ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Durdurulan Bağ-Kur İçin Kısmi Ödeme

Durdurulan Bağ-Kur İçin Kısmi Ödeme

Ülkemizde birçok kişi çalışmakta ve devletin sağladığı sigortalılık imkanlarından ve hizmetlerinden faydalanmaktadır. Bu hizmetleri, sigortalı olan kişi bakmakla yükümlü olduğu kişilerle de paylaşabilir.

Bağ-Kur, devlette ya da özelde çalışma imkanına sahip olmayanlara emekli olabilmeleri ve sağlık gibi önemli olan hizmetlerden faydalanabilmeleri için sunulmuş bir sistemdir. Özellikle de söz konusu sağlık hizmeti olunca büyük yarar sağlamaktadır. Bağ-Kurlular, prim ödemelerini zamanında yaptığında devlet tarafından verilen sağlık hizmetinde indirimli faydalanabilmektedir. Ayrıca ödenen bu primlerle emeklilik haklarını da kullanabilirler. Bağ-Kur kapsamına girenlere malullük, yaşlılık, ölüm ve sağlık sigortası yardımı yapılır. Bağ-Kurlu olan kişileri en çok ilgilendiren konulardan birisi de durdurulan Bağ-Kur için kısmi ödeme haklarının olup olmadığıdır.

Kendi adına ya da hesabına bağımsız çalışan kişiler ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan kişiler de Bağ-Kur durdurma yapabilmektedir. Bu kişiler, gerekli kurumlara kayıt ve tecil yapıldığı halde, söz konusu olan düzenlemenin yayınlandığı ay sonu itibari ile 12 ay ya da daha fazla süreli prim borcu varsa; bu borcu 3 ay içinde ödememeleri halinde sigortalılıkları durdurulacaktır. Bu durdurma, daha önce ödemiş oldukları primlerim tam karşılığı olan ayın sonu itibariyle olur. Kısacası durdurulan süreler sigortalılıktan sayılmaz ve o süre içerisinde kişi sigortadan faydalanamaz.

Sigortası durdurulduğu halde çalışmaya devam edenlerin ise sigortalı olma durumları yeniden başlatılacaktır. Daha sonra hak sahibi tarafından talep edilirse, durdurulmuş olan sigortalılık süreleri ihya edilebilecektir.

Bağ-Kurlu birisinin durdurulan hizmetlerini canlandırması mümkündür. Söz konusu olan kanunda bu durum düzenlenmektedir. 5510 sayılı kanuna göre sigortalıların taleplerine istinaden ya da hak sahiplerinin bu tarihten sonra talepte bulunmaları halinde; ayrıyeten bulunan prim borçlarının tamamını, borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ayda öderse durdurulan sigortalılık süresi geçerli olacaktır. Sözü geçen hizmet süreleri belirlenen kanunlara göre aylık bağlama ve toptan ödeme yapılması işlemlerinde dikkate alınacaktır. Fakat kişiye aylık bağlandıktan sonra durdurulmuş olan sürelerin primleri ödenmeyecektir.

Kanun kapsamındaki durdurulan sigortalılık sürelerinin canlandırılması için ilk şart, sigortalı olan kişinin ya da hak sahibinin söz konusu olan kuruma yazılı başvuru yapmasıdır. Ayrıca başvuru sırasında, günlük asgari ücret ve bunun 6,5 katı arasında olan sigorta primine esas günlük kazanç da belirtilmelidir. Bu konudaki son şart ise hesaplanan borç tutarının hepsinin tebliğden itibaren ilk üç ay içerisinde ödenmiş olmasıdır.

Eğer söz konusu olan şartlar yerine getirilmezse canlandırma geçersiz sayılır. Askerlikte de olduğu gibi , ödenen prim tutarı kadar sigortalılık süresi kazanılamaz. Yani durdurulan Bağ-Kur için kısmi bir ödeme olmamaktadır.

Kısacası durdurulan Bağ-Kur için kısmi bir ödeme söz konusu değildir. Daha önceki zamanlarda borçtan dolayı durdurulan Bağ-Kur sürelerinde kısmen ihya imkanı olmamaktadır. Bu yüzden eğer ihya edilecekse durdurulan sürelerin tamamı ihya edilmelidir. Son zamanlarda çıkan torba kanunda da kısmi ödeme ile alakalı bir madde bulunmamaktadır.

Durdurulan Bağ-Kur için kısmi ödemeden önce yapılandırmış olan ve ilk taksitini yatırmış olan kişilerin 60 günden fazla prim borcu yoksa sağlık hizmetinden faydalanabilecektir. Bu hizmetten kişinin hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler yani eşi, çocukları, anne ve babası faydalanabilecektir.

Yorumlar

  1. saldıray kurtoglu dedi ki:

    2004 De bagkura girdim 2011 De 8800 tl odedim bu arayı Gerri alabilriymiyim

  2. nılgun dedi ki:

    mereba adım nılgun 01 07 1971dogumluyum işe gırışım 01 01 1989 3141 gun sgk var sonrada 2005 2006 yıllarında570gun bagkurum var sılınınen 858 gunde bakurum var nasıl emeklı olurum 2009 a kadar bagkur ynı 150 gun fazla bagkurum oldugu ıcın son 3yıl ssk yatır dıyolar neden kısmı borclanma yok anlamorum lütfn devlet yetkılılerı duyarlı olsunlar

  3. İsmail kiliç dedi ki:

    2007 6 ıncı ayda tarım bağkura kayıt yaptım hiç ödemem olmadı 2009 da durdurdum şimdi aktifleştirmek istiyorum. ..mümkünmü