Haberler

ALTERNATİF TEDAVİ CEPTEN ÖDENİYOR!

bağkur

Türk Sağlık-Sen tarafından özel hastanelerdeki harcamalar konusunda yapılan araştırmada dikkat çekici sonuçlara ulaşıldı. Bu araştırmaya göre hastanelere harcanan para her geçen yıl artış gösteriyor. 2008 yılından beri 5 yılda hastanelere ödenen para oldukça arttı. Yapılan araştırmaya göre son 5 yılda devletin özel hastanelere ödediği para %64 oranında artış gösterdi.

Araştırma sonucuna göre her geçen yıl vatandaşın cebinden çıkan para artıyor. Katkı payları ve artan sağlık madde fiyatları nedeniyle özel hastanelerdeki tedavi ücretleri artıyor. 2008 yılından beri fark ücreti alınıyor ve bu ücret her geçen yıl vatandaşı zorluyor.

Son 5 Yılda Yüzde 121 Zam!

Bu araştırmada TÜİK tarafından belirlenen sağlık madde fiyatlarındaki artış da incelemeye alındı. Son 5 yıldaki fiyat farkları göz önünde bulunduruldu. Artışların ortalamasına baktığımızda, artış oranı % 121 olarak belirlendi.  Yapılan araştırmaya SGK’nın özel sağlık kuruluşlarına yaptığı ödemelere de yer verildi.  SGK özel hastanelere 2008 yılında 4.1 milyar ödeme yapmış ve bu ödeme 2012 yılında 6.7 milyara çıkmıştır.

Ayrıca 2013 yılının ilk 6 ayı baz alındığında 3.7 milyar lira ücret ödendiği belirtilmiş ve geçmiş yıllarda yıl içerisindeki artışlara bakıldığında 2013 yılında SGK’nın özel hastanelere 7.8 milyar liraya yakın bir ödeme yapabileceği belirtildi. Bu artış göz önünde bulundurulduğunda ise 6 yılda devletin özele ödediği para miktarı yüzde 90 artış göstermiş olacak.

Cepten Harcamalar Yüzde 17.5 Artış Gösterdi!

Bu araştırmaya göre vatandaşın ne kadar ödeme yaptığı da incelemeye alındı. Vatandaşın 2008 yılında yaptığı ödeme 10 milyarken, bu ödeme 2012 yılında 11 milyar 750 milyon TL oldu. Artış oranı yaklaşık % 17. 5 olarak belirlendi.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir