ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Acı Deprem Sonrası Herkes Bunu Merak Ediyor! DASK Süreci Nasıl İşleyecek?

Acı Deprem Sonrası Herkes Bunu Merak Ediyor! DASK Süreci Nasıl İşleyecek?
10.02.2023

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki büyük deprem sonrasında 10 ilde büyük yıkım yaşandı. On binlerce can kaybının yaşandığı ve çok sayıda binanın yıkıldığı bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Her depremde olduğu gibi bu yaşanan bu depremde de alınması gereken önlemler konuşulmaya ve tartışılmaya çoktan başladı. Öte yandan deprem sonrasında nasıl bir yol izleneceği sorusu da merak ediliyor. Depreme karşı önemli bir finansal çözümlerden olan Zorunlu Deprem Sigortası hakkında detaylar merak ediliyor. Doğal Afet Sigortası Kurumu (DASK) yüzde 100 sigortalılık hedefine ulaşmak amacıyla çalışmalarına da devam ediyor.

HASAR İHBARI YAPILMASI ŞART!

Depremden etkilenen 10 ilde bir yandan kurtarma çalışmaları devam ederken diğer yandan yaralar da sarılmaya çalışılıyor. DASK ve hasar sürecine ilişkin birçok konu ise merak ediliyor. Zorundu Deprem Sigortası (ZDS) poliçe sahibinin konutunun depremde hasar görmesi halinde ilk olarak belirlenen ihbar kanalları üzerinden DASK’a ihbarda bulunması gerekiyor. AO DASK 125 çağrı merkezi ya da ‘’dask.gov.tr’’ veya e – Devlet üzerinden işlem yapılabiliyor.

DASK SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

DASK kapsamında hasar gören binalar için ihbar yapılmasının ardından ilk olarak hasar dosyası oluşturuluyor. SMS ile bildirilen dosya numarasına göre süreç takibi yapılabiliyor. Hasar tespit işlemleri için DASK adına görevlendirilen bağımsız hasar tespit görevlileri tarafından işlem yapılıyor. Tespit sonrasında belirlenen tazminat ödemeleri doğrudan DASK’a yapılıyor.

HANGİ HASARLAR TAZMİNAT DIŞI?

Sigorta kapsamında enkaz kaldırma masrafları, kâr kaybı, iş durması, kira mahrumiyeti, her türlü taşınır mal, eşya kapsam dışında bulunmaktadır. Bunalar için tazminat ödemesi yapılmamaktadır. Vefat dahil olmak üzere bedeni zararlar, manevi tazminat talepleri Zorunlu Deprem Sigortası teminatı kapsamı dışında yer almaktadır.

2023 TEMİNAT TUTARI NE KADAR?

2023 yılında depremden hasar gören konutlar için yapılacak azami teminat tutarı 640 bin lira olarak belirlenmiştir. Yaşanan büyük deprem sonrasında DASK kapsamında da ilerleyen dönemde detayların netlik kazanması bekleniyor.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.