• Çalışma İzni Alan Yabancılara Kıdem Tazminatı


  Yaşadığımız çağda artık insanlar dünyanın birçok yerlerinde çalışabilmektedir. İster kendi ülkesi olsun ister başka bir ülke; gidip yaşamaya ve çalışmaya hak kazanabilmektedirler. Bizim ülkemizde de Türk vatandaşlarının yanı sıra yabancı vatandaşların da çalışmaya izni bulunmaktadır. Belli yasalar çerçevesinde bu yabancı çalışanlar da Türk çalışanlar gibi kıdem tazminatı alabilirler. Çalışma izni alan yabancılara kıdem tazminatı verme durumuna geçmeden önce kıdem tazminatının ne olduğuna değinmekte fayda var.


  Kıdem tazminatı, belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen işçiye ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda bulunan işçiye, çalıştığı süreye göre, iş yerince topluca ödenen paraya denmektedir. Kıdem tazminatı aslında işçiler için en önemli tazminatlardan birisidir. Çalışma izni alan yabancılara da kıdem tazminatı hakkının tanınıp tanınmadığı önemlidir.

  Yabancı işçiler, Türk vatandaşı kabul edilmeyen kişilerdir. Yani Türk vatandaşı olmadığı halde ülkemizde çalışan yabancı işçilere yabancı işçi denir. Yabancı işçiler ülkemizde üç şekilde çalışabilme hakkı vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Süreli çalışma izniyle.
  • Süresiz çalışma izniyle.
  • Bağımsız çalışma izniyle ülkemizde çalışabilirler.

  Yasada belirtilenlere göre bu üç şekil dışında çalışan yabancı işçiler, yabancılara tanınan kıdem tazminatı hakkından yararlanamamaktadırlar. Kıdem tazminatının ilk şartı bir işverene bağımlı olarak çalışmaktır. Bağımsız çalışan işçinin kıdem tazminatı almaya hakkı yoktur.

  Süresiz ya da süreli çalışma iznine sahip olan yabancı işçilerin ortak özelliği bir işverene bağlı olarak çalışmakta olmalarıdır. Böyle bir durumda yabancı çalışan kişiler, İş Kanunu kapsamına alınırlar. İş Kanunu kapsamına giren yabancı işçiler de kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olurlar.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bir yıldan az çalışmış olan yabancı işçilerin kıdem tazminatı almaya hakları olmaz. Yani, çalışma izni alan yabancının kıdem tazminatı alabilmesi için o iş yerinde 360 günden yani bir yıldan fazla kıdeminin olması gerekmektedir.

  Kıdem Tazminatı Alabilme Şartları

  Çalışma izninin süreli ya da süresiz yapılması yabancı uyruklu olan kişinin kıdem tazminatı almasında etkili olur. Bu şartların dışında kıdem tazminatı bazı sebeplerle işten ayrılan sigortalı kişilere ödenir. Bu ayrılma sebepleri yasalarda maddelerle belirtilmiştir. Kıdem tazminatı alabilme şartlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı olan nedenler dışındaki nedenlerle işten ayrılan sigortalılar kıdem tazminatı alabilir.
  • İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı olma durumu veya iş yerinde işin durması gibi benzeri nedenlerle işten ayrılan sigortalılar kıdem tazminatı alabilir.
  • Askerlik görevi nedeni ile o an çalıştığı işten ayrılanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanır.
  • Kişinin emeklilik hakkının elde etmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile işten ayrılanlar kıdem tazminatı alır.
  • Evlilik sebebiyle işten ayrılan kadın sigortalı olanlar kıdem tazminatı alır.
  • Vefat eden sigortalıların hak sahipleri sayılan kişiler kıdem tazminatı alır.

  Kanunda açıklanana göre istifa eden işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz. Bu yabancı çalışanlarda da geçerlidir. Ama askerlik görevi, emeklilik hakkının kazanılması, kişinin sahip olduğu sağlık problemlerinin işini yapmasına engel olması ve bu engelin belgelenmesi gibi durumlarda istifa edilirse, çalışma süresinin en az bir yıl olması koşulu ile kişi kıdem tazminatı hakkı kazanabilmektedir. Bu gibi durumlarda sigortalı işçi istek yapabilir ve tazminatının ödemesini alabilir.
  tıkla sorunu sor

  Çalışma İzni Alan Yabancılara Kıdem Tazminatı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Solmaz Saltık dedi ki:

   Ben yübançıyım. Özel ùniversitede yaklaşık 3 sene çalışdım. Sözleşmem belirli süreli idi. Bana kıdem tezminatı verilecek mi?

  2. Didem Altuğlu dedi ki:

   Merhaba.

   Yanımda 6 yıldır süreli çalışma izni ile çalışan bir yabancı var. İşten çıkarmam durumda ne gibi hakları olacak ve kıdem tazminatına hak kazanıyorsa, tazminat bedeli nasıl hesaplanıyor?
   Teşekkürler

  3. HABİB KESKİNKILIÇ dedi ki:

   ÇALIŞMA İZNİ OLMAYAN GEÇİCİ KORUMA BELGESİ İLE KAÇAK OLARAK ÇALIŞAN SURİYELİ VATANDAŞLARIN KIDEM İHBAR FAZLA MESAİ İŞÇİLİK ALACAKLARI HAKKINDA BİLGİ ALABİLİRMİYİM ? ÖNEMLİ BİR KONU.FABRİKALARDA BİNLERCE SURİYELİ KAÇAK ÇALIŞTIRILIYOR.

  4. Şükrü Bircan dedi ki:

   Ev hizmetlerinde hasta bakımıyla uğraşan yabancı uyruklu çalışanımız var. Hayat şartlarının ağırlaşması nedeniyle işten çıkartmak istiyoruz. 1 yıllık+2 yıllık+1 yıllık+3 yıllık çalışma izinleri süresince yanımızda çalışıyor. Son aldığımız 3 yıllık iznin henüz 1,5 yılı dolmuş durumda. Sgk ödemelerini de düzenli olarak yapıyoruz. İşten çıkartırken kıdem tazminatına hak kazanmış oluyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şükrü Bey merhaba,

    Çalışanınızın çalışması süreklilik arz ediyor ise ki verdiğiniz bilgilere göre öyle gözüküyor. Çalıştığı tüm süreleri hesaplayarak kıdem tazminatı ödemeniz gerekmektedir.

  Sorunuzu Yazın