emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

BDDK’dan Vatandaşlara Kredi Kartı Kolaylığı Sağlandı!

BDDK’dan Vatandaşlara Kredi Kartı Kolaylığı Sağlandı!

BDDK’dan Vatandaşlara Kredi Kartı Kolaylığı Sağlandı! Bankalar tarafından gelirini beyan edemeyen vatandaşlar için tanınabilen kredi kartı azami tutarı 1.300TL’den, 2.000TL tutarına çıkartılmış bulunuyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından 09.07.2020 tarihinde aldığı karar doğrultusunda ayrıca, korona virüsün ekonomik etkilerini sınırlandırma tedbirleri kapsamında asgari ödeme tutarını bir yıl içinde üç kez ödenmeyen kredi kartlarının kapatılma işlemi 2020 yıl sonuna kadar gerçekleştirilmesi mümkün olmayabilecektir.

BDDK Tarafından Gerçekleştirilen Açıklama Detayları!

BDDK Tarafından Gerçekleştirilen Açıklama Detayları! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 09.07.2020 tarihinde ve 9093 sayılı Kararı ile alınan kararlar aşağıdaki şekilde olmaktadır.

5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 9. Maddesinin ikinci fıkrası ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 22. Maddesinin birinci ve üçüncü fıkrasında yer alan ve 06.09.2016 tarihli ve 7004 sayılı Kurul Kararı ile 1.300TL olarak belirlenen sınır değiştirilmiştir. Buna göre kanunun 47.maddesi uyarınca 2.000TL olarak arttırılmasına karar verilmiştir.

Korona virüsü salgını nedeni ile içinde bulunduğumuz koşullar ve alacaklı taraf olan kart çıkaran kuruluşları koruyucu bir düzenleme olduğu dikkate alınarak şu karar alınmış bulunmaktadır. Buna göre Yönetmeliğin 22.maddesinin Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı, toplam 3 kez ödenmeyen kredi kartı nakit kullanımına, üstü üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal hizmet alımına kapatılır.

Söz konusu olan kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılmaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına ya da kullanıma kapalı tutulur. Hükmünü amir altıncı fıkrasının, asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına ya da nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılması yönelik hükümlerin, 31.12.2020 tarihine kadar kart çıkartan kuruluşlar tarafından uygulanmayabileceğine karar verilmiş bulunulmaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankaların Güncel Listesi

Kredi Kartında Provizyonda Bekleme Nedir, Ne Kadar Sürer?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.