Genel

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Okullara Karne Düzenlemesi Getirildi!

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Okullara Karne Düzenlemesi Getirildi! Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gelen son dakika haberine göre, ilkokul ve ortaokul karneleri elektronik ortam üzerinden erişime açılacak, liselerde ise ikinci dönem için karne basılı ortamda düzenlenmeyecek. Konuya yönelik olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzası taşıyan 2019 – 2020 eğitim öğretim yılı yıl sonu işlemlerine ilişkin yazı tüm illere gönderilmiş bulunmaktadır. Gönderilen yazıya göre 2019 – 2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi korona virüsü salgını nedeni ile yüz yüze eğitim yapılmadan uzaktan eğitim ile tamamlanacaktır. Bu eğitim ve öğretim yılına yönelik olarak iş ve işlemler öğrencilerin birinci dönem puanı ve devamsızlık durumu dikkate alınarak yapılacaktır.

Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren karne düzenlemesine yönelik olarak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son dakika açıklaması gelmiş bulunmaktadır. Gelen açıklama doğrultusunda ilkokul ve ortaokul karneleri elektronik ortamda erişime açılacak, liselerde de ikinci dönem için karne basılı ortamda düzenlenmeyecek. Bakan Selçuk, imzaladığı 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılı yıl sonu işlemlerine yönelik illere yazı göndermiş bulunmaktadır. İllere gönderilen yazı ile ilgili olarak, liselerde sınıf geçme, sorumluluk sınavları, karne, yurt dışı öğrenciler ile ilgili tereddüt oluşturan konulara açıklık getirilmiş bulunuyor.

Salgın dolayısıyla ikindi dönemde yurt dışından dönmüş olanlardan denklik belgesini temin etmiş bulunanlar, birinci ve ikinci dönem puanlarının bulunmaması esası alınarak 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere bütün derslerden başarılı sayılacaklardır. Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunanlardan yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfı direkt olarak geçeceklerdir. Alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayırımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir. Sorumluluk sınavları, okul yönetimlerince gerekli tedbirler alınarak, 22 – 30 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

2019 – 2020 Karneler Nasıl Olacak?

2019 – 2020 Karneler Nasıl Olacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından imzalanan 2019 – 2020 eğitim öğretim yılı yıl sonu işlemlerine yönelik tüm illere gönderilen yazıya göre liseler için staj bitirme sınavı yapılacaktır. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 12.sınıf öğrencilerinden 40 iş günü staj yapması gerektiği halde stajlarını yapmayanlar muaf sayılarak, yapılacak ilk sorumluluk sınavları döneminde staj bitirme sınavına alınacağı da bildirilmiş bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul ve ortaokul karnelerinin elektronik ortamda velilerin ve öğrencilerin erişeceğine açıklanmış bulunmaktadır. Liseler için de 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem puanı tüm öğrencileri için yıl sonu başarı puanı olarak kabul edilecektir. Liseler için 2019 – 2020 yılı ikinci dönemi için tekrar karne düzenlenmeyecektir. Ancak takdir, teşekkür, onur ve üstün başarı belgeleri ile diplomalar düzenlenecektir. Korona virüsü salgını nedeniyle yığılmalara neden vermemek için okul müdürlüklerince gerçekleştirilecek çalışmalar doğrultusunda öğrencilerin yoğunluğu dikkate alınarak 22 Haziran’dan itibaren dağıtımı yapılacaktır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu