hizmetin var ilk atama kurasına katılacaksın dediler. Ve mecburi hizmeti yapmadan özel de dahi çalışamayacağımı belirtti. Benden ve işverenden kaynaklanmayan bir sebeple işten ayrılmak zorunda kalıyorum. Bu durumda ben yabancı olarak çalıştığım süreye ilişkin olarak kıdem tazminatı alabilecek miyim?

  1. Vatandaş dedi ki:

   Merhabalar Peri hanım.

   Ben de TC vatandaşlığı aldım şimdi devlet kurasına katılma zorunluluğu geldi. sizinle aynı sorunu yaşıyorum. Soruyu yazalı epey zaman geçmiş, herhangi bir tazminat alabildiniz mi?

 6. Solmaz Saltık dedi ki:

  Ben yübançıyım. Özel ùniversitede yaklaşık 3 sene çalışdım. Sözleşmem belirli süreli idi. Bana kıdem tezminatı verilecek mi?

 7. Didem Altuğlu dedi ki:

  Merhaba.

  Yanımda 6 yıldır süreli çalışma izni ile çalışan bir yabancı var. İşten çıkarmam durumda ne gibi hakları olacak ve kıdem tazminatına hak kazanıyorsa, tazminat bedeli nasıl hesaplanıyor?
  Teşekkürler

 8. HABİB KESKİNKILIÇ dedi ki:

  ÇALIŞMA İZNİ OLMAYAN GEÇİCİ KORUMA BELGESİ İLE KAÇAK OLARAK ÇALIŞAN SURİYELİ VATANDAŞLARIN KIDEM İHBAR FAZLA MESAİ İŞÇİLİK ALACAKLARI HAKKINDA BİLGİ ALABİLİRMİYİM ? ÖNEMLİ BİR KONU.FABRİKALARDA BİNLERCE SURİYELİ KAÇAK ÇALIŞTIRILIYOR.

 9. Şükrü Bircan dedi ki:

  Ev hizmetlerinde hasta bakımıyla uğraşan yabancı uyruklu çalışanımız var. Hayat şartlarının ağırlaşması nedeniyle işten çıkartmak istiyoruz. 1 yıllık+2 yıllık+1 yıllık+3 yıllık çalışma izinleri süresince yanımızda çalışıyor. Son aldığımız 3 yıllık iznin henüz 1,5 yılı dolmuş durumda. Sgk ödemelerini de düzenli olarak yapıyoruz. İşten çıkartırken kıdem tazminatına hak kazanmış oluyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Şükrü Bey merhaba,

   Çalışanınızın çalışması süreklilik arz ediyor ise ki verdiğiniz bilgilere göre öyle gözüküyor. Çalıştığı tüm süreleri hesaplayarak kıdem tazminatı ödemeniz gerekmektedir.