Emeklilik

Hangi Meslek Grubunun Emekli Maaşı Daha Yüksek

Türkiye’de bulunan her meslek grubunun kendine göre iş şartları ve emeklilik durumları mevcuttur. Birbirinden farklı emeklilik şartları bulunan bu mesleklerde, doğal olarak farklı emeklilik maaşları alındığı görülmektedir. Peki, bu meslek grupları içerisinde en yüksek emeklilik maaşı alan meslek hangisidir?


Emekli Maaşı

Emekli maaşı kişilerin belli bir yaşa kadar çalışıp çalışmayı bıraktıktan sonra aldıkları maaştır. Emekli maaşınızın miktarı çalıştığınız kuruma göre değişmektedir. Örneğin devlet veya özel de çalışma imkanınız vardır ve özelde aldığınız miktar, devlette aldığınızdan farklı olduğundan otomatik olarak emekli olduğunuzda alacağınız miktar da farklılık gösterecektir. Maaşınız derecenize bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Bir firma da yardımcı müdür, müdür, normal çalışan ve alt kademede yer alan kişilerin maaşı değişiklik göstermektedir. Ne kadar yüksek mertebede yer alırsanız o kadar maaşınız yükselirken taban da yer alan kişileri maaşları da bir o kadar düşüktür. Bu durum emeli maaşında da bu şekildedir. Kısacası emekli maaşı sizin hayatınız boyunca verdiğiniz emeklerinize karşılık olarak çalışamayacak duruma gelip veya çalışmayı bırakan kişilere verilen maaştır.

Emekliye Zam

Emekli maaşına diğer sektörlere olduğu gibi zam yapılmaktadır. 2017 emekli zam oranları geçtiğimiz günlerde açıklanır. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 5.89 zam yapılırken memur emeklilerine yüzde 6.89 zam yapılmıştır. Bu zamlara göre SSk emeklisi bir bireyin yeni maaşı 1.485 Türk Lirası, Bağ-Kur emeklisinin 1.330 Türk Lirası olmuştur. Memurların yeni zam oranı ile birlikte aldıkları emekli maaşı en düşük 1.871 Türk Lirası olmuştur. Alınan bu maaşlar minimum rakamları göstermektedir. Çalışırken alınan maaşa oranla emekli maaşları düzenlendiğinden her bir emeklinin maaşı farklılık gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar


En Yüksek Maaş

En yüksek emekli maaşı demek çalışırken de yüksek miktarda bir maaşa sahip olmak demektir. Bu yüzden en çok maaş kazana mesleklerle doğu orantılı olarak emekli maaşı en çok olan meslekleri açıklayacağız. Petrol mühendisleri oldukça iyi paralar kazanmaktadır. Ülkemizde pek iş alanı bulunmasa da iyi kazanan meslek gruplarından biridir. Diş hekimleri ve ortodontistler de oldukça iyi meblağlar kazanmaktadır ve ülkemizde iş sahası bulunan bir meslektir. Herhangi bir firma da üst düzey yönetici olmanızın da size iyi bir maaş getirisi olacaktır. Bu meslek grupları çalışırken de iyi paralar kazandıklarından emekli olunca da en iyi emekli maaşı alan sektörden kişilerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı