HaberlerMemur Haberleri

İSTİFA EDECEK OLAN MEMURLAR DİKKAT!

Devlet memurluğundan istifa edip tekrar memurluğa geri dönmek isteyen vatandaşlarımız için yeni güncelleme geldi! İstifa eden memurlar tekrar dönmek istedikleri zaman 6 ay içinde geri dönebiliyordu. 657 sayılı Devlet memurları kanununun 92. maddesi gereğince “İstifa eden memurların yeniden atanmaları” maddesinde  “İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden yada bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71. madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler.”

657 sayılı kanuna tabi olan memurlar 2. defa ettikleri istifalarından sonra tekrar dönmeleri için, boş kadro bulunması ve gireceği sınıfın niteliklerini taşıması gerekmektedir.

657 sayılı Devlet memurları Kanununun 97. maddesinde “Memurlardan mali ve cezai sorumlulukları saklı kalmak üzere; aşağıda birkaç madde verdik.

  1. 94. maddenin 2. ve 3.  fıkrasına uygun olarak memuriyetten çekilenler altı ay geçmeden,
  2. Bu Kanuna göre çekilmiş sayılanlar ile 94.  maddenin 2. fıkrasına uymadan görevlerinden ayrılanlar bir yıl geçmeden,
  3. 95. maddede yazılı zorunluluklara uymayanlar 3 yıl geçmeden,
  4. 96. maddeye aykırı hareket edenler hiçbir surette,

Devlet memurluğuna alınmaz hükmü bulunmaktadır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. 19 yıllık devlet memuruyum,kendi isteğimle çekildikten sonra dışarıdan primlerime devam ederek emekli olabilir miyim, emekli ikramiyem kayıp olur mu ?

  2. Ben emekliliği haketmiş ama yaş bekleyen bir memur iken istifa ettim. Sosyal güvencem eşimin üzerine olsa ve ben bir özel kurumda çalışsam bu durum da özel kurumun bana verdiği ücretten kesinti olmasına gerek yok değil mi?

  3. Memuriyetten birkaç gün önce çekildim şu andan sonra sosyal güvencem kaç gün geçerli, eğer geçerli değil ise eşim memur emeklisi hemen onun üzerine geçebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu