• Emekliler Özel Hastanede Ne Kadar Fark öder?

  Devletin toplumsal sorumluluklarından birisi de vatandaşın sağlık ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu amaçla kurulmuş olan devlet hastaneleri aracılığı ile Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunan bireyler ücretsiz olarak tedavi ve muayene hizmeti almaktadırlar. Bu kişiler aynı zamanda gittikleri hastanelerde reçete edilen ilaçları da eğer, Genel Sağlık Sigortası kapsamında ise ve Sosyal Güvenlik Kurumu karşılıyorsa ücretsiz olarak alabilmekte veya çok düşük miktarlarda farklar ödeyerek ilaçlarını istedikleri eczaneden alabilmektedirler. Türkiye, özellikle bu anlamda son yıllarda büyük ilerleme kaydetmiştir.


  Özel Hastanelerde Durum Nasıl?

  Sağlık ihtiyaçlarımızı karşılamak için devlet hastanelerine başvurabileceğiniz gibi aynı zamanda özel hastanelerden de faydalanabilirsiniz. Özel hastaneler, özel kuruluşlar olduklarından verdikleri hizmet için bir miktar ücret talep edebilmektedirler. Ancak eğer Genel Sağlık Sigortası kapsamındaysanız bu alanda da alacağınız hizmetlerin bir kısmını Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır. Bu yönden özel hastaneye gitmeden önce sgk fark ücreti hesaplama nasıl yapılır bilmenizde fayda var.

  Sgk’nın Karşıladığı Kısmın İki Katı Kadar

  Bir özel hastane maksimum Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı kısmın iki katı kadar ücret alabilir. Bu yönden örnek olarak özel hastanede ameliyat olacağınız zaman eğer Sosyal Güvenlik Kurumu bin TL’sini karşılıyorsa özel hastane sizden en fazla 2 bin TL alabilir. Bu şekilde sgk özel hastane ilave ücret hesaplama işlemini yapabilir ve sizden talep edilebilecek maksimum tutarı öğrenebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emekliler için de Aynı Geçerlilik Söz Konusu

  Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olan emekliler Genel Sağlık Sigortasına sahiptir ve özel hastane fark ücretleri 2017 yılında onlar için de aynı şekilde hesaplanmaktadır. Ücretler hastaneden hastaneye fark gösteriyor olsa da uygulanabilecek olan maksimum ödeme tutarı, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı tutarın iki katı kadardır.

  Acil Hizmetler Ücretsiz

  Sağlık sigortası olan kişilerin alacakları ayakta veya yatarak tedavi süreci özel hastanelerde belirli bir ücretle gerçekleştiriliyor olsa da acil hizmetlerinde bir ücret alınmamaktadır. Yani evde gerçekleşen acil bir komplikasyon nedeni ile özel hastanelerin acil servislerine gittiğiniz zaman sizden herhangi bir ücret talep edilmemekte pansuman, iğne, acil müdahale gibi sağlık uygulamalarını anında alabilmektesiniz.  tıkla sorunu sor

  Emekliler Özel Hastanede Ne Kadar Fark öder? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Recep KÜÇÜK dedi ki:

   istanbul Türkiye hastanesinde dahiliye muayenesi ve kan tahlili yaptırdım.372 tl ödeme yaptım.Bunun yüksek olduğu kanaatindeyim.Bilgilendirirseniz mutlu olurum.

  2. Rayhan dedi ki:

   Özel hastane de 65 TL muayene ücreti alındı.Ayrica emekli maaşındanda 37 TL muayene ücreti kesildi.İlacda aynı işlem benden ücret alınıyor.Maasimdanda kesiliyor.İslem Hk bilgi alabilirmiyim.

  3. Sevim dedi ki:

   Babam Bağ-Kur emeklisi onun üzerinden görünüyorum özel hastanede anjiyo olsam ne kadar ücret öderim teşekkürler

  4. Mustafa dedi ki:

   Özel hastanede Kalp kapakçığı değişimi ameliyatı olacağım fark ücreti ne kadar öderim

  Sorunuzu Yazın