Genel

Bakan Selçuk’tan İstihdam Kalkanı Paket Açıklaması Geldi!

Bakan Selçuk’tan İstihdam Kalkanı Paket Açıklaması Geldi! Gelen son dakika bilgisine göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İstihdam Kalkanı paketi açıklaması yapmış bulunuyor. Bakan Selçuk tarafından açıklanan İstihdam Kalkanı paketinin içeriğine göre gençlerin ve 50 yaş üzerindeki vatandaşların istihdamını kolaylaştıracak. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, oluşturulan İstihdam Kalkanı paketinde, gençler ve 50 yaş üzerindeki vatandaşların istihdamını kolaylaştırıcı maddelerin olacağını belirtmiş bulunmaktadır.

Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada genç istihdamına oldukça büyük önem verdiklerini ve gençlerin istihdama katılımını arttırmak için adımlar atacaklarını belirtmiş bulunuyor. Korona virüsü salgını sürecinde, çalışma hayatının değişerek dönüştüğünün net bir şekilde dikkat çekmiş bulunmaktadır. Bakan Selçuk, belirtilen değişime bağlı olarak farklı çalışma modellerinin tercih edilmeye başlandığını da belirtmiş bulunmaktadır.

Bakan Selçuk Çalışma Sistemiyle İlgili Açıklamaları!

Bakan Selçuk Çalışma Sistemiyle İlgili Açıklamaları! Bakan Selçuk yaptığı açıklamasında korona virüsü sürecinde çalışma hayatının değişimine yönelik belirttiği açıklamasında dönüşüme dikkat çekmiş bulunmaktadır. Bakan, çalışma hayatıyla ilgili olarak esnek çalışma, evden çalışma ve kısmı çalışma modellerinin söz konusu olduğunu belirtirken sözlerine şu şekilde devam etmiş bulunmaktadır.

Ülkemiz dünya genelindeki ülkeler ile kıyaslandığında, kısmi çalışmada oldukça geride olduğu görülmektedir. Hollanda’da ülke genelinin yarısı kısmi çalışma içerisinde olmaktadır. İsveç’te ise iş gücündeki her dört kişiden birinin kısmı çalışmada olduğunu belirtti. Ülke olarak bizde ise kısmı çalışma durumunun % 9,9 seviyesinde olduğu gözlemleniyor. Kısmı çalışma AB ülkelerinde ise yaklaşık olarak % 18 oranında gözlemleniyor. Oluşturulan İstihdam Kalkanı’nda gençlerin ve 50 yaş üzerindeki bireylerin istihdamını kolaylaştırıcı maddelerin yer alacağını belirtti. Mevzuat olarak sıkıntımızın olmadığı, fakat farkındalık sağlamak için bazı teşvikler sağlayacağız demiş bulunuyor.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu