Haberler

Trafik Cezalarına Af Geldi mi? Vergi Affı Trafik Cezalarını Kapsıyor mu?

Vergi affı kanun teklifi, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Teklifle birlikte 2 bin liranın altındaki tüm vergi borçları silinirken trafik cezalarında da silinme söz konusu oldu. Hız limitini aşma, köprü ve otoyol kaçak geçiş cezaları, emniyet şeridi ihlali, ehliyetsiz araç kullanma, alkollü araç kullanma, muayenesiz trafiğe çıkma, hatalı park gibi sebeplerden ceza kesilen sürücüler yapılandırmadan faydalanabilecek. 2023 Trafik cezaları silindi mi, başvuru nasıl yapılacak? gibi soruların cevaplarına ve vergi affının trafik cezalarını kapsayıp kapsamadığına dair daha fazla bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yapılandırma Başvuruları Ne Zaman?

Yapılandırma başvuruları 31 Mayıs 2023 tarihine kadar yapılacak. Borç ödemeleri ise 30 Haziran 2023 tarihine dek başlayacak. Borçların peşin ödenmesi durumunda hesaplanan Yİ-ÜFE oranının yüzde 90 silinecek. Trafik cezaları için 48 aya varan taksitlerle ödeme imkânı sağlanacak. Trafik cezası olan ve ödeme işlemi yapmak isteyen vatandaşlar ceza sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabilir ve borçlarının detaylarına ulaşabilirler.

2023 Trafik Cezaları Silindi Mi?

Vergi affı kanun teklifinin Resmî Gazete’de yayımlanmasıyla beraber 31 Aralık 2022 tarihinden önceki ve 2 bin TL’nin altındaki kamu kurumu alacaklarından vazgeçildi.

2 bin TL’nin üzerindeki borçlar için ise borçlulara kesinleşmiş borçlarını bu düzenleme kapsamında 48 aya kadar taksitlendirme ve 48 eşit taksitte ödeyebilme fırsatı tanındı.

Vergi affı paketi kapsamında vergi cezaları, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları bulunuyor. Bu durumda trafik cezası ödeme işlemlerine de yapılandırma geldiğini söylemek mümkündür. Trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarının peşin ödenmesi halinde ceza asıllarına %25 indirim yapılması da söz konusudur.

Trafik Cezası Ödemesi Nasıl Yapılır?

Yapılandırmayla birlikte 2 bin TL ve altındaki borçların tamamı silinecek. Bu nedenle 2 bin TL altı borcu bulunanların herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmıyor. Ayrıca borçların silinmesi için vergi dairelerine başvuru yapmak gerekmiyor. Vergi daireleri bu borçları kendisi silecek ve yasal takibe uğramayacak. Başvuru işlemleri hakkında AK Partili Aydemir yaptığı açıklamada yapılandırma başvurularının 31 Mayıs 2023 tarihine kadar yapılacağını ve ilk taksit ödemelerinin 30 Haziran 2023 tarihine kadar olacağını söyledi.

2023 Trafik Cezası Ücretleri

2023 yılında trafik cezaları ücretlerinde de artış görüldü. Alkollü araç kullanma cezası (ilk kez) 4 bin 064 TL, alkol testine itiraz etme 8 bin 551 TL, aracı plakasız kullanma 5 bin 151 TL, çıkma ya da siren kullanma 4 bin 064 TL, Drift atma cezası 20 bin 342 TL, hız sınırını %10-30 oranlarına kadar aşma, seyir halinde cep telefonu kullanma, yasak yerde sollama yapma ve muayenesiz araçla trafiğe çıkma cezası 951 TL ve Emniyet kemeri takmama cezası 436 TL oldu.

Trafik Cezası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Trafik cezası olup olmadığından ve son ödeme tarihinden emin olamayan sürücü adayları internet üzerinden trafik cezası sorgulama işlemini kolay bir şekilde yapabilir. Trafik cezası sorgulama işlemi yapmak isteyenler e-Devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifresiyle birlikte trafik cezası sorgulama işlemi yapabilir. Sorgulama ekranında trafik cezası ihlalinin sebebi, hangi adreste gerçekleştiği gibi bilgilere de erişebilir.

Shares:

1 Yorum

  • Ahmet
    17.03.2023

    Bilgilendirme için teşekkürler

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir